Προς το περιεχόμενο

Το iPhone δεν είναι πλέον το πιο δημοφιλές smartphone στην Κίνα χάρη στη Huawei


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/10/2023 at 09:29, nepomuk said:

Απο παγκοσμιο brand name κατεληξε εσωτερικη κινεζικη υποθεση μιας κρατικης- κομματικης καθ ολα εταιρειας.

Οτι ανακοινωνεται μπορει να ειναι και προπαγανδα του κομματος , οπου Ενα ειναι το κομμα το κυβερνων.

Μπορει το mate 60 pro να υποστηριζει 5G , αλλα για  ποσα τεμαχια ; Μερικες εκατονταδες η και χιλιαδες απλα για επιδειξη

και για την δημιουργια εντυπωσεων οτι ταχα ξεπεραστηκαν οι κυρωσεις;

Μεχρι αποδειξεως του εναντιον τιποτα πλεον δεν θεωρειται εγκυρο , αξιοπιστο και αληθες απο τις ανακοινωσεις του

κρατικου ομιλου . Κριμα για τους καταναλωτες οπου γης .

Έτσι ακριβώς είναι, δεν πιστεύω τίποτα πλεόν από ότι λένε, ειδα βίντεο προπαγάνδα ccp με εναν 45ρη με αλωπέκια παγoδρόμιο να συμπεριφέρεται σαν 5χρονο παιδί έχοντας σκάσει κάτω σαν μπαλα στο πλακάκι  φωνάζοντας " μα το μονο που θέλω είναι ένα Huaweeeeei!!" και από δίπλα μία υπάλληλος να τον χαιδεύει να ηρεμήσει. 

Από απλούς πολίτες που ανέβαζαν βιτνεο, τα μαγαζιά της huawei είναι άδεια, έχει χρόνια να γίνει χαμός μέσα....

Κρίνοντας από τα σχόλια, στην Ελλαδα δυστηχώς υποφέρουμε από αναχρoνισμό....

Επεξ/σία από MetaTech
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Ξέρω γω? AliExpress ισως

Το βρήκα στο AliExpress αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να εμπιστευτείς να προπληρώσεις 1500€ στο Ali. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spchryss είπε

Το βρήκα στο AliExpress αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να εμπιστευτείς να προπληρώσεις 1500€ στο Ali. 

Πολλά λεφτά υπομονή μήπως βγεί φθηνότερα σε Σκρουτζμαγαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τωρα να βγαζει 1500€ κινητο με επεξεργαστη 5 γενιες πισω το θεωρω τουλαχιστον υπερβολη. Κ εγω έχω σε μεγαλη εκτιμηση την Huawei, μονο κ μονο που καταφερε να επιβιωσει με τετοιο πολεμο που εφαγε δείχνει ποσο δυνατη είναι. Αλλα οκ δε μπορείς να βγαζεις 1500€ το κινητο που  έχει επεξεργαστη 7nm και πιάνει antutu 700K βαρια. 

On 21/10/2023 at 17:24, chrsiou said:

Οντως πολυ καλο λειτουργικο το ios και απο πολλες αποψεις ανωτερο του android, αλλα ισχυει οτι εχει πολλους περιορισμους σε συγκριση με το android. Το παλεψα πολυ για να βρισκω συνεχεια λυσεις και πατεντες για να κανω ολα οσα ηθελα, αλλα μολις ξαναεπιασα android βρηκα την υγεια μου. Αν και μου αρεσε πολυ το 13 pro max, πλεον εχω τη sim μου σε android. Ωστοσο καταλαβαινω οσους προτιμουν το iphone. Αναλογα για τι χρηση το θελει ο καθενας, το iphone παρεχει μια ξεγνοιασια και απλοτητα που δεν υπαρχει σε κανενα κινητο android. Το ιδιο ισχυει και με τα ipad και τα android tablets. Θα ξαναπαρω iphone, αλλα με τη λογικη αντι να πληρωσω για καλη φωτογραφικη, ας παρω iphone που κανει ενα σωρο πραματα συν οτι ειναι πολυ αξιοπιστο στις φωτο και στα βιντεο. Ασε που αμα χαλασει το android, θα βαλω τη sim στο iphone μεχρι να παρω αλλο κινητο. Και τα iphones κινηταρες ειναι, αλιμονο.

