Προς το περιεχόμενο

To Smart Band 8 Pro είναι ο πιο προηγμένος fitness tracker της Xiaomi


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/8/2023 στις 11:45 ΠΜ, stivaks72 είπε

Μια χαρά. 

Είχα και apple watch και Galaxy watch. 

Εξαιρετικά, δεν υπάρχει σύγκριση. 

Αλλά τελικά αυτό που είδα είναι ότι δεν έχω τόσο interaction με το ρολογάκι ώστε να δικαιολογείται η αγορά ενός ακριβού smartwatch. 

Ειδοποιήσεις κλήσεις να μη χάνω, 3-4 μετρήσεις για περπάτημα καρδιά και τέτοια και τέλος. 

Για μένα μιλάω και σίγουρα δεν απαξιώνω τα full featured smartwatches. 

Οπότε θα το τσιμπήσω όταν έρθει προς αντικατάσταση του mi band 7 που έχω τώρα. 

Να έχει NFC (λειτουργικό) άραγε;

to γράφει ξεκάθαρα στο άρθρο ότι έχει NFC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Hamurabi είπε

to γράφει ξεκάθαρα στο άρθρο ότι έχει NFC

Και το Huawei watch GT 3 που φοράω έχει NFC αλλά δεν δουλεύει Ελλάδα. Δεν σημαίνει κάτι η ύπαρξη του και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Και το Huawei watch GT 3 που φοράω έχει NFC αλλά δεν δουλεύει Ελλάδα. Δεν σημαίνει κάτι η ύπαρξη του και μόνο.

Η απορία ήταν αν έχει NFC kαι η απάντηση που έδωσα είναι ξεκάθαρη

Ναι έχει NFC.  Δεν χωράει συζήτηση .ναι έχει. Τώρα εσύ δουλεύεις στην Ελλάδα εγώ δουλεύω κυρίως Κινα,άλλο θέμα αυτό.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

το viber υπήρχε λόγος που έμπαινε στα κινητά/tablet
ο κάθε άνθρωπος απλά ήθελε να κάνει φθηνές/δωρεάν (μέσω data φυσικά) κλήσεις στο κινητό του μπάμπη και του μήτσου και όχι στο email του που δεν το ήξερε καν 
οooo και μαντέψτε δεν τα είχε αυτά το whatsapp , ούτε κλήσεις δεν έκανε ... ήθελε και κάτι ψιλά ως χρήματα στην αρχή ... 

οπότε ναι υπήρχε λόγος να μπει το viber ... τώρα γιατί δεν βγαίνει μετά από 8-10 χρόνια  ;
εε και γιατί να βγει ; αφού συνήθισαν τόσο καιρό και κάνουν την δουλειά τους , τι θα κερδίσουν από το whatsapp όταν όλοι οι γνωστοί τους έχουν viber ; 

Λάθος... ξεκίνησε με αρκετούς κατόχους iphone τότε που φαγώθηκαν να πάρουν μήλο γτ ήταν καλό αλλά δεν είχαν λεφτά για κάρτα και έψαχναν wifi να πάρουν τηλ... άθλια εφαρμογή με μόνιμο θέμα ειδοποιησεων και κακή συμπίεση media... το WhatsApp ποτέ δεν είδε χρέωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktlk21 είπε

Λάθος... ξεκίνησε με αρκετούς κατόχους iphone τότε που φαγώθηκαν να πάρουν μήλο γτ ήταν καλό αλλά δεν είχαν λεφτά για κάρτα και έψαχναν wifi να πάρουν τηλ... άθλια εφαρμογή με μόνιμο θέμα ειδοποιησεων και κακή συμπίεση media... το WhatsApp ποτέ δεν είδε χρέωση 

το λάθος που είναι ;
είπα εγώ από που ξεκίνησε ; 

είπα "ο κάθε άνθρωπος απλά ήθελε να κάνει φθηνές/δωρεάν (μέσω data φυσικά)"
και απάντησες "
αλλά δεν είχαν λεφτά για κάρτα και έψαχναν wifi να πάρουν τηλ" απλά συγκεκριμένα για κατόχους iphone
λες και τα 1-2 χρόνια μετά που βγήκε για android κάτι άλλαξε (ααα σόρρυ ξέχασα στην Ελλάδα μόνο iphone έχει ο κόσμος ........) 

