Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα κυκλοφορήσει software update για το iPhone 12 στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τις ανησυχίες σχετικά με την ακτινοβολία


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι λέτε γιατί τους πήρε 3 χρόνια, και κάτι περίεργο συμβαίνει, και γιατί τώρα και και και... 

Εξέτασαν συνολικά 141 συσκευές, παλιές και νέες. 

Το iPhone 12 είχε το μεγαλύτερο sar με 5.74  !! 

Σίγουρα δεν ήταν το μόνο που είχε sar πάνω από 2. 

Βέβαια το όριο για απευθείας επαφή δεν είναι 2 αλλά 4 W/Kg.

Η απόσταση που μετριέται το sar για το όριο των 2 είναι 5mm.

Εκεί και το iPhone 12 όπως άλλα είχε sar κάτω από 2.

Τα 5mm αν σκεφτεί κανείς πόσες ώρες κρατάμε το κινητό στα χέρια μας ή το έχουμε στην τσέπη μας είναι κάτι που πρακτικά δεν εφαρμόζεται. 

Ακόμα και σε θήκη να το έχει κάποιος δεν είναι τόσο παχιά.  

Ας περιορίσουμε όσο μπορούμε την χρήση συσκευών με ακτινοβολία, έστω κι αν είναι επιτρεπτή από τους επιστήμονες. 

Μπορείτε να σερφάρετε και με το λάπτοπ ή να ακούτε με ενσύρματα ακουστικά.

Υπάρχει καλύτερη ζωή αν σηκωθείς να ανοιγοκλείσεις έναν διακόπτη, αντί να γεμίσεις το σπίτι με έξυπνες λάμπες, πρίζες και τόσα άλλα... 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, o_shaolin είπε

Καλησπέρα Dinos1973 συγνώμη που αργησα ν απαντήσω...
έχω ανοιξει το Insomnia παράλληλα με instagram και μια συνομιλία teams που είχα στην δουλειά , στο fold μου και δεν πρόσεξα το μήνυμα σου.

έχω και iPhone Dinos1973

Στείλε μας και όταν πας το fold σου στην smartec για αλλαγή οθόνης όταν ξαφνικά μια μέρα σου εμφανίσει τις κλασικές γραμμουλες των fold….🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, o_shaolin είπε

Καλησπέρα Dinos1973 συγνώμη που αργησα ν απαντήσω...
έχω ανοιξει το Insomnia παράλληλα με instagram και μια συνομιλία teams που είχα στην δουλειά , στο fold μου και δεν πρόσεξα το μήνυμα σου.

έχω και iPhone Dinos1973

Ξέχασες την παρακολούθηση της μετοχής της Apple για να πανηγυρίζεις όταν πέφτει….

Ας πούμε ότι για σε εσένα το Fold είναι καλύτερο τι ζόρι τραβάς με την Apple;

Επι πολλά χρόνια κάτοχος Samsung, φέτος θα αλλάξω αλλά δεν πρόκειται να βγάλω το S23 που είναι επίσης κινητήρα ότι είναι χάλια.

Αντίθετα το Fold το θεωρώ Beta συσκευή, με χειρότερα Specs από S23, που δεν έχει βρει ακόμα χρηστικότητα και αρκετά Apps που να του δίνουν αξία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, TheRealThing said:

Εχουμε ενδείξεις και το 12 μινι μήπως??? 

Iphone xr, xs, xs max, 11, 11 pro, 11 pro max, 12, 12 pro, 12 pro max, 12 mini, 13, 13 pro max, 13 pro, 13 mini, 14 pro, 14 pus, 14, 14 mini, 14 pro max

Όλα αυτά έχουν περίπου το ίδιο Sar από 97 έως 99

Παλιότερα στης περρισοτερες περιπτώσεις ποιο ψυλα από αυτό (πολλές φορές ακόμη και 50% παραπάνω)

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο iPhone 15 (αλλά χλομό το κόβω έως και πολύ χλομό)σε γενικές γραμμές δεν είναι ψυλα το 99 που αναφέρουν εκτός και αν όλη μέρα είσαι με μια γραμμή σήμα (όσο περρισοτερες κεραίες γύρο σου τόσο ποιο καλό σήμα έχεις τόσο χαμηλότερη υσχη δίνει και η συσκευή και η κεραία σαν συνέπεια χαμηλότερη ακτινοβολία κατά πολύ)

Και το αστείο είναι ότι μερικά ζώα ξηλωθούν της κεραίες και νωμιζουν ότι μειώνουν την ακτινοβολία.... Ενώ κάνουν ακριβός το αντίθετο

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 8:14 ΜΜ, in_insomnia είπε

Πραγματικά η απορία είναι, αφού ήταν τόσο απλό, γιατί δεν το έκαναν από τη  αρχή?

Σε τι θα αλλάξει ως προς την συμπεριφορά της συσκευής, η ένταση λήψης σήματος?

Και επιπλέον, αν κατάλαβα καλά, θα το κάνουν μόνο για τις συσκευές που υπάρχουν στην Γαλλία? Τι παράνοια είναι αυτή? Οι άλλοι τι είναι, κατώτερα όντα ή η ακτινοβολία αφορά μόνο τους Γάλλους?

