Προς το περιεχόμενο

Επίσημη η σειρά Xiaomi 14 με HyperOS, φωτεινότητα 3000nits και Leica κάμερα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AtiX είπε

image.jpeg.e7037f4eceaf0493cba2902793a8c867.jpeg

Να δούμε HyperOS… Είναι προφανές ότι το MiUi δεν μπορούσε να διορθωθεί και το παράτησαν…

Σε hardware είναι πολύ καλό. Το software να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Να δούμε HyperOS… Είναι προφανές ότι το MiUi δεν μπορούσε να διορθωθεί και το παράτησαν…

Σε hardware είναι πολύ καλό. Το software να δούμε.

Δεν περιμένω και πολλά πράγματα, μακάρι η Xiaomi να καταφέρει ότι έκανε και η Samsung όταν αποφάσισε να παρατήσει το TouchWiz και να πάει στο One UI…

Το κακό με την Xiaomi είναι ότι δεν δείχνει διάθεση για βελτίωση πάνω στο software και να πιστεύει ότι μπορεί να το κουκουλώνει με τα τα specs και τις φτηνές τιμές…

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν περιμένω και πολλά πράγματα, μακάρι η Xiaomi να καταφέρει ότι έκανε και η Samsung όταν αποφάσισε να παρατήσει το TouchWiz και να πάει στο One UI…

Το κακό με την Xiaomi είναι ότι δεν δείχνει διάθεση για βελτίωση πάνω στο software και να πιστεύει ότι μπορεί να το κουκουλώνει με τα τα specs και τις φτηνές τιμές…

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Είναι τα επιχειρηματικό της μοντέλο να εισπράτει και από τρίτες εταιρείες για να βάλει στο λειτουργικό τη σαβούρα τους. 

Αν δεν αλλάξει αυτό ή να γίνει πιο εκλεκτική στις συμφωνίες της δεν βλέπω να διορθώνεται τίποτα. 

Έχω μία ελπίδα, επειδή αρκετoί κράζουν το Miui, μήπως ο επανασχεδιασμός οφείλεται σε αλλαγή φιλοσοφίας...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Είναι τα επιχειρηματικό της μοντέλο να εισπράτει και από τρίτες εταιρείες για να βάλει στο λειτουργικό τη σαβούρα τους. 

Αν δεν αλλάξει αυτό ή να γίνει πιο εκλεκτική στις συμφωνίες της δεν βλέπω να διορθώνεται τίποτα. 

Έχω μία ελπίδα, επειδή αρκετoί κράζουν το Miui, μήπως ο επανασχεδιασμός οφείλεται σε αλλαγή φιλοσοφίας...  

Μακάρι να φτιάξει ένα πολύ ωραίο και σταθερό OS,  ειλικρινά όσο θυμάμαι το MIUI στο ξεκίνημα του, σαν rom, που ήταν ότι καλύτερο για Android κινητά και έκανε παπάδες σε κινητά με 512mb ram όταν τα αλλά ήθελαν 2gb τόσο πιο πολύ στεναχωριέμαι για την κατάντια που έχει τα τελευταία 5-6 χρόνια…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν περιμένω και πολλά πράγματα, μακάρι η Xiaomi να καταφέρει ότι έκανε και η Samsung όταν αποφάσισε να παρατήσει το TouchWiz και να πάει στο One UI…

Το κακό με την Xiaomi είναι ότι δεν δείχνει διάθεση για βελτίωση πάνω στο software και να πιστεύει ότι μπορεί να το κουκουλώνει με τα τα specs και τις φτηνές τιμές…

Γιατί το λες αυτό; Κάτοχος Xiaomi χρόνια τώρα, δεν μπορώ να πω ότι η κάθε νέα μεγάλη αναβάθμιση δεν έχει κάτι ουσιαστικό να προσφέρει. Φυσικά υπάρχει πεδίο βελτίωσης αλλά η παρουσία του ως υποδεέστερου, δεν την θεωρώ απαραίτητα σωστή.

Δεν ξέρω αν κάποια από τα features του είναι μοναδικά, πχ Seconds Space και Dual Apps, Sound Assistant*

Δεν νομίζω ότι χρησιμοποιώ το τηλέφωνο στο 100% και σίγουρα κανένας δεν το κάνει αλλά κάνω αρκετά βαριά χρήση παραπάνω απ' τον μέσο χρήστη που ανοίγει κάνα facebook, browser άντε και κανένα game. Παίζει να έχω μέσα πάνω από 30 εφαρμογές που έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ για διάφορες χρήσεις. Το κινητό μου επίσης δεν είναι κάποια ναυαρχίδα, είναι το Poco X3 NFC και όλα λειτουργούν οκ και η διάρκεια μπαταρία αν δεν ανοίξεις games βγάζει την μέρα άνετα μετά από 2 χρόνια συνεχόμενα τέτοιας χρήσης.