η ουσία είναι η ίδια και όπως είπα ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ Γ$@#!$ EMAIL ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥΣ 


2009
To cover the cost of sending verification texts to users, WhatsApp was changed from a free service to a paid one

2016–2019

On January 18, 2016, WhatsApp's co-founder Jan Koum announced that it would no longer charge users a $1


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, sprkrt είπε

Απο οτι διαβαζω σε ξενα site ειναι αγνωστο προς το παρον αν το NFC θα δουλευει στην Ευρωπη. Θα ειναι κριμα παντως να μην λειτουργει.

Κάποια ρολόγια παίζουν κανονικα πληρωμές με nfc αλλά μόνο μέσω alpha bank

Τώρα αν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί και αυτή την δυνατότητα καλύτερα ας περιμένει τη global έκδοση μήπως η κινεζική έχει κάποια ιδιαιτερότητα 

 

https://www.mistore-greece.gr/ls/Xiaomi-Pay.aspx

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xiaomi-pay

 

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2023 στις 1:22 ΜΜ, svartevarg είπε

Η  μη εγγυημένη ελάχιστη αυτονομία της μιας εβδομάδας είναι που με αποτρέπει από το να αγοράσω smartwatch.

To Mi Band 4 κρατουσε μηνα χωρίς φόρτιση, το 6 λιγο πανω απο 3 εβδομαδες, τωρα το 7 βγαζει 2+ εβδομάδες. Με καθημερινη καταγραφή γυμναστικής 2 ωρών. Και εχω πειραξει και την οθονη να κλεινει μετα απο 15¨ αντι για 5" που ειχε απο προεπιλογή. Δε ξερω τι κανουν οι περισσοτεροι και εχουν θεμα, ισως ανοιγοκλεινουν την οθονη εκατο φορες τη μερα χωρις λόγο.

edit: Τώρα θυμηθηκα οτι τα mi band δε θεωρουνται smartwatch αλλα activity tracker :D Οπότε μάλλον δεν εννοεις αυτά. Αλλά και στα τεστ που διαβαζω τοσα χρονια οι περισσότεροι αναφερουν πολυ μικροτερη αυτονομια στα Mi Band από αυτήν που βγάζω εγώ.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

To Mi Band 4 κρατουσε μηνα χωρίς φόρτιση, το 6 λιγο πανω απο 3 εβδομαδες, τωρα το 7 βγαζει 2+ εβδομάδες. Με καθημερινη καταγραφή γυμναστικής 2 ωρών. Και εχω πειραξει και την οθονη να κλεινει μετα απο 15¨ αντι για 5" που ειχε απο προεπιλογή. Δε ξερω τι κανουν οι περισσοτεροι και εχουν θεμα, ισως ανοιγοκλεινουν την οθονη εκατο φορες τη μερα χωρις λόγο.

edit: Τώρα θυμηθηκα οτι τα mi band δε θεωρουνται smartwatch αλλα activity tracker :D Οπότε μάλλον δεν εννοεις αυτά. Αλλά και στα τεστ που διαβαζω τοσα χρονια οι περισσότεροι αναφερουν πολυ μικροτερη αυτονομια στα Mi Band από αυτήν που βγάζω εγώ.

Για εμένα θέλει απενεργοποίηση το άναμμα οθόνης στο σήκωμα χεριού 

Γιατί ανάβει η οθόνη πολλές φορές και χωρίς νόημα κατά την διάρκεια της ημέρας ακόμα και στην διάρκεια του ύπνου

Καλύτερα όταν θέλεις να δεις κάτι να κάνεις ένα ταπ στην οθόνη και να την ενεργοποιείς κατά βούληση

πιστεύω έτσι θα μπορείς βελτιώσεις αρκετά την εξοικονόμηση ενέργειας στο band , τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω 

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...