Όχι, απλά οι άλλοι δεν έχουν όρια όπως οι Γάλλοι. Λογικά την ακτινοβολία την ξεπερνάει σε κάποιες εργασίες. Προφανώς όταν δεν πιάνει καλό σήμα. Ε τώρα εκεί δεν θα πιάνει καθόλου γιατί θα το περιορίσουν για να μην ξεπερνάει τα όρια η συσκευή. Το θέμα όμως είναι με αυτό μπορεί κάποιος να κινηθεί εναντίον της απλ για πιθανές βλάβες στην υγεία του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, james01gr είπε

Το θέμα όμως είναι με αυτό μπορεί κάποιος να κινηθεί εναντίον της απλ για πιθανές βλάβες στην υγεία του... 

Τοσα χρονια ακτινοβολια 

Ψαξε βρες απο τι επαθες καρκινο

Λεφτα εχει η apple ας πληρωσει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τοσα χρονια ακτινοβολια 

Ψαξε βρες απο τι επαθες καρκινο

Λεφτα εχει η apple ας πληρωσει  

Δεν διαφωνώ όμως είναι δύσκολο να αποδείξεις ασθένεια λόγω χρήσης. Μου φαίνεται η μόνη περίπτωση για χρήση προϊόντος είναι εναντίον του ταλκ της johnson στην Αμερική που καταδικαστηκε ύστερα από ομαδική αγωγή. Δεν μπορείς να αποδείξεις πως από το κινητό έπαθες κάτι. Ούτε από κάποιο άλλο προϊόν. Ειναι πολύ δύσκολο. Εκτός και εάν ήπιες χλωρίνη και δεν έχει απέξω τα σημεία απαγόρευσης πχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2023 στις 7:44 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Ξέχασες την παρακολούθηση της μετοχής της Apple για να πανηγυρίζεις όταν πέφτει….

Ας πούμε ότι για σε εσένα το Fold είναι καλύτερο τι ζόρι τραβάς με την Apple;

Επι πολλά χρόνια κάτοχος Samsung, φέτος θα αλλάξω αλλά δεν πρόκειται να βγάλω το S23 που είναι επίσης κινητήρα ότι είναι χάλια.

Αντίθετα το Fold το θεωρώ Beta συσκευή, με χειρότερα Specs από S23, που δεν έχει βρει ακόμα χρηστικότητα και αρκετά Apps που να του δίνουν αξία. 

Καλησπέρα Dinos για μένα που το Multi tasking Ειναι μονόδρομος το fold είναι τέλειο... γλίτωσα το κουβάλημα του Laptop κ επίσης όταν αράζω βλέπω Youtube με Instagram και διαβάζω παράλληλα Insomnia...
έχω και 13pro όμως για πρώτο τηλέφωνο κλήσεις , φώτο κλπ.
Ωραίο εργαλείο το fold αλλά δεν βολεύει συνεχώς να το έχω μαζι μου.

ότι σε βολεύει και μπορείς να πληρώσεις ειναι το καλύτερο... δεν υπάρχουν κανόνες. Το s23 είναι πολύ ωραίο τηλέφωνο αλλά προτιμώ την σχεδιαστική γραμμή που χρησιμοποιούσαν μέχρι το note 20.


Όσο για την μετοχή... αν με ρωτάς θεωρώ πως μέχρι το τέλος του έτους θα έχει χάσει 20%.
Η εταιρία δεν έχει μπει σε νέες τεχνολογίες και ο πόλεμος που άνοιξε με την Κίνα δεν θα την βοηθήσει... τώρα αν της την πέσει κ η Ευρώπη τα πράγματα θα δυσκολέψουν.
Πέραν αυτών ο κόσμος έχει αποθαυμάσει τα iPhones... δεν υπάρχει αυτή η μαζική υστερία πια.
 

Επεξ/σία από o_shaolin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 17/9/2023 στις 9:11 ΠΜ, adi32 είπε

Τοσα χρονια ακτινοβολια 

Ψαξε βρες απο τι επαθες καρκινο

Λεφτα εχει η apple ας πληρωσει  

Πείτε και άλλες τέτοιες μπούρδες, τσάμπα είναι! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, o_shaolin είπε

Καλησπέρα Dinos για μένα που το Multi tasking Ειναι μονόδρομος το fold είναι τέλειο... γλίτωσα το κουβάλημα του Laptop κ επίσης όταν αράζω βλέπω Youtube με Instagram και διαβάζω παράλληλα Insomnia...
έχω και 13pro όμως για πρώτο τηλέφωνο κλήσεις , φώτο κλπ.
Ωραίο εργαλείο το fold αλλά δεν βολεύει συνεχώς να το έχω μαζι μου.

ότι σε βολεύει και μπορείς να πληρώσεις ειναι το καλύτερο... δεν υπάρχουν κανόνες. Το s23 είναι πολύ ωραίο τηλέφωνο αλλά προτιμώ την σχεδιαστική γραμμή που χρησιμοποιούσαν μέχρι το note 20.


