Προς το περιεχόμενο

Μειωμένες σημαντικά σε σχέση με πέρσι οι τιμές του iPhone 15 στην Ελλάδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβαίνει η τιμή κλαίνε κατεβαίνει η τιμή κλαίνε δεν έχω καταλάβει μήπως θέλετε να σας το κάνει δώρο ;

Ανεβαίνει η τιμή κλαίνε κατεβαίνει η τιμή κλαίνε δεν έχω καταλάβει μήπως θέλετε να σας το κάνει δώρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/9/2023 στις 7:00 ΜΜ, john_ είπε

Η απάντηση πάντως θα είναι ίδια με εκείνη της ερώτησης "Γιατί ο κόσμος αγοράζει Mercedes, BMW, Audi, Alfa-Romeo, Toyota, Honda κτλ αφού μπορεί απλά να κυκλοφορεί με ένα απλό, φτηνό, ταπεινό Zastava;"

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα για να πεις ότι η διαφορά με τα iphone είναι αντίστοιχη. Κανείς μεγάλο λάθος και επιμένω ότι δεν καταλαβαίνω κάποιον βασικό λόγο αγοράς iphone πλην να το παίξει κάποιος ότι έχει κάτι καλό για κινητό, και το καλό σε εισαγωγικά προφανώς γιατί δεν νομίζω και κανείς να δίνει σημασία. Παραδέχομαι όμως την apple και δεν ειρωνεύομαι στον τομέα του μάρκετινγκ, γιατί πουλάει ένα κινητό 1200 ευρώ ας πούμε, ενώ κάνει τα ίδια πράγματα με οποιοδήποτε κινητό στα 150-200 ευρώ και πολλά λέω. Σε αυτό τους βγάζω το καπέλο από άποψη προώθησης. Προσωπικά δεν θα το αγόραζα ακόμα και να έπιαναν εκατομμύρια και μιλάω μπέσα. Όπως δεν θα έβαζα λειτουργικό της Apple στον υπολογιστή μου, μια χαρά είμαι με το linux . Εσείς παρόλα αυτά, πάρτε το, εγώ θα συνεχίζω να απορώ με όσους αγοράζουν και ειδικά με τους Έλληνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, anarchy79 said:

Παραδέχομαι όμως την apple και δεν ειρωνεύομαι στον τομέα του μάρκετινγκ, γιατί πουλάει ένα κινητό 1200 ευρώ ας πούμε, ενώ κάνει τα ίδια πράγματα με οποιοδήποτε κινητό στα 150-200 ευρώ και πολλά λέω.

Το ότι 2 αντικείμενα κάνουν τα ίδια πράγματα δεν σημαίνει ότι το κάνουν το ίδιο καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, anarchy79 said:

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα για να πεις ότι η διαφορά με τα iphone είναι αντίστοιχη. Κανείς μεγάλο λάθος και επιμένω ότι δεν καταλαβαίνω κάποιον βασικό λόγο αγοράς iphone πλην να το παίξει κάποιος ότι έχει κάτι καλό για κινητό, και το καλό σε εισαγωγικά προφανώς γιατί δεν νομίζω και κανείς να δίνει σημασία. Παραδέχομαι όμως την apple και δεν ειρωνεύομαι στον τομέα του μάρκετινγκ, γιατί πουλάει ένα κινητό 1200 ευρώ ας πούμε, ενώ κάνει τα ίδια πράγματα με οποιοδήποτε κινητό στα 150-200 ευρώ και πολλά λέω. Σε αυτό τους βγάζω το καπέλο από άποψη προώθησης. Προσωπικά δεν θα το αγόραζα ακόμα και να έπιαναν εκατομμύρια και μιλάω μπέσα. Όπως δεν θα έβαζα λειτουργικό της Apple στον υπολογιστή μου, μια χαρά είμαι με το linux . Εσείς παρόλα αυτά, πάρτε το, εγώ θα συνεχίζω να απορώ με όσους αγοράζουν και ειδικά με τους Έλληνες.

