Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιβεβαιώνει την πρώτη λίστα με τα Galaxy smartphones που θα λάβουν το One UI 6


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ, αλλά θέλω να έχω επιλογές. Όχι μόνο μια εταιρεία. Και η Samsung μπορεί.

Τότε θα πρέπει να χαμηλώσεις λίγο τις απαιτήσεις σου Μέχρι η Samsung να  φτάσει στο επίπεδο που θέλεις

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 hours ago, Chris_BMW said:

Αυτό που αναφέρεις είναι το λιγότερο πρόβλημα με τη Samsung …

 Το σημαντικότερο για μένα είναι αυτό :

IMG_6026.png

Αυτό φιλε μου είναι το καλύτερο . Τώρα αν ο κόσμος δεν εχει υπομονή ή κανει προπαραγγειες day 1 και πληρώνει τα 2πλα για φρου φρου και αρώματα, πρόβλημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Αυτό που αναφέρεις είναι το λιγότερο πρόβλημα με τη Samsung …

 Το σημαντικότερο για μένα είναι αυτό :

IMG_6026.png

Που είναι και δεν το βρίσκω σε αυτήν την τιμή; Εκτός και αν μιλάμε για flash sale μίας ώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Τότε θα πρέπει να χαμηλώσεις λίγο τις απαιτήσεις σου Μέχρι η Samsung να  φτάσει στο επίπεδο που θέλεις

Δεν ζητάω πολλά για μια εταιρεία σαν τη Samsung. Έχει τη δυνατότητα να το κάνει.

Δε θα χαμηλώσω τις απαιτήσεις μου για να φτάσει στο επίπεδο που έπρεπε να είναι. Πουλάει τα περισσότερα κινητά στον κόσμο…

Αν ο καταναλωτής χαμηλώνει τος απαιτήσεις του και συμβιβάζεται η εταιρεία δεν έχει κανένα λόγο να αλλάξει τίποτα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Δεν ζητάω πολλά για μια εταιρεία σαν τη Samsung. Έχει τη δυνατότητα να το κάνει.

Δε θα χαμηλώσω τις απαιτήσεις μου για να φτάσει στο επίπεδο που έπρεπε να είναι. Πουλάει τα περισσότερα κινητά στον κόσμο…

Αν ο καταναλωτής χαμηλώνει τος απαιτήσεις του και συμβιβάζεται η εταιρεία δεν έχει κανένα λόγο να αλλάξει τίποτα.

Τότε απλά συνέχισε να γκρινιάζεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Τότε απλά συνέχισε να γκρινιάζεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο…

Δεν γκρινιάζω. Γράφω τη γνώμη μου.

Αν αρκετοί κάνουν το ίδιο τότε ίσως τα πράγματα διορθωθούν.

Αυτο που γράφεις είναι λάθος. Ισχύει το ακριβώς ανάποδο.

Δε μπορεί αν θέλεις σοβαρή υποστήριξη η Apple να είναι μονόδρομος. Από τη στιγμή που υπάρχουν εταιρείες ικανές να ανταγωνιστούν να το κάνουν. Όχι μόνο στις τιμές. Σε όλα.

Αν και εδώ δεν είναι ο χώρος. Ένα απλό άρθρο είναι που ο καθένας γράφει τη γνώμη του. Δεν γκρινιάζει κανένας.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά υποστήριξη έχει και η Samsung στο χώρο του Android δεν θα βρεις κάτι καλύτερο.

Πιο πάνω σου εξήγησαν τα ατού που έχει Apple και μπορεί ταυτόχρονα να αναβαθμίσει όλες τις συσκευές της… Το OS είναι δικό της… Έχει τον απόλυτο έλεγχο παντού δεν χώνεται καμιά εταιρεία…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, oldnew είπε

Αυτό φιλε μου είναι το καλύτερο . Τώρα αν ο κόσμος δεν εχει υπομονή ή κανει προπαραγγειες day 1 και πληρώνει τα 2πλα για φρου φρου και αρώματα, πρόβλημα του.

Όχι φίλε μου . Διαφωνώ κάθετα .

 Όταν μια εταιρεία τιμολογεί το προϊόν της στα 1700€ περίπου και μετά από ένα χρόνο το πουλάει σχεδόν μισή τιμή αυτό λέγεται πλήρης ΑΠΑΞΙΩΣΗ.