Όσο για την μετοχή... αν με ρωτάς θεωρώ πως μέχρι το τέλος του έτους θα έχει χάσει 20%.
Η εταιρία δεν έχει μπει σε νέες τεχνολογίες και ο πόλεμος που άνοιξε με την Κίνα δεν θα την βοηθήσει... τώρα αν της την πέσει κ η Ευρώπη τα πράγματα θα δυσκολέψουν.
Πέραν αυτών ο κόσμος έχει αποθαυμάσει τα iPhones... δεν υπάρχει αυτή η μαζική υστερία πια.
 

Πρώτον για να μην παρεξηγηθώ καλά κανείς και παίρνεις ότι θέλεις. Ο καθένας με τα χρήματα του κάνει ότι του αρέσει.

Αν όντως κάνεις τόσο multitasking είναι θεμιτό. Προσωπικά δεν μου χρειάζεται τόσο ώστε να δεχτώ και τα μειονεκτήματα του σε σχέση με άλλο form factor.

Για την μετοχή παρότι μου είναι αδιάφορο, μιας και δεν έχω, θεωρώ λογικό μετά το boom της covid εποχής να πέσουν οι πωλήσεις και οι μετοχές όλων. Αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση το αντίθετο με αυτά που έχουν δει τα μάτια μου.

Τα iPhone για μένα είναι μια ακόμα συσκευή απλά διαφορετική με τα θετικά και τα αρνητικά της. Είμαι σίγουρος φέτος που θα πάω σε iPhone ότι θα σιχτιρίσω πολλά πράγματα και θα μου αρέσουν πολλά άλλα. Η μαζική υστερία είναι λάθος ούτως ή αλλιώς. Είμαστε καταναλωτές όχι προϊόντα και καλό είναι να το καταλάβουμε γιατί η τάση είναι το αντίθετο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Πρώτον για να μην παρεξηγηθώ καλά κανείς και παίρνεις ότι θέλεις. Ο καθένας με τα χρήματα του κάνει ότι του αρέσει.

Αν όντως κάνεις τόσο multitasking είναι θεμιτό. Προσωπικά δεν μου χρειάζεται τόσο ώστε να δεχτώ και τα μειονεκτήματα του σε σχέση με άλλο form factor.

Για την μετοχή παρότι μου είναι αδιάφορο, μιας και δεν έχω, θεωρώ λογικό μετά το boom της covid εποχής να πέσουν οι πωλήσεις και οι μετοχές όλων. Αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση το αντίθετο με αυτά που έχουν δει τα μάτια μου.

Τα iPhone για μένα είναι μια ακόμα συσκευή απλά διαφορετική με τα θετικά και τα αρνητικά της. Είμαι σίγουρος φέτος που θα πάω σε iPhone ότι θα σιχτιρίσω πολλά πράγματα και θα μου αρέσουν πολλά άλλα. Η μαζική υστερία είναι λάθος ούτως ή αλλιώς. Είμαστε καταναλωτές όχι προϊόντα και καλό είναι να το καταλάβουμε γιατί η τάση είναι το αντίθετο. 

Καλησπέρα Δημήτρη!
Η αλήθεια είναι πως έχεις δίκιο, όλα είναι σχετικά.
Αν καθίσει κανείς και το φιλοσοφήσει οι περισσότεροι δεν χρειαζόμαστε καν Smartphones αφού μπορούμε να κάνουμε τα πάντα από laptops και Pc και να έχουμε λιγότερες σκοτούρες στο μυαλό μας...
το Multi tasking σου είναι άχρηστο μέχρι να το έχεις διαθέσιμο .
η τεράστια οθόντη του Fold είναι άχρηστη μέχρι να την συνηθίσεις ... κλπ
Συμφωνώ για τα iPhones , προσωπικά με τις αναβαθμίσεις που βλέπω από το 12 και μετά δεν πρόκειται να αλλάξω το 13pro Που έχω πριν το 17-18 μοντέλο...
Δεύτερη χρονια που το χρησιμοποιώ και είναι κούτα με 99% μπαταρία.
Τα 10 τελευταία χρόνια όμως χρησιμοποιώ παράλληλα και τα δύο μεγάλα brands και βλέπω πως η Samsung σου δίνει το κάτι παραπάνω με την νεα σειρά foldables αλλά και τα Ultra μετράνε πολύ... η Apple δείχνει να μην μπορεί να δώσει το κάτι διαφορετικό. Σίγουρα είναι τρομερά ποιοτικά τα τηλέφωνα ( αντέχουν 5+ χρόνια άνετα )χωρίς κολλήματα αλλά δεν ξέρω... κάτι έχει αρχίσει και κουράζει... ούτε πενάκια, ούτε αναδιπλούμενες οθόνες, ούτε τρελά ζουμ...

Θεωρώ πως οδεύουμε σε μια εποχή που το χρήμα στην Δύση θα έχει μεγαλύτερο κόστος και θα ξοδεύεται δυσκολότερα. Αυτό θα αλλάξει πολύ τις επιλογές των καταναλωτών άρα και τα μεγέθη των εταιριών.
 

Επεξ/σία από o_shaolin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...