Προς το περιεχόμενο

Demo της Intel δείχνει τις βελτιώσεις που φέρνουν στα laptops οι Intel Core Ultra CPU 1ης γενιάς


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Odyss3us said:

  


δεν εχετε καταλαβει οτι μιλαμε για φορητους υπολογιστες, το μηχανημα της υπογραφης μου ειναι τουμπανο αλλα με το καλημερα σου τρωει 80Watts
το Microsoft Surface 8 Pro που εχω με i5-1135G7 καταναλωνει γυρω στα 17Watts

εσυ που λες οτι κανεις σχεδον ολες τις δουλειες σου απο κινητο και tablet ξερεις ποσο καταναλωνουν αυτα; 0,5-2 Watts!!
αρα λοιπον η αγορα οχι μονο δεν εχει κορεστει αλλα εχει πολυ δουλεια ακομη για να κλεισει η ψαλιδα των φορητων υπολογιστων αλλα και των desktop

και αυτη ειναι η σωστη κατευθυνση:

το laptop οταν δουλευει στη δικη του οθονη (2880Χ1920) ειναι κομπλε, οταν ομως συνδεεται και σε εξωτερικο 4Κ monitor και αναπαραγει video και παραλληλα κανει και multitasking τα καταφερνει μεν αλλα ζοριζεται η igpu ε αυτο πλεον με βασει τα παραπανω λυνεται και ειναι μανα εξ ουρανου για ολους τους εχοντες φορητες συσκευες wintel.

 

Δε διαφωνώ. Και εγω που προτιμώ android πλέον, ενας λόγος είναι και αυτός που αναφέρεις. Η εξοικονόμηση ενέργειας, συν η καλύτερη, σε σχέση με windows, λειτουργία σε αφη κλπ. Εχω και το galaxy book 12 windows core i5, λεπτό σαν ταμπλετα android, αλλά ζεματάει για πλακα, δε βγαζει 4 ωρες όταν αντίστοιχο σε Android βγάζει 15, standby ουτε μερας, οταν στο Android βγάζει βδομάδα /βδομάδες , μη συζητήσουμε για καρτα γραφικών ενσωματωμένη στο τσίπακι όπου ο snapdragon gen2 είναι κάπου 10 φορές ισχυρότερη από των Windows (core i5 7200u) και περίπου ισοδύναμη με σοβαρή κάρτα γραφικών επιτραπέζιου υπολογιστή (οποίος δεν το πιστεύει ας κοιτάξει τα bench, θα εντυπωσιάστει). Μπορεί και παίζει  emulators playstation 2 με αναλύσεις 4κ τέλεια. Και αυτο μια θεολεπτη ταμπλετα ή κινητό. Σε windows θες πολύ σοβαρο pc και καρτα γραφικών για να κάνεις το ίδιο. 

Οποτε σίγουρα έχουν πολύ δρόμο οι Windows cpu για λαπτοπ, και βασικά αντιγράφουν εδω και καιρο, τις μεθόδους των android soc. Οπότε ειδήσεις σαν τη συγκεκριμένη είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, piiii είπε

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έχουμε φτάσει κορεσμό πλέον. Κοιτώντας πίσω το χρόνο σαν 46αρης που είμαι, έβλεπα τεράστιες διαφορές μεταξύ γενιών σε επεξεργαστές, γραφικά κτλ. Τώρα απλά νιώθω ότι πρέπει κάτι να σου πλασάρουν για να σου πάρουν τα λεφτά. My opinion.

αν δεν παίζεις παιχνίδια άνετα κρατάς μηχανήματα 10+ χρόνια. άντε να αλλάξεις κανένα ssd ενδιάμεσα.  Οπότε αρχίζουν να συμφέρουν οι κονσόλες κρατάνε 6-8 χρόνια με ένα 500ρικο, ούτε κάρτα γραφικών δηλαδή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, oldnew είπε

Αν εδικά πετύχει και ενα πρότζεκτ που έχει ξεκινήσει στο xda, να τρέξει το fold 5 και windows full, σε double boot μαζι με android, θα πουλήσω και το λαπτοπ. (αν δουλεύει καλα, δύσκολο μεν..) 

Καλά μην τα πουλήσεις κιόλας … γιατί σε λίγους  μήνες θα πάρεις την οθόνη στα χέρια π ετοιμάσου να πληρώσεις ξανά για την οθόνη  της συσκευής 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Dorian said:

αν δεν παίζεις παιχνίδια άνετα κρατάς μηχανήματα 10+ χρόνια. άντε να αλλάξεις κανένα ssd ενδιάμεσα.  Οπότε αρχίζουν να συμφέρουν οι κονσόλες κρατάνε 6-8 χρόνια με ένα 500ρικο, ούτε κάρτα γραφικών δηλαδή. 

Με την προυποθεση οτι σου αρεσουν τα παιχνιδια τους γιατι εμενα τα περισσοτερα με αφηνουν εντελως αδιαφορο. Αντε κανενα Mortal Kombat με παρεα, μεχρι εκει.

