Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε τη σειρά Snapdragon G για φορητές παιχνιδοκονσόλες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αφού συμφωνείς ότι δεν είναι όλα για μετάφραση και στο ότι η συγκεκριμένη μετάφραση δεν σου αρέσει, όπως και εμένα, τότε που διαφωνούμε;

Μιλάω για τη συγκεκριμένη μετάφραση στο κείμενο που διαβάσαμε. Και εκεί συμφωνούμε.

Από το να το γράφει ακτινανίχνευση προτιμώ τον αγγλικό όρο.

Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλούς άλλους τεχνικούς όρους. Σου βγαίνουν τα ματάκια. Χίλιες φορές να κρατούσαν την αγγλική ορολογία

Ναι κατάλαβα τώρα τι λες. Νόμιζα ότι έλεγες να μη πρέπει να το μεταφράσουμε καθόλου. Σε αυτό διαφώνησα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, savakis είπε

"ακτινανίχνευση" το απογειώσατε παίδες....

φαντάζομαι σε συγκεκριμένους τίτλους με απλά γραφικά, σωστά;

Εγω με ενα απλο poco F3 με 870 παιζω mario odyssey με stable 60fps. Και zelda παιζω αλλα με 30fps. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω με ενα απλο poco F3 με 870 παιζω mario odyssey με stable 60fps. Και zelda παιζω αλλα με 30fps. 

Εννοει όταν είναι ενεργοποιημένο το ray tracing.

Δικός μου είσαι. Είμαι με Poco f2 pro το οποίο στέκεται δυνατά ακόμη. Παρόμοιες επιδόσεις με το Poco x5 pro και καλύτερη κάμερα. Μόνο σε οθόνη είναι πίσω στα 60hz αν και έχω το πλεονέκτημα της πλήρης οθόνης χωρίς τρύπες και εγκοπές.

Μόλις πήρα και στο γιο μου το Poco f5 (12gb/256gb) στα 400 ευρώ  που είναι αλλού σε επιδόσεις....

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Ακούγεται πολύ δυνατό, σε άλλα επίπεδα το emulation! 

Μακάρι να έχουμε εξελίξεις στο emulation γενικά. Μακάρι να πετύχει 1:1 απόδοση και ας μην είναι fpga.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Εννοει όταν είναι ενεργοποιημένο το ray tracing.

Δικός μου είσαι. Είμαι με Poco f2 pro το οποίο στέκεται δυνατά ακόμη. Παρόμοιες επιδόσεις με το Poco x5 pro και καλύτερη κάμερα. Μόνο σε οθόνη είναι πίσω στα 60hz αν και έχω το πλεονέκτημα της πλήρης οθόνης χωρίς τρύπες και εγκοπές.

Μόλις πήρα και στο γιο μου το Poco f5 (12gb/256gb) στα 400 ευρώ  που είναι αλλού σε επιδόσεις....

Μα δεν υπαρχει παιχνιδι για κινητο που να υποστηριζει ray tracing ακομα. Πολυ δυνατα ολα τα poco και vfm το F5 το κοιταω για μελλοντικη αγορα οταν πεσει στα 350 να δωσω το F3 και να παω σε αυτο η nord 3 και αυτο πολυ δυνατο με τον 9000. Εχουν ανεβει τοσο οι επιδοσεις των κινητων που εχουμε περασει PS4 και προχωραμε δυνατα. Ο νεος 8 gen 3 λενε για 1.5 εκατομμυριο στο antutu και 3-4tflops gpu επιδοσεις οποτε θα φτασει PS4 Pro. Το ps5 ειναι στα 10tflops για να εχουμε μια εικονα και μια 4090 ειναι στα 80tflops. Δεν ειναι 1:1 οι αναλογιες γιατι παιζει ρολο και η αρχιτεκτονικη αλλα γενικα μια εικονα την εχουμε. Εχουν καταφερει να χωρεσει τετοιες επιδοσεις σε 10watt chip ειναι απιστευτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

...... Δουλεύει σωστά σχεδόν πάντα και μάλιστα με ελάχιστη, έως καθόλου, διαφορά στην απόδοση. 

.......

