Προς το περιεχόμενο

Η πράξη της ΕΕ για τις ψηφιακές υπηρεσίες (DSA) τίθεται σε ισχύ: Τι σημαίνει αυτό;


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" ΕΕ θεωρεί ως πολύ μεγάλες διαδικτυακές πλατφόρμες (ή πολύ μεγάλες διαδικτυακές μηχανές αναζήτησης) εκείνες που έχουν πάνω από 45 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες το μήνα, στις χώρες μέλη της..."

Σαν να αφήνει κάποιους απ'έξω, μου φαίνεται αυτό... Πολύ φωτογραφικό...Γιατί δεν το στρογγυλοποίησαν πχ στο 50mil ή στο 40 που θα ήταν πιο φυσιολογικό...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει πως οι πλατφόρμες θα είναι νομικά υπεύθυνες για το υλικό που ανεβάζουν ; 

Οτι αν πχ ανεβάσω κάτι παράνομο η γραψω κάτι που αξίζει νομικών ενεργειών εναντίων μου, τώρα αυτες οι ενέργειες και οι κυρώσεις θα πρέπει να γίνουν εναντίον της πλατφόρμας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Basilhs23___ said:

Τι σημαίνει πως οι πλατφόρμες θα είναι νομικά υπεύθυνες για το υλικό που ανεβάζουν ; 

Οτι αν πχ ανεβάσω κάτι παράνομο η γραψω κάτι που αξίζει νομικών ενεργειών εναντίων μου, τώρα αυτες οι ενέργειες και οι κυρώσεις θα πρέπει να γίνουν εναντίον της πλατφόρμας; 

Αν δεν κάνουν κάτι για να αφαιρέσουν αύτα τα σχόλια, ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς για μια ακόμα φορά, ΑΣΧΕΤΟΙ αποφασίζουν για πράγματα που δεν έχουν ιδέα. Αυτή η "Ε.Ε" μόνο νόρμες, ψευτο-νόμους και πρόστιμα ξέρει να βάζει. Και ΔΕΝ μαθαίνει κιόλας απο τα ΛΑΘΗ ΤΗΣ, όπως Cookies Law & GDPR (GDPR για το διαδίκτυο, για τα άλλα gdpr δεν έχω γνώση και άποψη, αλλα γιατί να είναι διαφορετικά....).

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

 "...η DSA απαγορεύει τη στοχευμένη διαφήμιση με βάση τον σεξουαλικό προσανατολισμό, τη θρησκεία, την εθνικότητα ή τις πολιτικές πεποιθήσεις ενός ατόμου."

Εγώ δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν είσαι σεξουαλικά νορμάλ, χριστιανός, Έλληνας που ζεις στην Ελλάδα και δημοκρατικός τι διαφημίσεις επιτρέπεται ή δεν επιτρέπετε να σου προβάλλουν;

Δεν μπορούν να το φακελώσουν για αυτά τα στοιχεία και να δείξουν διαφημίσεις στοχευμένα για αυτά.

Για παράδειγμα είμαι μια επιχείρηση που πουλάω μπομπονιέρες. Έχω το μαγαζί στην πχ Κόρινθο.

Μπορώ στο Facebook να να δηλώσω στοχευμένα να δείξω διαφήμιση στους κατοίκους της Κορίνθου, που είναι 25-30 ετών, είναι σε σχέση, είναι αγόρια ή κορίτσια. Δεν μπορείς να διαλέξεις αν αυτά τα αγόρια και τα κορίτσια είναι μια θρησκεία που κάνει θρησκευτικό  γάμο όπως οι χριστιανοί. Δεν μπορείς να διαλέξεις οτι δεν θες να τη δείξεις σε gay κλπ.

Η κάθε εταιρεία(Google, Meta  κλπ) δεν θα μπορεί να φτιάξει διαφημιστικό προφίλ με αυτά τα στοιχεία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΕΕσσδ εξελισσεται ταχιστα και σε 1984

2 hours ago, Volga said:

Δεν μπορούν να το φακελώσουν για αυτά τα στοιχεία και να δείξουν διαφημίσεις στοχευμένα για αυτά.

Για παράδειγμα είμαι μια επιχείρηση που πουλάω μπομπονιέρες. Έχω το μαγαζί στην πχ Κόρινθο.

Μπορώ στο Facebook να να δηλώσω στοχευμένα να δείξω διαφήμιση στους κατοίκους της Κορίνθου, που είναι 25-30 ετών, είναι σε σχέση, είναι αγόρια ή κορίτσια. Δεν μπορείς να διαλέξεις αν αυτά τα αγόρια και τα κορίτσια είναι μια θρησκεία που κάνει θρησκευτικό  γάμο όπως οι χριστιανοί. Δεν μπορείς να διαλέξεις οτι δεν θες να τη δείξεις σε gay κλπ.

