Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Windows 11 2023 Update με ελάχιστες αλλαγές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, Tlykog said:

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πως σου έβαλε με το ζόρι τα 11. Δε μου έχει συμβεί ποτέ. Ούτε στα 10, από 7, αλλά ούτε και στα 11 από 10.

Στα δουλειά έχω τα 10. Σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση με ρωτάει αν θέλω τα 11 και το πόσο καλύτερα είναι από τα 10, αλλά απορρίπτω την πρόταση και μπαίνει στα 10.

 

ειλικρινα δεν ξερω την πρωτη φορα το εκανα εγω και ειχα και επιλογη με το που μπηκα ειδα το αν δεν σου αρεσει παμε πισω στα 10

το καλοκαιρι κανω ενα ρισταρτ και βλεπω να κανει αναβαθμιση λεω οκ κλασικη αναβαθμιση....

και ναι βλεπω τα 11 και χωρις επιλογη για rollback 

το οποιο εψαξα και ειδα οτι ηταν επιλογη για 10 μερες ενεργο σε ενα σημειο στα σετινγκ 

δεν ξερω πως αλλα καθε φορα που μου εβγαζε οτι μπορω να βαλω 11 ελεγα οχι ε σου λεει οχι οχι ε εγω θα τα περασω να μαθεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kinitos είπε

ειλικρινα δεν ξερω την πρωτη φορα το εκανα εγω και ειχα και επιλογη με το που μπηκα ειδα το αν δεν σου αρεσει παμε πισω στα 10

το καλοκαιρι κανω ενα ρισταρτ και βλεπω να κανει αναβαθμιση λεω οκ κλασικη αναβαθμιση....

και ναι βλεπω τα 11 και χωρις επιλογη για rollback 

το οποιο εψαξα και ειδα οτι ηταν επιλογη για 10 μερες ενεργο σε ενα σημειο στα σετινγκ 

δεν ξερω πως αλλα καθε φορα που μου εβγαζε οτι μπορω να βαλω 11 ελεγα οχι ε σου λεει οχι οχι ε εγω θα τα περασω να μαθεις .....

Πιθανόν μια από τις πολλές φορές που σε έπρηξε πάτησες να τα εγκαταστήσεις. Αλλιώς δεν μπαίνουν. Στον υπολογιστή της δουλειάς έκανα αναβάθμιση bios και έγινε συμβατός με τα 11. Με πρήζει από πέρυσι, αλλά αρνούμαι και μέχρι σήμερα έχω ακόμα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thessgr είπε

Ας πω και εγώ τον πόνο μου:

Είμαι υπέρμαχος των αυτομάτων updates αλλά καλό θα ήτανε να υπάρχει και κάποιος τρόπος παράκαμψης. Σε ταμεία μεγάλου καταστήματος που έχουν Windows 10 έχει τύχει να γίνει διακοπή ρεύματος. Τα ταμεία κλείσανε και στην εκκίνηση έπρεπε να ολοκληρώσουν τις ενημερώσεις που κατεβάσανε τις προηγούμενες ημέρες.

Μη με ρωτάτε για ποιο λόγο αλλά είναι επιλογή να έχουν HDD και όχι SSD. Να μην τα πολυλογώ, το πρώτο άνοιξε μετά από 20 λεπτά και το προσωπικό για αρκετή ώρα μετά τοποθετούσε στα ράφια τα προϊόντα που παράτησαν οι πελάτες.

Και φταίει η microsoft για αυτό ή ότι το κατάστημα δεν έχει αναβαθμίσει κρίσιμο εξοπλισμό ή/και δεν έχει φροντίσει για επαρκή UPS - γεννήτρια; 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thessgr είπε

Ας πω και εγώ τον πόνο μου:

Είμαι υπέρμαχος των αυτομάτων updates αλλά καλό θα ήτανε να υπάρχει και κάποιος τρόπος παράκαμψης. Σε ταμεία μεγάλου καταστήματος που έχουν Windows 10 έχει τύχει να γίνει διακοπή ρεύματος. Τα ταμεία κλείσανε και στην εκκίνηση έπρεπε να ολοκληρώσουν τις ενημερώσεις που κατεβάσανε τις προηγούμενες ημέρες.

