Προς το περιεχόμενο

Η Ινδία είναι η πρώτη χώρα που προσεδαφίζει διαστημικό σκάφος στον Νότιο πόλο της Σελήνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά όλα αυτά. Οι Ινδοί πριν από χιλιάδες χρόνια, είχαν τα Vimanas (τα οποία μάλιστα κατασκεύαζαν οι Yavanas), όπως μας γράφουν στα Ινδικά έπη. Οπότε καμία έκπληξη δεν μου προκαλεί 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει για το μέλλον της Ινδίας 

India is quietly laying claim to economic superpower status | India | The Guardian

Το καλό για εμάς είναι ότι η Ινδία είναι "φυσικός" σύμμαχος της Ελλάδας και θα παραμείνει για ένα και μόνο λόγο.

Είναι αιώνιος εχθρός του Πακιστάν και των συμμάχων του πχ της Τουρκίας.

Ελλάδα – Ινδία, συμμαχία: Ενισχύεται η αμυντική συνεργασία Αθήνας – Νέου Δελχί | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου ότι αυτό που παρουσιάζαν μαζί με τον πρωθυπουργό τους ήταν απλά μια προσομοίωση της προσελήνωσης 
και όχι το "αληθινό πλάνο"...
Γιατί βλέπω το baground  σελήνης να παγώνει / πάει καρέ - καρέ,
ενώ μέσα σε κάθε πάγωμα καρέ
η σεληνάκατος εμπρός του κινείται, προωθητήρες ανάβουν και σβύνουν, η ίδια η σελινάκατος κάποια στιγμή απλά τρέμει όπως σε ένα bug παιχνιδιού....
και αναρωτιέμαι αν είναι "αληθινό πλάνο" : και πως το τράβηξαν ?
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, freegr είπε

Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ως χώρα μην ξεχνάμε ότι έχει τους καλύτερους προγραμματιστές στον κόσμο 

Καλα μην ορκιζεσαι κιολας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Πείτε μου ότι αυτό που παρουσιάζαν μαζί με τον πρωθυπουργό τους ήταν απλά μια προσομοίωση της προσελήνωσης 
και όχι το "αληθινό πλάνο"...

αυτό που φαίνεται είναι γραφικά, τα ζωντανά πλάνα ήταν σε διπλανή οθόνη που δεν φαίνεται στο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάει Ινδία μία εβδομάδα με ένα γκρουπ, έχω δει από κοντά το contrast, όπου έχει κάγκελα και περίγυρο συνήθως είναι ναός ή κάποιο παλάτι και ντρέπεσαι να πατήσεις, ούτε φύλλο δεν έχει κάτω, στο Taj Mahal μας έδωσαν ειδικά καλύμματα να φορέσουμε στα παπούτσια μας γιατί κανονικά έπρεπε να μπούμε ξυπόλυτοι. Μόλις βγεις από την αυλή/περίγυρο/κάγκελα βλέπεις κόσμο που ζει πραγματικά σε προϊστορικές συνθήκες.

Το πιο σοκαριστικό ήταν όταν κατεβήκαμε από το τραίνο ήταν ένας άνθρωπος που είχε σπασμούς και τον έτρωγαν χιλιάδες μύγες (όπως βλέπεις κάτι πεθαμένο στον δρόμο ένα πράγμα), και φυσικά υπερβολικά πολύς κόσμος.

Τεράστιο πολιτισμικό σοκ, την τρίτη ημέρα είχαμε ήδη συνηθίσει την μυρωδιά, το θέαμα και την φτώχεια που βλέπαμε. Σχεδόν πάθαμε ανοσία στο όλο θέμα, μέχρι την τελευταία μέρα είχαμε επίσης συνηθίσει τα κορναρίσματα, κάθε αμάξι έπαιζε την κόρνα κάθε 5 δευτερόλεπτα έτσι χωρίς λόγο, προσπερνάς... κορνάρεις, πας ευθεία... κορνάρεις, πας αντίθετα στο ρεύμα γιατί δεν υπάρχουν κανόνες... κορνάρεις, ΟΛΟΙ κορναρίσματα!