Ομως παλι εκτος θεματος ειμαι, κλασικα 😋

Σχετικα με τα huawei, εχω καποιο συναισθηματικο δεσιμο επειδη το πρωτο μου smartphone ηταν huawei. Κριμα που δεν εχουν προσβαση στο play store, επειδη κατα τ αλλα βγαζουν κινηταρες. Μιας και ειναι δεμενη με την κυβερνηση της Κινας, δε μπορουμε να ξερουμε ποσο μαγειρεμενα ειναι τα νουμερα. Επισης οπως πολυ σωστα ειπε ο vagosd, η παραγωγη των iphones δεν προλαβαινει να καλυψει τη ζητηση. Σε μερικους μηνες που θα εχουν παρει iphone 15 ολοι οσοι σκοπευουν να παρουν, θα βγουν πιο χρησιμα συμπερασματα

Δεν έχω καμία ιδέα που αναφέρεσαι όσο αφορά την ξεγνοιασια και την απλότητα, εννοω δε καταβαίνω καθόλου τι "δυσκολία" μπορεί να βρει κάποιος στο android που στο ios είναι απλό, το αντίθετο το καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smoothness της Huawei το έχουν λίγα κινητά. Μακάρι κάποια στιγμή να τελειώσει αυτή η κοροϊδία των ΗΠΑ και να μπορέσει να βάλει Google Services.

ή τουλάχιστον να μάθουν οι App Developers να μην παντρεύουν πράγματα των App του με αποκλειστικό τρόπο στο Google οικοσύστημα.

Πχ το Beat θέλει ντε και καλά google services! 

Αλλο αξιοπερίεργο είναι πως το Ελληνικό κράτος, το Gov Δεν το βγάζει σε Huawei store.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 11:12 ΠΜ, TechnoState είπε

.... μάλλον ήρθε η ώρα για την apple να προσπαθήσει περισσότερο (ίσως και να φέρει ουσιαστικές αλλαγές) στις επόμενες iPhone συσκευές.

Τι παραπάνω δηλαδή να κάνει; Να καταργήσει την οθόνη;
Όλα τα κινητά είναι μια πλάκα γυαλί με τα εντόσθια από πίσω. Άντε, και μια πλάκα γυαλί προ-σπασμένη από το εργοστάσιο.
Οι διαφορές πλέον είναι όχι στο τι μπορούν να κάνουν, αλλά πόσο μπορούν να δείχνουν πόσα λεφτά έχει ξοδέψει ο χρήστης για να το αγοράσει.
Και γι' αυτό φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι/ρες το κρατάνε συνεχώς στο χέρι στο δρόμο χωρίς θήκη.

Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα, όπως αναφέρθηκε. Η mercedes δεν κατάργησε τη μια ρόδα για να ξεχωρίσει.  Απλά, αυξάνει διαρκώς τις τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο γέλιο προκαλεί στην huawei κάθε νέα συσκευή της apple,χρόνια τώρα ....

Και όταν λέτε ότι προτιμούν οι Κινέζοι τυρί από τον τόπο τους,θα ενοειτε την apple που έβαλε το αμερικανικό κράτος να μπλοκάρει την huawei .....

Αλλιώς σήμερα τα iphone θα πωλούνταν 1+1 δώρο......

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alexioannou είπε

Μόνο γέλιο προκαλεί στην huawei κάθε νέα συσκευή της apple,χρόνια τώρα ....

Και όταν λέτε ότι προτιμούν οι Κινέζοι τυρί από τον τόπο τους,θα ενοειτε την apple που έβαλε το αμερικανικό κράτος να μπλοκάρει την huawei .....

