Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι ονομασίες και τα χαρακτηριστικά των 14ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core (Raptor Lake-S Refresh)


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, atheatos είπε

https://www.anandtech.com/show/18871/arm-unveils-armv92-mobile-architecture-cortex-x4-a720-and-a520-64bit-exclusive
Λίγο «μπακαλίστικο» αλλά αυτό είναι η αρχή . Στο μέλλον ο αριθμος των διαφορετικών τύπων cores σε ένα soc μπορεί να ξεπερνάει τους 3 , όποτε το ποιος συνδυασμός είναι big ή little για μένα προσωπικά είναι ξεπερασμένο….

Απο την στιγμή που είναι 3 και πάνω, οι τύποι πυρήνων , ο όρος big little είναι λίγο ανεπαρκής.

Συμφωνώ σε όλο αυτό, αλλά που διαφωνούμε; Στις λεπτομέρειες; Εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτές. Δε μιλησα καν για big-little. Η φιλοσοφία πυρήνων επιδόσεων με χαμηλής (η χαμηλότερης κατανάλωσης) με ενδιαφέρει. Το αν οι τύποι πυρήνων θα είναι 1 ή 10 δεν αλλάζει την ουσία.

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Ναι. Είναι εξέλιξη ενός σχήματος που δεν έχει απαραίτητα τώρα πια μόνο μικρούς και μεγάλους πυρήνες . Μπορεί να έχει μικρούς , μεσαίους , μεγάλους ταυτόχρονα σε ένα cluster.

Όποτε για μένα τουλάχιστον ξεπεραστηκε. Τώρα για σένα μπορεί να μην ξεπεραστεί και ποτέ … δεν μπορώ να παίξω με τις λέξεις.

Παρόλα αυτά, αυτό ακριβώς κάνεις: παίζεις με τις λέξεις και χάνεται η ουσία.

3 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Στην αγορά των mobile και φορητών όπου η ενεργειακή κατανάλωση είναι το σημαντικότερο, σίγουρα είναι καλή λύση, αλλα το desktop δεν έχει τέτοιους περιορισμούς.

Η κατανάλωση ενός επεξεργαστή συνοδεύεται από πολλά πράγματα. Σίγουρα δεν μετράει τόσο αν το έχεις στην πρίζα.

Παρόλα αυτά, ένα μέρος της ενέργειας, που τραβάει ο επεξεργαστής, μετατρέπεται σε θερμότητα. Άρα αν έχω 2 επεξεργαστές με παρόμοιο συντελεστή απόδοσης και ο ένας τραβάει περισσότερη ενέργεια από τον άλλο, αυτός θα μεταφέρει και περισσότερη ενέργεια στο περιβάλλον με όλες τις συνέπειες πχ αύξηση θερμοκρασίας κουτιού, ανάγκη για καλύτερη ψύξη κτλ. Επιπλέον, ένας επεξεργαστής που χρειάζεται περισσότερη ενέργεια χρειάζεται και καλύτερο σύστημα τροφοδοσίας από τη μητρικη, πιο σταθερή τάση, άρα καλύτερα και περισσότερα VRMs κτλ, άρα και πιο ακριβές μητρικές προκειμένου να κρατήσει σταθερή απόδοση και άλλα πολλά...

Οπότε, η κατανάλωση μετράει ΚΑΙ στους σταθερούς υπολογιστές. Απλά, όπου μετράει η κατανάλωση (πχ laptops) έχεις και το επιπλέον κόστος στην κατανάλωση μπαταρίας.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ σε όλο αυτό, αλλά που διαφωνούμε; Στις λεπτομέρειες; Εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτές. Δε μιλησα καν για big-little. Η φιλοσοφία πυρήνων επιδόσεων με χαμηλής (η χαμηλότερης κατανάλωσης) με ενδιαφέρει. Το αν οι τύποι πυρήνων θα είναι 1 ή 10 δεν αλλάζει την ουσία.

Παρόλα αυτά, αυτό ακριβώς κάνεις: παίζεις με τις λέξεις και χάνεται η ουσία.

Η ουσία είναι ότι ακόμα και το big little που ακολουθεί η Intel στην γενιά αυτή τείνει να ξεπεραστεί. Αν νομίζεις ότι ΕΓΩ παίζω με τις λέξεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιον απευθυνόμουν και γιατί. 
Όταν κάποιος επιμένει οτι με 3 πυρήνες παραμένει τεχνολογια big little  γιατί μπήκαν σε cluster , τότε αυτός μάλλον παίζει με τις λέξεις, για να μην γράψω , για τα σχόλια περί προσποίησης κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Η αναβάθμιση που έκανες ήταν καλή. Ο 8700Κ με τον 5700Χ έχουν αρκετά σημαντική διαφορά.

