Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναβαθμίζει τα MacBook Pro 14 και 16 ιντσών με νέα M3 τσιπ και πολύ καλύτερη GPU


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περιμένουμε τις υλοποιήσεις με τον Snapdragon X Elite και μετά θα κρίνουμε τον ανταγωνισμό που αν είναι καλός θα πέσουν οι τιμές από το νέο έτος και στα Macbook. 2.100 ευρώ base model Macbook με 8 gb ram.. το έτος 2023. Γελάνε και οι πέτρες.τα 1599 δολάρια στο Ελλαδισταν είναι 600 ευρώ παραπάνω με το δολάριο 1,065 έναντι του ευρώ.

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nakis93 είπε

Τι μαρκετινίστικες αηδίες είναι αυτές; 

η Apple ισχυρίζεται ότι ένα MacBook Pro 14 ιντσών M3 είναι κατά 60% ταχύτερο από ένα μοντέλο 13 ιντσών M1

Και αν προχωρήσετε σε φορητό υπολογιστή με M3 Pro, η αύξηση απόδοσης ανεβαίνει 40% σε σχέση με ένα ισοδύναμο MacBook Pro M1 Pro

Ο Μ2 δεν είναι ο προηγούμενος επεξεργαστής ή κάνω λάθος; Με αυτόν δεν θα πρέπει να γίνονται οι συγκρίσεις;

Tα pro πηραν αναβολικα :P 

Επεξ/σία από doctor_pin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple πάντα κρατάει στην αγορά τα δύο τελευταία μοντέλα, άρα θα κρατήσει το Μ2 και το Μ3.

Δεν μπορεί να συγκρίνει τον Μ3 με τον Μ2 επειδή θα είναι σαν να δυσφημίζει τον Μ2 ο οποίος θα είναι πλέον το entry level μοντέλο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CarbonFibre είπε

Ευνούχισαν τον M3 pro βλέπω. 🤨

Απ' ότι φαίνεται τον έκαναν και μικρότερο (μαζί με λιγότερους p-cores και memory bandwidth σε σύγκριση με Μ2 pro!!) και με 3 δις λιγότερα transistors!

Το μικρότερο μέγεθος σίγουρα εξασφαλίζει περισσότερους επεξεργαστές ανά wafel και άρα μειωμένο κόστος παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Τι μαρκετινίστικες αηδίες είναι αυτές; 

η Apple ισχυρίζεται ότι ένα MacBook Pro 14 ιντσών M3 είναι κατά 60% ταχύτερο από ένα μοντέλο 13 ιντσών M1

Και αν προχωρήσετε σε φορητό υπολογιστή με M3 Pro, η αύξηση απόδοσης ανεβαίνει 40% σε σχέση με ένα ισοδύναμο MacBook Pro M1 Pro

Ο Μ2 δεν είναι ο προηγούμενος επεξεργαστής ή κάνω λάθος; Με αυτόν δεν θα πρέπει να γίνονται οι συγκρίσεις;

Aπλή και εύκολη η απάντηση. Διότι στην αγορά έχουν ακόμη τους Μ2 και πουλάνε. Ενώ για τον Μ1.... "σκασίλα" τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, laradoomed123 είπε

Απ' ότι φαίνεται τον έκαναν και μικρότερο (μαζί με λιγότερους p-cores και memory bandwidth σε σύγκριση με Μ2 pro!!) και με 3 δις λιγότερα transistors!

Το μικρότερο μέγεθος σίγουρα εξασφαλίζει περισσότερους επεξεργαστές ανά wafel και άρα μειωμένο κόστος παραγωγής.

Σε αναγκάσουν ουσιαστικά να τα σκάσεις χοντρά για τον κομμένο Μ3 max τουλάχιστον για να δεις διαφορά. 

 

Παραμένω στον Μ1pro και όλα καλά! 🙂

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η τραγωδία συνεχίζεται... 1600$ για Pro μηχάνημα με 8GB RAM.