Δεν υπήρξε ούτε μισό λεπτό όπου και αν πηγαίναμε που να μην έχει κόσμο δεξιά και αριστερά στους δρόμους, δηλαδή δεν είδαμε πουθενά κάτι που να λέγεται "μη κατοικημένη περιοχή", αν υπήρχε δρόμος, είχε παράγκες και τσαντίρια δεξιά και αριστερά.

Όταν γυρίσαμε στην Ελλάδα και μπήκαμε στο αμάξι να γυρίσουμε Σέρρες, δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε την ησυχία και το πόσο καθαρά μας φαινόταν στην Ελλάδα.

~~

Επί του θέματος: μπράβο τους, ελπίζω να μην δημιουργήσουν κι εκεί designated shi**ng street, γιατί στο ταξίδι μας είδαμε μπόλικο σκ**ό χωρίς πλάκα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Έχω πάει Ινδία μία εβδομάδα με ένα γκρουπ, έχω δει από κοντά το contrast, όπου έχει κάγκελα και περίγυρο συνήθως είναι ναός ή κάποιο παλάτι και ντρέπεσαι να πατήσεις, ούτε φύλλο δεν έχει κάτω, στο Taj Mahal μας έδωσαν ειδικά καλύμματα να φορέσουμε στα παπούτσια μας γιατί κανονικά έπρεπε να μπούμε ξυπόλυτοι. Μόλις βγεις από την αυλή/περίγυρο/κάγκελα βλέπεις κόσμο που ζει πραγματικά σε προϊστορικές συνθήκες.

Το πιο σοκαριστικό ήταν όταν κατεβήκαμε από το τραίνο ήταν ένας άνθρωπος που είχε σπασμούς και τον έτρωγαν χιλιάδες μύγες (όπως βλέπεις κάτι πεθαμένο στον δρόμο ένα πράγμα), και φυσικά υπερβολικά πολύς κόσμος.

Τεράστιο πολιτισμικό σοκ, την τρίτη ημέρα είχαμε ήδη συνηθίσει την μυρωδιά, το θέαμα και την φτώχεια που βλέπαμε. Σχεδόν πάθαμε ανοσία στο όλο θέμα, μέχρι την τελευταία μέρα είχαμε επίσης συνηθίσει τα κορναρίσματα, κάθε αμάξι έπαιζε την κόρνα κάθε 5 δευτερόλεπτα έτσι χωρίς λόγο, προσπερνάς... κορνάρεις, πας ευθεία... κορνάρεις, πας αντίθετα στο ρεύμα γιατί δεν υπάρχουν κανόνες... κορνάρεις, ΟΛΟΙ κορναρίσματα!

Φυσικά δεν υπήρξε ούτε μισό λεπτό όπου και αν πηγαίναμε που να μην έχει κόσμος δεξιά και αριστερά στους δρόμους, δηλαδή δεν είδαμε πουθενά κυριολεκτικά κάτι που να λέγεται "μη κατοικημένη περιοχή", αν υπήρχε δρόμος, είχε παράγκες και τσαντίρια δεξιά και αριστερά.

Όταν γυρίσαμε στην Ελλάδα και μπήκαμε στο αμάξι να γυρίσουμε Σέρρες, δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε την ησυχία και το πόσο καθαρά μας φαινόταν στην Ελλάδα.

~~

επί του θέματος: μπράβο τους, ελπίζω να μην δημιουργήσουν κι εκεί designated shi**ng street, γιατί στο ταξίδι μας είδαμε μπόλικο σκ**ό χωρίς πλάκα.

Καλά αυτά που λες για την Ινδία τα έχουμε ακούσει και για Κίνα, Βραζιλία, μέχρι και για Μόσχα που είχαν ταξιδέψει παλιά συγγενείς μου. 