23 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Που είναι και δεν το βρίσκω σε αυτήν την τιμή; Εκτός και αν μιλάμε για flash sale μίας ώρας.

Το είχε η γνωστή αλυσίδα για online παραγγελία όλο το βράδυ της Κυριακής αν δεν κάνω λάθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Όχι φίλε μου . Διαφωνώ κάθετα .

 Όταν μια εταιρεία τιμολογεί το προϊόν της στα 1700€ περίπου και μετά από ένα χρόνο το πουλάει σχεδόν μισή τιμή αυτό λέγεται πλήρης ΑΠΑΞΙΩΣΗ.

Το είχε η γνωστή αλυσίδα για online παραγγελία όλο το βράδυ της Κυριακής αν δεν κάνω λάθος 

Πότε θα έπρεπε να το πουλάει για σένα σε καλή τιμή; Πόσο πρέπει να περιμένει κάποιος να πάρει μία ναυαρχίδα έστω και περσινή χωρίς να χρειαστεί να δώσει ένα νεφρό εκεί που έχουν πάει οι τιμές;

Η Samsung με το που βγει νέο μοντέλο, σταματάει να παράγει το παλιότερο οπότε σταδιακά φεύγει από τα ράφια ούτως ή άλλως. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στα καταστήματα υπάρχει πχ το Z Fold 4 μπορεί και από τον Αύγουστο του 22 που κυκλοφόρησε (!!!) με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την μπαταρία του.

Εν τω μεταξύ μιλάμε για flash sale τελικά. Τώρα είναι στα 1700 ακόμα. Μέχρι να αποσυρθεί εντελώς το τηλέφωνο (σε λίγους μήνες) τόσο θα κάνει στις μεγάλες αλυσίδες. Άρα ουσιαστικά είσαι κάθετος με τις προσφορές των καταστημάτων όχι με την "απαξίωση" της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Μια χαρά υποστήριξη έχει και η Samsung στο χώρο του Android δεν θα βρεις κάτι καλύτερο.

Πιο πάνω σου εξήγησαν τα ατού που έχει Apple και μπορεί ταυτόχρονα να αναβαθμίσει όλες τις συσκευές της… Το OS είναι δικό της… Έχει τον απόλυτο έλεγχο παντού δεν χώνεται καμιά εταιρεία…

 

"Στο χώρο του android"... Η μαγική φράση.

Τί είναι, δηλαδή, το android; Δεύτερης διαλογής; Για την πλέμπα; Δεν το δέχομαι. 

Κολοσσοί και πολυεθνικές δισεκατομμυρίων υπάρχουν και σε αυτό το χώρο. Δεν μιλάμε για μπακάλικα.

Καλύτερο θα βρεις σε Google Pixel, αλλά δε μου αρέσουν τα SOC τους... Τουλάχιστον όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Η Samsung έχει το λειτουργικό έτοιμο από Google. Στους drivers έχει απόλυτο έλεγχο. Οι exynos είναι δικοί της και οι άλλοι κατασκευαστές τους δίνουν έτοιμους. Ποιο είναι το πρόβλημά της; Απόλυτο έλεγχο έχει. 

Να τα φτιάξει σωστά, να κάνει και σωστή παραμετροποίηση και μόλις τελειώσει να ορίσει μια ημερομηνία όπου θα δώσει μαζικά τις αναβαθμίσεις. Δεν είναι αγγαρεία. Υποχρέωσή της είναι να υποστηρίζει σωστά τα προϊόντα της. Δύσκολο; Όχι.

Το κάνει επίτηδες. Δεν είναι θέμα ικανότητας. Έχει τεχνογνωσία και σχεδόν άπειρους πόρους στον τομέα αυτό. Ακόμα και δικά της SOC βγάζει. Να τη λυπηθώ;

53 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Πότε θα έπρεπε να το πουλάει για σένα σε καλή τιμή; Πόσο πρέπει να περιμένει κάποιος να πάρει μία ναυαρχίδα έστω και περσινή χωρίς να χρειαστεί να δώσει ένα νεφρό εκεί που έχουν πάει οι τιμές;

Η Samsung με το που βγει νέο μοντέλο, σταματάει να παράγει το παλιότερο οπότε σταδιακά φεύγει από τα ράφια ούτως ή άλλως. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στα καταστήματα υπάρχει πχ το Z Fold 4 μπορεί και από τον Αύγουστο του 22 που κυκλοφόρησε (!!!) με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την μπαταρία του.