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i7-8700k-vs-amd-ryzen-7-5700x

image.png.e6752def611f685cdd977c39ceb43af2.png

Αξίζει την αναβάθμιση και οι τιμές είναι πολύ καλές στην ΑΜ4 πλατφόρμα. Φτιάχνεις αξιοπρεπέστατο σύστημα με λίγα χρήματα.

Προσωπικά αγοράζω σήμερα αυτό που χρειάζομαι σήμερα. Στην τεχνολογία δεν αγοράζω με σχέδια για το μέλλον. Έχω 7900Χ, μέχρι να θεωρηθεί ανεπαρκής θα περάσει αρκετός καιρός. Ακόμα και ο 13700Κ, που είναι στα ίδια χρήματα, αλλά στοιχίζει λιγότερο, λόγω φθηνότερων μητρικών, θα μου ήταν υπέρ-αρκετός. Μπορεί μελλοντικά να αναβαθμίσω στην ίδια μητρική, αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Μπορεί όταν θα θελήσω αλλαγή να μην δουλεύει η μητρική. Με τα ηλεκτρονικά ποτέ δεν ξέρεις.

Προφανώς και είναι οκ. Το θέμα είναι ότι είναι απλά οκ. Έχει υψηλή κατανάλωση, χαμηλή απόδοση ανα πυρήνα και χρειάζεται και software που να εκμεταλλεύεται τόσα threads. Εϊναι, δηλαδή, τεχνολογικά, παρωχημένος.

Από την άλλη αν κάνεις τη δουλειά σου...

bruteforce σε συνδυασμο με cuda cores ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MTX είπε

Ωραία καλοδεχούμενα τα e-cores δεν τα σνομπάρει κανένας , αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θα ήθελα να μην κρασαρω στα παιχνίδια και αν γίνετε να βάλουν καναδυό παραπάνω p-cores στα mid range cpu γιατί τα 6 είναι πλέον λίγα 

Σε αυτό φταίνε ξεκάθαρα τα παιχνίδια και όχι ο επεξεργαστής. Τα τελευταία χρόνια η τσαπατσουλιά έχει πάει σε άλλο τόπο από τους προγραμματιστές. Πολλά προγράμματα DRM βλέπουν τους e cores σαν διαφορετικό σύστημα (!) και κρασσάρουν...

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000088259/processors/intel-core-processors.html

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Η ουσία είναι ότι ακόμα και το big little που ακολουθεί η Intel στην γενιά αυτή τείνει να ξεπεραστεί. Αν νομίζεις ότι ΕΓΩ παίζω με τις λέξεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιον απευθυνόμουν και γιατί. 
Όταν κάποιος επιμένει οτι με 3 πυρήνες παραμένει τεχνολογια big little  γιατί μπήκαν σε cluster , τότε αυτός μάλλον παίζει με τις λέξεις, για να μην γράψω , για τα σχόλια περί προσποίησης κτλ.

Σου ξαναγράφω: ΔΕΝ μίλησα για big little. Μίλησα για διαφορετικούς πυρήνες στον ίδιο επεξεργαστή.

Σου απαντάω για εμένα, όχι για τον @Retromaniac

Οι διαφορετικοί πυρήνες στον ίδιο επεξεργαστή είναι το μέλλον. Αυτή η φιλοσοφία μου αρέσει. Αυτό έγρραψα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σε αυτό φταίνε ξεκάθαρα τα παιχνίδια και όχι ο επεξεργαστής. Τα τελευταία χρόνια η τσαπατσουλιά έχει πάει σε άλλο τόπο από τους προγραμματιστές. Πολλά προγράμματα DRM βλέπουν τους e cores σαν διαφορετικό σύστημα (!) και κρασσάρουν...

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000088259/processors/intel-core-processors.html

Σου ξαναγράφω: ΔΕΝ μίλησα για big little. Μίλησα για διαφορετικούς πυρήνες στον ίδιο επεξεργαστή.

Σου απαντάω για εμένα, όχι για τον @Retromaniac

Οι διαφορετικοί πυρήνες στον ίδιο επεξεργαστή είναι το μέλλον. Αυτή η φιλοσοφία μου αρέσει. Αυτό έγρραψα.