Σε μερικές χώρες, η ραγδαία οικονομική ανάπτυξη σε συνδυασμό με τις ανεπαρκείς πολιτικες κοινωνικής στήριξης, την διαφθορά την αναξιοκρατία και διάφορα έθιμα, δημιουργούν αυτό που βλέπεις. Υπάρχουν μέρη που δεν έχουν αποχέτευση και οι άνθρωποι χεζουν στους δρόμους. Ενώ στις μεγάλες πόλεις, είχα δει δοκυμαντερ που όταν βουλωναν οι υπόνομοι και τα φρεάτια, βουταγαν μέσα με απλά ρούχα κάτι φτωχοί χωρίς καμία προστασία για να τα ξεβουλωσουν, έλεγαν ότι πέθαιναν σε λίγα χρόνια από λοιμώξεις και χάλια υγεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/08/2023 at 23:07, Basilhs23___ said:

Καλά αυτά που λες για την Ινδία τα έχουμε ακούσει και για Κίνα, Βραζιλία, μέχρι και για Μόσχα που είχαν ταξιδέψει παλιά συγγενείς μου. 

Σε μερικές χώρες, η ραγδαία οικονομική ανάπτυξη σε συνδυασμό με τις ανεπαρκείς πολιτικες κοινωνικής στήριξης, την διαφθορά την αναξιοκρατία και διάφορα έθιμα, δημιουργούν αυτό που βλέπεις. Υπάρχουν μέρη που δεν έχουν αποχέτευση και οι άνθρωποι χεζουν στους δρόμους. Ενώ στις μεγάλες πόλεις, είχα δει δοκυμαντερ που όταν βουλωναν οι υπόνομοι και τα φρεάτια, βουταγαν μέσα με απλά ρούχα κάτι φτωχοί χωρίς καμία προστασία για να τα ξεβουλωσουν, έλεγαν ότι πέθαιναν σε λίγα χρόνια από λοιμώξεις και χάλια υγεία. 

Τα είδα όλα με τα μάτια μου.

Το πρόβλημα που έχει η Ινδία εκτός από την έλλειψη υποδομής σε όλους τους τομείς, είναι το σύστημα με τις κάστες το οποίο μεγεθύνεται από τον υπερπληθυσμό. Υπάρχουν άνθρωποι που ανήκουν σε φυλές που δεν πρέπει καν να τους μιλήσεις ή να τους ακουμπήσεις καν γιατί είναι οι "κατώτεροι". Και ο υπερπληθυσμός μεγάλο πρόβλημα, κόσμος που μένει σε τέντα στην άκρη του δρόμου να γεννοβολάν αβέρτα γιατί εύχονται κάποιο από τα παιδιά τους να τα καταφέρει στην ζωή (με εντελώς μαγικό τρόπο)!

Το άλλο το αστείο, επειδή είμαι ανοιχτόχρωμος ήμουν μεγάλη ατραξιόν. Το τι φωτογραφία με τράβηξαν τυχαίοι και ειδικά άτομα που ήταν στο φεστιβάλ (φεστιβάλ χορού ήταν, είχαμε Σερραίους χορευτές). Γενικώς τους Ευρωπαίους τους θεωρούν ανώτερους, έχουν ένα θεματάκι αλλά όχι εξαιτίας των αποικιών, οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι ήταν οι αποικίες (αφού η πλειοψηφία είναι αγράμματοι), κυρίως εξαιτίας του Bollywood που προωθεί τους ανοιχτόχρωμους ως καλύτερους καθώς και τις ξένες ταινίες από Hollywood όπου πέρα από Αφροαμερικανούς, οι υπόλοιποι είναι σχετικά ανοιχτόδερμοι.