Εν τω μεταξύ μιλάμε για flash sale τελικά. Τώρα είναι στα 1700 ακόμα. Μέχρι να αποσυρθεί εντελώς το τηλέφωνο (σε λίγους μήνες) τόσο θα κάνει στις μεγάλες αλυσίδες. Άρα ουσιαστικά είσαι κάθετος με τις προσφορές των καταστημάτων όχι με την "απαξίωση" της Samsung.

Το ίδιο ισχύει και για iphones. Δε βλέπω μισή τιμή σε ένα χρόνο. Ξέρεις γιατί; Γιατί ο κόσμος θέλει να τα αγοράσει κι ας είναι περσυνά μοντέλα. Αυτό γίνεται γιατί η υποστήριξη της Apple γίνεται χωρίς να καθυστερεί σε παλιά και νέα μοντέλα και χωρίς να κάνεις αναβάθμιση και να κάνεις και το σταυρό σου αν θα κάτσει καλά.

Είτε  flash sale είτε όχι δεν έπρεπε να συμβεί. Τα κινητά δεν έχουν τόσα μεγάλα περιθώρια κέρδους... κανονικά...

Αυτό είναι που με εκνευρίζει. Γιατί να μην το κάνει και η Samsung; Δεν έχει χρήματα; Να της δανείσω; Δεν ξέρω.

Πολλές φορές τα τελευταία 2 χρόνια έφτασα στο τσακ να πάρω Android. Μου άρεσαν τα μοντέλα της Samsung πολύ. Μετά σκέφτηκα τις αναβαθμίσεις και την απαξίωση από την εταιρεία και δεν προχώρησα σε αγορά. Δε μιλάω για μοντέλα της Α σειράς. Μιλάω για S σειρά. Πολύ κρίμα...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tlykog είπε

"Στο χώρο του android"... Η μαγική φράση.

Τί είναι, δηλαδή, το android; Δεύτερης διαλογής; Για την πλέμπα; Δεν το δέχομαι. 

Κολοσσοί και πολυεθνικές δισεκατομμυρίων υπάρχουν και σε αυτό το χώρο. Δεν μιλάμε για μπακάλικα.

Καλύτερο θα βρεις σε Google Pixel, αλλά δε μου αρέσουν τα SOC τους... Τουλάχιστον όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Η Samsung έχει το λειτουργικό έτοιμο από Google. Στους drivers έχει απόλυτο έλεγχο. Οι exynos είναι δικοί της και οι άλλοι κατασκευαστές τους δίνουν έτοιμους. Ποιο είναι το πρόβλημά της; Απόλυτο έλεγχο έχει. 

Να τα φτιάξει σωστά, να κάνει και σωστή παραμετροποίηση και μόλις τελειώσει να ορίσει μια ημερομηνία όπου θα δώσει μαζικά τις αναβαθμίσεις. Δεν είναι αγγαρεία. Υποχρέωσή της είναι να υποστηρίζει σωστά τα προϊόντα της. Δύσκολο; Όχι.

Το κάνει επίτηδες. Δεν είναι θέμα ικανότητας. Έχει τεχνογνωσία και σχεδόν άπειρους πόρους στον τομέα αυτό. Ακόμα και δικά της SOC βγάζει. Να τη λυπηθώ;

Άλλο να είναι δικό σου το OS Κι άλλο να το παίρνεις από άλλη εταιρεία Μην επιμένεις άλλο σε αυτό.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι διαδικασίες χρειάζονται…

Τελοσπάντων η κουβέντα δεν οδηγεί κάπου έχεις τις απόψεις σου Και εγώ τις δικές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, Chris_BMW said:

Όχι φίλε μου . Διαφωνώ κάθετα .

 Όταν μια εταιρεία τιμολογεί το προϊόν της στα 1700€ περίπου και μετά από ένα χρόνο το πουλάει σχεδόν μισή τιμή αυτό λέγεται πλήρης ΑΠΑΞΙΩΣΗ.