Έγραψα στον retromaniac ότι δεν παίζω με τις λέξεις. Δεν είμαι σε θέση στους 10 πχ.διαφορετικούς πυρήνες που έχει το soc ή το cluster να πω αυτοί είναι οι big και αυτοί είναι οι little. Για μένα οι λέξεις big little αποτελούν παρελθόν . Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έγραψα στον retromaniac ότι δεν παίζω με τις λέξεις. Δεν είμαι σε θέση στους 10 πχ.διαφορετικούς πυρήνες που έχει το soc ή το cluster να πω αυτοί είναι οι big και αυτοί είναι οι little. Για μένα οι λέξεις big little αποτελούν παρελθόν . Τέλος.

Βρε αδερφέ μας κοροϊδεύεις στα μούτρα μας. Δεν μίλησες ούτε για big little ούτε για τίποτα. Δες τι απάντησες. Ότι η φιλοσοφία αυτή έλαβε τέλος. Δηλαδή το να χρησιμοποιούνται πιο efficient επεξεργαστές για αυτό μιλούσαμε. Μην το παίζεις Αλέξης τώρα για να βγεις και από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Βρε αδερφέ μας κοροϊδεύεις στα μούτρα μας. Δεν μίλησες ούτε για big little ούτε για τίποτα. Δες τι απάντησες. Ότι η φιλοσοφία αυτή έλαβε τέλος. Δηλαδή το να χρησιμοποιούνται πιο efficient επεξεργαστές για αυτό μιλούσαμε. Μην το παίζεις Αλέξης τώρα για να βγεις και από πάνω.

 

42 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έγραψα στον retromaniac ότι δεν παίζω με τις λέξεις. Δεν είμαι σε θέση στους 10 πχ.διαφορετικούς πυρήνες που έχει το soc ή το cluster να πω αυτοί είναι οι big και αυτοί είναι οι little. Για μένα οι λέξεις big little αποτελούν παρελθόν . Τέλος.

Απλά πιστεύω ότι έγινε μπέρδεμα εδώ. Προφανώς παρερμηνεύτηκε η φιλοσοφία των διαφορετικών πυρήνων στον ίδιο επεξεργαστή με την αρχιτεκτονική big-little. Λογικό και κατανοητό. Αυτό που γράφει ο @atheatos είναι σωστό, αλλά δεν απαντάει σε αυτό που γράφτηκε αρχικά. Δεν έχει νόημα να συνεχίσει η συζήτηση σε αυτή την κατεύθυνση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

Απλά πιστεύω ότι έγινε μπέρδεμα εδώ. Προφανώς παρερμηνεύτηκε η φιλοσοφία των διαφορετικών πυρήνων στον ίδιο επεξεργαστή με την αρχιτεκτονική big-little. Λογικό και κατανοητό. Αυτό που γράφει ο @atheatos είναι σωστό, αλλά δεν απαντάει σε αυτό που γράφτηκε αρχικά. Δεν έχει νόημα να συνεχίσει η συζήτηση σε αυτή την κατεύθυνση.

Ναι οκ, εγώ ξεκαθάρισα σε το απαντώ και τι λέγαμε. Έχεις δικιος, πάμε παρακάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ σε όλο αυτό, αλλά που διαφωνούμε; Στις λεπτομέρειες; Εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτές. Δε μιλησα καν για big-little. Η φιλοσοφία πυρήνων επιδόσεων με χαμηλής (η χαμηλότερης κατανάλωσης) με ενδιαφέρει. Το αν οι τύποι πυρήνων θα είναι 1 ή 10 δεν αλλάζει την ουσία.

Παρόλα αυτά, αυτό ακριβώς κάνεις: παίζεις με τις λέξεις και χάνεται η ουσία.

Η κατανάλωση ενός επεξεργαστή συνοδεύεται από πολλά πράγματα. Σίγουρα δεν μετράει τόσο αν το έχεις στην πρίζα.

Παρόλα αυτά, ένα μέρος της ενέργειας, που τραβάει ο επεξεργαστής, μετατρέπεται σε θερμότητα. Άρα αν έχω 2 επεξεργαστές με παρόμοιο συντελεστή απόδοσης και ο ένας τραβάει περισσότερη ενέργεια από τον άλλο, αυτός θα μεταφέρει και περισσότερη ενέργεια στο περιβάλλον με όλες τις συνέπειες πχ αύξηση θερμοκρασίας κουτιού, ανάγκη για καλύτερη ψύξη κτλ. Επιπλέον, ένας επεξεργαστής που χρειάζεται περισσότερη ενέργεια χρειάζεται και καλύτερο σύστημα τροφοδοσίας από τη μητρικη, πιο σταθερή τάση, άρα καλύτερα και περισσότερα VRMs κτλ, άρα και πιο ακριβές μητρικές προκειμένου να κρατήσει σταθερή απόδοση και άλλα πολλά...