Sorry για το off topic. Όντως ο emulator του Μ1 δουλεύει καταπληκτικά και είναι ότι καλύτερο έχει βγει . Η διαφορά όμως native εκδόσεων και x86 είναι χαοτική. Πρόσφατα κατέβασα το Cura για Arm. Το ίδιο αρχείο stl για να το κάνει gcode η x86 έκδοση έκανε 12 δευτερόλεπτα ενώ η Arm λιγότερο από 1!!!!!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μα δεν υπαρχει παιχνιδι για κινητο που να υποστηριζει ray tracing ακομα. Πολυ δυνατα ολα τα poco και vfm το F5 το κοιταω για μελλοντικη αγορα οταν πεσει στα 350 να δωσω το F3 και να παω σε αυτο η nord 3 και αυτο πολυ δυνατο με τον 9000. Εχουν ανεβει τοσο οι επιδοσεις των κινητων που εχουμε περασει PS4 και προχωραμε δυνατα. Ο νεος 8 gen 3 λενε για 1.5 εκατομμυριο στο antutu και 3-4tflops gpu επιδοσεις οποτε θα φτασει PS4 Pro. Το ps5 ειναι στα 10tflops για να εχουμε μια εικονα και μια 4090 ειναι στα 80tflops. Δεν ειναι 1:1 οι αναλογιες γιατι παιζει ρολο και η αρχιτεκτονικη αλλα γενικα μια εικονα την εχουμε. Εχουν καταφερει να χωρεσει τετοιες επιδοσεις σε 10watt chip ειναι απιστευτο. 

Ναι οκ, απλά μιλάει για όταν βγουν.

Εγώ θα περιμένω παντως κάτι σε 8 gen 3. Φοβάμαι όμως ότι δεν θα ξαναδούμε Poco που να έχει το flagship soc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filip123go είπε

Ναι, ειδικά σε ότι αφορά το gaming, τι να σου πω. Κορυφή. Δεν είχε που δεν είχε τίτλους το Mac, τώρα με τους Μ, παίζουν το 1/3 απ' ότι έπαιζε σε Intel.

μία χαρά games μπορεί να παίξει Δεν φταίει το chipset αλλά το λειτουργικό άμα παίξεις π.χ. psp emulator  μια χαρά παίζουν τα games όπως πχ το god of war

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Exodia The Forbidden One said:

μία χαρά games μπορεί να παίξει Δεν φταίει το chipset αλλά το λειτουργικό άμα παίξεις π.χ. psp emulator  μια χαρά παίζουν τα games όπως πχ το god of war

Και που θα το βρεις νόμιμα το game φίλε;; Εκτός αν έχεις το umd αυθεντικό, έχεις χακαρισμενο psp και το κάνεις dump. Και επίσης εδώ μιλάει για ΑΑA τίτλους, όχι για παιχνίδια που βγήκαν πριν 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2023 στις 11:13 ΜΜ, filip123go είπε

Και που θα το βρεις νόμιμα το game φίλε;; Εκτός αν έχεις το umd αυθεντικό, έχεις χακαρισμενο psp και το κάνεις dump. Και επίσης εδώ μιλάει για ΑΑA τίτλους, όχι για παιχνίδια που βγήκαν πριν 20 χρόνια.

μιλάμε για τις δυνατότητες που έχει μπορεί το game να είναι παλιό αλλά όπως ξέρεις ένας emulator είναι αρκετά βαρύς. Μπορούν οι εταιρείες να βγάλουν ΑΑΑ τίτλους είδες ήδη θα βγεί assassin's creed μόνο για κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Exodia The Forbidden One said:

μιλάμε για τις δυνατότητες που έχει μπορεί το game να είναι παλιό αλλά όπως ξέρεις ένας emulator είναι αρκετά βαρύς. Μπορούν οι εταιρείες να βγάλουν ΑΑΑ τίτλους είδες ήδη θα βγεί assassin's creed μόνο για κινητά

Το ΑC για κινητά μόνο 3Α τίτλο δεν το λές! Είναι σα να μου λες, το Mario Run είναι 3Α τίτλος την NIntendo. Επίσης, εαν είναι να παίζω μόνο emulators, για ποιον λόγο να μην παίζω στο κινητό μου, με ένα έξτρα gamepad (το οποίο θα το διαλέξω ακριβώς στα μέτρα μου) και να πάρω συσκευή αποκλειστικά γι αυτό το σκοπό; Ηδη mid προς high end κινητά, ανταποκρίνονται τέλεια σε αυτό το σκοπό. Ποιος ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης συσκευής;; Εκτός αν τα Studio βγαλουν games αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη συσκευή και για τα 10 άτομα που θα την αγοράσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...