Προς το περιεχόμενο

Επίσημη η σειρά Xiaomi 14 με HyperOS, φωτεινότητα 3000nits και Leica κάμερα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ενδιαφέρον που οι Κινέζοι σιγά σιγά την κάνουν από Android. Αν σκεφτούμε ότι μόνο η Samsung βγάζει κινητά της προκοπής με Android εκτός από τα Κινέζικα, δεν το βλέπω καλά το ποσοστό του Android. Εμ. όταν μπανάρανε την Huawei ήταν καλά ε; τώρα που θα πατώσει το ποσοστό του Android να δουμε...

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η Xiaomi συνεχίζει να απαξιώνει πολύ γρήγορα τις συσκευές της, με την συνεχή παρουσίαση νεότερων συσκευών. Παλιότερα, που ήταν πιο οικονομικές και σημαντικά φθηνότερες του ανταγωνισμού, μπορούσες να το παραβλέψεις. Με τα σημερινά δεδομένα όμως... δύσκολο 

Επεξ/σία από SigmaDelta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SigmaDelta είπε

Δυστυχώς η Xiaomi συνεχίζει να απαξιώνει πολύ γρήγορα τις συσκευές της, με την συνεχή παρουσίαση νεότερων συσκευών. Παλιότερα, που ήταν πιο οικονομικές και σημαντικά φθηνότερες του ανταγωνισμού, μπορούσες να το παραβλέψεις. Με τα σημερινά δεδομένα όμως... δύσκολο 

Παλι καλες τιμες εχει. 700 το 13t pro οταν πανε 1400 τα νεα samsung και iphone. Μην μιλησω για poco με το F5 στα 400 να δινει ατελειωτο πονο στην κατηγορια. Και βλεπω εχει ριξει τιμες και η oneplus βλεπουν που δεν πουλανε και εριξαν το κασε τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SigmaDelta είπε

Δυστυχώς η Xiaomi συνεχίζει να απαξιώνει πολύ γρήγορα τις συσκευές της, με την συνεχή παρουσίαση νεότερων συσκευών. Παλιότερα, που ήταν πιο οικονομικές και σημαντικά φθηνότερες του ανταγωνισμού, μπορούσες να το παραβλέψεις. Με τα σημερινά δεδομένα όμως... δύσκολο 

To Xiaomi 13 βγήκε πέρσυ τέτοιο καιρό πάλι στην Κίνα. Ένα χρόνο πριν. Οι άλλοι κάθε πότε βγάζουν;;;;; στα 2 χρόνια;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται ότι απλά αλλάζει όνομα στο android skin της. Για να δούμε.

"So reading between the lines it seems largely just a rebrand (marketing) to make the device "feel complete" at point of sale rather than customers knowing it's Android with a UI skin stuck on top.

We've seen a lot of Chinese companies do it over the years.

ColorOS - Oppo

MagicOS - Honor

OxygenOS - Oneplus

HarmonyOS - Huawei

It was obvious Xiaomi was going to follow suit eventually.

You start putting "OS" it's going to draw customers in from a marketing perspective.

"Xiaomi HyperOS" is much better marketing than "Xiaomi MIUI""

σχόλιο από εδώ: https://9to5google.com/2023/10/17/xiaomi-hyperos-android/

 

 

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Φαίνεται ότι απλά αλλάζει όνομα στο android skin της. Για να δούμε.

"So reading between the lines it seems largely just a rebrand (marketing) to make the device "feel complete" at point of sale rather than customers knowing it's Android with a UI skin stuck on top.

We've seen a lot of Chinese companies do it over the years.

ColorOS - Oppo

MagicOS - Honor

OxygenOS - Oneplus

HarmonyOS - Huawei

It was obvious Xiaomi was going to follow suit eventually.

You start putting "OS" it's going to draw customers in from a marketing perspective.

"Xiaomi HyperOS" is much better marketing than "Xiaomi MIUI""

σχόλιο από εδώ: https://9to5google.com/2023/10/17/xiaomi-hyperos-android/

 

 

Πιστεύω παραπάνω ότι προσπαθούν να ξανακερδίσουν την προσοχή του κόσμου, καθώς η ρετσινιά του κακού λειτουργικού έχει κολλήσει από πολλούς για το MIUI και απ' τα σχόλια να δεις εδώ 3/4 που κράζουν το MIUI είναι σαν να κράζουν το MIUI 5 και να μην έχουν ιδέα ότι έχει βγει το 15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 9:14 ΜΜ, Arkin είπε

Τα 3000 nits να φανταστω ειναι σαν τα 2600 του xiaomi 13t pro ετσι που ειναι 1094? Απο νουμερα καλα παμε.

