Προς το περιεχόμενο

Η Amazon επιμένει ότι το νέο ανθρωποειδές ρομπότ της, δεν θα πάρει ανθρώπινες θέσεις εργασίας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Σιγά την καινοτομία!

Εγώ έχω ήδη στη δούλεψή μου ρομπότ. Sorry υπηρέτρια...

 

IMG_3461.jpeg.f34e7ac086a2d2e8f7deec3875c66100.jpeg

Στρώνει και κρεβάτια, τακτοποιεί ντουλάπια, κάνει και τζάμια;

57 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω να ρωτησω το εξης ομως.

Γενικοτερα με αυτη την εξελιξη, δεν επρεπε το βασικο εργασιακο ωραριο του ανθρωπου, να εχει πεσει, πες στο μισο, απο 8ωρο στο 4ωρο;

Το 8ωρο καθιερωθηκε πριν απο 100 χρονια.

Γιατι δεν εχουμε 4ωρη εργασια, max, για την πλειοψηφια του κοσμου;

Γιατί μπορούμε στα ίδια χρήματα του 4ώρου να έχουμε επίσημα 8ωρο. Ανεπίσημα 10ωρο με 12ωρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ αυτοι που αν απολυθει καποιος υπαλληλος τρελαινονται  ,ευχονται να κλεισουν οι εταιριες για να χασουν ολοι οι υπαλληλοι τη δουλεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, agnostos13 said:

Πάντως η μείωση ωραρίου εργασίας έχει ξεκινήσει ήδη σε διάφορες αναπτυγμένες ώρες (εκτός από ΗΠΑ).

Βέβαια το θέμα είναι η τεχνολογική εξέλιξη να βοηθάει παράλληλα την κοινωνία και όχι να αποτελεί ευκαιρία για τους λίγους.

Άλλωστε τα ρομπότ δεν έχουν και αγοραστίκη δύναμη.

Σε μια ιδανική κοινωνία τύπου star trek ναι, αλλά ζούμε εκεί που ζούμε έτσι όλα αυτά είναι ουτοπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα... Λες να την ξαναπροσλάβω; 🙄

Παρτην και μόλις βγει μοντέλο που θα κάνει και τα υπόλοιπα που έγραψα, πες της οτι το κανείς για να την ξεκουράσεις. Δοκιμασμένο. Πιάνει.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Σε μια ιδανική κοινωνία τύπου star trek ναι, αλλά ζούμε εκεί που ζούμε έτσι όλα αυτά είναι ουτοπικά

Μα μόλις σου έγραψα οτι αυτό ήδη υλοποιείται σε ορισμένες χώρες.

Οπότε δεν μιλάμε για ανέφικτα και ουτοπικά σενάρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, agnostos13 said:

Μα μόλις σου έγραψα οτι αυτό ήδη υλοποιείται σε ορισμένες χώρες.

Οπότε δεν μιλάμε για ανέφικτα και ουτοπικά σενάρια!

😄 και να πω οτι ειμαι τυφλος αδικο δεν θα εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, koutsis είπε

Όσο αναπτύσεται η τεχνολογία τόσο πιο πολύ τα ρομπότ θα κάνουν τις δυσκολες και βαρετές δουλειές των ανθρώπων. Εξέλιξη λέγεται 😉

Πράγματι λέγεται εξέλιξη. Μακάρι να έχεις δίκιο. Συντομότερα από οτι πιστεύουμε θα μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εγω να ρωτησω το εξης ομως.

Γενικοτερα με αυτη την εξελιξη, δεν επρεπε το βασικο εργασιακο ωραριο του ανθρωπου, να εχει πεσει, πες στο μισο, απο 8ωρο στο 4ωρο;

Το 8ωρο καθιερωθηκε πριν απο 100 χρονια.

Γιατι δεν εχουμε 4ωρη εργασια, max, για την πλειοψηφια του κοσμου;

Εδω πολλοι κανουν 2 και 3 δουλειες. Ασε που ο βασικος στην Ελλαδα ειναι μικροτερος σε συγκριση με πριν 15 χρονια ενω ολες οι τιμες, ακομη και σε βασικα αγαθα εχουν σχεδον διπλασιαστει. Για να μη μιλησουμε για ελαιολαδο και φετα.

Δυστυχως στις εταιρειες κουμαντο κανουν οι επενδυτες - μετοχοι. Αυτοι θελουν τα εσοδα συνεχεια να αυξανονται, αν οχι να αυξανεται συνεχεια ο ρυθμος αυξησης των εσοδων. Αν για να γινει αυτο βοηθανε τα ρομποτ, η ΑΙ, οι απολυσεις, αν οσοι καταφερνουν να εχουν δουλεια τα βγαζουν περα και αμα ζουν ή απλα επιβιωνουν αυτα τους ειναι εντελως αδιαφορα. Οσες φορες μιλησα ετσι με πλουσιους ή ατομα που ειναι ή νιωθουν βολεμενα, εσκασαν ενα ειρωνικο χαμογελο στο στυλ: ποσο αγαθουτσικος εισαι;

Ομως η κοινωνια μας ειναι τοσο δυνατη οσο δυνατος ειναι ο πιο αδυναμος κρικος της. Τα λεφτα και η καλοπεραση τυφλωνουν τον ανθρωπο και δε βλεπει μακροπροθεσμα ουτε καν για το ατομικο του συμφερον και των παιδιων του. Εχει τη λαθος πεποιθηση πως ο,τι και να γινει, εγω και η οικογενεια μου θα μαστε παντα καλα και παντα βολεμενοι. Οι αλλοι ας πανε να πνιγουν

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να γλυτώσουμε από την γκρίνια την κρεβατομουρμούρα και το shopping therapy παραγγέλνω και τις 4 !!!

Να δείτε για πότε θα ισιώσουν όλες οι κάρχιες που την είδαν ντίβες με απαιτήσεις, δελτίο επιστροφής και στην μάνα τους...

 

87c85186a0abdf7452a661d06ccbee5fe113be31.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...