Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ακούσαμε και αυτό.  iMac για παιχνίδι.  

Τι άλλη μα....κια θα διαβάσουμε ρε φίλε.   

Τόση απελπισία την έχει πιάσει την apple και βγάζει τέτοιες διαφημίσεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, spectaculator είπε

Έμεινες αρκετά πίσω. Τώρα, πλέον ακόμη και η τσιγκούνα η εταιρεία όπου δουλεύω μας δίνει λαπτοπς με 32+ GB RAM και 1 TB nvme για να κάνουμε τη δουλειά μας. Ειδικά τα 256 δεν είναι τίποτα πλέον, για να μην πω και τα 8 RAM. Είναι προφανές το πετσόκομμα της Apple μπας και πουλήσει τίποτα παραπάνω.

(όσο για το gaming κομμάτι, apple και gaming είναι απλά οξύμωρο σχήμα.)

10 ευρω εχει ενας 256αρης ssd και ακομα 20 ευρω 8gb ram μαζευονται μαζευονται. 

Θεωρω δεδομενο οτι επρεπε το 2023 σε τοσο ακριβα συστηματα να μπαινει τουλαχιστον 32gb ram ενα 50αρικο εχουν και τουλαχιστον 2tb ssd που εχουν πιασει πατο και εχουν 60-70 ευρω. Δεν παει πιο φθηνα. 256 ssd και 8gb ram ειχαμε το 2010 ειπαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αισθητική αξίζει αλλά το θέμα με τα παιχνίδια είναι σημαντικό αφού πλέον και το iPad λόγω φορητότητας ΠΑΙΖΕΙ σχεδόν τα πάντα και μάλιστα το φίρμας παντού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

However, looking at Apple's own hardware specifications, the M3 Pro system on a chip (SoC) features 150GB/s memory bandwidth, compared to 200GB/s on the earlier M1 Pro and M2 Pro. As for the M3 Max, Apple says it is capable of "up to 400GB/s." This wording is because the less pricey scaled-down M3 Max with 14-core CPU and 30-core GPU has only 300GB/s of memory bandwidth, whereas the equivalent scaled-down M2 Max with 12-core CPU and 30-core GPU featured 400GB/s bandwidth, just like its more powerful 12‑core CPU, 38‑core GPU version.

Notably, Apple has also changed the core ratios of the higher-tier M3 Pro chip compared to its direct predecessor. The M3 Pro with 12-core CPU has 6 performance cores (versus 8 performance cores on the 12-core M2 Pro) and 6 efficiency cores (versus 4 efficiency cores on the 12-core M2 Pro), while the GPU has 18 cores (versus 19 on the equivalent M2 Pro chip).

Additionally, while the M3 chip's 16-core Neural Engine has the same number of cores as the one Apple featured in the 3nm-based A17 Pro chip that debuted in the iPhone 15 Pro series in September, it's comparatively weaker on paper in terms of maximum achievable throughput, which is measured in trillions of operations per second (TOPS).

According to Apple, the M3 Neural Engine is capable of 18 TOPS, whereas the A17 Pro Neural Engine is capable of 35 TOPS. It's hard to say for certain, but it is possible that the iPhone 15 Pro requires a higher performing Neural Engine for features like computational photography and Face ID, whereas the M3 can compensate in other areas like machine learning by utilizing its additional GPU cores.

Έχουμε κάποιες εκπτώσεις

Πηγή: https://www.macrumors.com/2023/10/31/apple-m3-pro-less-memory-bandwidth/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Diavolos666 said:

 

Σε desktop ειδικά τι να το κάνω το all-in-one που στην ουσία ούτε οθόνη δεν μπορείς να αλλάξεις αφού η οθόνη είναι κι αυτή κολλημένη πάνω στο σύστημα, 27" οθόνη εμένα δεν με καλύπτει.

 

Μα δεν είναι καν 27..

Στο γραφείο είχαμε όλοι iMac 27αρι όλα αυτά τα χρόνια. Πλέον τα μισά είναι Mac mini M1 και τα άλλα μισά M2, με οθόνες της επιλογής μας. 

Αν υπήρχε iMac M με 27άρα θα είχαμε πάει εκεί από εποχές Μ1.

Σύστημα με 24άρι monitor πλέον απορώ πως μαζεύει τόσα σχόλια (μαζί και το δικό μου) πραγματικά… Στο δικό μου χωροχρόνο δεν υφίσταται καν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανυπαρκτο το 24αρι monitor, το target group ειναι για ανω τον 50 ή κάτω των 20.. Τωρα στην παρουσίαση  που η άλλη κοβει λαχανικα και η άλλη έχει το iMac δίπλα απο την πιπεριά έκλαψα 😅

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Tablet είπε

Ανυπαρκτο το 24αρι monitor, το target group ειναι για ανω τον 50 ή κάτω των 20.. 

Ε εντάξει τώρα, υπερβάλουμε λίγο! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, polaki said:

Σύστημα με 24άρι monitor πλέον απορώ πως μαζεύει τόσα σχόλια (μαζί και το δικό μου) πραγματικά… Στο δικό μου χωροχρόνο δεν υφίσταται καν. 

Είχα την εντύπωση πως ήταν 27", είναι ακόμα μικρότερο οπότε σίγουρα δεν καλύπτει πολύ κόσμο.

Τέλος πάντων, τα all-in-one desktops δεν ξέρω καν που απευθύνοται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Είχα την εντύπωση πως ήταν 27", είναι ακόμα μικρότερο οπότε σίγουρα δεν καλύπτει πολύ κόσμο.

Τέλος πάντων, τα all-in-one desktops δεν ξέρω καν που απευθύνοται.

