Προς το περιεχόμενο

Hackers εκμεταλλεύονται bug του WinRAR για να κλέψουν κεφάλαια από λογαριασμούς κρυπτονομισμάτων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, xaerialtwistx said:

Οι συμπιέσεις χρησιμοποιούνται κατά κανόνα για να μικρύνει το -προς κατεβασμα- μέγεθος ενός αρχείου στο διαδίκτυο.

το ξαναγραφω, αυτη την στιγμη το 2023 το rar και το καθε zip δεν κανει την δουλεια της σιμπιεσης, αλλωστε το .exe , .mkv και να τα συμπιεσεις το ιδιο μεγεθος θα βγουν καμια φορα εχει και κατι bytes παραπανω απο τα metadata.

Η χρησιμοτητα αυτων τον εργαλειων ειναι καθαρά για το συμάζεμα πολλων αρχειων σε ενα. εχεις 10 pdf δεν θα τα κανεις attach στο μαιλ, θα τα κανεις ενα αρχειο και θα το στειλεις, το ιδιο με οτιδηποτε θες να μεταφερεις. δεν κανεις attach 20 αρχεια κάνεις ενα. δεν μεταφερεις σε μια αλλη εταρεια μεσω SFTP 100 αρχεια κωδικα ή μια σελιδα με 10 directories, τα μαζευεις και οταν κανει extract φτοιαχνονται και τα directories οποτε εισαι ετοιμοσ. Για αυτο το δουλευουμε τωρα.

Πριν απο πολλα πολλα χρονια, κοβαμαι (split by size) και βγαιναν τα .001.002 για να ανεβαινουν στα rapidshare που ειχαν οριο σε size. οσοι το εχουν ζησει καταλαβαινουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, great είπε

εισαι λάθος .o λογος δεν ειναι συμπιεσης, ειναι κυριως μεταφοράς και διανομής πολλών αρχείων.

Αλλωστε μονο ενα text κειμενο μπορει απο 1GB να γινει 10ΜΒ ας πουμε.

Σωστά. Επίσης πολύ πρακτικό για να κατακερματίζεις μεγάλα και πολλά αρχεία μαζί σε parts, όπως για παράδειγμα φακέλους με πολλά και μερικά από αυτά μεγάλα αρχεία και χρησιμοποιείς το winrar για store και βάζεις και recovery αν θες.

Το winrar  πραγματικά είναι πιο πρακτικό σε αυτό από το native zip στα windows. Μπορείς βέβαια να κάνεις το ίδιο και με 7zip. Ό,τι προτιμά και έχει συνηθίσει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Οι συμπιέσεις χρησιμοποιούνται κατά κανόνα για να μικρύνει το -προς κατεβασμα- μέγεθος ενός αρχείου στο διαδίκτυο. Δεν έχει καμία σχέση με μεταφορά από το ένα αποθηκευτικό μέσο ενός οικιακού χρήστη σε κάποιο άλλο. Ακόμα και εκεί για να έχει νόημα, θα πρέπει και η πηγή και ο προορισμός να είναι SSD που δεν ισχύει σχεδόν για κανέναν, όλοι από κάποιον μηχανικό δισκο ή φλασάκι τραγικής ταχύτητας αντιγράφουν.

Έχει σχέση γιατί αν έχεις κάτι δεκάδες / εκατοντάδες αρχεία μικρού μεγέθους και θέλεις να τα κάνεις copy / move σε έναν άλλο σκληρό (εσωτερικό ή εξωτερικό) είναι γρηγορότερο αν τα συμπιέσεις --> μεταφέρεις --> αποσυμπιέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά κι αυτοί ή τσάμπα μας το δίνουν ή αν θέλει ςνα πληρώσεις σου ζητάνε πάνω από 30$.

