Προς το περιεχόμενο

Η Apple και η Microsoft φέρεται να επιθυμούν την απομάκρυνση του iMessage και του Bing από τη λίστα των "gatekeepers” της ΕΕ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Τώρα ποιος "λέει και ξελέει" για να ξέρουμε. Είπα εγώ οτι κακώς τα πήρε; Εσύ είπες οτι τα λεφτά τα βγάζει απο υπηρεσίες, και έκανες λάθος. "Έκανα λάθος". Τόσο απλό είναι.

Ότι θέλω θα ξανααγοράσω, γιατι εγώ κοιτάω τι βολεύει εμένα, όχι τι βολεύει την εταιρία. Οτι και αν αγοράζω δε σημαίνει οτι ξαφνικά δε με ενδιαφέρει το συμφέρον μου, επειδή τώρα έχω Apple.

Δε χρειάζεται να αναλύσουμε τιποτα. Τα κέρδη απο τα iphone είναι hardware πωλήσεις, δεν έχει να κάνει το  Appstore της, γιατί αυτό είναι υπηρεσίες. Νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό.

Μίλησα για κέρδη, όταν δεν ξεχωρίζεις το τζίρο από τα κέρδη, να κάτι τέτοια γράφεις…

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Το SMS πάει προς απόσυρση, τα Ελληνικά μου, συνήθως, είναι σε πολύ καλό επίπεδο..

Η νέα γενιά των SMS είναι το RCS. Αν δηλαδή υποστήριζε 2G κλήσεις με άλλους, αλλα 5G κλήσεις μεταξύ iPhone δε θα υπήρχε πρόβλημα; "Αφού να, τηλέφωνο παίρνεις".

Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν εναλλακτική το "ντάξει στη χειρότερη στέλνουν SMS στους μη έχοντες iphone" για αυτό και τους αναγκάζουν να κάνουν κάτι. Θεωρούσα οτι κάτι τέτοιο είναι ξεκάθαρο.

Όσο το SMS ήταν βιώσιμη επιλογή, δε μιλούσε κανείς. Είδες κανέναν να έχει παράπονο; Πλέον δεν είναι, πρέπει να κάνει η Apple κάτι για αυτό.

ξανά διάβασε τι έγραψε ο Sealion, τι απάντησες και μετά έλα να μου το ξαναγυρίσεις όπως σε συμφέρει…

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

ξανά διάβασε τι έγραψε ο Sealion, τι απάντησες και μετά έλα να μου το ξαναγυρίσεις όπως σε συμφέρει…

Διάβασα τι έγραψε ο Sealion και του απάντησα. Δεν μπορείς να διαβάσεις την απάντηση μου; Τι σχέση έχει ο Sealion στις απαντήσεις "οπου πάει ο άνεμος" που δίνεις; Ο άνθρωπος έχει άποψη και την είπε. Εσύ έχεις;

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μίλησα για κέρδη, όταν δεν ξεχωρίζεις το τζίρο από τα κέρδη, να κάτι τέτοια γράφεις…

Μέχρι να μου δείξεις μια πηγή που αναφέρει ότι τα 70εκ τζίρου έχουν περισσότερα έσοδα για την εταιρία απο τον τριπλάσιο τζίρο των κινητών, λέω να μείνω σταθερός στην άποψη μου και να θεωρώ ότι τα iPhone φέρνουν περισσότερα λεφτά στην Apple.

Επίσης οι υπηρεσίες χωρίς το iPhone είναι άχρηστες. Τι πουλάει απο υπηρεσίες δηλαδή; Appstore, Apple Music, Apple TV, και Apple Pay. Τι απο αυτά θα έβγαζε λεφτά χωρίς μαντρωμένους χρήστες;

Αφού ρε συ, δεν έχει ιδέα τι ζητάνε απο την Apple και γιατί το κάνει αυτό που κάνει, γιατί επιμένεις;

Σ'αρεσει δε σ'αρεσει η Apple δεν είναι "μια κατασκευάστρια κινητών", έχει πλέον το μεγαλύτερο κομμάτι των πωλήσεων μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατηγορίας, και έχει ευθύνες και υποχρεώσεις που δεν έχει π.χ η Lenovο και η κάθε Lenovo.

Έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει μονοπώλιο, και μαγκιά της που το έχει, γιατι τις δημιούργησε μόνη της αυτές τις δυνατότητες, αλλα δε λειτουργεί έτσι η αγορά.
Θα την περιορίσουν, είτε νιώθεις θιγμένος είτε όχι, και σου εξήγησα πολλές φορές γιατί.

Οριστικό τέλος απο εμένα, δεν έχει νόημα να γράφω τα ίδια 3 φορές επειδή αλλάζεις άποψη κάθε λίγο, η αποφασίζεις ότι ξαφνικά ο τζίρος 70εκ έχει μεγαλύτερα έσοδα απο τον τζίρο 200+ εκ, ούτε θες να καταλάβεις γιατι το iPhone είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ όπλο της Apple για όλες τις άλλες δουλειές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Διάβασα τι έγραψε ο Sealion και του απάντησα. Δεν μπορείς να διαβάσεις την απάντηση μου; Τι σχέση έχει ο Sealion στις απαντήσεις "οπου πάει ο άνεμος" που δίνεις; Ο άνθρωπος έχει άποψη και την είπε. Εσύ έχεις;

Μέχρι να μου δείξεις μια πηγή που αναφέρει ότι τα 70εκ τζίρου έχουν περισσότερα έσοδα για την εταιρία απο τον τριπλάσιο τζίρο των κινητών, λέω να μείνω σταθερός στην άποψη μου και να θεωρώ ότι τα iPhone φέρνουν περισσότερα λεφτά στην Apple.

Επίσης οι υπηρεσίες χωρίς το iPhone είναι άχρηστες. Τι πουλάει απο υπηρεσίες δηλαδή; Appstore, Apple Music, Apple TV, και Apple Pay. Τι απο αυτά θα έβγαζε λεφτά χωρίς μαντρωμένους χρήστες;

Αφού ρε συ, δεν έχει ιδέα τι ζητάνε απο την Apple και γιατί το κάνει αυτό που κάνει, γιατί επιμένεις;

Σ'αρεσει δε σ'αρεσει η Apple δεν είναι "μια κατασκευάστρια κινητών", έχει πλέον το μεγαλύτερο κομμάτι των πωλήσεων μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατηγορίας, και έχει ευθύνες και υποχρεώσεις που δεν έχει π.χ η Lenovο και η κάθε Lenovo.

Έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει μονοπώλιο, και μαγκιά της που το έχει, γιατι τις δημιούργησε μόνη της αυτές τις δυνατότητες, αλλα δε λειτουργεί έτσι η αγορά.
Θα την περιορίσουν, είτε νιώθεις θιγμένος είτε όχι, και σου εξήγησα πολλές φορές γιατί.

Οριστικό τέλος απο εμένα, δεν έχει νόημα να γράφω τα ίδια 3 φορές επειδή αλλάζεις άποψη κάθε λίγο, η αποφασίζεις ότι ξαφνικά ο τζίρος 70εκ έχει μεγαλύτερα έσοδα απο τον τζίρο 200+ εκ, ούτε θες να καταλάβεις γιατι το iPhone είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ όπλο της Apple για όλες τις άλλες δουλειές της.

Ένα και το κλείνω και εγώ εδώ γιατί όντως δεν ξέρεις τι γράφεις και αποδεικνύεται εύκολα και από τους δικούς μας διαλόγους και από του Sealion…

Τα κέρδη από τον φόρο, το γνωστό 30%, από τις πωλήσεις μέσω εφαρμογών, που νομίζει ότι υπολογίζονται?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ένα και το κλείνω και εγώ εδώ γιατί όντως δεν ξέρεις τι γράφεις και αποδεικνύεται εύκολα και από τους δικούς μας διαλόγους και από του Sealion…

Τα κέρδη από τον φόρο, το γνωστό 30%, από τις πωλήσεις μέσω εφαρμογών, που νομίζει ότι υπολογίζονται?