Το είχε η γνωστή αλυσίδα για online παραγγελία όλο το βράδυ της Κυριακής αν δεν κάνω λάθος 

Λέγεται μάρκετινγκ και προφανώς δεν ξέρεις τι συμβαίνει στην αγορά. Δε συνέβαινε παντα. Σχεδόν ολες οι καινούριες καλες τηλεοράσεις ξεκινάνε 3500€ και μερικούς μηνες μετα τις αγοράζεις.... 800€ σε προσφορες ,κάρτες, yellow bonus και οτι φανταστείς.  Για να καταλάβεις η τηλεόραση πού πηρα τελευταία, πηγα και εβγαλα καρτα εθνικής και γλυτωσα 500€. (+1000 απ την 1η τιμή της ,1500€ συνολικά κατω).

Οι εταιρείες θέλουν να πιάσουν καθε κατηγορία . Οταν λοιπόν παει ενας που εχει χρήμα και βλέπει 2 τηλεοράσεις μια 3500 και η αλλη 1000 δεν του βγάζεις απ το μυαλό οτι η ακριβή είναι καλύτερη. Θα πάρει την ακριβή ακομα και αν αυτγ με τα 800 είναι ολόιδια. Ο ψαγμένος θα ψάξει και θα παρει τη φτηνή ή αν η ακριβή είναι καλύτερη θα περιμένει να κατέβουν οι τιμές.  

Δεν γίνεται το ίδιο στα κινητά αλλα γίνεται κατι αντίστοιχο. Αρχικά βγαίνουν πανάκριβα για να τονίζουν και το ποσό καλύτερα είναι απ τα midrange (δεν είναι τοσο καλύτερα οσο λεει η τιμή τους). Αρμεγουν λοιπόν όποιον βιάζεται (συχνά σωστά, έχουν λεφτά για πέταμα και το βασικό για αυτούς ειναι να το πάρουν αμεσα) και τούς άσχετους.  Αμα πούλαγαν μονο σε αυτούς οι πωλήσεις θα ηταν στο χωμα. Στη συνέχεια ρίχνουν προοδευτικά την τιμη.

Όποιος θέλει ομως περιμένει.  Το fold 4 που δείχνεις παραπάνω μπορουσες να το πάρεις μιση τιμη μηνες μετα best price . Και εγω πηρα το fold 5 512 στα 1150 BestPrice.  Αυτή είναι η πραγματική τιμη του και θα πεσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ πλέον.  Ποιο πολύ θα χασεις πουλώντας το iPhone  παρα αυτο ,οταν αγοραζεις έξυπνα..

Ολο το παραπάνω λέγεται μάρκετινγκ, δεν είναι μονο οι διαφημίσεις στην tv. Και το κάνουν ολοι πλην  apple που εχει αλλη πολιτική στο θέμα (χειρότερη στην πραγματικότητα αλλα είναι αλλη συζήτηση).

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Άλλο να είναι δικό σου το OS Κι άλλο να το παίρνεις από άλλη εταιρεία Μην επιμένεις άλλο σε αυτό.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι διαδικασίες χρειάζονται…

Τελοσπάντων η κουβέντα δεν οδηγεί κάπου έχεις τις απόψεις σου Και εγώ τις δικές μου.

Αν σε κούρασα, συγνώμη  και δεν στο γράφω ειρωνικά. Δεν είναι αυτός ο στόχος. Κουβέντα κάνω, δεν τσακώνομαι μαζί σου. Καταλαβαίνω τις απόψεις σου και τις σέβομαι.

Ο λόγος που γίνεται αυτή η κουβέντα είναι γιατί είναι κρίμα η Apple να έχει μονοπώλιο κάτι που μπορεί να κάνει και η Samsung (και άλλες εταιρείες...).

Είναι κρίμα να μην έχουμε επιλογές.

Αυτό που γράφεις για το λειτουργικό δεν ισχύει σε αυτό που γράφω. Οκ, δεν είναι δικό της το λειτουργικό, άρα θέλει τί; Περισσότερη δουλειά; Οκ, ας το βγάλει λίγο αργότερα και ας το κάνει σωστά. Άλλη λύση να προσλάβει κι άλλο κόσμο. Λεφτά έχει. Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

Πιστεύεις ότι η Apple τελειώνει την ανάπτυξη σε όλα τα μοντέλα ταυτόχρονα; Σε καμία περίπτωση. Δίνει την αναβαθμίση την ίδια μέρα σε όλα όμως.