Αλλιώς σήμερα τα iphone θα πωλούνταν 1+1 δώρο......

 

Δεν ισχύει αυτό που είπες. Δεν έβαλε καμία Apple να μπλοκάρει το αμερικανικό κράτος την Huawei, η Huawei όντας ο μεγαλύτερος παίχτης στο κομμάτι των δικτύων παγκοσμίως και κρατικά ελεγχόμενη έφαγε ban για τον πολύ απλό λόγο του ότι η Αμερική δεν θα ήθελε στην ουσία η Κίνα να κρατάει στα χέρια της τον διακόπτη των επικοινωνιών της Αμερικής και οπότε γουστάρει να τους ρίξει τα δίκτυα ή να τους  κάνει υποκλοπές. Εάν έχεις αποδείξεις αλλες σε παρακαλώ ανέβασέ τις να τους δούμε.

Δεν είμαι Apple fanboy και προτιμώ το Android και τις πιξελ συσκευές αλλά η αλήθεια είναι ότι η Apple ξεκίνησε την όλη μόδα με τα smartphones και όχι μόνο δεν προκαλεί γέλιο με κάθε κυκλοφορία της στις άλλες εταιρείες αλλά την αντιγράφουν κατά γράμμα πολλές φορές και κυρίως οι κινέζικες εταιρείες για να της πάρουν μερίδιο αγοράς. Δες το design στο emui και στο miui για παράδειγμα ειδικά στα πρώτα χρόνια ζωής τους ήταν ίδια με το ios.

Επίσης συγκρίνουμε τις πωλήσεις της Huawei, της Samsung, της Apple και λέμε ότι πούλησε το 2012 380 εκατομμύρια κομμάτια παγκοσμίως η Samsung,  130 η Apple και 28 εκατομμύρια η Huawei. Μην ξεχνάς οτι η Huawei και η Samsung είχαν μοντέλα από 80€ και αυτά αγόραζε και θα αγοράζει κατά κύριο λόγο ο κόσμος και ανεβαζει τις πωλήσεις των εταιρειών σε απόλυτα νούμερα και μερίδια αγοράς, η Apple όμως το  2012 μπορεί να ήταν δεύτερη σε πωλήσεις αλλά πούλησε 130 εκατομμύρια ναυαρχίδες (μιας και τότε δεν είχε σειρά SE, ούτε pro και  max), δηλαδή σε τζίρο ήταν πολύ πιο πάνω και από τις 4 πρώτες εταιρείες σε πωλήσεις μαζί.

Όσο για τα 1+1 εαν θυμάσαι η Huawei τα πουλούσε κυριολεκτικά 1+1 δώρο για να γράψει νούμερα και να πάρει μερίδιο αγοράς. Παίρνοντας μια συσκευή mid range ή ναυαρχίδα της έδιναν στον πελάτη και μια συσκευή της σειράς lite δώρο.

 

Δεν τα γράφω αυτά για να δείξω όσο ήταν κακή εταιρεία η Huawei αλλά όπως και να το κάνουμε δυστυχώς η διαφορά της Apple στο κομμάτι ποιότητας και software σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ήταν πολύ μπροστά, τότε ειδικά την εποχή που ανέβαινε και η Huawei και όλοι παίρνουμε σαν δείγμα και λέμε θα είχε σπάσει ταμεία εαν δεν ερχόταν το Ban.

Εγώ θα πω ότι ναι μπορεί όντως να είχε σπάσει τα ταμεία αλλά δεν θα είχε καταφέρει σίγουρα τα κινητά της να είναι συνώνυμα με υψηλό κοινωνικό status και να πουλάει εκατομμύρια ναυαρχίδες μόνο και μόνο για να έχει ο άλλος στο χέρι του Huawei όπως γίνεται δυστυχώς μόνο με την Apple και με καμιά άλλη εταιρεία του χώρου.