🤣🤣🤣🤣🤣

Οκ οκ, παίζει να φταίω και εγώ που το ξεκίνησα. 

Ζητάω συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, papp0us είπε

🤣🤣🤣🤣🤣

Οκ οκ, παίζει να φταίω και εγώ που το ξεκίνησα. 

Ζητάω συγνώμη.

Μην ζητάς συγνώμη, μόνο ψάξε βρες τον τζίρο που κάνει για την Apple το AppStore (κάπου είχε πήρει το μάτι μου για 1.200 billions dollars) και μετά κλάψε για αυτά που γράφεις…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην ζητάς συγνώμη, μόνο ψάξε βρες τον τζίρο που κάνει για την Apple το AppStore (κάπου είχε πήρει το μάτι μου για 1.200 billions dollars) και μετά κλάψε για αυτά που γράφεις…

Κλαίω κλαίω 🤣🤣🤣🤣🤣 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Φυσιολογική αντίδραση ανθρώπου που αντί να παραδεχθεί το λάθος του, πουλάει τρελίτσα…

Μια τελευταία φορά θα σου κάνω τη χάρη, γιατί δεν ξέρεις να παραδέχεσαι οτι κάνεις λάθος.

https://www.apple.com/newsroom/2023/05/developers-generated-one-point-one-trillion-in-the-app-store-ecosystem-in-2022/

Αυτή τη φορά δε θα εξηγήσω τίποτα, θα σε αφήσω να διαβάσεις τίποτα, μήπως βελτιωθείς.

Δε πουλάω τρελίτσα, απο ένα σημείο και μετά δείχνω κατανόηση. Και φτάσαμε σε αυτό το σημείο. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papp0us είπε

Μια τελευταία φορά θα σου κάνω τη χάρη, γιατί δεν ξέρεις να παραδέχεσαι οτι κάνεις λάθος.

https://www.apple.com/newsroom/2023/05/developers-generated-one-point-one-trillion-in-the-app-store-ecosystem-in-2022/

Αυτή τη φορά δε θα εξηγήσω τίποτα, θα σε αφήσω να διαβάσεις τίποτα, μήπως βελτιωθείς.

Δε πουλάω τρελίτσα, απο ένα σημείο και μετά δείχνω κατανόηση. Και φτάσαμε σε αυτό το σημείο. Καλή συνέχεια.

Μίλαγες για τζίρο και ότι τα πολλά λεφτά τα φέρνει το iPhone, μίλησα (παρόμοια) με εσένα και μόνος σου παραδέχεσαι ότι όντως καλα θυμόμουν και είναι πενταπλάσιο…

ναι το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο μιας και το ένα μπαίνει στα ταμία σου ενώ το άλλο απλά “παίρνει”…

αλλά το θέμα είναι το κέρδος, με τι κέρδος πιστεύεις ότι μπορεί να παίζει η Apple στο iPhone και με τι στο Appstore? κάνε τα μαθηματικά και πες μας…

ΥΓ: κατανόηση προτιμότερο θα ήταν  να δείξεις στο τι μας απαντάς φίλε μου…  🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μίλαγες για τζίρο και ότι τα πολλά λεφτά τα φέρνει το iPhone, μίλησα (παρόμοια) με εσένα και μόνος σου παραδέχεσαι ότι όντως καλα θυμόμουν και είναι πενταπλάσιο…

ναι το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο μιας και το ένα μπαίνει στα ταμία σου ενώ το άλλο απλά “παίρνει”…

αλλά το θέμα είναι το κέρδος, με τι κέρδος πιστεύεις ότι μπορεί να παίζει η Apple στο iPhone και με τι στο Appstore? κάνε τα μαθηματικά και πες μας…

ΥΓ: κατανόηση προτιμότερο θα ήταν  να δείξεις στο τι μας απαντάς φίλε μου…  🙂

Αφού βλέπεις οτι αυτό που είπες, είναι "ο τζίρος που φέρνει στην Apple, το Appstore," προφανώς δεν διάβασες το άρθρο που δημοσίευσε η ίδια η Apple, δεν καταλαβαίνεις απο που βγάζει λεφτά η Apple, και συνεχίζεις να προσπαθείς να μου την "πείς", επειδή σου μιλάω απλά και λογικά.

