Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ισχυρίζεται ότι ο Snapdragon X Elite περνάει σε επιδόσεις την Apple, την Intel και την AMD


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.3655c3cb6a7155a116563893a1755e07.png

Single core 14% κάτω, Multi core, 9% κάτω. Μείνε εσύ με το power efficiency. Εαν δεν σε πειράζει εγώ θέλω το +9% και το +14%. (Τα οποία , εαν τα βάλουμε κάτω μπορεί χρονικά , μιας και με τον i9 θα τελειώσω πιο γρήγορα, να βγαίνει και πιο "φθηνά") 
Αλλά ναι, my point stands. Σε pure performance, είναι αρκετά πίσω ο m2.

Λες ότι να ναι ρε φίλε, σόρυ ειλικρινά! Το +9% και +14% που λες πρέπει πάντα να λαμβάνεις υπόψιν σου ότι αφορούν ένα 100% επεξεργαστή παλαιάς κοπής με βαριά ενεργή ψύξη και θερμοκρασίες που ψήνεις αυγό και όχι μόνο...και το πιο σημαντικό ΧΩΡΙΣ gpu που να κοντράρει την nvidia!!! Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και να βλέπεις τα πάντα σφαιρικά και στο ευρύτερο σύνολο τους.

Επεξ/σία από makridis
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, filip123go είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.3655c3cb6a7155a116563893a1755e07.png

Single core 14% κάτω, Multi core, 9% κάτω. Μείνε εσύ με το power efficiency. Εαν δεν σε πειράζει εγώ θέλω το +9% και το +14%. (Τα οποία , εαν τα βάλουμε κάτω μπορεί χρονικά , μιας και με τον i9 θα τελειώσω πιο γρήγορα, να βγαίνει και πιο "φθηνά") 
Αλλά ναι, my point stands. Σε pure performance, είναι αρκετά πίσω ο m2.

Αν και πολυ σπανία υπερασπίζομαι την Apple… Πες μου λίγο τι εξειδικευμένο κάνεις που χρειάζεσαι αυτό το + 9 + το + 14 και πως μεταφράζεται σε χρόνους….

Σε καθημερινές εργασίες ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία διαφορά με το παραπάνω ποσοστό επί τοις 100….

Τρελή επιτυχία αυτές οι επιδόσεις με τόσο χαμηλό power efficiency …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, kostasfalcon said:

Αν και πολυ σπανία υπερασπίζομαι την Apple… Πες μου λίγο τι εξειδικευμένο κάνεις που χρειάζεσαι αυτό το + 9 + το + 14 και πως μεταφράζεται σε χρόνους….

 

Σηκώνω γύρω στα 100 micro-services σε K8s. Και το 1% για εμένα είναι κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστη έκπληξη αλλά αργούν αρκετά, μέσα του 24 θα αρχίσει η διαθεσιμότητα και σίγουρα περιορισμένες επιλογές.

Σε αντίθεση με apple που σε 10 μέρες παρουσιάζει Μ3 και λογικά μέχρι τέλος Νοεμβρίου θα υπάρχει διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπρόσδεκτος ο ανταγωνισμός καθώς είχε μεγαλώσει τόσο η διαφορά, που τα νέα προιόντα της Apple είχαν πιο πολύ βελτιώσεις τύπου marketing 2 χρόνια τώρα στην μετά Μ1 εποχή, παρά ουσίας. Με αυτή την πρόοδο από την Qualcomm και ειδικά αν οι Μ3 έχουν μικρές διαφορές από Μ2 (κάτω από 20%), λογικά μένει να δούμε από το επόμενο έτος πολύ πιο δυνατά μηχανήματα που μόνο όφελος έχουν προς τον ανταγωνισμό. Για μένα συμαντικό ρόλο στο επόμενο laptop μου θα παίξει αν θα μπορεί να δέχεται 5G κάρτα ώστε να έχω παντού internet. Ξέρω ότι υπάρχει ήδη εδώ και χρόνια σε λαπτοπ, αλλά θα ήθελα να το δω στα καινούργια μηχανήματα και γιατί όχι και στα Macbook Air & Pro (αν και δεν το νομίζω γίατι μετά θα χάσουν σε αξία τα tablet LTE). Είναι πολύ σημαντικό για τον οποιοδήποτε πλέον με ένα πρόγραμμα κινητού απεριόριστου internet να βγάλει μια έξτρα καρτα sim από το ίδιο πρόγραμμα με 3 ευρώ τον μήνα και να έχει παντού internet με το Laptop του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν έχεις και άδικο, από τα 8 περιμένω μπας και δούμε κάτι ουσιαστικό από την MS αλλά τίποτα… 