Γιατί λοιπόν το One UI για παράδειγμα είναι ή το stock Android ή δεν ξέρω και εγώ πιο είναι απαραίτητα πιο καλό;

ΥΓ 1: Να σημειώσω επίσης ότι έχω αλλάξει launcer πιο πολύ για τον app drawler με τον Nova Launcer που όσους κι αν έχω λειτουργήσει κανένας δεν έχει την οργάνωση τόσο των windget pages  όσο και τους app drawler.

*Κάτι σαν τον μίκτη ήχου των windows που σου δίνει την δυνατότητα να ανεβοκατεβάζεις την ένταση ξεχωριστά σε κάθε εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Nate είπε

Το xiaomi 13 pro δεν είχε κάμερα μίας ίντσας; Δεν είναι downgrade αυτό που έκαναν με το 14 pro; Ή έβαλαν κάποια καινούργια τεχνολογία που τραβάει πιο πολύ φως και έτσι έχει το ίδιο αποτέλεσμα;

Ισχυρίζονται πως με τον νέο αισθητήρα, θα έχει δυναμικό εύρος 13.5 EV.

Επεξ/σία από warewolf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Γιατί το λες αυτό; Κάτοχος Xiaomi χρόνια τώρα, δεν μπορώ να πω ότι η κάθε νέα μεγάλη αναβάθμιση δεν έχει κάτι ουσιαστικό να προσφέρει. Φυσικά υπάρχει πεδίο βελτίωσης αλλά η παρουσία του ως υποδεέστερου, δεν την θεωρώ απαραίτητα σωστή.

Δεν ξέρω αν κάποια από τα features του είναι μοναδικά, πχ Seconds Space και Dual Apps, Sound Assistant*

Δεν νομίζω ότι χρησιμοποιώ το τηλέφωνο στο 100% και σίγουρα κανένας δεν το κάνει αλλά κάνω αρκετά βαριά χρήση παραπάνω απ' τον μέσο χρήστη που ανοίγει κάνα facebook, browser άντε και κανένα game. Παίζει να έχω μέσα πάνω από 30 εφαρμογές που έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ για διάφορες χρήσεις. Το κινητό μου επίσης δεν είναι κάποια ναυαρχίδα, είναι το Poco X3 NFC και όλα λειτουργούν οκ και η διάρκεια μπαταρία αν δεν ανοίξεις games βγάζει την μέρα άνετα μετά από 2 χρόνια συνεχόμενα τέτοιας χρήσης.

Γιατί λοιπόν το One UI για παράδειγμα είναι ή το stock Android ή δεν ξέρω και εγώ πιο είναι απαραίτητα πιο καλό;

ΥΓ 1: Να σημειώσω επίσης ότι έχω αλλάξει launcer πιο πολύ για τον app drawler με τον Nova Launcer που όσους κι αν έχω λειτουργήσει κανένας δεν έχει την οργάνωση τόσο των windget pages  όσο και τους app drawler.

*Κάτι σαν τον μίκτη ήχου των windows που σου δίνει την δυνατότητα να ανεβοκατεβάζεις την ένταση ξεχωριστά σε κάθε εφαρμογή.

MIUI είχα στο Xperia 10 Mini, μετά πήγα στο Redmi 1 και λίγο αργότερα στο Mi 4 τότε έκανε παπάδες…

Επόμενα κινητά Lumia 640 και Samsung A3, γυρίζοντας όμως από το A3 σε MI 6 τότε κατάλαβα πόσο πίσω είχε μείνει και πόσο άναρχο, “αργό” και με προβλήματα είχε γίνει!

Τα τελευταία χρόνια ο φίλος έχει αλλάξει από Redmi note 5, σε 9 και τώρα πήρε το Xiaomi 13, το ίδιο πράγμα, σαν να μην άλλαξε τίποτα, πραγματικά είναι σαν να μην ενδιαφέρεται καν για το software της και να πετάει modιες που βρίσκει από την κοινότητα της χωρίς καν να ελέγχει αν δένουν ή δημιουργούν πρόβλημα… 

Χωρίς να θέλω να με παρεξηγήσεις, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσεις ένα άλλο λειτουργικό δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τι εμπειρία χρήσης μπορεί να υπάρχει, ακόμα και μεταξύ Android κινητών…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, whoever81 said:

Νομίζω πάντα πρώτη είναι σε κάθε φουρνιά Snapdragon

Και σε νέους αισθητήρες για τις κάμερες αρκετές φορές πρωτοπορεί. Πρώτη χρησιμοποιήσε τους 108ΜΡ και 200ΜΡ αισθητήρες της Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, klainmaingr said:

Ευτυχώς δεν πρόλαβα να κανω παραγγελία για το 13t pro. Λίγη υπομονή και ελπίδα οτι η τιμη θα κυμαίνεται σε λογικά πλαίσια.

