Προς το περιεχόμενο

Τα νέα χαρακτηριστικά που φέρνει το iOS 17.1 που μόλις κυκλοφόρησε


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, Tlykog said:

Καλό είναι να ζητάμε.

Το θέμα είναι να λαμβάνουμε υπόψη και τη φιλοσοφία της κάθε εταιρείας. Η Apple είναι "σφιχτή", με περιορισμούς, αλλά είναι ασφαλής. Δεν έχει παραμετροποίηση, αλλά έχει στήσει όλο το οικοσύστημά της στην ασφάλεια και εκεί τα καταφέρνει. Κάθε μία αλλαγή που κάνει λαμβάνει σοβαρά υπόψη αυτή την παράμετρο. Η άλλη σημαντική παράμετρο είναι η εμπειρία χρήσης και εκεί τα καταφέρνει πολύ καλά για την πλειοψηφία των ανθρώπων. Σίγουρα υπάρχει κάποια καταναλωτική όμάδα που θα ζητήσει κάτι παραπάνω, αλλά οι περισσότεροι ανθρωποι είναι οκ με τους περιορισμούς του λειτουργικού που δίνει και θεωρούν κορυφαία την εμπειρία χρήσης.

Στο android πχ κάνεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις, αλλά η εμπειρία χρήσης είναι κατώτερη. Αυτό γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, εκτός απο όσους βολεύουν τη Google...

Δεν γράφω τα παραπάνω για να ανοίξω VS, αλλά για να τονίσω ότι όλες οι επιλογές έχουν επιπτώσεις. Για να πετύχεις κάτι πρέπει να θυσιάσεις κάτι άλλο.

Το innovation έχει σταματήσει εδώ και χρόνια και στα 2 λειτουργικά. Πχ αν το κινητό μου είχε android 12 αντί για 13 θα έχανα πολλά, ουσιαστικά πράγματα; Όχι. Τίποτα ουσιαστικό πέρα από το λίγο διαφορετικό UI.

Παρόλα αυτά οι αλλαγές είναι μεγάλες στις μεγάλες εκδόσεις. Πχ από iOS 16 σε 17:

https://www.apple.com/ios/ios-17/pdf/iOS_All_New_Features.pdf

δεν τις λες και λίγες... Κατεβατό ολόκληρο ειναι.

Εδώ πήγαμε από iOS 17.0.3 σε 17.1. Τί περίμενες; Πέρα από αυτές που αναφέρει το άρθρο έχει και εδώ αλλαγές που αφορούν τα bugs:

https://developer.apple.com/documentation/ios-ipados-release-notes/ios-ipados-17_1-release-notes

 

 

Κάνε αυτό. Λύνει το θέμα.

https://www.howtogeek.com/725103/how-to-set-a-default-music-app-on-iphone-and-ipad/

Θα συμφωνήσω σε κάποια μαζί σου. Η σταθερότητα και η απλότητα του ios είναι ο λόγος που το χρησιμοποιώ σε κάποια πράγματα. Μπορεί όμως άνετα να αφήσει την επιλογή στον έμπειρο χρήστη να επιλέξει μόνος του την διαχείριση της συσκευής του, όπως συμβαίνει επί παραδείγματι στο mc os. 
Και οχι! Το UI του IOS είναι τουλάχιστον για κλάματα.. Όχι μόνο χρειάζεται βελτιώσεις, αλλά ουσιαστικά χρειάζεται ριζική αλλαγή εκ βάθρων! Δεν είναι δυνατόν σε συσκευές με 6+ ίντσες οθόνη να χρειάζεσαι για να κατεβάσεις το notification και τα δυο σου χέρια, ή το να μην μπορείς να βάλεις εικονίδια μόνο στο κάτω μέρος για να τα φτάνεις με το ένα χέρι, οπότε αναγκάζεσαι να γεμίζεις εικονίδια για να φτάσουν τα σημαντικά στο κάτω μέρος. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς. Τα μικρά εικονίδια στο notification; Την έλλειψη σημαντικών εικονιδίων όπως της σίγασης; Με την λογική "έτσι είναι κι αν σου αρέσει" δεν πας πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 hours ago, NikonNote said:

Να δω ποτε θα φτιαξουν το κωλοχανιο που λεγετε Φωτογραφιες που ολες ειναι μπρδελο στο Προσφατα ... που τις μετακινεις σε φακελο και παραμενουν στο Προσφατα και δεν ξερεις πια μετακινησες και ποια οχι . 
οτι χειροτερο 