αντε τώρα με την τρίτη προσπάθεια ίσως καταφέρει κάτι…

Και η apple εκανε τη μεταβαση σε χρονο αστραπη και αναιμακτα... Να γι αυτο μας ξεζουμιζει. Δεν εχει ανταγωνιστη σε οτιδηποτε mobile. Οταν πρωτοπηρα το macbook air M1 δεν πιστευα ποσο γρηγορος ειναι, ποσο πολυ κραταει η μπαταρια και ολα αυτα χωρις ανεμιστηρακια. Αμα δεν ειχαν και ενα σωρο εσκεμμενους περιορισμους τα ios και ipados απ τις 2500€ θα ξεκινουσαν οι συσκευες της

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Και η apple εκανε τη μεταβαση σε χρονο αστραπη και αναιμακτα... Να γι αυτο μας ξεζουμιζει. Δεν εχει ανταγωνιστη σε οτιδηποτε mobile. Οταν πρωτοπηρα το macbook air M1 δεν πιστευα ποσο γρηγορος ειναι, ποσο πολυ κραταει η μπαταρια και ολα αυτα χωρις ανεμιστηρακια. Αμα δεν ειχαν και ενα σωρο εσκεμμενους περιορισμους τα ios και ipados απ τις 2500€ θα ξεκινουσαν οι συσκευες της

Σίγουρα ήταν πιο “εύκολη” η μετάβαση της Apple αν και έχει ακόμα μηχανήματα με Intel που λογικά θα πρέπει να τα υποστηρίξει για τουλάχιστον αλλά τέσσερα χρόνια… 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι η τιμή, δεν πιστεύω ότι βάζει περιορισμούς για να αυξήσει την τιμή μετά μιας και πιθανότατα ούτε οι ίδιοι να το θεωρούν περιορισμούς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filip123go είπε

Σηκώνω γύρω στα 100 micro-services σε K8s. Και το 1% για εμένα είναι κέρδος.

Τότε νομίζω πως δεν έχεις καμιά δουλειά στο εν λόγω θέμα… Μενεις με μηχανάκια τύπου x86 Όλα καλά για σένα!

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Σηκώνω γύρω στα 100 micro-services σε K8s. Και το 1% για εμένα είναι κέρδος.

Φίλε για τοπικό development ίσως να νοιώθεις ότι βοηθάνε, αλλά στην τελική το μέλλον είναι οι arm επεξεργαστές ακόμα και για microservices.
Ειδικά για τα microservices στο cloud ή για τα datacenters οι arm είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Βλέπεις αυτό που νοιάζει τις μεγάλες εγκαταστάσεις είναι η κατανάλωση και η ψύξη και πως θα κόψουν έξοδα για αυτό και πειραματίζονται με arm.

Έτσι αν μια εγκατάσταση με 100 Intel CPUs καταναλώνει 12.5KW  και μια παρόμοιας επίδοσης με 110 arm καταναλώνει 3.8KW, η εγκατάσταση με τους Arm έχει την ίδια επίδοση και είναι 3 φορές φθηνότερη σε κατανάλωση. Αυτό πολλαπλασιασμένο με χιλιάδες εγκαταστάσεις, βγαίνει ένα εντυπωσιακό νούμερο. Αντίστοιχα χρεώνουν και τους πελάτες τους  στο cloud.

Ακόμα και αν νομίζεις πως ένας Intel έχει πλεονέκτημα στο τοπικό development, δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να αποκλείει κάποιος τους Arm. Και εγώ δουλεύω με δεκάδες microservices, αλλά χρησιμοποιούμε continuous integration και γίνονται build στον server, ο φορητός υπολογιστής μου ελάχιστα ιδρώνει. 

Παρόλα αυτά και εγώ έχω Intel για την ώρα.Για τοπικούς servers, δεν έχουμε ακόμα αξιόπιστες φθηνές λύσεις με arm και linux, οπότε, περιμένουμε.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, edonald52 said:

Φίλε για τοπικό development ίσως να νοιώθεις ότι βοηθάνε, αλλά στην τελική το μέλλον είναι οι arm επεξεργαστές ακόμα και για microservices.
Ειδικά για τα microservices στο cloud ή για τα datacenters οι arm είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Βλέπεις αυτό που νοιάζει τις μεγάλες εγκαταστάσεις είναι η κατανάλωση και η ψύξη και πως θα κόψουν έξοδα για αυτό και πειραματίζονται με arm.