αν λες υπομονή και ελπίδα για το 13t pro, ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει επισημη προσφορα σε Black Friday στα 700ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterX είπε

αν λες υπομονή και ελπίδα για το 13t pro, ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει επισημη προσφορα σε Black Friday στα 700ε

700 έχει ήδη το 12 512 μοντέλο. BF πρέπει να πέσει στα 500 για να είναι προσφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AtiX είπε

MIUI είχα στο Xperia 10 Mini, μετά πήγα στο Redmi 1 και λίγο αργότερα στο Mi 4 τότε έκανε παπάδες…

Επόμενα κινητά Lumia 640 και Samsung A3, γυρίζοντας όμως από το A3 σε MI 6 τότε κατάλαβα πόσο πίσω είχε μείνει και πόσο άναρχο, “αργό” και με προβλήματα είχε γίνει!

Τα τελευταία χρόνια ο φίλος έχει αλλάξει από Redmi note 5, σε 9 και τώρα πήρε το Xiaomi 13, το ίδιο πράγμα, σαν να μην άλλαξε τίποτα, πραγματικά είναι σαν να μην ενδιαφέρεται καν για το software της και να πετάει modιες που βρίσκει από την κοινότητα της χωρίς καν να ελέγχει αν δένουν ή δημιουργούν πρόβλημα… 

Χωρίς να θέλω να με παρεξηγήσεις, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσεις ένα άλλο λειτουργικό δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τι εμπειρία χρήσης μπορεί να υπάρχει, ακόμα και μεταξύ Android κινητών…

Οι αλλαγές από MIUI σε MIUI δεν είναι τιτανομέγιστες αλλά δεν μπορεί κανείς να πει ότι είναι αμελητέες. Στο redmi note 5 για παράδειγμα ξεκίνησα χωρίς split screen χωρίς floating apps και στην επόμενη αναβάθμιση είχα. To UI από το MIUI 8 ή 9 που ξεκίνησε το Redmi note 5 είναι η μέρα την νύχτα χωρίς βέβαια να το θεωρώ απαραίτητα καλό, αλλά σε καμία περίπτωση το ίδιο με το MIUI 12 που ήταν και το τελευταίο που πήρε.

Επειδή επισκευάζω και κινητά και πιάνω διάφορα στα χέρια μου, προσπαθώ να καταλάβω σε τι υστερεί που είναι τόσο σημαντικό για κάποιους. Φυσικά δεν έχω την εμπειρία χρήσης και της καθημερινής τριβής όταν επισκευάζω κάτι. Μπορώ βέβαια να σου πω σε κάτι που κερδίζει το OneUi είναι πχ στο menu των ρυθμίσεων και ο τρόπος κατηγοριοποίησης τους, όπου σήμερα δεν έχει και την τεράστια σημασία, καθώς πλέον όλα έχουν μια μπάρα αναζήτησης και δεν χρειάζεται να ψάχνεις. Αλλά κάτι άλλο ουσιαστικό;

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Κ πάλι είναι xiaomi σε 2 χρόνια τέλος υποστηρηξη και θα σέρνετε,μμμεεεχχχχχ

Και αυτό ως κάτοχος από Xiaomi απ' το Redmi note 3 δεν ισχύει. Στα 3 χρόνια τα νέα λειτουργικά μπαίνουν και στις φθηνότερες συσκευές και από κει και πέρα παίρνεις security patches.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, manolis940 said:

Και αυτό ως κάτοχος από Xiaomi απ' το Redmi note 3 δεν ισχύει. Στα 3 χρόνια τα νέα λειτουργικά μπαίνουν και στις φθηνότερες συσκευές και από κει και πέρα παίρνεις security patches.

Mi 9T Pro. Ήταν το flagship τους όταν βγήκε.

Η υποστήριξη του με ενημερώσεις λογισμικού δεν κράτησε ούτε 2 χρόνια. Και τα επόμενα 2 μοντέλα είχαν κατώτερα specs

Επεξ/σία από tsagas_lr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...