Μη με ρωτάτε για ποιο λόγο αλλά είναι επιλογή να έχουν HDD και όχι SSD. Να μην τα πολυλογώ, το πρώτο άνοιξε μετά από 20 λεπτά και το προσωπικό για αρκετή ώρα μετά τοποθετούσε στα ράφια τα προϊόντα που παράτησαν οι πελάτες.

Δύο τα λάθη, το πρώτο είναι της έλλειψης ups και το δεύτερο η επιμονή να δουλεύουν με HDD το λειτουργικό. 

Υπάρχει τρόπος παράκαμψης, όπως υπάρχει και η δυνατότητα να ρυθμίσεις τα μηχανήματα τι ώρα θα κάνουν την επανεκκίνηση που χρειάζεται για να ολοκληρωθούν τα updates. Το κατάστημα που αναφέρεις δεν παίζει να είναι και πολύ μεγάλο, μιας και οι IT αυτά είναι από τα πρώτα πράγματα που τσεκάρουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Tlykog said:

Πιθανόν μια από τις πολλές φορές που σε έπρηξε πάτησες να τα εγκαταστήσεις. Αλλιώς δεν μπαίνουν. Στον υπολογιστή της δουλειάς έκανα αναβάθμιση bios και έγινε συμβατός με τα 11. Με πρήζει από πέρυσι, αλλά αρνούμαι και μέχρι σήμερα έχω ακόμα 10.

η πιθανοτητα ειναι κατω απο 0.1% αλλα αναγκαστηκα το βαζω ως πιθανοτητα .

κρατα γερα και μην πατησεις αναβαθμιση και αν γινει μονο του πες μου να ηρεμησω οτι δεν θυμαμαι τι κανω...

δεν εχω κανενα προβλημα να πω την αληθεια αλλα αυτο το να πρεπει πλεον να κανω search για σχεδον τα παντα ειναι περιεργο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kinitos είπε

η πιθανοτητα ειναι κατω απο 0.1% αλλα αναγκαστηκα το βαζω ως πιθανοτητα .

κρατα γερα και μην πατησεις αναβαθμιση και αν γινει μονο του πες μου να ηρεμησω οτι δεν θυμαμαι τι κανω...

δεν εχω κανενα προβλημα να πω την αληθεια αλλα αυτο το να πρεπει πλεον να κανω search για σχεδον τα παντα ειναι περιεργο 

Υπάρχει μια μικρή παγίδα. Μια φορά μου έβγαλε, μετά από επανεκκίνηση ότι αναβαθμίστηκε σε 11, αλλά είχα την επιλογή να πατήσω ότι θα μείνω στα 10 προς το παρόν. Το πάτησα και άμεσα μπήκε στα 10. Φυσικά και δεν είχε κάνει την αναβάθμιση, απλά σε κάνει να νομίζεις ότι το έκανε. Αν πατήσεις ότι το δέχεσαι το κάνει πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stavmitsos είπε

Και φταίει η microsoft για αυτό ή ότι το κατάστημα δεν έχει αναβαθμίσει κρίσιμο εξοπλισμό ή/και δεν έχει φροντίσει για επαρκή UPS - γεννήτρια; 

Αμέσως όμως να επιτεθεί ο άλλος!!! Φυσικά και έχει ups το κατάστημα αλλά η διακοπή επήλθε από βλάβη σε αυτά. Ένα update έχει εγκατασταθεί στα ταμεία και απλώς δεν έγινε επανεκκίνηση, που θα γινότανε έτσι και αλλιώς αυτομάτως σε λίγες ημέρες. Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν αναβαθμίστηκε κρίσιμος εξοπλισμός; Και ναι, η επιχείρηση επέλεξε ότι τα οφέλη από τους HDD είναι περισσότερα από το πρόβλημα που δημιουργήθηκε.

Έλεος λίγο με τα σχόλια...