Αλήθεια τώρα πιστεύεις ότι τόσα εκατομμύρια κόσμου είναι  τόσο ηλίθια που δίνουν 1000€ για κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν ακριβώς  το ίδιο με 200€? Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος σε αυτή την περίπτωση! Το ότι και τα δύο είναι smartphones δεν σημαίνει ότι κάνουν τα πάντα το ίδιο και το ίδιο καλά! Μόνο την κάμερα να συγκρίνεις, η διαφορά είναι χαώδης μεταξύ φτηνιαρικων android και iphone. Και δεν πιάνω καν την εμπειρία χρήσης με ios, ποιότητα υλικών κτλ. Εδώ κινητά android ζητάνε 1300€ που τρέχουν και τα ίδιο λογισμικό με τα φτηνά και ο κόσμος τα αγοράζει. Δεν υπάρχει καμία διαφορά πιστεύεις;  είσαι πολύ βαθιά νυχτωμενος και κολλημένος δυστυχώς!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα για να πεις ότι η διαφορά με τα iphone είναι αντίστοιχη. Κανείς μεγάλο λάθος και επιμένω ότι δεν καταλαβαίνω κάποιον βασικό λόγο αγοράς iphone πλην να το παίξει κάποιος ότι έχει κάτι καλό για κινητό, και το καλό σε εισαγωγικά προφανώς γιατί δεν νομίζω και κανείς να δίνει σημασία. Παραδέχομαι όμως την apple και δεν ειρωνεύομαι στον τομέα του μάρκετινγκ, γιατί πουλάει ένα κινητό 1200 ευρώ ας πούμε, ενώ κάνει τα ίδια πράγματα με οποιοδήποτε κινητό στα 150-200 ευρώ και πολλά λέω. Σε αυτό τους βγάζω το καπέλο από άποψη προώθησης. Προσωπικά δεν θα το αγόραζα ακόμα και να έπιαναν εκατομμύρια και μιλάω μπέσα. Όπως δεν θα έβαζα λειτουργικό της Apple στον υπολογιστή μου, μια χαρά είμαι με το linux . Εσείς παρόλα αυτά, πάρτε το, εγώ θα συνεχίζω να απορώ με όσους αγοράζουν και ειδικά με τους Έλληνες.

Προφανώς έχεις μικρές απαιτήσεις από ένα smartphone, στην ερώτηση "τι παραπάνω θα πάρω, αν δώσω 1000 ευρώ αντί για 200" βάζεις δίπλα σαν απάντηση ερωτηματικά.

Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Κάποιοι έχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, που ούτε καν τα τωρινά high-end μοντέλα δεν τους καλύπτουν. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των 2 άκρων (φθηνά-ακριβά). 

Τέλος να πω, πως οι παραπάνω αγοραστές που έχουν τις μεγάλες απαιτήσεις είναι που ευθύνονται σε ένα μεγάλο βαθμό για την εξέλιξη των smartphones και οι ίδιοι πάλι ευθύνονται που εσύ αυτή τη στιγμή μπορείς και έχεις "αρκετά καλή/τέλεια για μένα" τεχνολογία στα χέρια σου στα 200 ευρώ. Όπως έχω ξανά πει πολλές φορές, πρέπει να δώσεις για να πάρεις. Και δεν εννοώ απλά για να πάρεις μια συσκευή, αλλά για να πάρεις πίσω μια προχωρημένη τεχνολογία πρέπει να κινείται η αγορά, αλλιώς θα παραμέναμε στάσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NickTG είπε

Το ότι 2 αντικείμενα κάνουν τα ίδια πράγματα δεν σημαίνει ότι το κάνουν το ίδιο καλά. 

Δεν διαφωνώ αλλά δεν είναι ο κανόνας αυτός που λες. Οπότε μπορεί και διαφορετικές τιμές πραγμάτων να κάνουν εξίσου καλά ότι προορίζονται να κάνουν. 

6 ώρες πριν, john_ είπε

Προφανώς έχεις μικρές απαιτήσεις από ένα smartphone, στην ερώτηση "τι παραπάνω θα πάρω, αν δώσω 1000 ευρώ αντί για 200" βάζεις δίπλα σαν απάντηση ερωτηματικά.

Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Κάποιοι έχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, που ούτε καν τα τωρινά high-end μοντέλα δεν τους καλύπτουν. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των 2 άκρων (φθηνά-ακριβά). 