Δε θα το συνεχίσω, γιατί δεν έχεις σκοπό για κουβέντα, προσπαθείς απλά να με βγάλεις λάθος, επειδή σου έθιξα την αγαπημένη σου εταιρία, λες και φταίω εγώ που έχει μεγάλο ποσοστό στην αγορά και θα την περιορίσουν, επειδή έχει άλλες δυνατότητες και ευθύνες στη θέση που είναι τώρα.

Ξαναδιάβασε αυτό που σου έστειλα, εντελώς φιλικά, γιατί έχεις εντελώς στρεβλή εικόνα για το τι είναι αυτό που κάνει η Apple και τσιγκλάει τις ρυθμιστικές αρχές (όχι μόνο η Apple βέβαια, όλοι το κάνουν, αλλα εσυ έχεις ιδιαίτερη ευαισθησία που κατηγορείται η Apple ότι το κάνει). 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αφού βλέπεις οτι αυτό που είπες, είναι "ο τζίρος που φέρνει στην Apple, το Appstore," προφανώς δεν διάβασες το άρθρο που δημοσίευσε η ίδια η Apple, δεν καταλαβαίνεις απο που βγάζει λεφτά η Apple, και συνεχίζεις να προσπαθείς να μου την "πείς", επειδή σου μιλάω απλά και λογικά.

Δε θα το συνεχίσω, γιατί δεν έχεις σκοπό για κουβέντα, προσπαθείς απλά να με βγάλεις λάθος, επειδή σου έθιξα την αγαπημένη σου εταιρία, λες και φταίω εγώ που έχει μεγάλο ποσοστό στην αγορά και θα την περιορίσουν, επειδή έχει άλλες δυνατότητες και ευθύνες στη θέση που είναι τώρα.

Ξαναδιάβασε αυτό που σου έστειλα, εντελώς φιλικά, γιατί έχεις εντελώς στρεβλή εικόνα για το τι είναι αυτό που κάνει η Apple και τσιγκλάει τις ρυθμιστικές αρχές (όχι μόνο η Apple βέβαια, όλοι το κάνουν, αλλα εσυ έχεις ιδιαίτερη ευαισθησία που κατηγορείται η Apple ότι το κάνει). 

Καλή συνέχεια.

Δηλαδή τώρα ειλικρινά, μετά από όλα αυτά συνεχίζεις να πιστεύεις ότι εκτός από το ότι το κέρδος το φέρνει το iPhone και όχι το Appstore, ή ότι η Apple λειτουργεί μονοπωλιακά κάνοντας ότι έκανε τόσες δεκαετίες η ίδια και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papp0us είπε

Δεν ασχολείται κανείς με την ανάπτυξη εφαρμογής, γιατί η default εφαρμογή του λειτουργικού την υποστηρίζει. Γιατί να πληρώνεις να φτιάξεις κάτι έξτρα, οταν το default λειτουργεί μια χαρά;

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ξαναλέω είναι μεταξύ παρόχων η επικοινωνία, η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν έχει σημασία, Το πρότυπο είναι κοινό.

Υπάρχουν πολλά SMS apps, όλα SMS στέλνουν.

Και το 5G δεν έχει κάλυψη παντού, και ήρθε με διαφορετικές συνθήκες σε κάθε πάροχο. Και το VoLTE, και το VoWiFi. Τι σημαίνει αυτό; Δεν είναι default πρότυπα, ανοιχτά για όλους; Δεν παράτησε τίποτα η Vodafone ξαναλέω. Την ΕΦΑΡΜΟΓΗ της παράτησε, όχι το RCS, έχεις μπερδευτεί.