Είχε μία "γιαγιά" η οποία δεν ξέρω πόσων ετών ήταν αλλά έμοιαζε με 200 άνετα, που δεν είχε δει ποτέ λευκό άνθρωπο από κοντά και ανάθεμα αν είδε και ποτέ τηλεόραση, ήμασταν σε ένα "χωριό" με αρκετές δεκάδες χιλιάδες κόσμο που ζούσαν κυριολεκτικά με προϊστορικές συνθήκες. Με κοιτούσε και κάτι έλεγε και ο Ινδός συνοδός μας είχε σκάσει στα γέλια, τον ρωτούσε τι έκανα για να γίνω τόσο λευκός κι εκείνος της έκανε πλάκα ότι είμαι μάγος και κάτι τέτοια. Δεν ήξερε ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι, θεωρούσε ότι είμαι Ινδός που μιλάω άλλη γλώσσα. Μετά έκανε κάτι τελετουργικά με τα χέρια της καθώς φεύγαμε και έσκυβε προς το μέρος μας.

..
Το μόνο θετικό ήταν ότι βλέπαμε παντού νέα σχολεία, είχαν πει κάποιοι ότι η χώρα τους θα σωθεί μόνο με την μόρφωση και συμφωνώ απόλυτα. Όπως εμείς μέσα σε τρεις~τέσσερις γενιές πήγαμε από το ξύλο στα σχολεία αν δεν έλεγες προσευχή στο να κάνουμε στα παιδιά μας όλα τα χατίρια και αυτό με την μόρφωση και την κοινωνική πρόοδο.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Τα είδα όλα με τα μάτια μου.

Το πρόβλημα που έχει η Ινδία εκτός από την έλλειψη υποδομής σε όλους τους τομείς, είναι το σύστημα με τις κάστες το οποίο μεγεθύνεται από τον υπερπληθυσμό. Υπάρχουν άνθρωποι που ανήκουν σε φυλές που δεν πρέπει καν να τους μιλήσεις ή να τους ακουμπήσεις καν γιατί είναι οι "κατώτεροι". Και ο υπερπληθυσμός μεγάλο πρόβλημα, κόσμος που μένει σε τέντα στην άκρη του δρόμου να γεννοβολάν αβέρτα γιατί εύχονται κάποιο από τα παιδιά τους να τα καταφέρει στην ζωή (με εντελώς μαγικό τρόπο)!

Το άλλο το αστείο, επειδή είμαι ανοιχτόχρωμος ήμουν μεγάλη ατραξιόν. Το τι φωτογραφία με τράβηξαν τυχαίοι και ειδικά άτομα που ήταν στο φεστιβάλ (φεστιβάλ χορού ήταν, είχαμε Σερραίους χορευτές). Γενικώς τους Ευρωπαίους τους θεωρούν ανώτερους, έχουν ένα θεματάκι αλλά όχι εξαιτίας των αποικιών, οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι ήταν οι αποικίες (αφού η πλειοψηφία είναι αγράμματοι), κυρίως εξαιτίας του Bollywood που προωθεί τους ανοιχτόχρωμους ως καλύτερους καθώς και τις ξένες ταινίες από Hollywood όπου πέρα από Αφροαμερικανούς, οι υπόλοιποι είναι σχετικά ανοιχτόδερμοι.

Είχε μία "γιαγιά" η οποία δεν ξέρω πόσων ετών ήταν αλλά έμοιαζε με 200 άνετα, που δεν είχε δει ποτέ λευκό άνθρωπο από κοντά και ανάθεμα αν είδε και ποτέ τηλεόραση, ήμασταν σε ένα "χωριό" με αρκετές δεκάδες χιλιάδες κόσμο που ζούσαν κυριολεκτικά με προϊστορικές συνθήκες. Με κοιτούσε και κάτι έλεγε και ο Ινδός συνοδός μας είχε σκάσει στα γέλια, τον ρωτούσε τι έκανα για να γίνω τόσο λευκός κι εκείνος της έκανε πλάκα ότι είμαι μάγος και κάτι τέτοια. Μετά έκανε κάτι τελετουργικά με τα χέρια της καθώς φεύγαμε και έσκυβε προς το μέρος μας, πως σε σταυρώνει η γιαγιά όταν πας φαντάρος, κάτι τέτοιο μου θύμισε.