Οπότε, η κατανάλωση μετράει ΚΑΙ στους σταθερούς υπολογιστές. Απλά, όπου μετράει η κατανάλωση (πχ laptops) έχεις και το επιπλέον κόστος στην κατανάλωση μπαταρίας.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φορητά, είναι όταν το κλείνεις και μένει idle ώστε όταν το ξανανοίξεις να είναι εκεί που το άφησες.

Εκεί οι μικροί πυρήνες κάνουν θαύματα.

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φορητά, είναι όταν το κλείνεις και μένει idle ώστε όταν το ξανανοίξεις να είναι εκεί που το άφησες.

Εκεί οι μικροί πυρήνες κάνουν θαύματα.

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

Υπάρχουν και άλλες χρήσεις πχ ελαφριές διεργασίες του λειτουργικού μπορούν να τρέχουν σε μικρούς πυρήνες εξοικονομώντας ενέργεια. Υπάρχουν αρκετά σενάρια. Γι αυτό είμαι και υπέρ αυτής της φιλοσοφίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Tlykog said:

Δεν είναι μαρκετιίστικα κόλπα. Οι ARM επεξεργαστές το εφαρμόζουν εδώ και αρκετά χρόνια. Αν χρησιμοποιηθούν σωστά από το software σου γλυτώνουν ενέργεια και αυξάνουν την αποδοτικότητα.

Η Intel το έκανε γιατί έχει μείνει στα 10nm και χρειάζεται κάτι για να μειώσει την κατανάλωση.Η ιδέα προφανώς και δεν είναι πρωτότυπη, αλλά είναι μία καλή λύση. Σε κάποια σενάρια φτάνει την κατανάλωση σε καλά επίπεδα. Όταν ζορίζεται πλήρως ο επεξεργαστής, τότε τα κέρδη μειώνονται ή εκμηδενίζονται. Επειδή ο μέσος χρήστης δεν δουλεύει τον επεξεργαστή του στο 100% συνέχεια, αυξάνεται και η πιθανότητα να κερδίσει από αυτή την αρχιτεκτονική. Προσωπικά είμαι 100% υπέρ. Έχω τον  7900X, αλλά θα ήθελα να έχει και κάποιους p-cores για καλύτερη κατανάλωση.

Σύντομα θα περάσει και η AMD σε αυτή την λογική και μάλιστα σύντομα:

https://www.tomshardware.com/news/amd-upcoming-phoenix-cpus-to-feature-hhybrid-design 

Δεν είναι κατανάλωση, είναι die space. Είναι απίστευτα wide "μεγάλα" τα pcores, δεν μπορεί να βγάλει μονολιθικό με 16 P cores, στη mainstream κατηγορία

14 hours ago, Retromaniac said:

Βρε αδερφέ μας κοροϊδεύεις στα μούτρα μας. Δεν μίλησες ούτε για big little ούτε για τίποτα. Δες τι απάντησες. Ότι η φιλοσοφία αυτή έλαβε τέλος. Δηλαδή το να χρησιμοποιούνται πιο efficient επεξεργαστές για αυτό μιλούσαμε. Μην το παίζεις Αλέξης τώρα για να βγεις και από πάνω.

Καινούργιος στο forum? Μόνιμη τακτική :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι κατανάλωση, είναι die space. Είναι απίστευτα wide "μεγάλα" τα pcores, δεν μπορεί να βγάλει μονολιθικό με 16 P cores, στη mainstream κατηγορία

Σε αυτό έχεις δίκιο και άδικο.

Δεν είναι ΜΟΝΟ κατανάλωση είναι και die space. Όντως την ενδιαφέρει και το κάνει ΚΑΙ γι αυτό. 

Όπως, σωστά, αναφέρεις η σχεδίασή της είναι μονολιθική, οπότε έχει θέμα σε πολλά επίπεδα.

Το πρόβλημά της είναι πολυσύνθετο στην παρούσα φάση. Θα πρέπει να συνδυάσει κόστος, επιδόσεις, θερμική συμπεριφορά, κατανάλωση κτλ, ώστε να είναι ανταγωνιστική. Έτσι δεν είναι μόνο μία η προσέγγιση.

Απλά ήθελα να τονίσω τις επιδόσεις και τη θερμική συμπεριφορά που αφορά τον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2023 στις 10:23 ΜΜ, Gk2016 είπε

Στα δικά μου χρόνια το λέγαμε "Δελτίο Τύπου".

Όπως λέγαμε "γλύψιμο" κι όχι "public relations", 

λέγαμε προβληματικό λογισμικό κι όχι Bug 

κλπ κλπ

Επίσης λέγαμε , πατάτα 🥔 και όχι, χαμηλής δυναμικότητας ή χαμηλών δυνατοτήτων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...