Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει πιλοτικά η δυνατότητα μετακινήσεων στις συγκοινωνίες της Αττικής με χρήση τραπεζικών καρτών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως να ξεκινήσουν πρώτα πιλοτικά να αντικαταστήσουν τα λεωφορεία - κινούμενα φέρετρα (ή κάτι άλλα νοικιασμένα, παντελώς ακατάλληλα για τις συνθήκες της Αθήνας) που κυκλοφορούν; Είναι τραγικό να έχεις σάπιο κυρίως προϊόν και να κοιτάς να φτιάξεις τη γαρνιτούρα..

Επίσης, γιατί δεν διορθώνουν τα μεγάλα προβλήματα με την online φόρτιση των υπαρχουσών καρτών; το app της athenacard λειτουργεί όποτε θέλει (σπάνια), το ίδιο και το site  του oasa.Δεν είμαι συνωμοσιολόγος αλλά πρέπει οι Τράπεζες να γνωρίζουν ΚΑΙ τις μετακινήσεις μας;

Τέλος, ποιος εξασφαλίζει ότι με την εισαγωγή της "διευκόλυνσης", δε θα ξεκινήσει χρέωση με βάση την απόσταση; (με ελάχιστο κόστος το σημερινό..) Αυτό θα σημάνει σημαντικές αυξήσεις για τους - καθόλου λίγους - ανθρώπους που διανύουν αποστάσεις καθημερινά με τα ΜΜ..

Και μετά ξύπνησα (στο Λονδίνο, τη Σιγκαπούρη ή στο Μόντρεαλ που ήμουν πρόσφατα..)

 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, ας φτιαξουν πρωτα τις μπαρες να κλεινουν φυσιολογικα και οχι μετα απο ωρα για να περνανε οι σκαρμογυφτοι απο πισω και θα δουν ποσα σπασμενα θα βγαλουν..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Στο όχημα δεν είναι πάντα πρακτικό/εφικτό. Επίσης. μόνο αν αλλάξει ο τρόπος χρέωσης έχει νόημα γι αυτά τα μέσα.

Εφόσον είναι δίπλα στην πόρτα δεν είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

 

Επίσης, γιατί δεν δίνουν στις υπάρχουσες κάρτες τη δυνατότητα να φορτίζονται online; 

 

Αυτο που λες ήδη γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

 

Αυτο που λες ήδη γίνεται.

Αν εννοείς online φόρτιση μέσω του App, απλά δε λειτουργεί ΠΟΤΕ..!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lgcns.greece&hl=el&gl=US

Αν εννοείς μέσω του oasa site, τις περισσότερες φορές κολλάει με το βάζεις τον κωδικό της κάρτας (ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε μένα και στους περισσότερους γνωστούς μου που έχουμε δοκιμάσει..)

https://www.oasa.gr/ath-ena-card/

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Αν εννοείς online φόρτιση μέσω του App, απλά δε λειτουργεί ΠΟΤΕ..!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lgcns.greece&hl=el&gl=US

Αν εννοείς μέσω του oasa site, τις περισσότερες φορές κολλάει με το βάζεις τον κωδικό της κάρτας (ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε μένα και στους περισσότερους γνωστούς μου που έχουμε δοκιμάσει..)

https://www.oasa.gr/ath-ena-card/

Μέσω του σάιτ δεν γνωρίζω. Μέσω της εφαογης ανανεώνω τις τελευταίες 4 φορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MontzOlee said:

Sad but true story , μακάρι να μην τα φάνε όλα & επιτέλους να εξαλείψουμε τα εισιτήρια μιας χρήσης 

θα ειναι και καλο εστω για το περιβαλλον. θα μου πεις αλλα τοσα μολυνουν. ε ειναι και αυτο ενα μικρο βημα. και για το μετρο κτλ θα ριξει το κοστος βεβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bρε παιδιά έχω μία απορία? 'όλοι αυτοί που είναι γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ. και  κυκλοφορούν δωρεάν με την ATΗΕΝΑ CART πως θα κυκλοφορούν? η ανηψία μου κυκλοφορεί δωρεάν γιατί είναι γραμμένη στον O.A.E.Δ. και κάθε μήνα πάει  η κάθε 2΄μήνες φορτίζει την κάρτα της στα μηχανήματα που έχει εφαρμογή επιδότησης για τους άνεργους.

Επεξ/σία από moufas999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnythedirector είπε

Γυρίζοντας από Σιγκαπούρη που έχει αυτό το σύστημα στο μέτρο , μπορώ να πω ότι είναι τρέλα βολικό!

Απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι τρελά βολικό είναι να υπάρχει μετρό. 

 SKG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν θέλουν να δώσουν την "κανονική" κάρτα τους, Revolut virtual card, φορτώνετε το ποσό που θέλετε μέσα και όποτε θέλετε τη διαγράφετε ή την παγώνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...