..
Το μόνο θετικό ήταν ότι βλέπαμε παντού νέα σχολεία, είχαν πει κάποιοι ότι η χώρα τους θα σωθεί μόνο με την μόρφωση και συμφωνώ απόλυτα. Όπως εμείς μέσα σε τρεις~τέσσερις γενιές πήγαμε από το ξύλο στα σχολεία αν δεν έλεγες προσευχή στο να κάνουμε στα παιδιά μας όλα τα χατίρια και αυτό με την μόρφωση και την κοινωνική πρόοδο.

Ναι αλήθεια είναι όλα αυτά, λογικά πήγατε μέσα σε χωριά, εκεί θες και συνοδούς οπλισμένους μην γίνει τίποτα. Αυτό με τις κάστες τραγικό και δεν θα αλλάξει ποτέ. Και η βλακεια είναι ότι πιστεύουν σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους, αλλά δε έχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια για αυτό πχ θα μπορούσε να ήταν το επάγγελμα η η οικονομική κατάσταση, εκεί απλά το πάνε βάση καταγωγής άσχετα με το τι έχεις καταφέρει να κάνεις στην ζωή σου για να προσφέρεις κάπου και να πετύχεις, έχεις το θέμα της καστας να σε κυνηγάει μια ζωή και να είσαι ντε φακτο κατώτερος από κάποιον άλλο. 

Από έθιμο θέλουν η κάθε οικογένεια να γεννάει 4-5 παιδιά, και στην Αφρική το ίδιο. Η πρωτεύουσα που εκεί είναι συγκεντρωνενος όλος ο πλούτος, η Βομβάη πρέπει να είναι κάπου στα 20 εκατομμύρια πληθυσμό. Τέλος πάντων, έχει ενδιαφέρον αυτή η κουβέντα, αλλά σταματάω εδώ επειδή βγαίνουμε off topic. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι αλήθεια είναι όλα αυτά, λογικά πήγατε μέσα σε χωριά, εκεί θες και συνοδούς οπλισμένους μην γίνει τίποτα. Αυτό με τις κάστες τραγικό και δεν θα αλλάξει ποτέ. Και η βλακεια είναι ότι πιστεύουν σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους, αλλά δε έχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια για αυτό πχ θα μπορούσε να ήταν το επάγγελμα η η οικονομική κατάσταση, εκεί απλά το πάνε βάση καταγωγής άσχετα με το τι έχεις καταφέρει να κάνεις στην ζωή σου για να προσφέρεις κάπου και να πετύχεις, έχεις το θέμα της καστας να σε κυνηγάει μια ζωή και να είσαι ντε φακτο κατώτερος από κάποιον άλλο. 

Από έθιμο θέλουν η κάθε οικογένεια να γεννάει 4-5 παιδιά, και στην Αφρική το ίδιο. Η πρωτεύουσα που εκεί είναι συγκεντρωνενος όλος ο πλούτος, η Βομβάη πρέπει να είναι κάπου στα 20 εκατομμύρια πληθυσμό. Τέλος πάντων, έχει ενδιαφέρον αυτή η κουβέντα, αλλά σταματάω εδώ επειδή βγαίνουμε off topic. 

H πρωτεύουσα ειναι το Νέο Δελχί  https://en.wikipedia.org/wiki/New_Delhi

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Επί του θέματος: μπράβο τους, ελπίζω να μην δημιουργήσουν κι εκεί designated shi**ng street, γιατί στο ταξίδι μας είδαμε μπόλικο σκ**ό χωρίς πλάκα.

Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τα περιττώματα για διαστημικό καύσιμο ή κάποια στιγμή να μεταφέρουν αγελάδες στη Σελήνη.

5 ώρες πριν, freegr είπε

Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ως χώρα μην ξεχνάμε ότι έχει τους καλύτερους προγραμματιστές στον κόσμο 

Και τους πιο ηλίθιους scammers στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...