Η κάθε εταιρεία(Google, Meta  κλπ) δεν θα μπορεί να φτιάξει διαφημιστικό προφίλ με αυτά τα στοιχεία.

ερωτησις

και αν καποιος χρηστης δεν εχει προβλημα με αυτο?

φυσικα η εταιρια πια δεν θα μπορει να κανει στοχευμενες διαφημισεις

το οποιο σημαινει λιγοτερα εσοδα

χειροτερες και ακριβοτερες υπηρεσιες

ευχαριστουμε ΕΕσσδ

7 hours ago, sdikr said:

Αν δεν κάνουν κάτι για να αφαιρέσουν αύτα τα σχόλια, ναι

ακριβως

σκεψου απο δω και μπρος να τολμας να βαζεις ενα quote απο συγγραφεα ή μια φωτο απο 2ο παγκοσμιο και να σου κλεινει το λογαριασμο η youtube kai h facebook (μου εχει συμβει) γιαιτι θα φοβουνται μην πληρωσουν προστιμο για hate speech

καλωσηλθες 1984

6 hours ago, endeavour said:

Δυστυχώς για μια ακόμα φορά, ΑΣΧΕΤΟΙ αποφασίζουν για πράγματα που δεν έχουν ιδέα. Αυτή η "Ε.Ε" μόνο νόρμες, ψευτο-νόμους και πρόστιμα ξέρει να βάζει. Και ΔΕΝ μαθαίνει κιόλας απο τα ΛΑΘΗ ΤΗΣ, όπως Cookies Law & GDPR (GDPR για το διαδίκτυο, για τα άλλα gdpr δεν έχω γνώση και άποψη, αλλα γιατί να είναι διαφορετικά....).

πολυ σωστα

αυτο το gdpr περαν των διαφορων προβληματων που εχει δημιουργησει σε επιχειρησεις αλλα και ολοκληρωτικη καταστροφη πολλων επιχειρησεων που ζουσαν απο αυτα εχει δημιουργησει θεματα στον απλο χρηστη

σκεψου μια χαζη γιαγια που πρεπει 20 φορες τη μερα να πατα i agree σε 20 διαφορετικα coocies για να διαβασει μια συνταγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι σημαίνει πως οι πλατφόρμες θα είναι νομικά υπεύθυνες για το υλικό που ανεβάζουν ; 

Οτι αν πχ ανεβάσω κάτι παράνομο η γραψω κάτι που αξίζει νομικών ενεργειών εναντίων μου, τώρα αυτες οι ενέργειες και οι κυρώσεις θα πρέπει να γίνουν εναντίον της πλατφόρμας; 

 

 

Σημαίνει ΛΟΓΟΚΡΙΣΊΑ 

 

 

Censor.jpg

 

If all printers were determined not to print anything till they were sure it would offend nobody, there would be very little printed.” —Benjamin Franklin

“Information is the currency of democracy.” —Thomas Jefferson

“The books that the world calls immoral are books that show the world its own shame.” —Oscar Wilde

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dieksodo είπε

η ΕΕσσδ εξελισσεται ταχιστα και σε 1984

ερωτησις

και αν καποιος χρηστης δεν εχει προβλημα με αυτο?

φυσικα η εταιρια πια δεν θα μπορει να κανει στοχευμενες διαφημισεις

το οποιο σημαινει λιγοτερα εσοδα

χειροτερες και ακριβοτερες υπηρεσιες

ευχαριστουμε ΕΕσσδ

ακριβως

σκεψου απο δω και μπρος να τολμας να βαζεις ενα quote απο συγγραφεα ή μια φωτο απο 2ο παγκοσμιο και να σου κλεινει το λογαριασμο η youtube kai h facebook (μου εχει συμβει) γιαιτι θα φοβουνται μην πληρωσουν προστιμο για hate speech

καλωσηλθες 1984

πολυ σωστα

αυτο το gdpr περαν των διαφορων προβληματων που εχει δημιουργησει σε επιχειρησεις αλλα και ολοκληρωτικη καταστροφη πολλων επιχειρησεων που ζουσαν απο αυτα εχει δημιουργησει θεματα στον απλο χρηστη

σκεψου μια χαζη γιαγια που πρεπει 20 φορες τη μερα να πατα i agree σε 20 διαφορετικα coocies για να διαβασει μια συνταγη

Τι σημαίνει αν ο χρήστης δεν έχει πρόβλημα; όλα τα παραπάνω είναι προσωπικά δεδομένα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με πολύ άσχημο τρόπο.

στοχευμένες διαφημίσεις μπορεί να κάνει. Δε θα πέσει κανένα fb αν δεν μπορεί να ξέρει αν είμαι straight ή όχι. Πρακτικά αυτό μου φαίνεται περίεργο και μόνο στη σκέψη.