Screenshot-2.png

Θα' χε συννεφιά φαίνεται την ώρα της μέτρησης 😁😄😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MasterX είπε

καταλαβαινω τι λες αλλα εγω μιλαω για αγορα απο mistore η μεγαλες αλυσιδες που θα εχεις κανονικη εγγυηση αντιπροσωπειας.. στα σκρουτζομαγαζα δεν το εχεις αυτο.

Ετσι σου λέει ο πωλήτης του σκρουτζομάγαζου. Αν πάθει κάτι το κινητό ομως και του το ζητήσεις γραπτώς αυτό που λες για να κινηθείς νομικά, θα δεις πως ξαφνικά θα σου έρθει μια νεα συσκευή στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Έχει ενδιαφέρον που οι Κινέζοι σιγά σιγά την κάνουν από Android. Αν σκεφτούμε ότι μόνο η Samsung βγάζει κινητά της προκοπής με Android εκτός από τα Κινέζικα, δεν το βλέπω καλά το ποσοστό του Android. Εμ. όταν μπανάρανε την Huawei ήταν καλά ε; τώρα που θα πατώσει το ποσοστό του Android να δουμε...

Ποιος ακριβώς την κάνει από το android; όλα αυτά τα δήθεν λειτουργικά android skins είναι. Ακόμα και της Huawei, android είναι. Δεν υπάρχουν άλλα λειτουργικά στα κινητά, μόνο android και ios. Τώρα πως το βαφτίζει ο καθένας είναι δικαίωμα του. Είναι άλλωστε και τάση της εποχής, ο καθένας αυτοπροσδιοριορίζεται όπως θέλει. Εγώ ας πούμε από αύριο θα λέω πως με λένε Άντζελα και είμαι μοντέλο, άσχετα που με λένε Βασίλη και είμαι σαν τον Γιαγκούλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Ποιος ακριβώς την κάνει από το android; όλα αυτά τα δήθεν λειτουργικά android skins είναι. Ακόμα και της Huawei, android είναι. Δεν υπάρχουν άλλα λειτουργικά στα κινητά, μόνο android και ios. Τώρα πως το βαφτίζει ο καθένας είναι δικαίωμα του. Είναι άλλωστε και τάση της εποχής, ο καθένας αυτοπροσδιοριορίζεται όπως θέλει. Εγώ ας πούμε από αύριο θα λέω πως με λένε Άντζελα και είμαι μοντέλο, άσχετα που με λένε Βασίλη και είμαι σαν τον Γιαγκούλα. 

Όπως και το Android μια τάση της εποχής είναι.

Πχ εγώ είμαι Windows user αλλά πλέον μου είναι εντελώς αδιάφορο αφού όλα τα προγράμματα ίδιο UI έχουν και σε Linux/Mac. Άρα και να μην υπάρχουν τα Windows αύριο δεν θα με πολύ νοιάζει. Έτσι και με τα κινητά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ενημερωθείτε μερικοί και να μην κάνω παράθεση τα Ποστ σας….

Απ’ ότι φαίνεται η Σάομί (Έτσι προφέρεται πληροφοριακά) Έχει ανανεώσει πλέον την πολιτική των update… Τέσσερις εκδόσεις OS και πέντε ασφαλείας όπως η Samsung… Τουλάχιστον για τις ναυαρχίδες

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2023 at 16:40, atypicalcoder said:

Έχει ενδιαφέρον που οι Κινέζοι σιγά σιγά την κάνουν από Android. Αν σκεφτούμε ότι μόνο η Samsung βγάζει κινητά της προκοπής με Android εκτός από τα Κινέζικα, δεν το βλέπω καλά το ποσοστό του Android. Εμ. όταν μπανάρανε την Huawei ήταν καλά ε; τώρα που θα πατώσει το ποσοστό του Android να δουμε...

Απο κανένα android δεν την κάνουν, Απλά βάζουν καινούργιο android skin, αλλάζουν και το όνομα και έτοιμο το HyperOS ! Σιγά μην μπορεί ο Κινέζος να βγάλει καινούγιο δικό του λειτουργικό σύστημα! Ούτε ενα android update της προκοπής δεν μπορεί να βγάλει, όχι δικό του OS !!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...