Προς το περιεχόμενο

400 εκατομμύρια ενεργοί χρήστες για τα Windows 11, ξεπερνώντας τις προσδοκίες της Microsoft


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, whoever81 είπε

Γενικά πολύ καλά αλλά φτιάξτε το γ@μημένο δεξί κλικ στον explorer! Show more options και μλκς.

Σου έχω λύση, από τα πρώτα που έκανα μόλις έβαλα 11

https://www.elevenforum.com/t/disable-show-more-options-context-menu-in-windows-11.1589/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, immortalx said:

Τι πλασματικο ρε φιλε; 1,5% με το ζορι εχουν τα 7 και 37% τα 11. Δεν μιλαμε για 1-2 μοναδες διαφορα.

Μάλλον εννοεί ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ναι βρε. Γιατί πίσω απ' όλα τα Linux Distributions κρύβονται τα μεγάλα συμφέροντα για να μας αλοιώσουν τα νούμερα κατά των 2 λαϊκών λειτουργικών που εκφράζουν την χαμηλή και την μεσαία τάξη mac OS και Win 11. Τα Win10 τα έφαγε ο καπιταλισμός δεν τα βάζω μέσα.

Aσε τα πολιτικα στην ακρη.

Δεν εδωσες νουμερα.
Αρα εισαι φαουλ.
Επομενη απαντηση να ειναι με στοιχεια.
Θα ειναι?

ξαναδες το προηγ ποστ μου που απαντησες.
Εκανα 2 ερωτησεις.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarthron είπε

Μάλλον εννοεί ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Το καταλαβαινω αυτο (gamers vs ολοι οι χρηστες Windows), αλλα και παλι δεν ειναι δυνατον οι W7 users να ειναι περισσοτεροι οταν εχουν μεσολαβησει 3 major εκδοσεις του λειτουργικου, και ειναι και OS που κλεινει 15ετια.
Και εγω τα αγαπω τα 7 αλλα μας αρεσει δεν μας αρεσει η εποχη του τελειωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Aσε τα πολιτικα στην ακρη.

Δεν εδωσες νουμερα.
Αρα εισαι φαουλ.
Επομενη απαντηση να ειναι με στοιχεια.
Θα ειναι?

ξαναδες το προηγ ποστ μου που απαντησες.
Εκανα 2 ερωτησεις.

Το linux ( σε οποιαδήποτε distro ) χάνει χρήστες για δύο λόγους: λόγω των εφαρμογών που παρέχονται αποκλειστικά στα άλλα δύο λειτουργικά συστήματα ( windows, macOS ) και επειδή επικρατεί η άποψη ότι δεν υπάρχει υποστήριξη απο το linux ως προς το hardware, το software και επειδή επικρατεί η στρεβλή άποψη ότι η παραμετροποίηση και διαχείρηση του linux είναι δύσκολη και απαιτεί να περάσει κάποιος πολύ χρόνο στο terminal ( άρα και να ψαχτεί περισσότερο για να στήσει το σύστημά του ). 

Διανομές όπως το ubuntu και το mint είναι πανεύκολα τόσο στο στήσιμο, όσο και στη συντήρησή τους. 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, προσηλυτισμού ή μείωσης των windows & macOS, απλά ως χρήστης κυρίως linux και windows, τολμώ να πω ότι το linux πέραν των επαγγελματικών εφαρμογών και ίσως του gaming ( αν και αυτό εξελίσσεται σιγά σιγά ), δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, manolis940 said:

Τα 11 δεν το κάνουν; Ξέρεις πόσους έχω που κοιμήθηκαν με windows 10 και ξύπνησαν με 11 και πήραν τηλέφωνο να πουν ότι κάτι έπαθε ο υπολογιστής τους; Μπορεί να υπάρχει ο περιορισμός του TPM αλλά τα 11 κατέχουν το αρνητικό ρεκόρ της πρόθεσης των χρηστών προς αναβάθμιση.

Ας ελπίσουμε να δουν τι πήγε λάθος και να μας φέρουν κάποια καλύτερα 12, για να μην χαλάμε και τις παραδώσεις.

Για το λες εσυ ετσι θα ειναι.Καποια ερευνα που να το αποδεικνυει υπαρχει ;

8 minutes ago, uniquegr said:

Το linux ( σε οποιαδήποτε distro ) χάνει χρήστες για δύο λόγους: λόγω των εφαρμογών που παρέχονται αποκλειστικά στα άλλα δύο λειτουργικά συστήματα ( windows, macOS ) και επειδή επικρατεί η άποψη ότι δεν υπάρχει υποστήριξη απο το linux ως προς το hardware, το software και επειδή επικρατεί η στρεβλή άποψη ότι η παραμετροποίηση και διαχείρηση του linux είναι δύσκολη και απαιτεί να περάσει κάποιος πολύ χρόνο στο terminal ( άρα και να ψαχτεί περισσότερο για να στήσει το σύστημά του ). 

Διανομές όπως το ubuntu και το mint είναι πανεύκολα τόσο στο στήσιμο, όσο και στη συντήρησή τους. 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, προσηλυτισμού ή μείωσης των windows & macOS, απλά ως χρήστης κυρίως linux και windows, τολμώ να πω ότι το linux πέραν των επαγγελματικών εφαρμογών και ίσως του gaming ( αν και αυτό εξελίσσεται σιγά σιγά ), δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν.

Ωραια ειναι καλo δηλαδη για σερφαρισμα ,το οποιο μπορεις να κανεις με το κινητο.

