Προς το περιεχόμενο

Παγώνει στο boot


stergiosL2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αποφάσισα να αναστήσω έναν γερό που είχα στην αποθήκη μου. Έχει μητρική h81m-s2pv με έναν i5 4400(?) και χτες μου ήρθαν οι καινούριες ραμ. Πέταξα πάνω και μια 2060 και πήγα να το βάλω μπρος. Αμ δε. Στην αρχή κολλούσε μετά το bios, αναβόσβηνε μια γραμμή, μετά από πολλές προσπάθειες δεν έκανε τίποτα μετά το bios. Έβαλα USB με windows και όταν πατούσα στο boot μενού από που να κάνει boot έμενε εκεί. Μόλις πατούσα εντερ έκοβε το ρεύμα από τα περιφερειακά και πάγωνε η οθόνη. Δοκίμασα με USB που έχει Linux τα ίδια. Το έκλεισα έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και μετά από ώρα το έβαλα μπρος. Μου πέταξε το μήνυμα ότι το bios έκανε reset και αν θα ήθελα να προχωρήσω στο BIOS η στο boot. Φυσικά καμία επιλογή δεν δούλεψε. Ότι και να πατήσω ότι και να κάνω τρώει freeze η οθόνη και κόβει το ρεύμα από τα περιφερειακά. Μπορεί και να δουλεύει έτσι όλη μέρα. Να πω πως καθολη την διαδικασία είχα αποσυνδεμενους τους σκληρούς. Μέχρι τέλους του 2022 το είχε ο αδερφός μου και δούλευε πένα το μηχάνημα μετά το πείρα στην αποθήκη και τώρα κάνει αυτά. ( το είχα σε ζελατίνα μακριά από υγρασία μέσα σε ντουλάπα). 

Τι άλλο να κοιτάξω μπας και δουλέψει? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20231007_132836.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μυριζει κλασικη περιπτωση corrupted bios αλα gigabyte. Εχεις  dual bios, θα επαναφερεις το εφεδρικο.

Γκουγλαρεις    "How do I reset my Gigabyte dual BIOS? " και σε λιγο ο γερος θα αναστηθει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apaleytos80 είπε

Μου μυριζει κλασικη περιπτωση corrupted bios αλα gigabyte. Εχεις  dual bios, θα επαναφερεις το εφεδρικο.

Γκουγλαρεις    "How do I reset my Gigabyte dual BIOS? " και σε λιγο ο γερος θα αναστηθει ;)

Θα το προσπαθήσω αργότερα όταν επιστρέψω από την δουλειά. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stergiosL2 είπε

Μέχρι τέλους του 2022 το είχε ο αδερφός μου και δούλευε πένα το μηχάνημα μετά το πείρα στην αποθήκη και τώρα κάνει αυτά. ( το είχα σε ζελατίνα μακριά από υγρασία μέσα σε ντουλάπα).

Έχει σωθεί η μπαταρία της μητρκής (CR2032), την αλλάζεις σαν πρώτη κίνηση. 9 μήνες είναι πολλοί. Εάν ήξερες εξ' αρχής ότι θα έμενε τόσο καιρό στην αποθήκη θα έπρεπε να αποθηκεύσεις την μπαταρία ξεχωριστά από τη μητρική.

Τώρα είσαι μείον μία μπαταρία και έχεις ένα πρόβλημα ακατανόητο που θέλουν να σε βάλουν να φλασάρεις bios και να γράψουν πεντέξι σελίδες ότι του κατεβαίνει του καθενός, μέχρι να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου.

Μπορεί να έχει και άλλα θέματα το μηχάνημα. Πρέπει πρώτα να δεις πως θα συμπεριφερθεί με καινούρια μπαταρία του κουτιού, σφραγισμένη. Κανα δύευρο πάνε.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Έχει σωθεί η μπαταρία της μητρκής (CR2032), την αλλάζεις σαν πρώτη κίνηση. 9 μήνες είναι πολλοί. Εάν ήξερες εξ' αρχής ότι θα έμενε τόσο καιρό στην αποθήκη θα έπρεπε να αποθηκεύσεις την μπαταρία ξεχωριστά από τη μητρική.

Τώρα είσαι μείον μία μπαταρία και έχεις ένα πρόβλημα ακατανόητο που θέλουν να σε βάλουν να φλασάρεις bios και να γράψουν πεντέξι σελίδες ότι του καταιβαίνει του καθενός, μέχρι να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου.

Μπορεί να έχει και άλλα θέματα το μηχάνημα. Πρέπει πρώτα να δεις πως θα συμπεριφερθεί με καινούρια μπαταρία του κουτιού, σφραγισμένη. Κανα δύευρο πάνε.