Το πιο χοντρό παράπονο που έχω από το ios!! Είναι ολες οι εικόνες ανακατεμενες. Φωτογραφίες με οικογένεια απο διακοπές, ασχετα screenshots , φωτογραφίες για τη δουλειά κτλ. και δεν μπορεις να κάνεις τίποτα να τις διαχωρίσεις! Πρέπει αναγκαστικά να τις έχεις όλες μαζί στο recents 😡

33 minutes ago, Fotoalexandros said:

Θα συμφωνήσω σε κάποια μαζί σου. Η σταθερότητα και η απλότητα του ios είναι ο λόγος που το χρησιμοποιώ σε κάποια πράγματα. Μπορεί όμως άνετα να αφήσει την επιλογή στον έμπειρο χρήστη να επιλέξει μόνος του την διαχείριση της συσκευής του, όπως συμβαίνει επί παραδείγματι στο mc os. 
Και οχι! Το UI του IOS είναι τουλάχιστον για κλάματα.. Όχι μόνο χρειάζεται βελτιώσεις, αλλά ουσιαστικά χρειάζεται ριζική αλλαγή εκ βάθρων! Δεν είναι δυνατόν σε συσκευές με 6+ ίντσες οθόνη να χρειάζεσαι για να κατεβάσεις το notification και τα δυο σου χέρια, ή το να μην μπορείς να βάλεις εικονίδια μόνο στο κάτω μέρος για να τα φτάνεις με το ένα χέρι, οπότε αναγκάζεσαι να γεμίζεις εικονίδια για να φτάσουν τα σημαντικά στο κάτω μέρος. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς. Τα μικρά εικονίδια στο notification; Την έλλειψη σημαντικών εικονιδίων όπως της σίγασης; Με την λογική "έτσι είναι κι αν σου αρέσει" δεν πας πουθενά.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η apple επιδιώκει πολύ την ομοιομορφία. Θέλει δηλαδή ολά τα iphone να μοιάζουν ίδια και ο άλλος να καταλαβαίνει αμέσως οτι είναι iphone όταν βλέπει το κινητό! Για αυτό και δεν επιτρέπει πολλές αλλαγές στην εμφάνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, lomvardo said:

p.s. Για την ώρα παραμένω στο ios 16 πάντως, παραδοσιακά πριν τον Δεκέμβριο δεν προχωράω σε αναβάθμιση

Τεκμηριωμένος λόγος;

Το κάνεις OTA ή format/restore backup;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, lomvardo said:

 

p.s. Για την ώρα παραμένω στο ios 16 πάντως, παραδοσιακά πριν τον Δεκέμβριο δεν προχωράω σε αναβάθμιση.

Γιατί ?? 🤔🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, great said:

Τεκμηριωμένος λόγος;

Το κάνεις OTA ή format/restore backup;

 

2 hours ago, koutsis said:

Γιατί ?? 🤔🤔

Χρησιμοποιώ iphone από το 2008 πολλες ώρες την ημέρα λόγω της δουλειάς μου. Βλέπουμε οτι   δεδομένα  υπάρχουν bugs κατα τον πρωτο μηνα χρησης κάθε νεου ios (πλέον πολύ λιγότερα από το παρελθόν) και συχνά επηρεάζουν την μπαταρία, κατι που με ενοχλει. 

Σε συνδυασμο με το οτι η τελευταία εκδοση κάθε  ios (16.7 στην συγκεκριμενη περίπτωση) δουλευει πάντα «ρολόι» προτιμω να περιμενω 1-2 μηνες και να αναβαθμίζω μετά. 

Είναι απλά η    προσωπική μου επιλογή βασισμενη σε εμπειρία, δεν  πρότεινα να την ακολουθησει καποιος. 

Κανω ΟΤΑ update λογω ελλειψης χρονου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lomvardo είπε

 

Χρησιμοποιώ iphone από το 2008 πολλες ώρες την ημέρα λόγω της δουλειάς μου. Βλέπουμε οτι   δεδομένα  υπάρχουν bugs κατα τον πρωτο μηνα χρησης κάθε νεου ios (πλέον πολύ λιγότερα από το παρελθόν) και συχνά επηρεάζουν την μπαταρία, κατι που με ενοχλει. 

Σε συνδυασμο με το οτι η τελευταία εκδοση κάθε  ios (16.7 στην συγκεκριμενη περίπτωση) δουλευει πάντα «ρολόι» προτιμω να περιμενω 1-2 μηνες και να αναβαθμίζω μετά. 