Για να σε προλαβω ημουν χρηστης λινουξ ,opensuse ,Arch,Ubuntu, για παρα πολλα χρονια και περιεργως ειμαι λατρης της γραμμης εντολων.Τι να το κανω ομως που το gimp δεν εχει τις δυνατοτητες του photoshop .Για να μη μιλησουμε για video editing .

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ωραια ειναι καλo δηλαδη για σερφαρισμα ,το οποιο μπορεις να κανεις με το κινητο.

Για να σε προλαβω ημουν χρηστης λινουξ ,opensuse ,Arch,Ubuntu, για παρα πολλα χρονια και περιεργως ειμαι λατρης της γραμμης εντολων.Τι να το κανω ομως που το gimp δεν εχει τις δυνατοτητες του photoshop .Για να μη μιλησουμε για video editing .

Σε καταλαβαίνω, γιατί χρησιμοποιώ το Illustrator και το inkscape δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά που χρειάζομαι ( έξοδο σε CMYK ). Πέραν όμως της ανάγκης να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές, είχες κάποιο ουσιαστικό λόγο για να περάσεις / επιστρέψεις στα Windows?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, uniquegr said:

Σε καταλαβαίνω, γιατί χρησιμοποιώ το Illustrator και το inkscape δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά που χρειάζομαι ( έξοδο σε CMYK ). Πέραν όμως της ανάγκης να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές, είχες κάποιο ουσιαστικό λόγο για να περάσεις / επιστρέψεις στα Windows?

Ναι.Υποστηριξη hardware ,το πρηξιμο με τα dependencies για να δουλεψει μια εφαρμογη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ναι.Υποστηριξη hardware ,το πρηξιμο με τα dependencies για να δουλεψει μια εφαρμογη κλπ.

Ή που είμαι πολύ τυχερός ή που δεν έχω ζορίσει το λειτουργικό τόσο πολύ ώστε να αντιμετωπίσω τέτοια προβλήματα. Σε αρκετούς υπολογιστές που έχω δοκιμάσει την εγκατάσταση linux, δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με τους οδηγούς ( ούτε καν σε εκτυπωτή laser δεκαπενταετίας και βάλε ), ενώ ποτέ δεν μου είπε το παραμικρό για dependencies. Προφανώς, το χρησιμοποιώ ως "καθημερινός" χρήστης...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Το linux ( σε οποιαδήποτε distro ) χάνει χρήστες για δύο λόγους: λόγω των εφαρμογών που παρέχονται αποκλειστικά στα άλλα δύο λειτουργικά συστήματα ( windows, macOS ) και επειδή επικρατεί η άποψη ότι δεν υπάρχει υποστήριξη απο το linux ως προς το hardware, το software και επειδή επικρατεί η στρεβλή άποψη ότι η παραμετροποίηση και διαχείρηση του linux είναι δύσκολη και απαιτεί να περάσει κάποιος πολύ χρόνο στο terminal ( άρα και να ψαχτεί περισσότερο για να στήσει το σύστημά του ). 

Διανομές όπως το ubuntu και το mint είναι πανεύκολα τόσο στο στήσιμο, όσο και στη συντήρησή τους. 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, προσηλυτισμού ή μείωσης των windows & macOS, απλά ως χρήστης κυρίως linux και windows, τολμώ να πω ότι το linux πέραν των επαγγελματικών εφαρμογών και ίσως του gaming ( αν και αυτό εξελίσσεται σιγά σιγά ), δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν.

Σε λαπτοπ δεν δουλεύουν παντα 1-2-3 πράγματα σε linux . wifi , mouse pad, εφαρμογές εταιριών για διαχείριση HP lenovo κλπ. Σε desktop ποσα desktop  θα έχεις ενα στο 99%, πρεπει να εχεις dual boot, πηγή προβλημάτων. 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dorian είπε

Σε λαπτοπ δεν δουλεύουν παντα 1-2-3 πράγματα σε linux . wifi , mouse pad, εφαρμογές εταιριών για διαχείριση HP lenovo κλπ. Σε desktop ποσα desktop  θα έχεις ενα στο 99%, πρεπει να εχεις dual boot, πηγή προβλημάτων. 

Και αυτός είναι ο λόγος που απέφευγα να εγκαταστήσω linux: επικρατεί η άποψη ότι είναι προβληματικό λειτουργικό για τους προαναφερθέντες λόγους. Στη δική μου περίπτωση όμως, κάθε άλλο παρά αληθές είναι αυτό. Σε τουλάχιστον 5 μηχανήματα όπου έχω εγκαταστήσει linux ( ένα εκ των οποίων τρέχει Gentoo παραμετροποιημένο απο εμένα και ενώ ασχολήθηκα γύρω στις δύο εβδομάδες μαζί του για να διαβάσω, να δω videos και να το υλοποιήσω και ενώ δεν θεωρούμαι power user ), δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Μα, είμαι τόσο τυχερός πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Marduk1 είπε

εδω εχουμε ολοι τα win 7..που το ειδε το 400

εντάξει! πάντα αγαπημένα τα windows 7 😎

3 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Αυτό που στο όνομα του καινούργιου δεχόμαστε κάθε τι χειρότερο από το προηγούμενο...

Σωστός, μεγάλη αλήθεια αυτό και ισχύει σε πολλά!

3 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Αυτό που στο όνομα του καινούργιου δεχόμαστε κάθε τι χειρότερο από το προηγούμενο...

Σωστός, μεγάλη αλήθεια αυτό και ισχύει σε πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...