Η Apple μπορεί να κάνει εκτενέστερη παραμετροποίηση, λογικό. Έχει δικό της software και hardware δικής της σχεδίασης και λιγότερα μοντέλα. Οκ, δεν πειράζει. Κάποια αντισταθμίζονται με hardware (πχ μεγαλύτερες μπαταρίες για την κατανάλωση, περισσότερη RAM για τη διαχείριση μνήμης κτλ), οπότε λύνονται.

Το θέμα είναι να σέβεται όλους τους πελάτες της. Ειδικά αυτούς που δίνουν χιλιάρικα κάθε χρόνο... Γιατι να δεχτείς, σαν καταναλωτής, κάτι τέτοιο; Σε ρωτησα πολλές φορές και δε μου απαντάς. Γιατί ξέρεις ότι έχω δίκιο, αλλά το έχεις δεχτεί ότι θα ισχύεί, γιατί αυτό κάνουν όλοι στο android. Απλά σταμάτα να το δέχεσαι, αν θέλεις να διορθωθεί.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Πότε θα έπρεπε να το πουλάει για σένα σε καλή τιμή; Πόσο πρέπει να περιμένει κάποιος να πάρει μία ναυαρχίδα έστω και περσινή χωρίς να χρειαστεί να δώσει ένα νεφρό εκεί που έχουν πάει οι τιμές;

Η Samsung με το που βγει νέο μοντέλο, σταματάει να παράγει το παλιότερο οπότε σταδιακά φεύγει από τα ράφια ούτως ή άλλως. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στα καταστήματα υπάρχει πχ το Z Fold 4 μπορεί και από τον Αύγουστο του 22 που κυκλοφόρησε (!!!) με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την μπαταρία του.

Εν τω μεταξύ μιλάμε για flash sale τελικά. Τώρα είναι στα 1700 ακόμα. Μέχρι να αποσυρθεί εντελώς το τηλέφωνο (σε λίγους μήνες) τόσο θα κάνει στις μεγάλες αλυσίδες. Άρα ουσιαστικά είσαι κάθετος με τις προσφορές των καταστημάτων όχι με την "απαξίωση" της Samsung.

Ξέρεις γιατί γελαω ;

 Γιατί φάσκεις και αντιφάσκεις !

 Και ενώ έσκισες τα ιμάτια σου να με πείσεις πως αυτή είναι η σωστή πολιτική εν τέλη ηρέμησες και μια αίσθηση ανακούφισης ήρθε, αφού έψαξες έψαξες και κατέληξες πως ήταν Flash sale λίγων ωρών …

 Αυτά από μένα  

 Υ.Γ εγώ για τηλέφωνο που τον έναν χρόνο το κοστολογεί εταιρεία 1700 και τον άλλο έστω και σε Flash sale, Black Friday πες το όπως θέλεις το δίνει σχεδόν μισή τιμή δεν δίνω φράγκο .

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες είναι αυτες που είναι, δε θα αλλάξουν χωρίς ανταγωνισμό.  Οταν όλες οι εταιρίες στα android κινητα είναι χειρότερες της σαμσουνγκ στο θέμα update,  τι ανταγωνισμό / κίνητρο εχει η Samsung να γινει καλύτερη? Τα update  της σαμσουνγκ είναι στην πραγματικότητα μουφα. 2 χρόνια έχεις υποστήριξη πραγματικα (και αν). Μετα δινει μισοτελειωμενα update που παίζεται αν αξιζει να τα βάλεις. Τα δινει όμως έστω και ετσι οταν αλλες εταιρείες δεν δίνουν καν. Ως power user έχοντας στο παρελθόν βοηθήσει σε πολλες custom rom κλπ και έχοντας παρει 10αδες συσκευές της σαμσουνγκ ξερω τι λεω ασχέτως ποσοι το πιστεύουν. 

Και οχι η σαμσουνγκ δεν εχει ανταγωνισμό στα update  απ την apple που σε αυτό το θεμα ειναι πολύ καλύτερη. Σχεδόν κανένας δεν αλλαζει οικοσύστημα απλα για να εχει καλύτερα,  ταχυτερα και για ποιο πολλά χρόνια update. Πρέπει να θέλεις να αλλάξεις οικοσύστημα,  δεν είναι τα update  το κίνητρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...