Προς το περιεχόμενο

Η επιτυχημένη συνδρομή με διαφημίσεις του Disney+, επεκτείνεται στην Ευρώπη από την 1η Νοεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα το νέο πακέτο, δίνεις 6 ευρώ για ένα μήνα οπότε θέλεις να δεις κάποια σειρά/ταινία ή όταν έχουν διακοπές τα παιδιά. Άραγε θα έχει Dolby Vision στο standard;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, JohnnyDragon said:

Έχω Disney+ από όταν ήρθε στην Ελλάδα και Netflix εδώ και αρκετά χρόνια. Αν όμως για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να τα έχω στο κανονικό πακέτο χωρίς διαφημίσεις,  τότε απλά δεν θα τα είχα. Το να πληρώνω και να βλέπω και διαφημίσεις απλά δεν πρόκειτε να το κάνω ποτέ. Είναι σκέτη κοροϊδία και απορώ με όσους αγοράζουν τέτοια πακέτα. Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να ξανα αναβιώσουν τα γνωστά κλειστά forum.

Να αγόραζα συνδρομή με διαφημίσεις όχι δεν θα το έκανα, αλλά πολύς κόσμος που ή δεν πλήρωνε καθόλου ή πλήρωνε ένα κομμάτι της συνδρομής και τους έκλεισαν τον λογαριασμό, μπορεί να σκέφτεται ότι θα πληρώσω ένα μικρότερο ποσό στην υπηρεσία και ας έχω διαφημίσεις από το να μην την έχω καθόλου. Δύναμη της συνήθειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μια ιδιωτικη εταιρεια μπορει να κανει οτι θελει, χωρις να σε επηρεασει.

Να'ναι καλα η πληρωμη σε ΕΡΤ για να βλεπουμε φαρμες, gntm και κατι χαλια ελληνικες σειρες. 

Ομολογώ ότι προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου. Η εισφορά υπέρ της ΕΡΤ πάει στην ΕΡΤ. Δεν εισπράττει τίποτα από αυτά τα χρήματα κανένα από τα άλλα ιδιωτικά κανάλια. Πως συνδέεις την Φάρμα το gntm με την  ΕΡΤ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Bourdoulas said:

Πώς ακριβώς πληρώνεις το Mega και τον Ant1;

1) Έμμεσα: Αν δεν κάνω λάθος μέσω των διαφημίσεων, καθώς το διαφημιστικό κόστος των προβαλλόμενων εταιριών μετακυλίεται στα προϊόντα και άρα στον τελικό καταναλωτή. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν την κρίση, αφού στο ενδιάμεσο τα έσοδα από τις διαφημίσεις έπεσαν αρκετά και δεν ξέρω τι γίνεται με το υπάρχον καθεστώς. Προφανώς εδώ υπάρχει η επιλογή να μην αγοράζει κάποιος τα διαφημιζόμενα προϊόντα.

2) Άμεσα: https://www.datajournalists.co.uk/2023/10/27/neo-doro-6-8-ekat-eyro-apo-maximoy-sta-kanalia/

Quote

Απόφαση της κυβέρνησης στις 24.10.2023 να πληρώσει από το δημόσιο ταμείο, για λογαριασμό αποκλειστικά και μόνο των 7 ιδιωτικών καναλιών πανελλαδικής εμβέλειας, τις εισφορές στον Δημοσιογραφικό Οργανισμό Επικουρικής Ασφαλίσεως και Περιθάλψεως (ΕΔΟΕΑΠ) για όλο το 2022.

Στην απόφαση της 24ης Οκτωβρίου 2023 αναφέρονται τα ποσά χρηματοδότησης ανά κανάλι για τις εισφορές τους το έτος 2022. Συγκεκριμένα και με την σειρά που αναφέρονται στο επίσημο έγγραφο:

  • Star Channel: 1,175 εκατ. ευρώ
  • Open: 400.926 ευρώ
  • Μακεδονία TV: 78.291 ευρώ
  • ΑΝΤ1: 1,878 εκατ. ευρώ
  • Alpha: 1,304 εκατ. ευρώ
  • ΣΚΑΪ: 1,045 εκατ. ευρώ
  • Mega: 957.240 ευρώ

= Το συνολικό ποσό που μοιράζει η κυβέρνηση στα κανάλια είναι 6.839.890 ευρώ. 

Όπως φαίνεται από τον σχετικό πίνακα τα επτά κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας έχουν ήδη πληρώσει τις εισφορές τους στον ΕΔΟΕΑΠ για το 2022. Το μοναδικό οφειλόμενο ποσό είναι μηδαμινής αξίας (21.978 ευρώ από το Open). Αυτό σημαίνει ότι τα ποσά που έχουν ήδη καταβληθεί θα επιστραφούν στους τηλεοπτικούς σταθμούς και τα χρήματα θα πληρωθούν από το δημόσιο ταμείο.