Πρέπει να καταλάβεις οτι το RCS, ΕΙΝΑΙ ο διάδοχος του SMS, δεν είναι ούτε wannabe, ούτε υπηρεσία της Google. 

Κοινό αποδεκτό πρότυπο απο όλους, εκτός ενός είναι. Ποιος είναι ο ένας;

https://www.theverge.com/2022/9/7/23342243/tim-cook-apple-rcs-imessage-android-iphone-compatibility

"Buy your mon an iPhone" Είπε ο Cook.

“iMessage on Android would simply serve to remove [an] obstacle to iPhone families giving their kids Android phones.” είπε ο  Craig Federighi.

Δεν τα λέω εγώ. Μόνοι τους τα λένε.

Γενικά πάντως η Apple δεν έχει κανένα λόγο να μην υποστηρίξει το RCS, πέραν του μαντρώματος. Δεν αφαιρεί τίποτα απο την ασφάλεια ή την ευκολία των υπηρεσιών της. Με βάση αυτό, εγώ νομίζω οτι αν την υποχρεώσουν να το κάνει, πολύ καλά θα κάνουν.

Φίλε μου, δεν χρειάζεται να με πείσεις για τις προθέσεις της Apple (να το τραβήξει όσο μπορεί θέλει, εννοείται για το κέρδος της) και, για να διευκρινίσω κάτι καλύτερα, δεν έχω αντίρρηση να υποστηριχτεί το RCS universal profile από την εφαρμογή Messages στα iPhones. Αλλά φαίνεται να μην είναι τόσο απλό!

Δεν έχω Android εγώ, αλλά από κάποια που έχουν πέσει στα χέρια μου, η εφαρμογή για μηνύματα δεν είναι της Google. Δεν ξέρω αν είναι default εφαρμογή στο τελευταίο Android.

Επιμένεις να μου λες για κάποια εφαρμογή της Vodafone για RCS chat (στείλε κάνα λινκ ίσως; δεν είναι σαφές αν την χρησιμοποιούσες εσύ ο ίδιος...), εγώ δεν βλέπω καμία τέτοια αναφορά και δεν βλέπω καν πως μπορεί να "μπερδεύονται" στην διατύπωση. Να, κι εδώ η Samsung μιλά για "Vodafone’s RCS service" και τον τερματισμό του και ως εκ τούτου την αχρήστευση (?) της default Samsung εφαρμογής που το υποστήριζε. Η διαφορά μεταξύ service και app είναι σαφής νομίζω.

Όσο κι αν το κοιτάξω, όλοι πλέον αναφέρονται σε "Google's RCS Service" και "Messages by Google."
Τελικά η Vodafone π.χ. πώς εμπλέκεται πλέον στην υπηρεσία; Σε ποιό επίπεδο; 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως όλοι τελικά μάλλον θα βολευτούν με την υλοποίηση της Google, κι αυτό δεν ξέρω αν μου αρέσει. Αυτό είναι το "κοινά αποδεκτό";  Χρειάζεται ή όχι η Google για να έχεις e2e encrypted επικοινωνία μέσω RCS chat? Χρειάζεται η συνεργασία της Google για να αναπτύξεις μια εφαρμογή για RCS chat? Είναι "Κοινό αποδεκτό πρότυπο απο όλους" και έτοιμο να αντικαταστήσει το SMS κάτι που στο  FAQ  του app γράφει πράγματα όπως:

Αναφορά σε κείμενο

- RCS chats in the Messages app may not be available in all countries or regions.
- T-Mobile users with Advanced Messaging may be unable to chat or create a group chat with users outside of the T-Mobile network.
- We're working to bring RCS chats broadly to more regions and other messaging apps such as Samsung Messages
- Google may occasionally verify your phone number via SMS to offer RCS chats

H Google μπορεί να έχει κάνει καλό lobbying για να γίνει διάδοχος του sms η υλοποίησή της αλλά κάποιο λόγο για τον οποίο η Apple πρέπει να το υποστηρίξει δεν μπορώ να δω ακόμα, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι ανταγωνιστικό, κάτι που φαίνεται πως ακόμα κάνει rollout ενώ συζητιέται τόσα χρόνια, κάτι για το οποίο θα εξαρτάται μάλιστα από τρίτο η διαλειτουργικότητά ενός βασικού app του iOS!