Ό,τι και να πείτε για τους επαγγελματίες μη power users, αυτοί τελικά κάνουν την δουλειά τους και με το Μ1 Air στα μισά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 βήμα μπροστά, 2 πίσω. Αντί κάθε χρόνο το "base model" να γίνεται καλύτερο, πάει και του βάζει 8gb ram, ενώ πέρυσι ξεκινούσε με 16. Σου λέει θες καλύτερο cpu, πέσε σε ram για να πατσίσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gust είπε

Φίλε μου το έχω δει αλλά έχει οθόνη 1200p και αυτονομία 10 ώρες max......

Έχει και σε 4Κ και νομίζω είχαν βγάλει και OLED.

Έχω το Dell XPS 13 με i7-1165G7,16 GB RAM και με 4Κ Touch Screen  (3840 x 2400) .

Είναι πανάκριβο  βέβαια και σε performance δεν είναι καν M1 απλό. Για αυτονομία φυσικά δεν θα σου βγάλει καν 6 ώρες.

Πρέπει να το πάω και  για αλλαγή Ανεμιστήρα :( . Δικό μου λάθος τον είχα  λίγο μπουκωμένο εκεί που το ακούμπαγα.

Αν θες  Windows πάντως είναι  πανέμορφο

σ.σ. Το 4Κ σε Windows και 13" δεν είναι βολικό στα μάτια και καίει παραπάνω μπαταρία.

Το τι θα πάρεις πάντως δες πρώτα και το λειτουργικό. Για Gaming πχ τα  Mac δεν κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, panos spain said:

1 βήμα μπροστά, 2 πίσω. Αντί κάθε χρόνο το "base model" να γίνεται καλύτερο, πάει και του βάζει 8gb ram, ενώ πέρυσι ξεκινούσε με 16. Σου λέει θες καλύτερο cpu, πέσε σε ram για να πατσίσουμε.

Μην μπερδεύεσαι, το μηχάνημα με τα 8GB ram έρχεται να αντικαταστήσει το 13" MacBook Pro με το παλιό design και την touch bar. Δεν έχει pro SoC. 

Τα πραγματικά pro( με M3 Pro και Max) ξεκινάνε φέτος από τα 18GB.

Μαζι σου στο χώσιμο για την Apple γενικά, αλλά να τα χώνουμε για τους σωστούς λόγους... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Έχει και σε 4Κ και νομίζω είχαν βγάλει και OLED.

Έχω το Dell XPS 13 με i7-1165G7,16 GB RAM και με 4Κ Touch Screen  (3840 x 2400) .

Είναι πανάκριβο  βέβαια και σε performance δεν είναι καν M1 απλό. Για αυτονομία φυσικά δεν θα σου βγάλει καν 6 ώρες.

Πρέπει να το πάω και  για αλλαγή Ανεμιστήρα :( . Δικό μου λάθος τον είχα  λίγο μπουκωμένο εκεί που το ακούμπαγα.

Αν θες  Windows πάντως είναι  πανέμορφο

σ.σ. Το 4Κ σε Windows και 13" δεν είναι βολικό στα μάτια και καίει παραπάνω μπαταρία.

Το τι θα πάρεις πάντως δες πρώτα και το λειτουργικό. Για Gaming πχ τα  Mac δεν κάνουν.

Το θέμα με το ίδιο seamless performance της M σειράς σε battery και σε πρίζα σε σύγκριση με intel/amd είναι κάτι που πραγματικά με απασχολεί και το θεωρώ μεγάλο προσόν της apple. Επίσης η αυτονομία είναι κάτι που νομίζω η apple είναι κορυφή.

Δεν έχω δουλέψει macos ποτέ (είχα και έχω όμως πάντα iphone-ipad), ήμουν πάντα σε windows μηχανάκια και η μόνη μου αμφιβολία για την αγορά του macbook είναι η δυνατότητα να έχεις native windows εφαρμογές και παιχνίδια στα οποία επικρατεί το χάος στο macos. Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε ένα surface book 2 15 που πραγματικά πετάει ΑΛΛΑ δεν έχει την αυτονομία του macbook και ζυγίζει 1,9 kg. Γιαυτό και σκέφτομαι την μετάβαση.

Πχ baldurs gate 3 παιζει native στο macbook αλλά allan wake 2 ούτε καν κάνει Boot.....

Oh choices......😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...