Για να μην μιλήσουμε και για τα φανερά ή κρυφά οφέλη των διαπλεκόμενων καναλαρχών.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

1) Έμμεσα: Αν δεν κάνω λάθος μέσω των διαφημίσεων, καθώς το διαφημιστικό κόστος των προβαλλόμενων εταιριών μετακυλίεται στα προϊόντα και άρα στον τελικό καταναλωτή. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν την κρίση, αφού στο ενδιάμεσο τα έσοδα από τις διαφημίσεις έπεσαν αρκετά και δεν ξέρω τι γίνεται με το υπάρχον καθεστώς. Προφανώς εδώ υπάρχει η επιλογή να μην αγοράζει κάποιος τα διαφημιζόμενα προϊόντα.

2) Άμεσα: https://www.datajournalists.co.uk/2023/10/27/neo-doro-6-8-ekat-eyro-apo-maximoy-sta-kanalia/

Για να μην μιλήσουμε και για τα φανερά ή κρυφά οφέλη των διαπλεκόμενων καναλαρχών.

Ρε συ τώρα δουλευόμαστε; Όλη η οικονομία λειτουργεί έτσι. 

Καλά το δεύτερο δεν το σχολιάζω κάν. Δεν έχει σχέση με αυτό που αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Άλλο κρατικά άλλο ιδιωτικά.  Η ερώτηση που σου εκανε ο φίλος ήταν για Μέγκα και αντένα.. έχεις λάθος.  

Τα ιδιωτικά βγάζουν από τις διαφημίσεις και όχι από τον πολίτη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fmarkos είπε

Ομολογώ ότι προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου. Η εισφορά υπέρ της ΕΡΤ πάει στην ΕΡΤ. Δεν εισπράττει τίποτα από αυτά τα χρήματα κανένα από τα άλλα ιδιωτικά κανάλια. Πως συνδέεις την Φάρμα το gntm με την  ΕΡΤ; 

 

2 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Άλλο κρατικά άλλο ιδιωτικά.  Η ερώτηση που σου εκανε ο φίλος ήταν για Μέγκα και αντένα.. έχεις λάθος.  

Τα ιδιωτικά βγάζουν από τις διαφημίσεις και όχι από τον πολίτη.  

Πιάσατε το δέντρο και αφήσατε το δάσος. Έστω ότι η ΕΡΤ δεν έχει σχέση με τα ιδιωτικά. Στα 3 κανάλια της ΕΡΤ δεν έχει διαφημίσεις? Τα βλέπω? Όχι. Γιατί να τα πληρώνω? Λίγα 10αδες ευρώ στους λογαριασμούς τουλάχιστον 4.3εκ νοικοκυριών είναι αρκετά χρήματα. 

Και όπως σωστά σας έβαλαν πάνω, και τα ιδιωτικά κανάλια παίρνουν λεφτά από το κράτος. Πσοο μάλλον μέσα στην κορώνα (πχ για την εκστρατεία "μένουμε σπίτι" στο κάθε κανάλι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

 

Πιάσατε το δέντρο και αφήσατε το δάσος. Έστω ότι η ΕΡΤ δεν έχει σχέση με τα ιδιωτικά. Στα 3 κανάλια της ΕΡΤ δεν έχει διαφημίσεις? Τα βλέπω? Όχι. Γιατί να τα πληρώνω? Λίγα 10αδες ευρώ στους λογαριασμούς τουλάχιστον 4.3εκ νοικοκυριών είναι αρκετά χρήματα. 

Και όπως σωστά σας έβαλαν πάνω, και τα ιδιωτικά κανάλια παίρνουν λεφτά από το κράτος. Πσοο μάλλον μέσα στην κορώνα (πχ για την εκστρατεία "μένουμε σπίτι" στο κάθε κανάλι) 

Δεν βλέπω τηλεόραση και δεν έχω καν κεραία σπίτι οπότε δεν με αφορά. Το πρόβλημα με την ΕΡΤ υπήρχε υπάρχει και αποτι φαίνεται θα υπάρχει. Εγώ που δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι (βασικά έχω μια OLED για ταινίες και διασκέδαση) τι να πω.  

