Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για υγρό ηλεκ. τσιγάρου


arkoudos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

συνήθως έφτιαχνα μόνος μου τα υγρά ως εξής

έπαιρνα το άρωμα 36/120ml... έβαζα 36ml νικοτίνης (20άρα, 50/50), 42 βάση VG και 6 βάση PG ώστε να φτιάξω υγρό με 6 περίπου νικοτίνη και 50/50 VG/PG.

Τώρα χωρίς να το προσέξω, πήρα άρωμα 100/120ml με 70/30 αναλογία και έχω κάψει φλάντζα. Πώς θα φτιάξω πάλι με 6 νικοτίνη και 50/50; Στο ίδιο μπουκάλι προφανώς δεν γίνεται, να πάρω 50ml υγρού σκέφτομαι και μετά; Οι υπολογιστές που δοκίμασα (όπως αυτός), δεν σε αφήνουν να βάλεις άρωμα με 70/30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ ΄αρχήν με μπουστεράκι νικοτίνης 20 mg  η μέγιστη συγκέντρωση νικοτίνης που θα πετύχεις είναι 3.3mg . Για 6άρα νικοτίνη θέλεις 20 ml 36 άρας που δεν πωλείται στην Ελλάδα .Τι μπορείς να κάνεις ?

1)Αν με κάποιο τρόπο βρείς 36 άρα νικοτίνη βάζεις 20 ml  άρα από νικοτίνη είσαι οκ

2) Το 70/30 που λες   είναι VG/PG   ή PG/VG ?

   Aν είναι το πρώτο , το μπουστεράκι να είναι όλο PG  οπότε θα έχεις υγρό τελικό 58 % VG και 42% PG

   Aν είναι το δεύτερο δηλαδή 70/30 PG/VG κάνεις τα παραπάνω ανάποδα δηλαδή το μπουστεράκι νικοτίνης να είναι 100% VG οποτε τελικό υγρό   58% PG , 42%VG

3) Φτιάχνεις τελικό υγρό 140 ml  με 4 μπουστεράκια 20 άρας νικοτίνης  100% VG αν το 70/30 είναι PG/VC  ή 4 μπουστεράκια  20άρα  PG αν είναι ανάποδα

 και θα έχεις υγρό 50/50  και περίπου 5,72 νικοτίνη

  Βέβαια όμως το άρωμα του τελικού υγρού θα είναι  πιο αδύνατο και όχι τόσο έντονο .

Προσωπική μου γνώμη : Το 58/42   VG/PG δεν είναι τόσο κακό εκτός αν σε πειράζει η VG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...