Ενώ καταλαβαίνω την πρόθεση, είναι και λίγο too little, too late το RCS, ο κόσμος δεν χρειάζεται πλέον τους παρόχους για rich communication, εκεί σκόνταψε, ας πούμε, και η υλοποίηση από αυτούς γενικώς, και είναι σχεδόν βέβαιο πως οι καθιερωμένες ή και νέες εφαρμογές θα το ξεπερνούν σε features εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν έχω Android εγώ, αλλά από κάποια που έχουν πέσει στα χέρια μου, η εφαρμογή για μηνύματα δεν είναι της Google. Δεν ξέρω αν είναι default εφαρμογή στο τελευταίο Android.

Οι default εφαρμογές στην συντριπτικότατη πλειοψηφία των Android των συσκευών που κυκλοφορούν στην Ευρώπη, χρησιμοποιούν Google Messages, και Google Dialer. Δεν υπάρχει υποχρέωση, το κάνουν απο ευκολία. Παρόλα αυτά, τόσο η Huawei Chat, όσο και το Samsung Messages που είναι τα δύο πιο δημοφιλή απο τα "υπόλοιπα" υποστηρίζουν επίσης RCS.

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Επιμένεις να μου λες για κάποια εφαρμογή της Vodafone για RCS chat (στείλε κάνα λινκ ίσως; δεν είναι σαφές αν την χρησιμοποιούσες εσύ ο ίδιος...), εγώ δεν βλέπω καμία τέτοια αναφορά και δεν βλέπω καν πως μπορεί να "μπερδεύονται" στην διατύπωση.

RCS Servers μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε. Ακόμα και εσυ φτιάχνεις αν θες, και αν περάσεις την πιστοποίηση, μπορείς να έχεις δικούς σου Servers που επικοινωνούν με όλους τους πιστοποιημένους Servers στο δίκτυο RCS χωρίς κανένα εμπόδιο.

Η Vodafone είχε το δικό της δίκτυο RCS, το οποίο απαιτούσε εφαρμογή ειδική στο κινητό σου για να λειτουργήσει, αφού δεν υπήρχε υποστήριξη σε άλλες εφαρμογές.

Με το 99.9% των Android συσκευών να υποστηρίζουν εγγενώς το RCS πλέον, η Vodafone δεν χρειαζόταν να έχει δικούς της Servers, σου λέει βάλε το Messages. Οταν το κινητό με το που έρχεται δουλεύει κανονικά με RCS, ποιος θα κατέβαζε την εφαρμογή της Vodafone για να χρησιμοποιήσει το δικό της "server"; Κανείς.

Vodafone Message+ λεγόταν η εφαρμογή, την χρησιμοποιούσα στις αρχές πράγματι, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει λόγος.

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως όλοι τελικά μάλλον θα βολευτούν με την υλοποίηση της Google, κι αυτό δεν ξέρω αν μου αρέσει. Αυτό είναι το "κοινά αποδεκτό";  Χρειάζεται ή όχι η Google για να έχεις e2e encrypted επικοινωνία μέσω RCS chat?

Όχι δεν χρειάζεται, μπορεί κάλλιστα να φτιάξει δικό της Server με δικά της χαρακτηριστικά η Apple για το RCS, να προσθέσει και να αφαιρέσει οτι θέλει, e2e encryption, και ότι αγαπά. Δεν την αναγκάζει ο οποιοσδήποτε να χρησιμοποιήσει αυτούς της Google. Ο τελικός χρήστης δεν καταλαβαίνει διαφορά.