Θα βάλω καινούρια να δω μήπως και. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να ειναι η μπαταρια αλλά τουλάχιστον σε intel δεν εχω συναντησει θεμα με το boot λογω μπαταριας (αντιθετα με AMD πολλές φορες).Αν υποθεσουμε οτι δεν εχει προβλημα με "φυσικο" καμένος πυκνωτης,ολοκληρωμένο κλπ θα έλεγα οτι είναι κρασαρισμενο bios.Το εχω συναντησει 3 φορες σε Gigabyte (μόνο) 3ης & 4ης γενιας  οπου το main bios κρασαρει και η μητρική ψω70βρονταει και δεν επαναφερει το back up bios.Αν τελικά αποτυχουν ολα, βρες ενα bios programmer και αντιγραψε το δευτερο bios στο πρωτο.Στην χειροτερη να χρειαστεί να κανεις πάλι αναβάθμιση του bios σε νεωτερη εκδοση

Για αρχη θα ελεγα να δοκιμασεις να μπουταρεις μονο με μια μνημη ή και να βρεις προσωρινά μια άλλη να το δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crybal είπε

Θα μπορούσε να ειναι η μπαταρια αλλά τουλάχιστον σε intel δεν εχω συναντησει θεμα με το boot λογω μπαταριας (αντιθετα με AMD πολλές φορες).Αν υποθεσουμε οτι δεν εχει προβλημα με "φυσικο" καμένος πυκνωτης,ολοκληρωμένο κλπ θα έλεγα οτι είναι κρασαρισμενο bios.Το εχω συναντησει 3 φορες σε Gigabyte (μόνο) 3ης & 4ης γενιας  οπου το main bios κρασαρει και η μητρική ψω70βρονταει και δεν επαναφερει το back up bios.Αν τελικά αποτυχουν ολα, βρες ενα bios programmer και αντιγραψε το δευτερο bios στο πρωτο.Στην χειροτερη να χρειαστεί να κανεις πάλι αναβάθμιση του bios σε νεωτερη εκδοση

Για αρχη θα ελεγα να δοκιμασεις να μπουταρεις μονο με μια μνημη ή και να βρεις προσωρινά μια άλλη να το δοκιμάσεις

4 Περιπτωσεις με bricked dual bios, ολες επιτυχια με το εφεδρικο. Ειναι δυσκολο να brikareis και το εφεδρικο. Τοτε ναι θελει programmer.

Δεν μου εχει τυχει και μενα να φριζαρει λογω μπαταριας. Αλλαζω μπαταρια επιτοπου σε παλια μηχανηματα. Αυτο που κανει δλδ σβηνει οταν παει να φορτωσει bios ειναι σημαδι παρωχημενου  bios.

Ας αλλαξει και μια μπαταρια, νεα αρχη ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

4 Περιπτωσεις με bricked dual bios, ολες επιτυχια με το εφεδρικο. Ειναι δυσκολο να brikareis και το εφεδρικο. Τοτε ναι θελει programmer.

Δεν μου εχει τυχει και μενα να φριζαρει λογω μπαταριας. Αλλαζω μπαταρια επιτοπου σε παλια μηχανηματα. Αυτο που κανει δλδ σβηνει οταν παει να φορτωσει bios ειναι σημαδι παρωχημενου  bios.

Ας αλλαξει και μια μπαταρια, νεα αρχη ;) 

Δεν μπρικαρει το εφερδικο. Απλά η μητρική δεν κάνει restore το bios. Κρατάει κρασαρισμενο το main και μένει εκεί. Δεν κάνει τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φταίνε και οι μνήμες μην βαρατε τέτοια κρασαρισματα που freezari εκεί μου πάει το μυαλό, δες αν πατάνε κλα δοκιμασε μια μια ακομα και χωρίς να δεις σφαλματα κ πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Άλλαξε μπαταρία στην μητρική (όπως σου πρότειναν).

β) Τι τροφοδοτικό υπάρχει στο σύστημα; Αν είναι κάποιο "μικρό" και έχει την ηλικία της μητρικής, μάλλον το γονατίζει η 2060. Στην ανάγκη δοκίμασε με κάποιο άλλο τροφοδοτικό που δουλεύει σίγουρα με την 2060.

