Προς το περιεχόμενο

Η Apple λέει ότι bug του iOS και κάποιες εφαρμογές κρύβονται πίσω από την υπερθέρμανση του iPhone 15 Pro


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, user2163 είπε

Και εγώ!

Δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνω με το 11.

Το σκέφτομαι τώρα για τα pro, άσε που μου αρέσει και το 15 plus αλλά με χαλάει το περσινό chip.

Ενώ το δικό σου τσιπ δε σε χαλάει. 

Iphone 11 και σκέφτεσαι για 15... το 13 και το 14 σε χαλάει επίσης επειδή είναι περσινα μοντέλα και καλά. 

....

Ωραία φάση και τα αυτά τα σχόλια. Το παίζεται apple fan boys , αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις κυκλοφορείτε με μοντέλα που αγοράσατε μεταχειρισμένα στα 300€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
48 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Στην πανω γωνια το κινητο ειναι χτυπημενο προφανως του επεσε και συνεβη αυτο...

Δεν είναι απίθανο να είχε θέμα η συσκευή από την αρχή. Αστοχίες συμβαίνουν συχνά ανάμεσα σε τόσα εκατομμύρια συσκευές. Το πας, στο αλλάζουν, τέλος! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εφαρμογή Instagram δεν δημιουργεί θέμα σε κάνενα άλλο iPhone αλλά μόνο στα 15 Pro.

Λογική Apple: Φταίει η εφαρμογή αλλά φροντίσω να ενημερώσω το iOS

Κοινή λογική: Φταίει το iOS ή το hardware (design etc)

Κρίμα γιατί φέτος έλεγα να πάω από 6s Plus σε 15 Pro αλλά:

1. Φιάσκο με προπαραγγελίες και διαθεσιμότητα στα Pro

2. Απογοητευτικό να συζητάμε για CPU throttling και Overheating issues ρε Apple σε καινούριο κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι απίθανο να είχε θέμα η συσκευή από την αρχή. Αστοχίες συμβαίνουν συχνά ανάμεσα σε τόσα εκατομμύρια συσκευές. Το πας, στο αλλάζουν, τέλος! 

Πριν το βαλουν στο κουτι κανουν οπτικο ελεγχο, απο πεσιμο ειναι δεν μπορει να μην το εβλεπαν αυτο το πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Το μονο κινητό που θα δεις πραγματικά αλλαγή στην εμπειρία χρήσης είναι το fold αυτή τη στιγμή. Με τα δικά του μείον σε αυτονομία και αντοχή, αλλά πραγματικά βλέπεις κατι νεο. Απο το iphone 14 στο 15 ψάχνεις με το κυαλι να δεις τι άλλαξε. 

Και έχει πέσει κάτω του iphone ηδη. Στα 1200€ στο bestPrice πωληται το 512.

 

Θελει δουλεια το fold αφου εκτος απο αυτονομια και σε αντοχη υλικων ανοιξε-κλεισε παρατηρουνται αρκετα εως πολλα προβληματα.

Τεχνολογικα ειναι κατι νεο τα foldable στην πραξη ειναι για συγκεκριμενο πελατολογιο. Τα portless χωρις θυρα smartphones k full screen μενουν να δουμε χωρις dyn.island κλπ που κ αυτα λιγη διαφορα θα κανουν σε θεμα "καινοτομιας" απο τα ηδη υπαρχοντα. Τα Galaxy πεφτουν πιο γρηγορα σε τιμες απο iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nikoskon είπε

H εφαρμογή Instagram δεν δημιουργεί θέμα σε κάνενα άλλο iPhone αλλά μόνο στα 15 Pro.