Εδω PC παιχνιδια βλεπω που ειναι μεταφορα απο κονσολα και μου τη σπαει γιατι φαινεται οτι εχουν φτιαχτει για να παιζονται με gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, Bspus said:

Με την προυποθεση οτι σου αρεσουν τα παιχνιδια τους γιατι εμενα τα περισσοτερα με αφηνουν εντελως αδιαφορο. Αντε κανενα Mortal Kombat με παρεα, μεχρι εκει.

Εδω PC παιχνιδια βλεπω που ειναι μεταφορα απο κονσολα και μου τη σπαει γιατι φαινεται οτι εχουν φτιαχτει για να παιζονται με gamepad.

Απο την αρχή έγραψα, αν έχεις και ενα xbox, (ή playstation), δηλαδή δεν παίζεις παιχνίδια στο pc. Διαφορετικα εννοείται δεν συγκρίνονται τα παιχνίδια του pc με android. 

Προσωπικά εχω και μερικές 1000αδες games Emulators, απο mame εως psx portable, dreamcast, amiga, Amstrad, playstation, playstation 2 κλπ, βασικα τα καλύτερα παιχνίδια σχεδόν καθε παλαιού υπολογιστή, κονσόλας, arcade κλπ. Ολα με το βιντεο τους σε κατάλληλο frontended. Κάποτε αυτό ήθελε pc, οχι πλεον. 

Ουσιαστικά το pc πλεον χρειάζεται για επαγγελματικες εφαρμογές, που σχεδόν πάντα υπάρχουν μόνο σε windows ή για παιχνίδια αν προτιμάς το pc απ την κονσόλα. Αν καταργήσεις τα παιχνίδια σε pc, επειδή δεν θα δουλεύεις και πολύ συχνά εφαρμογές επαγγελματικες σπίτι, το pc καταλήγει να δουλεύει σπάνια. Για ολα τα υπόλοιπα υπάρχουν καλύτερες λύσεις. 

 

Στο θέμα πάντως, τα Windows συνδεμένα στο ρεύμα, μια χαρα είναι και με ίντελ και amd. Οταν μιλάμε για φορητά όμως, που σημαίνει ισχυρή κάρτα γραφικών μεσα στο τσίπακι, standby μηδαμινης κατανάλωσης κλπ τυπου android soc δηλαδή, έχουν πολύ δρόμο. Η ίντελ, σωστά βελτιώνει την κατανάλωση οταν κάνεις εργασίες που απαιτούν πολύ μικρή ισχύ. Αυτό που δεν κανει, γιατί δεν μπορεί, είναι να χαμηλώσει πολύ και την κατανάλωση οταν χρειάζεται ισχύ. Για να γίνει αυτό πρέπει να κατέβει νανομετρα. Γι αυτό εκει της έχει πετάξει τα μάτια η amd. Πχ με επεξεργαστες για κονσόλες φορητές, asus κλπ. Εκει δεν έχει τίποτα να αντιπαραταξει η ίντελ, και δεν είναι καθόλου τυχαίο οτι θα παει και αυτή στην tsmc να παράγει επεξεργαστες εκει. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, piiii είπε

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έχουμε φτάσει κορεσμό πλέον. Κοιτώντας πίσω το χρόνο σαν 46αρης που είμαι, έβλεπα τεράστιες διαφορές μεταξύ γενιών σε επεξεργαστές, γραφικά κτλ. Τώρα απλά νιώθω ότι πρέπει κάτι να σου πλασάρουν για να σου πάρουν τα λεφτά. My opinion.

Οι κάρτες γραφικών της NVIDIA κυρίως μια χαρά μεγάλο performance jump ανά γενιά δίνουν όπως παλιότερα. Οι επεξεργαστές πάνε πιο αργά σε σχέση με τότε και καλύτερα για να μην τα σκάμε αδρά κάθε χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι κάρτες γραφικών της NVIDIA κυρίως μια χαρά μεγάλο performance jump ανά γενιά δίνουν όπως παλιότερα. Οι επεξεργαστές πάνε πιο αργά σε σχέση με τότε και καλύτερα για να μην τα σκάμε αδρά κάθε χρόνο..

Μαζί όμως ανεβαίνει και η κατανάλωση. Δεν είναι δηλαδή πως γίνονται πιο αποτελεσματικές. Αν στη σημερινή εποχή έχουμε οικιακούς υπολογιστές που στο σύνολο τους θέλουν 1KW να δουλέψουν τότε κάτι έχει πάει στραβά κατα την άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Καλά μην τα πουλήσεις κιόλας … γιατί σε λίγους  μήνες θα πάρεις την οθόνη στα χέρια π ετοιμάσου να πληρώσεις ξανά για την οθόνη  της συσκευής 😂😂😂😂