Έτσι αν μια εγκατάσταση με 100 Intel CPUs καταναλώνει 12.5KW  και μια παρόμοιας επίδοσης με 110 arm καταναλώνει 3.8KW, η εγκατάσταση με τους Arm έχει την ίδια επίδοση και είναι 3 φορές φθηνότερη σε κατανάλωση. Αυτό πολλαπλασιασμένο με χιλιάδες εγκαταστάσεις, βγαίνει ένα εντυπωσιακό νούμερο. Αντίστοιχα χρεώνουν και τους πελάτες τους  στο cloud.

Ακόμα και αν νομίζεις πως ένας Intel έχει πλεονέκτημα στο τοπικό development, δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να αποκλείει κάποιος τους Arm. Και εγώ δουλεύω με δεκάδες microservices, αλλά χρησιμοποιούμε continuous integration και γίνονται build στον server, ο φορητός υπολογιστής μου ελάχιστα ιδρώνει. 

Παρόλα αυτά και εγώ έχω Intel για την ώρα.Για τοπικούς servers, δεν έχουμε ακόμα αξιόπιστες φθηνές λύσεις με arm και linux, οπότε, περιμένουμε.

Βρε ναι, δεν διαφωνώ σε τίποτα απ όλα αυτά! Εγώ σχολίασα το υποτιμητικό σχόλιο στην αρχή...

46 minutes ago, kostasfalcon said:

Τότε νομίζω πως δεν έχεις καμιά δουλειά στο εν λόγω θέμα… Μενεις με μηχανάκια τύπου x86 Όλα καλά για σένα!

Spoiler

Sorry κ όλας ρε φίλε που χρησιμοποιώ το pc για σοβαρή δουλειά και όχι για να σερφάρω στο insomnia. 
Επίσης, μπορεις να σε παρακαλώ να μου κάνεις μια λίστα με τα θέματα στα οποία μπορώ να συμμετάσχω;; Σε ευχαριστώ.  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.3655c3cb6a7155a116563893a1755e07.png

Single core 14% κάτω, Multi core, 9% κάτω. Μείνε εσύ με το power efficiency. Εαν δεν σε πειράζει εγώ θέλω το +9% και το +14%. (Τα οποία , εαν τα βάλουμε κάτω μπορεί χρονικά , μιας και με τον i9 θα τελειώσω πιο γρήγορα, να βγαίνει και πιο "φθηνά") 
Αλλά ναι, my point stands. Σε pure performance, είναι αρκετά πίσω ο m2.

Στο link που παράθεσες, αν κοιτάξεις το Geekbench, που επισήμως υποστηρίζει ότι τα σκορ του είναι συγκρίσημα σε διαφορετικούς επεξεργαστές και πλατφόρμες, αρκεί να είναι η ίδια έκδοση, είναι εδώ:

image.png.af24d1d7444eeb8352d33f73b1df31d6.png

Τους λες πρακτικά ίδιους. Η διαφορά είναι στην κατανάλωση:

image.png.7ea3b583a08379094f6911763ec890e0.png

Ο Μ2 το κάνει με το 1/4 της κατανάλωσης...

Κατανοώ, ότι το έγραψες για το υποτιμητικό σχόλιο. Πιθανόν, βέβαια, το σχόλιο αυτό να ήθελε να τονίσει ότι η Apple το δουλεύει από το 2020 και τεχνολογικοί κολοσσοί, σήμερα, δεν το έχουν καν ακουμπήσει σοβαρά.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tablet με W11 -12,  10-11 INCHES ,πενάκι , καλή κάμερα , arm δυνατό και οικονομικό στην μπαταρία, δυνατότητες τηλεφωνίας . Την 1η χρονια θα ναι ακριβά, μετά xiaomi, chuwi κλπ θα μας δώσουν την λύση για όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Βρε ναι, δεν διαφωνώ σε τίποτα απ όλα αυτά! Εγώ σχολίασα το υποτιμητικό σχόλιο στην αρχή...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Sorry κ όλας ρε φίλε που χρησιμοποιώ το pc για σοβαρή δουλειά και όχι για να σερφάρω στο insomnia. 
Επίσης, μπορεις να σε παρακαλώ να μου κάνεις μια λίστα με τα θέματα στα οποία μπορώ να συμμετάσχω;; Σε ευχαριστώ.  

 

Μα κάνεις παράπονα για κάτι το οποίο δεν σε αφορά εννοώ εσύ έχεις pc από τη στιγμή που σε ευχαριστημένος γιατί γκρινιάζεις για κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιείς?

Μη μου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις δεν εννοώ ότι απαγορεύεται να συμμετάσχεις στο οποιοδήποτε θέμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...