Τέλος να πω, πως οι παραπάνω αγοραστές που έχουν τις μεγάλες απαιτήσεις είναι που ευθύνονται σε ένα μεγάλο βαθμό για την εξέλιξη των smartphones και οι ίδιοι πάλι ευθύνονται που εσύ αυτή τη στιγμή μπορείς και έχεις "αρκετά καλή/τέλεια για μένα" τεχνολογία στα χέρια σου στα 200 ευρώ. Όπως έχω ξανά πει πολλές φορές, πρέπει να δώσεις για να πάρεις. Και δεν εννοώ απλά για να πάρεις μια συσκευή, αλλά για να πάρεις πίσω μια προχωρημένη τεχνολογία πρέπει να κινείται η αγορά, αλλιώς θα παραμέναμε στάσιμοι.

Δεν είναι αν έχω μικρές απαιτήσεις ή μεγάλες, είναι αν μπορεί ο κάθε άνθρωπος να κάνεις βασικές και πέραν των βασικών εργασιών με ένα κινητό, ότι μπορεί να γίνει με κινητό διότι αναγνωρίζω ότι δεν είναι υπολογιστής. Και θεωρώ ότι μπορεί να κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, αρκεί να είναι από κάποια αξιόπιστη εταιρεία, να έχει δυνατά χαρακτηριστικά και υλοποίηση και όλα όσα λέμε κατά καιρούς σε φόρουμ τεχνολογίας.

Επαναλαμβάνω είναι θέμα απλώς μάρκετινγκ και εκεί παραδέχομαι την apple που πουλάει κάτι που θα έκανε 200-300 ευρώ σε πενταπλάσια τιμή. Δεν το κατακρίνω σαν άποψη λογικής, ξαναλέω ότι καλά κάνει. Πολιτικά κατακρίνω τον καπιταλισμό έτσι και αλλιώς αλλά δεν είναι εκεί το θέμα τώρα, το θέμα είναι το μάρκετινγκ εντός καπιταλιστικού συστήματος και εκεί οι τύποι είναι άψογοι, θα μπορούσαν να πουλήσουν πάγο σε Εσκιμώοι θαρρώ. Είναι σαν την νιντεντο, με το switch και σωστό μάρκετινγκ (και παιχνίδια βέβαια ξεχωριστά, δηλαδή η νιντεντο έχει κάτι ξεχωριστό να δώσει) τους έχει σαρώσει. Δεν λέω κάτι άλλο, δεν κατακρίνω κανεναν, καλά κάνετε και αγοράζετε. Προσπαθήστε να καταλάβετε τι γράφω.

 

Να πω κάτι ακόμα τελευταίο, λένε για τις κάμερες πχ του iphone και ότι είναι καλές, καλύτερες από φωτογραφικές μηχανές κτλ κτλ. Εντάξει από το κινητό μου που είναι τρία χρόνια πίσω είναι καλύτερο. Έχω όμως μια παλιά φωτογραφική με αξία 379 ευρώ, μοντέλο 2017 χωρίς εναλλασσόμενους φακούς. Σε σύγκριση με ένα "κορυφαίο" iphone 13 συναδέλφου , με ίδιες ρυθμίσεις, η ταπεινή μου φωτογραφική ήταν απείρως καλύτερη. Μετά ο συνάδελφος παρήγγειλε το 14 , τελοσαπντων. Ξαναλέω και δίνω συγχαρητήρια στην apple που έχει καταφέρει τέτοιον ντόρο σε κάθε μοντέλο. Τα θεωρώ υπερεκτιμημενα και απλά αυτό είναι προσωπική άποψη. 

 

Καλή συνέχεια και να είσαστε καλά και να χαρείτε ότι πάρετε.

 

Υγεία πάνω από όλα, γιατί καλά ερχόμαστε σε διαμάχη εδώ για ποταπά πραγαμτα αλλά η ζωή έξω έχει δυσκολέψει και η καθημερινότητα επίσης. 

 

Vamos....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Δεν είναι αν έχω μικρές απαιτήσεις ή μεγάλες, είναι αν μπορεί ο κάθε άνθρωπος να κάνεις βασικές και πέραν των βασικών εργασιών με ένα κινητό, ότι μπορεί να γίνει με κινητό διότι αναγνωρίζω ότι δεν είναι υπολογιστής.