Επεξ/σία από Mitsaras29
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 11:17 ΠΜ, panagi0tisgr είπε

Τα κινητά της καλά είναι σαν ποιότητα το πρόβλημα είναι το λογισμικό . Πολύ λίγα πράγματα και πολλοί περιορισμοί 

Περιορισμοί στο κινητό της Huawei? εννοείς bootloader?

Στις 21/10/2023 στις 11:29 ΠΜ, nepomuk είπε

Απο παγκοσμιο brand name κατεληξε εσωτερικη κινεζικη υποθεση μιας κρατικης- κομματικης καθ ολα εταιρειας.

Οτι ανακοινωνεται μπορει να ειναι και προπαγανδα του κομματος , οπου Ενα ειναι το κομμα το κυβερνων.

Μπορει το mate 60 pro να υποστηριζει 5G , αλλα για  ποσα τεμαχια ; Μερικες εκατονταδες η και χιλιαδες απλα για επιδειξη

και για την δημιουργια εντυπωσεων οτι ταχα ξεπεραστηκαν οι κυρωσεις;

Μεχρι αποδειξεως του εναντιον τιποτα πλεον δεν θεωρειται εγκυρο , αξιοπιστο και αληθες απο τις ανακοινωσεις του

κρατικου ομιλου . Κριμα για τους καταναλωτες οπου γης .

έχει βγάλει κανονικά 5g τσιπ με τεχνολογία 2 χρόνια πίσω. άραξε δεν είναι κάτι εύκολο θέλει χρόνο

Στις 21/10/2023 στις 3:10 ΜΜ, AtiX είπε

Να σημειώσουμε ότι εκτός της εξόφθαλμης διαφήμισης της Huawei, είναι ηλίθιο να βγαίνει συμπέρασμα με δυό-τρεις βδομάδες κυκλοφορίας ενός κινητού…

όταν κλείσει η χρόνια, τότε θα δούμε τι μερίδιο έχει η μια και τι μερίδιο έχει η άλλη και τότε θα βγάλουμε συμπεράσματα…

ΥΓ: πληροφοριακά μόνο ακόμα και στην Κίνα, την Huawei οι ίδιοι οι Κινέζοι την υπολογίζουν στο “Others”…

Θα έχει πάντα μερίδιο. Οι Κινέζοι πάντα τιμάνε τα ντόπια προϊόντα. Είναι θέμα τιμής για αυτούς.

Στις 21/10/2023 στις 5:33 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Οι πωλήσεις ενδιαφέρουν κυρίως  τις εταιρίες/μετόχους μετά τους εμπόρους & διαφημιστικές εταιριές μετά τους developer και τέλος εμάς από κουτσομπολιό. Αν ξεχνάω κάτι ευπρόσδεκτα τα σχόλια.  . 

Στην πραγματικότητα πρέπει να συγκρίνεις τα κινητά στην ίδια κατηγορία. Η Apple είναι στο high end μόνο όποτε αν πουλήσει μια εταιρία φθηνότερα κινητά σε μεγάλες ποσότητες δεν αφορά το ίδιο μερίδιο/κομμάτι αγοράς.

Επίσης μεγάλη σημασία έχει αυτός που παίρνει ένα κινητό ποσά ξοδεύει (και σε πλήθος και σε κόστος) σε accessories πχ smartwatch, earbuds, θήκες , φορτιστές πάντως τύπου, tags, tablets, pens, assistants και πάει λέγοντας…. (Ακόμα και από 3rd party). 

Τέλος , σημαντικό είναι επίσης ποσά δίνει για αφορά εφαρμογών/συνδρομών ή ποσό χρησιμοποιεί την συσκευή για να τρώει διαφημίσεις. 
Το ίδιο το κινητό είναι μικρό μπροστά στα υπόλοιπα έσοδα.

Όλα τα άλλα που ακούω και διαβάζω μοιάζουν καθαρή άγνοια του τρόπου λειτουργίας της  αγοράς. 