Είναι το μόνο που φοβάμαι.. Γι αυτο δεν πηρα μέχρι και το fold 4. Θέλω να πιστεύω οτι το 5 είναι πολύ ποιο ανθεκτικο. Για 1η φορά η οθόνη δεν διπλώνει και ας κλείνει τελείως. Ειναι σαν να διπλώνεις ενα χαρτονι, αλλα να έχεις το δάχτυλο ενδιάμεσα σχηματιζότας μια σταγόνα. Όσες φορές και να το διπλώσεις δεν θα πάθει τίποτα, αντίθετα με το να το διπλώνεις σχεδόν τελείως, όπως γινόταν μέχρι τώρα. Εχει ήδη δοκιμαστεί η πατέντα στα κινέζικα που δεν πάθαινανε τίποτα. Και εκτός αυτού εχει 2-3 ακομα τεχνολογίες ακριβώς για να μη χαλάει η οθονη. Μοιάζει ίδιο με το 4, αλλά απο μεσα δεν είναι. Στην πραξη θα φανεί βέβαια.. Ξανα ρωτάμε σε 2 χρόνια. 

Τέλος το of topic. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 2:54 ΜΜ, oldnew είπε

Εγω που βαραγα 12ωρα σε pc, τωρα ανοίγω windows μια φορα τη βδομάδα και.. Με ταμπλετες android, κινητά κλπ είδικα αν έχεις ποιοτικά προϊόντα πχ 14.6 amoled tab s8, galaxy fold 5 κλπ, απλα γελάς με τα Windows. Το 99% τα κανείς σε αυτες τις συσκευές πλέον. Παιχνίδια σε xbox, μονο για δουλειά word, excel κλπ. Για σοβαρή δουλειά σε excel me macro, vba κλπ, γιατί για απλές δουλειες και το Android κανει. Τα γράφω εγω που ειμουν σούπερ κολλημένος σε windows. 

Συμφωνώ. Αλλά dota 2 παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, makoylino said:

Συμφωνώ. Αλλά dota 2 παίζεις?

Όχι. Δεν πολυ παίζω βασικά, μεγάλωσα πλέον. Μονο τα παλαιά, arcade, amiga κλπ, αυτα και στα 100 θα παίζω καμια φορά. 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 2:54 ΜΜ, oldnew είπε

Εγω που βαραγα 12ωρα σε pc, τωρα ανοίγω windows μια φορα τη βδομάδα και.. Με ταμπλετες android, κινητά κλπ είδικα αν έχεις ποιοτικά προϊόντα πχ 14.6 amoled tab s8, galaxy fold 5 κλπ, απλα γελάς με τα Windows. Το 99% τα κανείς σε αυτες τις συσκευές πλέον. Παιχνίδια σε xbox, μονο για δουλειά word, excel κλπ. Για σοβαρή δουλειά σε excel me macro, vba κλπ, γιατί για απλές δουλειες και το Android κανει. Τα γράφω εγω που ειμουν σούπερ κολλημένος σε windows. 

Αυτο ακριβως!

Στα "πετρινα χρονια" προ αξιολογου αντιπαλου (smartphones - tablets) το PC ηταν μονοδρομος...

Τωρα με ipad pro M1 12.95G & s23ultra -  τον υπολογιστη τον ανοιγω οταν μου ερχεται η ορεξη για κανα pc - game... (1 φορα στις 10 μερες με το ζορι και αυτη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/10/2023 at 08:49, Psycho_Warhead said:

Οι κάρτες γραφικών της NVIDIA κυρίως μια χαρά μεγάλο performance jump ανά γενιά δίνουν όπως παλιότερα. Οι επεξεργαστές πάνε πιο αργά σε σχέση με τότε και καλύτερα για να μην τα σκάμε αδρά κάθε χρόνο..

Δεν ακουω και τα καλυτερα για τη γενια 40x0. Με εξαιρεση την πανακριβη 4090 που ολοι λενε οτι οντως ειχε σημαντικη βελτιωση, στα υπολοιπα tiers μαλλον μικρο το κερδος, εν μερει ισως γιατι δεν βαζουν αρκετη vram ή με καλο bandwidth. Γι αυτο και θα αναγκαστουν μαλλον τωρα να βγαλουν refresh.

Η 20x0 επισης δεν ηταν μεγαλη βελτιωση, απλα εισηγαγε το RTX που φυσικα δεν θα χρησιμοποιουσε κανεις στην πρωτη υλοποιηση.

Ισως πλεον το πανε και αυτη μια καλη γενια μια φολα

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 5:32 ΜΜ, john_ είπε

Πιστεύω πως τέτοια πρότζεκτ θα τα δούμε επίσημα από πολλούς κατασκευαστές σύντομα. Ήδη η Samsung πειραματίζεται χρόνια με το Dex. Το μόνο που του λείπει είναι η υποστήριξη εφαρμογών σε επίπεδο desktop. Περιμένω τη Google και την Apple κάποια στιγμή να δώσουν ένα αντίστοιχο πρότζεκτ το οποίο θα είναι πιθανώς πιο πρακτικό/ολοκληρωμένο και να πάρει φωτιά ο τομέας εκείνος.

Μακάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...