Προς το περιεχόμενο

Ο CEO της Microsoft παραδέχεται ότι η εγκατάλειψη των Windows Phone και των κινητών τηλεφώνων ήταν λάθος


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, korakios said:

άνετα αν υπάρχουν  κίνητρα και κέρδος

Το πρόβλημα είναι οτι η microsoft είχε μπέι σε μια λούπα. Για να ασχοληθούν οι developers με εφαρμογές πρέπει να υπάρχουν πολλοί χρήστες και για να υπάρχουν πολλοί χρήστες πρέπει να υπάρχουν εφαρμογές! Κατάλαβες τι εννοώ 😉

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν κάπου στο 2007 όταν πρωτοείδα την σκέψη όπου με μια συσκευή κινητού Windows που συνδεόταν και σε οθόνη/πληκτρολόγιο όταν χρειαζόταν και τα είχες όλα σε ένα με Windows και οχι με mobile έκδοση ή Android (όταν τα κινητά είναι πλέον τουλάχιστον 8πύρηνα). Είχε δοκιμάσει και η Blackberry. Χαμένη ευκαιρία ή ευκαιρία για το μέλλον?

Επεξ/σία από -dL-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Το πρόβλημα είναι οτι η microsoft είχε μπέι σε μια λούπα. Για να ασχοληθούν οι developers με εφαρμογές πρέπει να υπάρχουν πολλοί χρήστες και για να υπάρχουν πολλοί χρήστες πρέπει να υπάρχουν εφαρμογές! Κατάλαβες τι εννοώ 😉

ναι , αλλά η λούπα σπάει όταν σκάσει λεφτά σε μεγάλες εταιρίες ωστε να έχει πανέτοιμες εφαρμογές (σε συνδυασμό φυσικά με ανταγωστικό hardware)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mercast είπε

Ωραίο θα ήταν να βλέπαμε ξανά Windows Phones. Ο ανταγωνισμός είναι καλός.

Γιατι οχι ενα ανδροειδες με skin αλα windows ?

Εδω και η κουτση μαρια - γκουχ γκουχ- xiaomi  ετοιμαζει το δικο της (υπο) λειτουργικο , ο γιγαντας - μαθουσαλας

και οτι αλλο του software να μενει στην απεξω ;

Οσονουπω η ΤΝ θα εισχωρησει για τα καλα μεσα στο κινητο , στο αυτοκινητο και οπου βαλει ο νους ,

ειναι δυνατον να κλεισει τα ματια ο Ινδος; Σε λιγα χρονια θα δινει μαχη επιβιωσης και γι αυτο βγηκε να

υποδηλωσει το comeback . Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς λάθος! Τα διαδραστικά Tiles και το όλο interface των windows mobile ήταν υπέροχο! Aκόμα μου λείπε το Microsoft Lumia 640 XL. Είχε πολύ καλά λεφτά για αυτο που προσέφερε, τα καπάκια άλλαζαν και είχαν πολύ ωραία χρώματα και γενικά ήταν μια υπέροχη εποχή τότε!

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι το windows 950xl ειχε face detection που λειτουργουσε αψογα φορωντας γυαλια και μαλιστα στο σκοταδι οταν δεν το ειχε κανεις αλλος. Ειχα παρει και το dock και το ειχα κανει υπολογιστη με οθονη την τηλεοραση μου. Δυστυχως καποια στιγμη σταματησε η υποστηριξη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, korakios said:

ναι , αλλά η λούπα σπάει όταν σκάσει λεφτά σε μεγάλες εταιρίες ωστε να έχει πανέτοιμες εφαρμογές (σε συνδυασμό φυσικά με ανταγωστικό hardware)

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. Τι ακριβώς να έκανε η microsoft? Να πλήρωνε τους developers ολων των εφαρμογών να βάλουν την εφαρμογή τους στο store της? Δεν γίνεται. Να έβγαζε δικές της εφαρμογές που θα αντικαθηστούσαν τις γνωστές? Το δοκίμασε και δεν έπιασε!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη απογοήτευσή μου από τεχνολογική εταιρία ήταν η εγκατάλειψη των Windows phone τα οποία λάτρεψα. Έκτοτε δεν θέλω ούτε να ακούσω το όνομά της, πόσο μάλλον να ξαναγοράσω προϊόντα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. Τι ακριβώς να έκανε η microsoft? Να πλήρωνε τους developers ολων των εφαρμογών να βάλουν την εφαρμογή τους στο store της? Δεν γίνεται. Να έβγαζε δικές της εφαρμογές που θα αντικαθηστούσαν τις γνωστές? Το δοκίμασε και δεν έπιασε!

Δεν χρειάζεται τόσους πολλούς.

Google, Meta, ByteDance,Τράπεζες (Το πιο δύσκολο), Καποια από τα Gaming SW Houses που δεν έχει αγοράσει ήδη. Αυτά μαζί με τα δικά της θα ήταν μια καλή αρχή.

Και αν θέλει ας τα σκάσει χοντρά στην Google για να την αφήσει να τρέχει Android Apps αν και δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται ή ανήκει στο Open Source.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ τις πολλές λαλακιες της...

Σίγουρα υπάρχει χώρος.. Έμπνευση δεν υπάρχει σε αυτή την εταιρεία γι'αυτο και τα λειτουργικά για κλάματα. Το android που είναι δέκα χρόνια νεότερο κάνει τα w11 να φαίνονται έκδοση beta κάποιου ανολοκλήρωτου παλιακού OS

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. Τι ακριβώς να έκανε η microsoft? Να πλήρωνε τους developers ολων των εφαρμογών να βάλουν την εφαρμογή τους στο store της? Δεν γίνεται. Να έβγαζε δικές της εφαρμογές που θα αντικαθηστούσαν τις γνωστές? Το δοκίμασε και δεν έπιασε!

γιατί δε γίνεται ? μια χαρά γίνεται και μιλάμε και 100 άντε 200 εφαρμογές όχι χιλιάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...