Στα πάντα έχει η Huawei πλέον. Έχει μέχρι και εκτυπωτές. Για να μη συζητήσουμε δύκτια και data centers κτλπ

Στις 21/10/2023 στις 5:49 ΜΜ, alex554 είπε

Εγώ πάντως με το Nova 9 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μικρό κενό με τις εφαρμογές του καλύπτεις άνετα με το Gspace. Το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το πορτοφόλι της Google αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Και το μόνο σοβαρό πρόβλημα πλέον. Ποιο πολύ για τις ψηφιακές κάρτες του gov

15 ώρες πριν, sm4rt είπε

Ενταξει τωρα να βγαζει 1500€ κινητο με επεξεργαστη 5 γενιες πισω το θεωρω τουλαχιστον υπερβολη. Κ εγω έχω σε μεγαλη εκτιμηση την Huawei, μονο κ μονο που καταφερε να επιβιωσει με τετοιο πολεμο που εφαγε δείχνει ποσο δυνατη είναι. Αλλα οκ δε μπορείς να βγαζεις 1500€ το κινητο που  έχει επεξεργαστη 7nm και πιάνει antutu 700K βαρια. 

Δεν έχω καμία ιδέα που αναφέρεσαι όσο αφορά την ξεγνοιασια και την απλότητα, εννοω δε καταβαίνω καθόλου τι "δυσκολία" μπορεί να βρει κάποιος στο android που στο ios είναι απλό, το αντίθετο το καταλαβαίνω. 

2 γενιές πίσω είναι και το Mate 60 pro βγήκε στα 800€ με 900€

15 ώρες πριν, Volga είπε

Το smoothness της Huawei το έχουν λίγα κινητά. Μακάρι κάποια στιγμή να τελειώσει αυτή η κοροϊδία των ΗΠΑ και να μπορέσει να βάλει Google Services.

ή τουλάχιστον να μάθουν οι App Developers να μην παντρεύουν πράγματα των App του με αποκλειστικό τρόπο στο Google οικοσύστημα.

Πχ το Beat θέλει ντε και καλά google services! 

Αλλο αξιοπερίεργο είναι πως το Ελληνικό κράτος, το Gov Δεν το βγάζει σε Huawei store.

 

Θα το βγάλει και εκεί απλά θέλει το χρόνο του. Οι ελληνικές τράπεζες έχουν μπει κανονικά.

Έχει ρίξει τρελά χρήματα για να φέρει developers στο store της. Και σε λίγα χρόνια θα κόψει και τη δυνατότητα να παίζουν και του google play.

Μόλις βγάζει σοβαρό επεξεργαστή σε ποσότητα θα έρθει Ευρώπη σοβαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, hellghan είπε

Μόλις βγάζει σοβαρό επεξεργαστή σε ποσότητα θα έρθει Ευρώπη σοβαρά

Μα δεν προκειται να βγαλει ,παντα θα ειναι πολυ πισω .To παιγνιο σοβαρεψε και χοντρυνε . Μολις ο αμερικανος εκοψε μερικως το ρευμα , εχασε το φως , τη μπαλα , τα αυγα και τα πασχαλια , κοκ

Η Huawei ειναι σαφως  ετεροφωτη  και φανηκε καθαρα στην πρωτη δυσκολια.

Απο δω και περα θα αρκεστει στην μετριοτητα και στην εσωτερικη αγορα , στα μελη του ΚΚΚ ,

ενω στον Περισσο θα κυριαρχει το μηλαρακι και τεσπα επιλογες απο το πανω ραφι με επεξεργαστες

"Αμερικανικους" . Huawei γιοκ , κανει μπαμ , οποιος εχει ματια βλεπει.

σσ  Για την Κομουντουρου  ουτε λογος , αμερικανικα προιοντα δαγκωτο, αποκλειστικα  και οποιος αντεξει. Σ' οποιον αρεσουμε , για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...