Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος στη δωρεάν αναβάθμιση των Windows 7 και Windows 8 συστημάτων σε Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Εγώ σκέφτομαι πως το adoption αν το ήθελε δε θα είχε τον γελοίο περιορισμό που υπήρχε ή υπάρχει ακόμα (ούτε ξέρω) σχετικά με το hardware. 

Ο μόνος λογικός λογος που το είχε ήταν αν τα είχε πάρει χοντρά από κατασκευαστές προκειμένου να αναγκάσει σιωπηλά κάποιους να πάνε σε αναβάθμιση hardware αλλιώς δεν εξηγείται!

Ή αυτο ή το οτι αποφασισε να εγκαταλειψει την επι δεκαετιες πολιτικη της για legacy support, και θελει τα Windows να τρεχουν μονο σε συγχρονο hardware.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 minutes ago, immortalx said:

Ή αυτο ή το οτι αποφασισε να εγκαταλειψει την επι δεκαετιες πολιτικη της για legacy support, και θελει τα Windows να τρεχουν μονο σε συγχρονο hardware.

Πιθανό και αυτό, το οποίο θα δείξει αποτελέσματα σε βάθος δεκαετίας, όχι άμεσα. Μπορεί με τα 11 λοιπόν να προετοιμάζει το έδαφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, barbaperiergos είπε

Πάντα βρίσκω νόμιμες άδειες με από 1,5 έως 10€ σε πολλά μαγαζιά στο ιντερνετ.

πάντως νόμιμες δεν είναι στα κλειδάδικα , εκτός αν είσαι κατασκευαστής και πουλάς έτοιμα συστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, major65 είπε

μη το λες και το macos για 5 χρόνια είναι και μετά πολύ δύσκολο να βάλεις καινούργια μη εγκεκριμένη έκδοση, windows  βάζεις εύκολα και σε μηχάνημα 10ετίας

Εσύ ξεπερνάς και τα εμπόδια που βάζει η ίδια η μικρομαλακή λέγε με TPM 2.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, cghera said:

εδώ έχεις 10άρια και σου λέει ότι δεν υποστηρίζει το υλικό σου 11...

Φτιάχνοντας όμως boot flashάκι με RUFUS απενεργοποιείς τους ελέγχους και γίνεται η "αναβάθμιση" δωρεάν με το key των 10. Στα 7 και 8 δεν θα ισχύει αυτό πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cghera είπε

εδώ έχεις 10άρια και σου λέει ότι δεν υποστηρίζει το υλικό σου 11...

Καλά κάνει σε αυτό. Αφού θέλει συγκεκριμένες προδιαγραφές και πάλι σε αφήνει με δίκη σου ευθύνη. Το HW με εξαίρεση τα surface δεν στο πουλάει η MS ώστε να πεις ότι σε κορόιδεψε. Επίσης εσύ αγόρασες το HW και έβαλες πχ windows 10 και στο υποστηρίζει και μάλιστα πέρα του EOL. 
 

Στο μόνο πράγμα που δεν μπορείς να κατηγορήσεις την M$ είναι στα windows. 
Εγώ αυτό που σιχαίνομαι είναι που δεν βρίσκει τρόπο να καταργήσει την κατάρα της Registry.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

πάντως νόμιμες δεν είναι στα κλειδάδικα , εκτός αν είσαι κατασκευαστής και πουλάς έτοιμα συστήματα

Όχι, δεν είμαι, απλά όσες τέτοιες άδειες χρησιμοποίησα τόσα χρόνια σε άτομα στον κύκλο μου δεν έχουν πρόβλημα, λειτουργούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μαλακες θα πτωχευσετε !! Εγω ακομα Win 7 δουλευω και παει σφαιρα !! Με εκανε στο laptop η ΜS με το ζορι αναβαθιση απο win8.1 σε 10 και μου γαμησε το Laptop  !! Σερνετε φορτωνει πολυ αργα !! εχω κανει τα παντα τιποτα απλα δεν ηταν για τα 10 αρια !!Πιο μπροστα μιλαμε πετουσε ανοιγε windows σε 5 δευτερολεπτα νομιζα οτι τον ειχα ξεχασει ανοιχτο η ειναι χαλασμενο !! Η καθε αναβαθιση δεν σημαινει οτι το μηχανημα θα ειναι καλυτερο τριχες !! Και κλειδια για Win 11 βρησεις με 3 euro και οχι σπασμενα !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/09/2023 at 11:15, immortalx said:

Σε ενα laptop με i5 7300U (7ης γενιας) παντως δουλευουν κανονικα. Μηπως δεν ισχυει για ολα τα CPUs 7ης γενιας; Εχουν περασει και 2 χρονια και δεν θυμαμαι αν τα πηρε κανονικα ή ειχα κανει bypass τα checks.

Eπισήμως η Microsoft υποστήριζε από 8ης γενιάς επεξεργαστές👈. Τελευταία φορά που είχα κατεβάσει το official checker δεν μου επέπτρεπε την αναβάθμιση σε 11. Ο υπολογιστής μου είναι Ι7 7ης γενιάς (Ι7 7700) με 64Gb ram. Πάντως πράγματι υπήρχε τρόπος να κάνεις bypass το tmp 2.0 check, που στην ουσία αυτό ήταν το θέμα και ήθελαν 8ης γενιάς που υποστήριζε tpm 2.0, και να τα κάνεις εγκατάσταση. Όμως απ όσα είχα διαβάσει ναι μεν λειτουργούσαν αλλά δεν ήταν στο 100% σωστό. Γι αυτό και δεν ασχολήθηκα και έμεινα με τα 10 που τρέχουν (τουλάχιστον σε μένα) τέλεια.

Επεξ/σία από Hk2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...