Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα επιτρέψει σύντομα στους χρήστες να απεγκαταστήσουν ακόμα περισσότερες προεγκατεστημένες εφαρμογές των Windows 11


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ξεπρήζονται" σιγά σιγά  βλέπω τα 11άρια.. Ελπίζω τα 12άρια να είναι ακόμα πιο μοντελάκι..

Τουλάχιστον τώρα υπάρχει η επιλογή του - έστω και μετά - ξεφορτώματος. Σύντομα και του Edge? (και μετά ξύπνησα..)

Royal Rumble Wrestling GIF by WWE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και δυνατότητα απεγκατάστασης του ίδιου του λειτουργικού.

Κρίμα που η Microsoft προσπαθεί να καλύψει την κάθε "ηλίθια" απαίτηση μικρής μερίδας χρηστών. Έχουμε φτάσει να έχουν μόνο τα βασικά (Calculator/Photos/Store) και πάλι κλαίγονται μερικοί. Να έχεις ξέρω γω 16-32GB RAM και να σε νοιάζει το 0,0001% που μπορεί να πιάνουν αυτές οι εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Σωστή κίνηση από την μία αλλά όχι όπως θα έπρεπε, να επιλέγεις τι θέλεις και τι όχι χωρίς πολλά, δηλαδή να ξέρεις τι δεν χρειάζεται το σύστημα και αν μπορείς να κάνεις την πιο light εγκατάσταση.

Φυσικά να είναι καλά τα script για powershell που απλά τα τρέχεις και κάνεις debloating με ένα κλικ, οπότε είτε το κάνει είτε όχι η Microsoft εμάς δεν μας επηρεάζει καθόλου γιατί ήδη δεν έχουμε αυτά που δεν θέλουμε.

Για πες λιγο περισσοτερα για αυτα τα script. Εχω βγαλει με το χερι οτι μπορουσα αλλα μερικα αντιστεκονται
Το μονο που μου λειπει απο τα 10 ειναι το παλιοτερο snipping tool το οποιο επειδη το εβγαλα κατα λαθος δεν μπορω να εχω την παλια εκδοση του. Με το ζορι η νεα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, safridia said:

Για πες λιγο περισσοτερα για αυτα τα script. Εχω βγαλει με το χερι οτι μπορουσα αλλα μερικα αντιστεκονται
Το μονο που μου λειπει απο τα 10 ειναι το παλιοτερο snipping tool το οποιο επειδη το εβγαλα κατα λαθος δεν μπορω να εχω την παλια εκδοση του. Με το ζορι η νεα

Χρησιμοποιώ windows 10, και αν θυμάμαι είχα χρησιμοποιήσει το "Debload Windows 10" από github. Λογικά θα έχει και για windows 11. Δεν κάνουν θαύματα αλλά καθαρίζουν αρκετή σαβούρα από το λειτουργικό.

Έχει και graphical user interface. Είχα δοκιμάσει άλλες μεθόδους και αυτό μου φάνηκε απλά ευκολότερο από όλα, επίσης δεν είμαι guru αλλά φαίνεται πως έκανε καλά την δουλειά του για όσα λέει πως αφαιρεί.

Το snip & sketch το χρησιμοποιώ αρκετά, είναι πολύ χρήσιμο, δεν το έχω πειράξει και δεν νομίζω ότι το αφαιρεί αυτό το script. Τώρα για το δικό σου πρόβλημα δεν ξέρω την λύση.

(Υ.Γ. πριν με κράξει κάποιος πολύ ψαγμένος, αν έχετε κάτι καλύτερο και πιο αποτελεσματικό απλά πείτε το, δεν τα έχω τσεκάρει και όλα)

 

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/08/2023 at 11:50, jack124 said:

Μπορείς να κατεβάσεις το ntlite και να φτιάχνεις το iso όπως θες εσύ

Οπως ειπαν σκοπος ειναι να γινεται απο default και οχι να το κανεις εσυ Manually με 3rd apps.

On 22/08/2023 at 13:26, Volga said:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Τώρα αφαιρώντας τα, θα μπορέσω να γλυτώσω 9MB από τa 512GB του σκληρού μου.

δεν ειναι μονο θεμα χωρου.και στα 10αρια μπορεις να σβησεις απο το calculator μεχρι δεν ξερω τι.αλλα ειναι σπαστικο να τα εχεις εξαρχης.

On 22/08/2023 at 14:30, MetroStar said:

Γιατί όχι όλες; Γιατί να πρέπει να πάρεις έγκριση από το αφεντικό για το τι θα κάνεις στον υπολογιστή σου; Όσοι δεν παίζεται παιχνίδια, τώρα που όλο και περισσότερες εφαρμογές γίνονται online, δοκιμάστε επιτέλους Linux.

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτος που ξερει να βαλει Linux ξερει και τροπο να βγαλει το bloatware.αυτος που ειναι απλος χρηστης δεν ξερει τι σημαινει bloatware και δεν ξερει καν τι ειναι το Linux. ουτε κανεις θα ασχοληθει να βαλει Linux για αυτο το λογο.ειναι το ιδιο και χειροτερο απο το να πεις να μην παρει κανεις samsung,xiaomi,iphone,huawei γιατι εχουν bloatware και να παει να παρει google pixel. google pixel μπορει καποιος να παρει γιατι ειναι android.Να βαλει ο αλλος Linux και να μην παιζουν παιχνιδια κτλ απλα... το ξεχναμε. και δεν το λεω εγω αλλα φαινεται απο το ποσοστο χρησης του.

On 22/08/2023 at 16:03, Tlykog said:

Σωστό, αλλά αυτός δεν είναι ο τρόπος των Windows…

καποτε ψιλοηταν.μακαρι να ξαναγινει εστω και ως ενα σημειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2023 στις 5:45 ΜΜ, poulinos είπε

καποτε ψιλοηταν.μακαρι να ξαναγινει εστω και ως ενα σημειο.

Δεν το κάνει κανείς δυστυχώς.

Η Apple εχει καρφωμένα apps, H Google έχει καρφωμένα Apps κλπ. Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Volga said:

Δεν το κάνει κανείς δυστυχώς.

Η Apple εχει καρφωμένα apps, H Google έχει καρφωμένα Apps κλπ. Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ αυτό.

Λογικο που δεν θελουν να γινει.η καθε εταιρεια προσπαθει να σε δεσμευσει με τα δικα της apps.πχ σε καθε εκδοση των windows ολο και περισσοτερα προγραμματα.μια για zip αρχεια μια για pdf αρχεια.και στο τελος θα σου πουν οκ μπορεις να σβησεις μερικα απο αυτα. το ιδιο και με τα κινητα με λιγο καλυτερη την κατασταση με το google pixel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...