Έκανες λάθος περί Μέγκα και αντένα για αυτό σε σχολίασα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Πιάσατε το δέντρο και αφήσατε το δάσος. Έστω ότι η ΕΡΤ δεν έχει σχέση με τα ιδιωτικά. Στα 3 κανάλια της ΕΡΤ δεν έχει διαφημίσεις? Τα βλέπω? Όχι. Γιατί να τα πληρώνω? Λίγα 10αδες ευρώ στους λογαριασμούς τουλάχιστον 4.3εκ νοικοκυριών είναι αρκετά χρήματα. 

Και όπως σωστά σας έβαλαν πάνω, και τα ιδιωτικά κανάλια παίρνουν λεφτά από το κράτος. Πσοο μάλλον μέσα στην κορώνα (πχ για την εκστρατεία "μένουμε σπίτι" στο κάθε κανάλι) 

Βάζει λεφτά το κράτος μέσα στην Corona; Δεν το ήξερα ο χαζός και έπινα alpha τόσα χρόνια. Άκου για να κάνεις σοβαρή κουβέντα πρέπει να πατάς σε επιχειρήματα και να μην συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Το κράτος πληρώνει όντως διαφήμιση στα διάφορα ΜΜΕ όπως πληρώνουν και όλες οι επιχειρήσεις. Το πως αυτό γίνεται ορίζεται από διάφορους νόμους που δεν είναι επί του παρόντος να αναφέρουμε και να αναλύσουμε. Τα περισσότερα χρήματα πάντως των καναλιών είναι από ιδιωτικές επιχειρήσεις που πληρώνουν διαφήμιση. Επίσης επειδή πληρώνεις εισφορά ΕΡΤ όταν κάτσεις να δεις ΕΡΤ θα φας στην μάπα 2 λεπτά διαφήμιση στο μπρέηκ ενώ όταν κάτσεις να δεις ένα ιδιωτικό τρώς 5-15 λεπτά διαφήμιση στο κεφάλι και λες και ευχαριστώ. Νομίζω ότι η κουβέντα έχει ξεφύγει από το θέμα της, που είναι οι διαφημίσεις στο Disney+ όποτε καλό είναι να κλείσει αυτό το θέμα εδώ. Όσο για την Disney+ όπως και όλες οι επιχειρήσεις λειτουργούν με έναν σκοπό και μόνο και αυτός είναι το κέρδος. Ο καταναλωτής κρίνει και επιβεβαιώνει την πολιτική μιας εταιρείας με τα λεφτά του, είτε της τα δίνει είτε όχι και ότι και να λέμε αυτό είναι που καθωρίζει την πολιτική τους στο τέλος της ημέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να δούμε τις κουταμάρες που σερβίρουν όλες οι πλατφόρμες.

πρέπει να σταματήσουν κάμποσες χιλίαδες συνδομητές για να βάλουν μυαλό και να ρίξουν λίγο τις τιμές . 

συνδομές cosmote , nova, voda, netflix, disney κλπ θέλεις κανα 100 αρικο μηνιαία.

Γιαυτό επιλογή μόνο μιας συνδρομής το πολύ ο καθένας και μετά share κωδικούς .

Μια χαρά παει και το sharing  και τα διάφορα μποξακια free streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, mc00080 said:

κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να δούμε τις κουταμάρες που σερβίρουν όλες οι πλατφόρμες.

πρέπει να σταματήσουν κάμποσες χιλίαδες συνδομητές για να βάλουν μυαλό και να ρίξουν λίγο τις τιμές . 

συνδομές cosmote , nova, voda, netflix, disney κλπ θέλεις κανα 100 αρικο μηνιαία.

Γιαυτό επιλογή μόνο μιας συνδρομής το πολύ ο καθένας και μετά share κωδικούς .

Μια χαρά παει και το sharing  και τα διάφορα μποξακια free streaming.

Έχει γίνει καραμέλα πλέον το να μας πληρώνουν για να βλέπουμε το περιεχόμενο αυτών των υπηρεσιών. Από τι στιγμή λοιπόν που το περιεχόμενο είναι κουταμάρες, ποιος ο λόγος να θέλεις να κάνεις συνδρομή εκεί έστω και με share κωδικούς?   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, ZoReN said:

Έχει γίνει καραμέλα πλέον το να μας πληρώνουν για να βλέπουμε το περιεχόμενο αυτών των υπηρεσιών. Από τι στιγμή λοιπόν που το περιεχόμενο είναι κουταμάρες, ποιος ο λόγος να θέλεις να κάνεις συνδρομή εκεί έστω και με share κωδικούς?   

Kαι οπως ρωτω εγω, αφου ολα ειναι μπουρδες τι κατεβαζουν απο τα torrents και κορδωνονται σα γυφτικα σκερπανια΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...