Ας το έβαζαν 5$ και θα το πλήρωνε και ο τελευταίος καημένος. Αλλιώς ας είχαν tiers, να δώσεις όσα θέλεις από 5$ και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Diavolos666 said:

Ναι αλλά κι αυτοί ή τσάμπα μας το δίνουν ή αν θέλει ςνα πληρώσεις σου ζητάνε πάνω από 30$.

Ας το έβαζαν 5$ και θα το πλήρωνε και ο τελευταίος καημένος. Αλλιώς ας είχαν tiers, να δώσεις όσα θέλεις από 5$ και πάνω.

35€ το πηρα  κα νομιζεις οτι ειναι ακριβο ? καθολου, σκεψου λιγο τι κανει, ποσο διαδεδομενο ειναι και φυσικα οτι και αυτοι οι developers Και εταιρεια πρεπει να πληρωθει (ασχετος που δεν ξερουν να βαζουν κλειδωμα, ενα απο τα μυστηρια μαζι με αυτο της Ατλαντιδας).

Γενικά και προσωπικα αγοραζω,και AV εχω αγορασμενο, και το NERO εχω αγορασει και πολυ μικρα προγραμματακια απο devlopers καθαρους που προσπαθουν να βγαλουν κατι. Υπαρχουν απειρα τετοια που βοηθανε την χρηση σας και το να δουλευετε πιο γρηγορα.,10-20-30 ευρω για τετοια δεν το θεωρω πολυ, παιζει ρολο που εχω και εγω τα δικα μου προγραμματα και καταλαβαινω τι σημαινει το κομματι αυτο.

Και σε εππαγελματικα εχω δωσει οπως το RDM μαζί με το cyberark add-on κανα διακοσάρι. 

Πλεον το να κατσω να ψαξω crack νομιζω οτι εχω φτασει στην ηλικια που απλα το σταματας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, great said:

35€ το πηρα  κα νομιζεις οτι ειναι ακριβο ? καθολου, σκεψου λιγο τι κανει, ποσο διαδεδομενο ειναι και φυσικα οτι και αυτοι οι developers Και εταιρεια πρεπει να πληρωθει (ασχετος που δεν ξερουν να βαζουν κλειδωμα, ενα απο τα μυστηρια μαζι με αυτο της Ατλαντιδας).

Γενικά και προσωπικα αγοραζω,και AV εχω αγορασμενο, και το NERO εχω αγορασει και πολυ μικρα προγραμματακια απο devlopers καθαρους που προσπαθουν να βγαλουν κατι. Υπαρχουν απειρα τετοια που βοηθανε την χρηση σας και το να δουλευετε πιο γρηγορα.,10-20-30 ευρω για τετοια δεν το θεωρω πολυ, παιζει ρολο που εχω και εγω τα δικα μου προγραμματα και καταλαβαινω τι σημαινει το κομματι αυτο.

Και σε εππαγελματικα εχω δωσει οπως το RDM μαζί με το cyberark add-on κανα διακοσάρι. 

Πλεον το να κατσω να ψαξω crack νομιζω οτι εχω φτασει στην ηλικια που απλα το σταματας.

Κι εγώ έχω πληρώσει για προγράμματα, αλλά το winrar δεν μου χρειάζεται σαν εργαλείο, το έχω μόνο για όταν κατεβάζω κάτι και είναι σε rar. Θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με το winzip γιατί για εμένα η χρήση είναι απλώς να βάζω πολλά αρχεία σε ένα και να ανοίγω συμπιεσμένα που κατέβασα σε ένα αρχείο.

Γι' αυτό λέω ας το είχαν 5$, θα το είχα πληρώσει για να μην μου βγάζει το μήνυμα και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/08/2023 at 16:05, great said:

 

γατάκια....................

image.png.e84465dc75909a67eeb9aa879cc60f1c.png

σαν πολλοι μαζευτηκατε :P

On 26/08/2023 at 05:53, StavrosD said:

Είναι status symbol 
image.jpeg.ef5de41141b199c8fa0abf9bd96e3145.jpeg

αν εχειςλεφτα να πλήρωσει για winrar τοτε  OK :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...