Λογική Apple: Φταίει η εφαρμογή αλλά φροντίσω να ενημερώσω το iOS

Κοινή λογική: Φταίει το iOS ή το hardware (design etc)

Κρίμα γιατί φέτος έλεγα να πάω από 6s Plus σε 15 Pro αλλά:

1. Φιάσκο με προπαραγγελίες και διαθεσιμότητα στα Pro

2. Απογοητευτικό να συζητάμε για CPU throttling και Overheating issues ρε Apple σε καινούριο κινητό

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποιο bug του iOS σε συνδυασμό με το Instagram και να επηρρεάζει τα iphone pro ΚΑΙ pro max, λόγω του νέου επεξεργαστή; Αυτό λέει η Apple. Στη δική σου λογική κάτι τέτοιο δεν χωράει. Είναι σίγουρο ότι είναι θέμα hardware, το οποίο μια εταιρεία τρισεκατομμυρίων δεν είδε κατά την κατασκευή του και το είδε ο πάσα ένας χρήστης... Η δική μου λογική ΔΕΝ το χωράει αυτό.

Στα υπόλοιπα που έγραψες:

6s plus;!!!!!!!!!!! Αλήθεια τώρα; Αυτό έχει να πάρει ενημερώσεις ασφαλείας εδώ και 2 χρόνια. Δεν έπρεπε να το χρησιμοποιείς. Αν δεν θέλεις να πάρεις iphone, πάρε κάτι άλλο, απλά ΑΛΛΑΞΕ το 6s plus. Για το δικό σου καλό. Τώρα στα υπόλοιπα:

1) Κάθε χρόνο, εδώ και 10 χρόνια γίνεται ακριβώς το ίδιο. Η διαθεσιμότητα τον πρώτο 1-1,5 μήνα είναι χαμηλή έως μηδενική στη Ελλάδα. Δεν είναι καινούριο αυτό. Επειδή είχα το 6s το απλό σου διαβεβαιώνω ότι ακριβώς το ίδιο ίσχυε και το 2015 που βγήκε. Απλά ήταν σε λίγο μικρότερο βαθμό. Ήθελες 2-3 εβδομάδες να παραλάβεις, όχι 1-1,5 μήνα. Η ουσία δεν άλλαξε ποτέ.

2) Έχεις δίκιο είναι απογοητευτικό, αλλά ΔΕΝ ισχύει. Η Apple διαβεβαίωσε ότι δεν θα γίνει. Εκτός αυτού αν το κάνει υπάρχουν benchmarks που μπορούν να μετρήσουν τις επιδόσεις και να το βρούνε. Έτσι ανακάλυψαν και το CPU throttling όταν η μπαταρία έπεφτε κάτω από 80% υγεία. Το πλήρωσε τότε η Apple. Δε θα ξανακάνει το ίδιο λάθος.

Το Overheating εξήγησε ότι ισχύει λόγω θεμάτων με το software. Θα το λύσει και θα τελειώνει το πράγμα.

44 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Πριν το βαλουν στο κουτι κανουν οπτικο ελεγχο, απο πεσιμο ειναι δεν μπορει να μην το εβλεπαν αυτο το πραγμα...

Πολύ πιθανόν και το ανέβασε στο reddit μπας και πάρει εγγύηση, λόγω του ντόρου με τις θερμοκρασίες...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tlykog είπε

6s plus;!!!!!!!!!!! Αλήθεια τώρα; Αυτό έχει να πάρει ενημερώσεις ασφαλείας εδώ και 2 χρόνια. Δεν έπρεπε να το χρησιμοποιείς. Αν δεν θέλεις να πάρεις iphone, πάρε κάτι άλλο, απλά ΑΛΛΑΞΕ το 6s plus. Για το δικό σου καλό. Τώρα στα υπόλοιπα:

Μόλις έφτασα στο σημείο αυτό, σταμάτησα να διαβάζω.

iOS 15.7.9

Σεπτέμβριος 2023

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πολύ πιθανόν και το ανέβασε στο reddit μπας και πάρει εγγύηση, λόγω του ντόρου με τις θερμοκρασίες...