Σε μαθητές, φοιτητές, οικογενειακούς χρήστες, γραμματείς, λογιστές, γιατρούς, δικηγόρους, έμπορες, τράπεζες, δημόσιο κλπ κλπ…

το ότι νομίζουμε ότι όλοι παίζουν παιχνίδια, κάνουν 3D/Cad ή βλέπουν όλη μετά σειρές και ταινίες με ξεπερνάει…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, AtiX said:

Σε μαθητές, φοιτητές, οικογενειακούς χρήστες, γραμματείς, λογιστές, γιατρούς, δικηγόρους, έμπορες, τράπεζες, δημόσιο κλπ κλπ…

το ότι νομίζουμε ότι όλοι παίζουν παιχνίδια, κάνουν 3D/Cad ή βλέπουν όλη μετά σειρές και ταινίες με ξεπερνάει…

Θα δώσεις 1500 ευρώ για 24" 4Κ all-in-one αν είσαι μαθητής ή οικογενειακός χρήστης; Δεν νομίζω Τάκη.

Παιχνίδια παίζεις και με υπολογιστή μέχρι 1000 ευρώ άνετα απλώς όχι σε 4Κ, ταινίες βλέπεις και με υπολογιστή δεκαπενταετίας.

Για να κάνεις 3D/Cad θέλεις μνήμη και μεγάλη κάρτα γραφικών με μπόλικη VRam.

Αν υπάρχει "επαγγελματίας" που να μην τον ενοχλεί ότι η μνήμη είναι μόνο 8GB και δεν αναβαθμίζεται και θα πρέπει να πάει στο ακριβότερο μοντέλο και να ξεπεράσει τα 2 χιλιάρικα άνετα, τότε δεν ξέρω πόσο επαγγελματίας είναι.

Quote

δημόσιο

image.png.90204f4f9019cbcc8726116c17b16ecd.png

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Θα δώσεις 1500 ευρώ για 24" 4Κ all-in-one αν είσαι μαθητής ή οικογενειακός χρήστης; Δεν νομίζω Τάκη.

Παιχνίδια παίζεις και με υπολογιστή μέχρι 1000 ευρώ άνετα απλώς όχι σε 4Κ, ταινίες βλέπεις και με υπολογιστή δεκαπενταετίας.

Για να κάνεις 3D/Cad θέλεις μνήμη και μεγάλη κάρτα γραφικών με μπόλικη VRam.

Αν υπάρχει "επαγγελματίας" που να μην τον ενοχλεί ότι η μνήμη είναι μόνο 8GB και δεν αναβαθμίζεται και θα πρέπει να πάει στο ακριβότερο μοντέλο και να ξεπεράσει τα 2 χιλιάρικα άνετα, τότε δεν ξέρω πόσο επαγγελματίας είναι.

image.png.90204f4f9019cbcc8726116c17b16ecd.png

Ρωτάς ποιος θα πάρει AIO με 24’’ οθόνη, σου απαντάω συγκεκριμένα με κατηγορίες που δεν χρειάζονται μεγαλύτερη οθόνη και το μόνο που ξέρεις να κανείς είναι να ειρωνευτείς…

οκ…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

Ρωτάς ποιος θα πάρει AIO με 24’’ οθόνη, σου απαντάω συγκεκριμένα με κατηγορίες που δεν χρειάζονται μεγαλύτερη οθόνη και το μόνο που ξέρεις να κανείς είναι να ειρωνευτείς…

οκ…

Δεν διαφωνώ, αλλά όχι 1500 ευρώπουλα.

Πρέπει να είσαι εντελώς απολιτίκ μπουρζουά να πεις "θα δώσω 1,5 χιλιάρικο για το παιδί να κάνει εργασίες για το σχολείο".

Για κανέναν γιατρό, ναι, το κόβο για το γραφείο τους μιας και είναι όμορφο αισθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά όχι 1500 ευρώπουλα.

Πρέπει να είσαι εντελώς απολιτίκ μπουρζουά να πεις "θα δώσω 1,5 χιλιάρικο για το παιδί να κάνει εργασίες για το σχολείο".

Για κανέναν γιατρό, ναι, το κόβο για το γραφείο τους μιας και είναι όμορφο αισθητικά.

Δίνεις 1500 για το κινητό και θα κολλήσεις στο iMac? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά όχι 1500 ευρώπουλα.

Πρέπει να είσαι εντελώς απολιτίκ μπουρζουά να πεις "θα δώσω 1,5 χιλιάρικο για το παιδί να κάνει εργασίες για το σχολείο".

Για κανέναν γιατρό, ναι, το κόβο για το γραφείο τους μιας και είναι όμορφο αισθητικά.

AIO δεν βγάζει μόνο η Apple και μπορείς να βρεις σε πολύ χαμηλότερες τιμές της Lenovo, HP και Dell ενώ τα περισσότερα από αυτά είναι κοντά στις 24’’ και είναι λογικό μιας και αυτές οι διαστάσεις θεωρούνται πλέον ως standard…

Στα τις Apple και των νέων iMac τώρα, προσωπικά περίμενα περισσότερα πράγματα… 

Περίμενα πχ να φύγει όλη η κάτω φάσα η οποία αν και θέλει να θυμίζει τον παλιό σχεδιασμό δεν το πετυχαίνει…

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι, μετά από δυο χρόνια ουσιαστικά, τα νέα iMac είναι ίδια με τα προηγούμενα μιας και άλλαξαν μόνο τον επεξεργαστή…

μου θύμισε τις σειρές SE της, ένα πράγμα, χωρίς την ανάλογη τιμή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...