Ούτε φυσικά χρειάζεσαι το παραμικρό την Google για την χρήση του RCS. Είναι σαν να μου λες ότι χρειάζεσαι την Google για να στήσεις DNS, επειδή η Google έχει δικό της DNS (χονδροειδές τελείως το παράδειγμα, αλλα το αναφέρω) 

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

κάτι για το οποίο θα εξαρτάται μάλιστα από τρίτο η διαλειτουργικότητά ενός βασικού app του iOS!

Η υποστήριξη RCS, πουθενά δε θα αλλάξει την λειτουργικότητα του iMessage. Αν και οι δυο συσκευές είναι της Apple, θα χρησιμοποιούν το iMessage, αν η μία είναι Android θα πέφτει σε RCS, αν ο δέκτης είναι dumbphone, ή Smartphone με απενεργοποιημένο το RCS, απλό SMS. Δεν αλλάζει τίποτα με την παρούσα κατάσταση, απλά προστίθεται η υποστήριξη RCS. Το οτι υποστηρίζει SMS το Messages, δεν μειώνει την λειτουργικότητα του iMessage.

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

H Google μπορεί να έχει κάνει καλό lobbying για να γίνει διάδοχος του sms η υλοποίησή

Δεν έχει λόγο η Google στο ποιος θα είναι ο διάδοχος του SMS. Ο διάδοχος του SMS είναι το RCS.

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

η Apple πρέπει να το υποστηρίξει δεν μπορώ να δω ακόμα, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι ανταγωνιστικό, κάτι που φαίνεται πως ακόμα κάνει rollout ενώ συζητιέται τόσα χρόνια,

Το 5G είναι διαθέσιμο στο 30-35% των χρηστών παγκοσμίως , αυτό δε σημαίνει οτι είναι το βασικό πρότυπο δικτύωσης επειδή κάνει ακόμα rollout.

Η ανάγκη για την επέκταση του RCS είναι σημαντικά μικρότερη, για αυτό αργεί η επέκταση του. Αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με το αν είναι διάδοχος ή όχι των SMS.

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ενώ καταλαβαίνω την πρόθεση, είναι και λίγο too little, too late το RCS, ο κόσμος δεν χρειάζεται πλέον τους παρόχους για rich communication, εκεί σκόνταψε, ας πούμε, και η υλοποίηση από αυτούς γενικώς, και είναι σχεδόν βέβαιο πως οι καθιερωμένες ή και νέες εφαρμογές θα το ξεπερνούν σε features εύκολα.

Και συμφωνούμε 100%, το RCS θα έχει την απήχηση του SMS πλέον. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα πρέπει η Apple με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να το υποστηρίξει. Δεν μπορείς να περιορίσεις την επικοινωνία στο 33% των κατόχων επειδή θες να έχουν και το υπόλοιπο 67% να έχει Apple. Είναι προσπάθεια δημιουργίας μονοπωλίου, και δεν πρόκειται να το επιτρέψουν.

Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιεί ντε και καλά κάποιος. Πρέπει να υπάρχει.

Με τον ίδιο τρόπο που δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να πληρώσει συνδρομή στο App Store και Google Play εκτός Apple και Google, πρέπει η επιλογή να υπάρχει.

Οπως επίσης το ίδιο θα γίνει και με τα ψηφιακά πορτοφόλια αργά η γρήγορα. Δεν μπορεi σε αναγκάζουν να πληρώνεις με Google Wallet και Apple Pay χωρίς να υπάρχει εναλλακτική λύση, οπότε πολύ σύντομα θα δείς οτι και αυτά θα μπουν στο χορό.

Θα είναι κάποια εφαρμογή καλύτερη απο το Apple Pay; 100% όχι. Θα χρησιμοποιεί κανείς το Μπαμπης - Πει;  Όχι. Πρέπει να υπάρχει η επιλογή; Ναι.

 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...