Επεξ/σία από Thessgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fmarkos είπε

Δύο τα λάθη, το πρώτο είναι της έλλειψης ups και το δεύτερο η επιμονή να δουλεύουν με HDD το λειτουργικό. 

Υπάρχει τρόπος παράκαμψης, όπως υπάρχει και η δυνατότητα να ρυθμίσεις τα μηχανήματα τι ώρα θα κάνουν την επανεκκίνηση που χρειάζεται για να ολοκληρωθούν τα updates. Το κατάστημα που αναφέρεις δεν παίζει να είναι και πολύ μεγάλο, μιας και οι IT αυτά είναι από τα πρώτα πράγματα που τσεκάρουν.

Δεν υπάρχει μόνιμος τρόπος παρακάμψεις μόνο να κάνεις παύση στα updates για μερικές μέρες μετά πάλι θα κάνει τσεκ η ms και θα σε πρήζει να στα εγκαταστήσει.

Εγώ ψάχνω κάτι σε μόνιμο τρόπο σταματήματος του τσεκ για updates και να κάνω όποτε θέλω εγώ τσεκ και όχι όποτε θέλει η ms.

Γενικότερα το πιο σωστό είναι να σου δίνει επιλογές ειδικά για σημαντικά πράγματα κάτι που δυστυχώς στα win11 η ms δεν κάνει.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Πολύ μικρό κόστος και εξαιρέσεις για τον κανόνα

Εξαρτάται που στέκεσαι. Το κόστος είναι σχετικό και στην τελική ο χρήστης πρέπει να έχει την επιλογή. Να έκαναν καλά τη δουλειά τους θα συμφωνούσα 100%, δυστυχώς δεν την κάνουν καλά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δεν υπάρχει μόνιμος τρόπος παρακάμψεις μόνο να κάνεις παύση στα updates για μερικές μέρες μετά πάλι θα κάνει τσεκ η ms και θα σε πρήζει να στα εγκαταστήσει.

Εγώ ψάχνω κάτι σε μόνιμο τρόπο σταματήματος του τσεκ για updates και να κάνω όποτε θέλω εγώ τσεκ και όχι όποτε θέλει η ms.

Γενικότερα το πιο σωστό είναι να σου δίνει επιλογές ειδικά για σημαντικά πράγματα κάτι που δυστυχώς στα win11 η ms δεν κάνει.

3 Βδομάδες που μπορείς να το απενεργοποιησεις και να το ενεργοποιήσεις την ίδια στιγμή χώρις να πάρει update. Πέρα από αυτό ο διαχειριστής θα μπορούσε να το ρυθμίσει έτσι ώστε να κάνει αναβάθμιση το Σάββατο το βράδυ πχ κάνοντας αναβάθμιση και παύση ενημέρωσης για μία εβδομάδα κάθε Σάββατο μέτα το κλείσιμο του καταστήματος. Βέβαια ο προγραμματιστής με ότι αυτό συνεπάγεται για τον μέσο Έλληνα επιχειρηματία είναι ψιλά γράμματα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Κάποια θέματα όμως δεν μας επιτρέπει να τα αλλάξουμε η κυρία ms.

Ένα από αυτά που για έμενα είναι και το βασικότερο όλων να σταματήσουμε των έλεγχο ενημερώσεων για πάντα και όχι μόνο για μερικές μέρες που μας δίνει την επιλογή η κυρία ms.

Και απ' ότι έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν υπάρχει κανένας τρόπος να απενεργοποιήσεις μόνιμα τον έλεγχο ενημερώσεων των windows11.

Γιατί και αυτοί οι λίγοι που υπάρχουν δεν είναι για πάντα.

Σου προτείνω να δοκιμάσεις το CttToolbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Το κατέβασε κανείς αυτό το major update?

Άλλαξε κάτι ουσιώδες?

Εμένα πάντως στο windows update δεν μου το εμφανίζει καν.

Το πέρασα εγώ χτες το βράδυ, όχι μέσω update αλλά μέσα από το site της ms. Δεν είδα κάτι το εντυπωσιακό εκ πρώτης όψεως. Μόνο μου πήγε το  start time από το 1sec στα 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...