Με συγχωρείς που στο χαλάω, αλλά το κινητό έχει πάψει εδώ και χρόνια να είναι κινητό όπως το γνωρίζαμε. Οι συσκευές αυτές είναι καθαροί υπολογιστές πλέον. Δες το ανάποδα, είναι συσκευές που έχουν την ικανότητα να παίρνουν και τηλέφωνο, το να παίρνουν τηλέφωνο είναι ένα από τα πολλά χαρακτηριστικά που έχουν.

Και ξανά λέω δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, προφανώς εσύ

  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που αντέχει στο νερό και τη βροχή και να μην χαλάει.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που φορτίζει ασύρματα για να το ακουμπάς στο ταμπλό του αυτοκινήτου να φορτίζει.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό να έχει τόσο μεγάλη φωτεινότητα που να αντέχει να σου δείχνει τα χρώματα με κόντρα ήλιο.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που να έχει κάμερα ικανή να σου παράγει RAW αρχεία για να μπορείς να επεξεργαστείς μόνος σου τις φωτογραφίες. 
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που να έχει κάμερα ικανή να γράφει RAW βίντεο για να τα επεξεργάζεσαι μόνος σου τα βίντεο μετά.
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να έχει ωραία αίσθηση να το κρατάς αλλά παράλληλα και κορυφαία ποιότητα κατασκευής για να αντέχει στις πτώσεις
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να έχει επεξεργαστική ισχύ που πλησιάζει τα λάπτοπ
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή που να έχει επιπέδου γραφικά ίδια με μια παιχνιδομηχανή
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να ενημερώνεται συνεχώς στο λογισμικό της για τουλάχιστον 5 χρόνια
  • ....
  • ....
  • .... Η λίστα μπορεί να γίνει πάρα πολύ μεγάλη. Το iPhone που αναφέρεσαι δεν έχει απλά 1-2 από τα παραπάνω, τα έχει όλα τα παραπάνω μαζί και άλλα τόσα, κάτι που δεν έχει κανένα κινητό των 200 ευρώ που αναφέρεις.

Και κλείνοντας να σου πω πως το iPhone όπως βγαίνει από το εργοστάσιο, αλλά σβηστό (!), σαν συσκευή δηλαδή κοστίζει 500 ευρώ. Πρόσεξε, σβηστό. Αν θέλεις να το ανοίξεις και να το λειτουργείς πρέπει να βάλεις πάνω από τα 500 ευρώ το κόστος του λογισμικού και της υποστήριξης που θα είναι πολύ μεγάλο. Θυμίσου η Apple αναπτύσσει και συντηρεί δικό της λειτουργικό σύστημα (iOS) και δικά της apps (iMessage κτλ) και σου δίνει τουλάχιστον 5 χρόνια ενημερώσεων. Υπολόγισε λοιπόν το κόστος της ανάπτυξης και υποστήριξης που σου προσφέρει για 5 χρόνια και βάλε το έξτρα στα 500 ευρώ της συσκευής. Να πούμε 200-300 ευρώ; Άρα πάμε στα 700-800 ευρώ, χωρίς να έχουμε υπολογίσει ακόμα ΦΠΑ, μετακίνηση, περιθώριο κέρδους.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_ είπε

Με συγχωρείς που στο χαλάω, αλλά το κινητό έχει πάψει εδώ και χρόνια να είναι κινητό όπως το γνωρίζαμε. Οι συσκευές αυτές είναι καθαροί υπολογιστές πλέον. Δες το ανάποδα, είναι συσκευές που έχουν την ικανότητα να παίρνουν και τηλέφωνο, το να παίρνουν τηλέφωνο είναι ένα από τα πολλά χαρακτηριστικά που έχουν.