γ) Δοκίμασε και με τις παλιές μνήμες (που δούλευαν σίγουρα), μήπως τυχόν παίζει κάποια ασυμβατότητα ή κάποιο ελάττωμα με τις νέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχουμε μερικά νέα. Μπαταρία άλλαξα. Είτε με τις καινούριες είτε με τις παλιές μνήμες κάνει τα ίδια. Το τροφοδοτικό που έχει πάνω είναι 600 w ενώ στο άλλο είχα 530 w με την 2060. Έπειτα από πολλές προσπάθειες μπήκα στο BIOS με κάτι οδηγίες που μου έβγαλε ο γουγλης, πήγα να κάνω flash και κάπου στο 80% έσβησε απλά. Τα ξανά έβαλα μπρος και τα ίδια πάλι. Πάλι έπειτα από πολλές προσπαθείς μπήκα στο BIOS πάλι, τώρα χωρίς να κάνω flash πήγα να κάνω save profile και μολις πάτησα στο πληκτρολόγιο 3 πλήκτρα εμφάνισε άλλον ντι άλλον έσβησαν πάλι τα περιφερικά και πάγωσε. Άλλη μια ώρα έφαγα να ξανά μπω στο bios αλλά μάταια. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός από να κάψω όπως το προηγούμενο. Ξέχασα να πω πως τις καινούριες μνήμες τις βλέπει κανονικά στο bios. 

Επεξ/σία από stergiosL2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stergiosL2 είπε

Το τροφοδοτικό που έχει πάνω είναι 600 w ενώ στο άλλο είχα 530 w με την 2060.

Εδώ με μπέρδεψες. Δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό τελικά (μάλλον με το 530W) ή όχι;

Το "έχει 600W τροφοδοτικό ενώ η 2060 δουλεύει και με 530W" (= είναι αρκετό το 600αρι) δεν λέει τίποτα. Αν το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα και 1200W να είναι δεν έχει σημασία! Πάλι δεν θα λειτουργεί το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως είναι απ' τα προφανή βήματα δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται. Να δοκιμάσουμε να κάνουμε boot με on-board γραφικά αφαιρώντας την GPU;

Πάει και εμένα το μυαλό μου στην τροφοδοσία, καθώς ναι το τροφοδοτικό μπορεί και να έχει χαλάσει και μην μπορεί να δώσει το απαραίτητο ρεύμα. Μπορεί να είχε χαλάσει πριν μπει στο πατάρι, αλλά με το να μην έχει κάρτα γραφικών πάνω του να μην έδειχνε το πρόβλημα. Όπως και να χει θα έκανα δοκιμή και χωρίς GPU και με άλλο τροφοδοτικό πριν μπλέξω με το BIOS. Είναι πράγματα που πρέπει να τα ελέγχουμε πριν μπούμε σε διαδικασίες με φλασαρίσματα καθώς ένα κλείσιμο στην μέση μπορεί να κάνει corrupt το BIOS και έπειτα να χρειαστείς εργαστηριακό εξοπλισμό για να μπορέσεις να το επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TopCLR είπε

Εδώ με μπέρδεψες. Δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό τελικά (μάλλον με το 530W) ή όχι;

Το "έχει 600W τροφοδοτικό ενώ η 2060 δουλεύει και με 530W" (= είναι αρκετό το 600αρι) δεν λέει τίποτα. Αν το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα και 1200W να είναι δεν έχει σημασία! Πάλι δεν θα λειτουργεί το σύστημα.

Η κάρτα γραφικών που έχω πάνω δούλευε σε άλλο μηχάνημα που έχει 530 w τροφοδοτικό. Αυτό έχει 600 w. Οπότε γιαυτό σκέφτομαι πως το τροφοδοτικό θα είναι οκ. Θα το δοκιμάσω να βάλω το 530w πάνω να δω αν έχει διαφορά.

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν και ίσως είναι απ' τα προφανή βήματα δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται. Να δοκιμάσουμε να κάνουμε boot με on-board γραφικά αφαιρώντας την GPU;

Πάει και εμένα το μυαλό μου στην τροφοδοσία, καθώς ναι το τροφοδοτικό μπορεί και να έχει χαλάσει και μην μπορεί να δώσει το απαραίτητο ρεύμα. Μπορεί να είχε χαλάσει πριν μπει στο πατάρι, αλλά με το να μην έχει κάρτα γραφικών πάνω του να μην έδειχνε το πρόβλημα. Όπως και να χει θα έκανα δοκιμή και χωρίς GPU και με άλλο τροφοδοτικό πριν μπλέξω με το BIOS. Είναι πράγματα που πρέπει να τα ελέγχουμε πριν μπούμε σε διαδικασίες με φλασαρίσματα καθώς ένα κλείσιμο στην μέση μπορεί να κάνει corrupt το BIOS και έπειτα να χρειαστείς εργαστηριακό εξοπλισμό για να μπορέσεις να το επαναφέρεις.

Το δοκίμασα αλλά χωρίς να έχω βγάλει την κάρτα, και δεν μου άναβε η οθόνη. Θα το δοκιμάσω ξανά και βγάλω τελείως την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αποτυχει και η προσπαθεια με τα τροφοδοτικα δοκιμασε με το dual bios ετσι να μπει το εφεδρικο,δεν ξερω αν το εκανες σωστα 

b35d7b56ec83e191aec843108f54bff6.png

 

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...