"Σκέψου απο δω και μπρος να τολμάς να βάζεις ένα quote από συγγραφέα ή μια φώτο από 2ο παγκόσμιο και να σου κλείνει το λογαριασμό η youtube kai h facebook (μου έχει συμβεί) γιατί θα φοβούνται μην πληρώσουν πρόστιμο για hate speech"

Αν βάζεις φώτο απο 2ο παγκόσμιο με ολοκαυτώματα και να λες τι ώρα χρόνια. Ναι λογικά θα στο κλείσουν και καλά θα κάνουν

 

Πρόβλημα οι επιχειρήσεις έχουν όταν δε συμμορφώνονται με τον gdpr.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dieksodo said:

ακριβως

σκεψου απο δω και μπρος να τολμας να βαζεις ενα quote απο συγγραφεα ή μια φωτο απο 2ο παγκοσμιο και να σου κλεινει το λογαριασμο η youtube kai h facebook (μου εχει συμβει) γιαιτι θα φοβουνται μην πληρωσουν προστιμο για hate speech

καλωσηλθες 1984

Ενα quote δεν είναι πρόβλημα,  όλο το βιβλίο είναι όμως

7 hours ago, dieksodo said:

πολυ σωστα

αυτο το gdpr περαν των διαφορων προβληματων που εχει δημιουργησει σε επιχειρησεις αλλα και ολοκληρωτικη καταστροφη πολλων επιχειρησεων που ζουσαν απο αυτα εχει δημιουργησει θεματα στον απλο χρηστη

σκεψου μια χαζη γιαγια που πρεπει 20 φορες τη μερα να πατα i agree σε 20 διαφορετικα coocies για να διαβασει μια συνταγη

Αν κάποιος ζούσε απο αυτά, καλώς εκλέισε

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dieksodo είπε

η ΕΕσσδ εξελισσεται ταχιστα και σε 1984

ερωτησις

και αν καποιος χρηστης δεν εχει προβλημα με αυτο?

φυσικα η εταιρια πια δεν θα μπορει να κανει στοχευμενες διαφημισεις

το οποιο σημαινει λιγοτερα εσοδα

χειροτερες και ακριβοτερες υπηρεσιες

ευχαριστουμε ΕΕσσδ

ακριβως

σκεψου απο δω και μπρος να τολμας να βαζεις ενα quote απο συγγραφεα ή μια φωτο απο 2ο παγκοσμιο και να σου κλεινει το λογαριασμο η youtube kai h facebook (μου εχει συμβει) γιαιτι θα φοβουνται μην πληρωσουν προστιμο για hate speech

καλωσηλθες 1984

πολυ σωστα

αυτο το gdpr περαν των διαφορων προβληματων που εχει δημιουργησει σε επιχειρησεις αλλα και ολοκληρωτικη καταστροφη πολλων επιχειρησεων που ζουσαν απο αυτα εχει δημιουργησει θεματα στον απλο χρηστη

σκεψου μια χαζη γιαγια που πρεπει 20 φορες τη μερα να πατα i agree σε 20 διαφορετικα coocies για να διαβασει μια συνταγη

Στο τρίτο quote δεν ανέφερες τίποτα για το 1984 και ανησυχώ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, sdikr said:

Ενα quote δεν είναι πρόβλημα,  όλο το βιβλίο είναι όμως

Αν κάποιος ζούσε απο αυτά, καλώς εκλέισε

 

Μηπως το αν θα κλεισει μια επιχειρηση πρεπει να το αποφασιζει η αγορα και οχι η ΕΕ; ΜΗΠΩΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, endeavour είπε

Μηπως το αν θα κλεισει μια επιχειρηση πρεπει να το αποφασιζει η αγορα και οχι η ΕΕ; ΜΗΠΩΣ ;

Μα η ΕΕ δεν αποφασίζει αν θα κλείσει ή συνεχίζει να λειτουργεί…

Η ΕΕ θέτει το νομικό πλαίσιο για την υπέρ των πολιτών/χρηστών/πελατών της, σωστή λειτουργία των εταιριών…

ήταν καλά όταν νομοθέτησε για τα δυο χρόνια εγγύηση ή θα προτιμούσες ο κάθε ένας με επαγγελματικό ΑΦΜ να εμπορεύεται προσωπικά δεδομένα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, endeavour said:

Μηπως το αν θα κλεισει μια επιχειρηση πρεπει να το αποφασιζει η αγορα και οχι η ΕΕ; ΜΗΠΩΣ ;

Έτσι όπως το λές,  είναι πράγματα να αποφασίζει η Αστυνομία ποιος είναι κλέφτης και να τον πιάνει και μετά οι δικαστές να τον βάζουν μέσα;

Γενικά τόσα και τόσα που απαγορεύονται απο την ΕΕ  ή την κάθε κυβέρνηση,  ποιοι είναι αυτοί και αποφασίζουν

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...