Προς το περιεχόμενο

Monitor για M1 MacBook, τι ανάλυση;


chris222
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr.Tesla,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τα φώτα σας 😅

Εχω ένα MacBook Μ1, και χρειάζομαι για λίγο καιρό δεύτερο μόνιτορ. Τονίζω το για λίγο καιρό, γιατί αν το κρατούσα μόνιμα θα αγόραζα κάτι καλό. Όποτε, κοιτάω να βρω κάτι οικονομικό αλλά να μη μου βγουν και τα μάτια (όσο αυτό είναι δυνατόν φυσικά)! Δεν θα κάνω editing σε φωτό-βίντεο, (δεν θέλω full color accuracy δηλ, εξάλλου εκεί πας σε κάτι πιο ακριβό). Τα fonts θέλω να είναι οκ όμως, όχι blurry! 
Εκεί που μπερδεύομαι είναι στις αναλύσεις, γιατί ξέρω ότι τα Mac δεν παίζουν σωστά και ότι έχει σημασία το upscaling. Για παράδειγμα, τι πρέπει να επιλέξω, Full HD, QHD 4K? QHD είναι το 1440? Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό; 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας με το MacBook σε καταστήματα τύπου Πλαίσιο, Κωτσόβολος κλπ και να το συνδέσεις σε διάφορες οθόνες να δείς μόνος σου τι σου αρέσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Για τις αναλύσεις:

  • 720p = 1280 x 720 – εναλλακτικά HD ή HD Ready
  • 1080p = 1920 x 1080 – εναλλακτικά FHD ή Full HD
  • 1440p = 2560 x 1440 – εναλλακτικά QHD ή Quad HD
  • 4K ή 2160p = 3840 x 2160 – εναλλακτικά UHD ή Ultra HD
  • 8K ή 4320p = 7680 x 4320 – εναλλακτικά 8K

Γενικά θέλεις μια οθόνη οθόνες 24-27" (με προτιμότερη τη μεγαλύτερη). Οι λόγοι είναι απλοί:

  • Στην οθόνη με μεγαλύτερη διαγώνιο υπάρχουν πολύ περισσότερα δεδομένα και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς ενεργά την κύλιση.
  • Τα τεράστια αντικείμενα (φωτογραφίες, χάρτες, σχέδια, κλπ.) σε μικρές οθόνες είναι πολύ κακώς ορατά.

Μετά παίζουν ρόλο τα κάτωθι:

Τα DPI ή εναλλακτικά το Dot Pitch. Θέλεις αυτά τα Dot pitch για οθόνες 24 & 27 ίντσες:

  • 0,27-0,28 mm για 24 ίντσες.
  • 0,31-0,32 mm για 27-28 ίντσες.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

DPI - https://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch

DOT PITCH - https://en.wikipedia.org/wiki/Dot_pitch

Για να υπολογίζεις τα DPI ή εναλλακτικά το Dot Pitch, εδώ:

Calculator - http://thirdculture.com/joel/shumi/computer/hardware/ppicalc.html

Επίσης ανεξάρτητα από τα παραπάνω, ο καλύτερος κριτής είναι τα δικά σου μάτια, οπότε ακολούθησε τη συμβουλή που σου έδωσε ο φίλος παραπάνω για να δεις από κοντά τις οθόνες σε ένα κατάστημα και να επιλέξεις αυτή που σου ταιριάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Μετά από πολύ ψάξιμο (παραπάνω από όσο χρειαζόταν ίσως) κατέληξα ότι μάλλον θέλω κάτι σε QHD σε 25 έως 27 ίντσες. Από ότι διάβασα κάνει scaling καλύτερα το Mac. Όποτε τώρα θα προσπαθήσω να πάω σε κάποιο κατάστημα μπας και βγάλω κάποια άκρη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, chris222 said:

Όποτε τώρα θα προσπαθήσω να πάω σε κάποιο κατάστημα μπας και βγάλω κάποια άκρη! 

Δεν χρειάζεται να ψάξεις. Μία πάρα πολύ καλή οθόνη σε αυτά τα χρήματα που παίζει, είναι η Dell S2722DC. 
Μπορεί να δουλεψτεί με USC σε DP1.2 και ταυτόχρονα charging 65W. 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2023 στις 9:53 ΠΜ, Dr.Tesla είπε

Δεν χρειάζεται να ψάξεις. Μία πάρα πολύ καλή οθόνη σε αυτά τα χρήματα που παίζει, είναι η Dell S2722DC. 
Μπορεί να δουλεψτεί με USC σε DP1.2 και ταυτόχρονα charging 65W. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Μόλις μου το επιβεβαίωσες, γιατί την είχα ως επικρατέστερη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Φίλε μου τελικά τη πήρες? Ψάχνω κ εγω για Μ2. Εχω dell p2219h FHD, πολυ ωραια μεν μεχρι που άλλαξα σε Mac.. Ψαχνω κατι οικονομικο σχετικα. Ευχαριστω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα 27inch 2k resolution για οποιον ψαχνει εξωτερική για mac. Στα 1080p, αν χρησιμοποιεις την οθόνη του λάπτοπ για 2η θα σου βγαίνουν τα μάτια από την ανάλυση της 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 12:10 ΠΜ, nikgav είπε

Φίλε μου τελικά τη πήρες? Ψάχνω κ εγω για Μ2. Εχω dell p2219h FHD, πολυ ωραια μεν μεχρι που άλλαξα σε Mac.. Ψαχνω κατι οικονομικο σχετικα. Ευχαριστω.  

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/dell-monitor-27-s2722dc_3883213?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw2uiwBhCXARIsACMvIU38tMmtkXbJg6C61K2WWUrzx9Oep_0ZoDww-boXYQ23BO0jQc48-joaAvIvEALw_wcB

Συνίσταται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panos spain είπε

Καλύτερα 27inch 2k resolution για οποιον ψαχνει εξωτερική για mac. Στα 1080p, αν χρησιμοποιεις την οθόνη του λάπτοπ για 2η θα σου βγαίνουν τα μάτια από την ανάλυση της 1080p.

Ηδη με ενοχλει αρκετα να σου πω την αληθεια. Έχω βρει αυτη LG 27UL500-W IPS HDR Gaming Monitor 27" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG σε καλη τιμη και ειναι κ 4Κ.  Έχεις καθόλου άποψη φίλε? Μου αρέσει πολύ περισσότερο η Dell αλλα η αλλη ειναι 4Κ για αυτο το σκεφτομαι και πιο οικονομικη.

Επεξ/σία από nikgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/04/2024 at 13:37, nikgav said:

Ηδη με ενοχλει αρκετα να σου πω την αληθεια. Έχω βρει αυτη LG 27UL500-W IPS HDR Gaming Monitor 27" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG σε καλη τιμη και ειναι κ 4Κ.  Έχεις καθόλου άποψη φίλε? Μου αρέσει πολύ περισσότερο η Dell αλλα η αλλη ειναι 4Κ για αυτο το σκεφτομαι και πιο οικονομικη.

Την χρησιμοποιώ με macbook m1 την LG , ωραία χρώματα και ποιότητα μοναδικό μειονέκτημα η βάση της , την έχω βάλει σε βάση στον τοίχο.

Επεξ/σία από skiaxtro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...