Φυσικα και εγινε ετσι, αν ειχε μονο το ανοιγμα απο αστοχια υλικου(μπαταρια) θα πηγαινε σφαιρα στην Apple οπως ο καθενας αλλα με το χτυπημα ηξερε οτι θα του αρνιοταν και εκανε αυτη την πονηρια...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mayrhKaltsa είπε

Εγώ ξέρω ότι θα κάνει η apple το iphone σας να υπολειτουργεί για να μη ζεσταίνεται και άρα η αναβάθμιση από το προηγούμενο μοντέλο όχι μόνο δε βγάζει νόημα αλλά είναι μόνο για ηλίθιους. Τώρα εσύ προσπάθησε να δικαιολογήσεις τη κακή αγορά σου.

image.png.8294fb21f27bc7e8032c6828bd1a5e1d.png

 

Διάβασε το άρθρο πρώτα.

Επίσης. εγώ στο Pro (όχι Pro Max) δεν έχω αντιμετωπίσει  θέμα προς το παρών. Το καταλαβαίνω και από την μπαταρία που δεν την ρίχνει γρήγορα. Είναι νωρίς βέβαια για να βγει συμπέρασμα.

Επίσης, πολλοί λένε ότι τους το κάνει στο Instagram μόνο και αν φορτίζουν  με  ταχυφορτιστές 3ων κατασκευαστών.
Μπορεί όντως να είναι πρόβλημα σε SW. Ακόμα και το S9 όταν το ζόριζα αισθανόμουν πολύ ζεστή την οθόνη. Οι CPU δεν  είναι φτιαγμένες να λειτουργούν στο 100% 24/7 οπότε αν κάποιο baground process "τεντώνει"  την CPU τότε θα ζεσταθεί. Το ίδιο θέμα είχαν και οι  Snapdragon 865 gen 1 (Galaxy S22).

Τέλος, αν δεν έχεις μανία με  την τεχνολογία , αν  έχεις το 13  δεν έχει νόημα να αλλάξεις (για μένα και το 11 pro).  Επίσης αν ανήκεις σε ααυτή την κατηγορία πάρε ένα mid range και μια χαρά θα είσαι. Οι καλύτεροι επεξεργαστές είναι  κυρίως για future proof.

 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Με update φτιάχνουμε τα πάντα! Ο Μαστρομήτσος! Ακτινοβολίες, θέρμανση, ψύξη, μπουλόνια και ότι άλλο! Λυγάει το κινητό εύκολα? Με update θα το φτιάξουμε και αυτό!

Και να σε ρωτήσω, το βρήκες πουθενά τελικά για να το αγοράσεις ή ακόμη στο ψάξιμο? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, farcry33 said:

Είμαι της θετικής κατεύθυνσης, δύστυχος έμεινα αμόρφωτος στην ορθογραφία και την γραμματική αλλά σε ευχαριστώ θα τα σημειώσω 😂.

...και εγώ της θετικής είμαι, αλλά όταν μου επισήμαιναν κάτι καλοπροαίρετα δεν ειρωνευόμουν οπότε στην τελική κάτι έμαθα. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

...και εγώ της θετικής είμαι, αλλά όταν μου επισήμαιναν κάτι καλοπροαίρετα δεν ειρωνευόμουν οπότε στην τελική κάτι έμαθα. 😉

Ποιος είπε ότι ειρωνεύομαι ; Αλήθεια δεν το έχω καθόλου πάλι καλά υπάρχει το autocorrect 😁

Επεξ/σία από farcry33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, aces said:

Θελει δουλεια το fold αφου εκτος απο αυτονομια και σε αντοχη υλικων ανοιξε-κλεισε παρατηρουνται αρκετα εως πολλα προβληματα.

Τεχνολογικα ειναι κατι νεο τα foldable στην πραξη ειναι για συγκεκριμενο πελατολογιο. Τα portless χωρις θυρα smartphones k full screen μενουν να δουμε χωρις dyn.island κλπ που κ αυτα λιγη διαφορα θα κανουν σε θεμα "καινοτομιας" απο τα ηδη υπαρχοντα. Τα Galaxy πεφτουν πιο γρηγορα σε τιμες απο iPhone.

Μολις το παραλάβω, γιατί το παρήγγειλα, ρωτα με αν θέλει δουλειά ή οχι. (μπορεί και να θέλει, συμφωνώ οτι ειναι επιφοβη αγορα).

 :

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...