Και ξανά λέω δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, προφανώς εσύ

  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που αντέχει στο νερό και τη βροχή και να μην χαλάει.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που φορτίζει ασύρματα για να το ακουμπάς στο ταμπλό του αυτοκινήτου να φορτίζει.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό να έχει τόσο μεγάλη φωτεινότητα που να αντέχει να σου δείχνει τα χρώματα με κόντρα ήλιο.
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που να έχει κάμερα ικανή να σου παράγει RAW αρχεία για να μπορείς να επεξεργαστείς μόνος σου τις φωτογραφίες. 
  • Δεν έχεις ανάγκη από ένα κινητό που να έχει κάμερα ικανή να γράφει RAW βίντεο για να τα επεξεργάζεσαι μόνος σου τα βίντεο μετά.
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να έχει ωραία αίσθηση να το κρατάς αλλά παράλληλα και κορυφαία ποιότητα κατασκευής για να αντέχει στις πτώσεις
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να έχει επεξεργαστική ισχύ που πλησιάζει τα λάπτοπ
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή που να έχει επιπέδου γραφικά ίδια με μια παιχνιδομηχανή
  • Δεν έχεις ανάγκη από μια τέτοια συσκευή να ενημερώνεται συνεχώς στο λογισμικό της για τουλάχιστον 5 χρόνια
  • ....
  • ....
  • .... Η λίστα μπορεί να γίνει πάρα πολύ μεγάλη. Το iPhone που αναφέρεσαι δεν έχει απλά 1-2 από τα παραπάνω, τα έχει όλα τα παραπάνω μαζί και άλλα τόσα, κάτι που δεν έχει κανένα κινητό των 200 ευρώ που αναφέρεις.

Και κλείνοντας να σου πω πως το iPhone όπως βγαίνει από το εργοστάσιο, αλλά σβηστό (!), σαν συσκευή δηλαδή κοστίζει 500 ευρώ. Πρόσεξε, σβηστό. Αν θέλεις να το ανοίξεις και να το λειτουργείς πρέπει να βάλεις πάνω από τα 500 ευρώ το κόστος του λογισμικού και της υποστήριξης που θα είναι πολύ μεγάλο. Θυμίσου η Apple αναπτύσσει και συντηρεί δικό της λειτουργικό σύστημα (iOS) και δικά της apps (iMessage κτλ) και σου δίνει τουλάχιστον 5 χρόνια ενημερώσεων. Υπολόγισε λοιπόν το κόστος της ανάπτυξης και υποστήριξης που σου προσφέρει για 5 χρόνια και βάλε το έξτρα στα 500 ευρώ της συσκευής. Να πούμε 200-300 ευρώ; Άρα πάμε στα 700-800 ευρώ, χωρίς να έχουμε υπολογίσει ακόμα ΦΠΑ, μετακίνηση, περιθώριο κέρδους.

Νομιζω το Margin ειναι καπου 40% απο τα iphone? Βγαζει τα κερατα της οπως και καθε εταιρια που πουλαει σε τετοιες τιμες κινητα. 500 ευρω μπορει να κοστιζει σε μας να τα αγορασουμε σαν hardware στην apple κοστιζει τα μισα και αν με τοσα εκατομμυρια που πουλαει. Ουτε ξερουν τι βγαζουν ξεκαθαρα δεν θα ηταν εταιρια τρις αν δεν εβγαζε τοσα πολλα απο καθε iphone. Προφανως ειναι εξαιρετικα κινητα αλλα οχι στα λεφτα που εχουν. 800-900 αν ειχε το 15 pro max και παλι θα εβγαζαν μεγαλο κερδος οχι στα 1500 που το εχουν. Το καλο ειναι οτι πεφτει γρηγορα η τιμη στα κινητα και δεν αργει να πεσει 300-400 ευρω τα οποια ειναι καθαρη υπεραξια σου λενε τα βαζουμε τοσα χρηματα και οποιον πιασουμε κερδος ειναι μετα ριχνουμε τιμη να παρουν και οι αλλοι που θελουν να δωσουν λιγοτερα χρηματα. Καθε εταιρια θελει να το κανει αυτο για την ωρα μονο apple samsung το εχουν καταφερει τα δευτερα πεφτουν ακομα πιο γρηγορα οι τιμες παλι καλα να λεμε. Pure marketing 101 θα πω εγω και μπραβο τους σε μια εταιρια 3 τρις που ουτε ξερει ποσα δις κερδη βγαζει καθε χρονο κατι που σημαινει οτι ο πελατης πληρωνει τεραστια υπεραξια για τα προϊοντα που αγοραζει δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...