Είναι απλά η    προσωπική μου επιλογή βασισμενη σε εμπειρία, δεν  πρότεινα να την ακολουθησει καποιος. 

Κανω ΟΤΑ update λογω ελλειψης χρονου. 

Κάντους 3-4 μήνες πριν την αναβάθμιση στο επόμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fotoalexandros είπε

Θα συμφωνήσω σε κάποια μαζί σου. Η σταθερότητα και η απλότητα του ios είναι ο λόγος που το χρησιμοποιώ σε κάποια πράγματα. Μπορεί όμως άνετα να αφήσει την επιλογή στον έμπειρο χρήστη να επιλέξει μόνος του την διαχείριση της συσκευής του, όπως συμβαίνει επί παραδείγματι στο mc os. 
Και οχι! Το UI του IOS είναι τουλάχιστον για κλάματα.. Όχι μόνο χρειάζεται βελτιώσεις, αλλά ουσιαστικά χρειάζεται ριζική αλλαγή εκ βάθρων! Δεν είναι δυνατόν σε συσκευές με 6+ ίντσες οθόνη να χρειάζεσαι για να κατεβάσεις το notification και τα δυο σου χέρια, ή το να μην μπορείς να βάλεις εικονίδια μόνο στο κάτω μέρος για να τα φτάνεις με το ένα χέρι, οπότε αναγκάζεσαι να γεμίζεις εικονίδια για να φτάσουν τα σημαντικά στο κάτω μέρος. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς. Τα μικρά εικονίδια στο notification; Την έλλειψη σημαντικών εικονιδίων όπως της σίγασης; Με την λογική "έτσι είναι κι αν σου αρέσει" δεν πας πουθενά.

Σαν να ακούω τη γυναίκα μου 😅

 φίλε για το θεό κάνε ένα απαλό swipe down στο κάτω μέρος της οθόνης ένα αντίστοιχο στο πάνω δεξί αφότου κατέβει στα μισά και είσαι στο κέντρο ελέγχου (γιατί μάλλον αυτό εννοείς )

 όταν λες μικρά εικονίδια τι ακριβώς εννοείς ;;

 Τεράστια είναι !!!

 Για τις εφαρμογές στο κάτω μέρος θα συμφωνήσω εν μέρη αν και αυτό λύνεται με τον παραπάνω τρόπο . Θα μου πεις γιατί να χρειάζεται να το κάνω αυτό ; Για αυτό εν μέρη συμφωνώ !

 Από εκεί και πέρα θεωρώ μη σημαντικά  αυτά που αναφέρεις σαν παράπονα . Υπάρχουν αλλά πολύ πιο ουσιώδη για να παραπονεθείς όπως : ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ multitasking! 8 ram έχει πλέον με άψογη διαχείρηση .

 Θέλω να μπορώ να τρέχω ΔΥΟ εφαρμογές ταυτόχρονα ( στο I pad os γίνεται γιατί όχι και στο iOS ) θέλω καλύτερο file manager.

 Αυτά είναι ουσιώδη τα αλλά είναι θέμα συνήθειας και προτίμησης ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2023 στις 9:36 ΜΜ, lomvardo είπε

Κοίτα, αν ειχες iphone θα ηξερες οτι πριν 10 ημερες αναβαθμιστηκε το ios 16 στο 16.7.2. αρα ειναι 100% εκσυγχρονισμενο. 
 

Κατανοητό να δυσκολευεσαι να αντιληφθείς  πως μια εταιρεια αναβαθμιζει ταυτοχρονα 2 ios αφού ακούγεται σενάριο επιστημονικης φαντασιας κατι αντίστοιχο σε android .

 

 

Φίλε λυπάμαι που στο λέω αλλά έχω όλη τη σειρά της apple εδώ και δεκατρία χρόνια. Άρα και πάλι λάθος είσαι. Όταν λέμε όλη τη σειρά εννοούμε όλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Thanoslam said:

Φίλε λυπάμαι που στο λέω αλλά έχω όλη τη σειρά της apple εδώ και δεκατρία χρόνια. Άρα και πάλι λάθος είσαι. Όταν λέμε όλη τη σειρά εννοούμε όλη. 

Δεν το κατάλαβα αυτό, απολογούμαι.

Οπότε απλά έχεις προβλημα και ειρωνεύεσαι επειδή δεν αναβαθμίζουμε σε ίδιους χρόνους, δεν μπορώ να κανω κάτι γι αυτό.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...