Προς το περιεχόμενο

Αυτό το μικρό εργαλείο μπορεί να κρασάρει ένα iPhone με iOS 17


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, manolis940 said:

Όχι, έχεις δίκιο, δεν βγάζει η MT update κάθε μήνα

image.png.71ba9267c109d5e3cc9b4595f19a5310.png

 

Βέβαια αυτό δεν σε κάνει σοβαρή εταιρεία. Σοβαρή είναι γιατί έχει συσκευές 20+ ετών και το routerOS τις υποστηρίζει.

Αν και τα κοιτάω κάθε λίγο και λιγάκι και όντως η ημερομηνίες είναι αυτές από 1/9 ως 4/11(ή όποτε βγει το επόμενο) ε δεν το λες και golden rule, δεν έχει όμως να κάνει γενικά αυτό που απάντησα και εγώ με τα κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Ο τύπος στο τραίνο δεν είχε άλλη δουλειά να κάνει?!🤣

δεν νομίζω να χρειαστεί, μόλις έγινε εκατομμυριούχος 

Επεξ/σία από gregory22
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Αν και τα κοιτάω κάθε λίγο και λιγάκι και όντως η ημερομηνίες είναι αυτές από 1/9 ως 4/11(ή όποτε βγει το επόμενο) ε δεν το λες και golden rule, δεν έχει όμως να κάνει γενικά αυτό που απάντησα και εγώ με τα κινητά

Έχει και περιόδους όπου έχει να κάνει και τρίμηνο να βγάλει. Καταλαβαίνω θεωρώ αυτό που θες να πεις με τα κινητά γι αυτό και κάνω την κατακλείδα στο τέλος. Το routerOS είναι ένα λειτουργικό που δεν βγάζει συγκεκριμένα versions για κάθε router. Με το ίδιο αρχείο κάνεις εγκατάσταση σε ένα MIBSE 20 ετών με το ίδιο αρχείο κάνεις εγκατάσταση και σε ένα MIBSE που αγόρασες πριν λίγο.

Στα κινητά πρέπει να κατεβάσεις το Android 13.0 συγκεκρίμενο firmware που είναι για S23 global version και διαφορετικό αρχείο για το A54 και διαφορετικό για A34 κ.ο.κ Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το iOS. Συγκεκριμένο optimize για το συγκεκριμένο κινητό άλλο για το 15 pro και άλλο για το 15 pro max δυο κινητά που οι διαφορές τους είναι ελάχιστες. Φυσικά κάποια στιγμή δεν μπορείς να υποστηρίζεις το κινητό για πάντα και έτσι πας για αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, manolis940 said:

"για να στείλει μια σειρά ειδοποιήσεων Bluetooth χαμηλής ενέργειας (BLE) σε κοντινά iPhone " όπως γράφει το άρθρο και αυτό δεν σβήνει ποτέ. Και σε Android έχω την εντύπωση ότι χωρίς root πάλι δεν μπορείς να το σβήσεις.

 

Στο δικό μου κινητό OnePlus με κλειστό το Bluetooth δεν παίζει, το ίδιο και σε ένα παλιότερο tablet (lenovo) σε Samsung φίλου μου συνέχιζε να παίζει και με κλειστό το Bluetooth δεν το δοκίμασα παραπάνω γιατί έβριζε με τα popup που του πέταγε 😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, m3ltd0wn said:

Ότι πιο ενδιαφέρον έχω αγοράσει. Το είχα παραγγείλει από τοτε που ήταν ιδέα και δεν το έχω μετανιώσει. Ειδικά ότι έχεις μέσα όλες τις καρτες σου και χωρίς να ψάχνεις να βρεις για να μπεις σε πόρτες. Επίσης γράφει rfid (μεταξύ πολλών άλλων) με απίστευτη ευκολία...

image.jpeg.a4ecc7891d6585c5209da10c3a1042b6.jpeg

Και όντως ανοίγει την τάπα ρεύματος των tesla...

να το χαιρεσε φιλε.
ολοι αυτοι οι ενθερμοι υποστηρικτες των καινουριων rfid ταυτοτητων και της υπερμετρης ασφαλειας που θα εχουν , τι εχουν να πουν για την συσκευη ? 

λεω εγω τωρα ενα παραδειγμα , πινουμε καφε μαζι , σας αντιγραφω rfid και μετα  ? 

---- edit 1min later ---

παω να το αγορασω

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, stefanos_th said:

να το χαιρεσε φιλε.
ολοι αυτοι οι ενθερμοι υποστηρικτες των καινουριων rfid ταυτοτητων και της υπερμετρης ασφαλειας που θα εχουν , τι εχουν να πουν για την συσκευη ? 

λεω εγω τωρα ενα παραδειγμα , πινουμε καφε μαζι , σας αντιγραφω rfid και μετα  ? 

---- edit 1min later ---

παω να το αγορασω

Για να αντιγράψεις θα πρέπει το flipper να ακουμπάει σχεδόν την κάρτα.

Αν αντιγράψεις πχ μία κάρτα εισόδου μετά διαλέγεις να την κάνεις emulate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2023 στις 10:10 ΜΜ, Tilemaxx είπε

Οι χειρότεροι εφιάλτες ενός ψυχαναγκαστικού (όπως εμένα) γίνονται πραγματικότητα, τώρα αποκλειστικά και μόνο στο iOS17.

Αδύναμία Wi-Fi, Alarm/Restart Bug, τώρα και αναδυόμενα pop-ups που προκαλούν crash. Καλωσήρθατε στα Windows XP mobile!

iOS 16 λοιπόν και βλέπουμε! 

WinXP;;; Ίσως απτά καλύτερα μετά τα Win 7. Μάλλον θα μπερδεύτηκες και εννοούσες τα Win ME.

Επεξ/σία από spysoumi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/11/2023 at 21:37, manolis940 said:

"για να στείλει μια σειρά ειδοποιήσεων Bluetooth χαμηλής ενέργειας (BLE) σε κοντινά iPhone " όπως γράφει το άρθρο και αυτό δεν σβήνει ποτέ. Και σε Android έχω την εντύπωση ότι χωρίς root πάλι δεν μπορείς να το σβήσεις.

 

Όχι, έχεις δίκιο, δεν βγάζει η MT update κάθε μήνα

image.png.71ba9267c109d5e3cc9b4595f19a5310.png

 

Βέβαια αυτό δεν σε κάνει σοβαρή εταιρεία. Σοβαρή είναι γιατί έχει συσκευές 20+ ετών και το routerOS τις υποστηρίζει.

 

Από πότε η Tp Link είναι σοβαρή εταιρεία στον χώρο των δικτύων; Τουλάχιστον για οικονομικές σειρές που έχω αγοράσει τα updates είναι ελάχιστα και για πολύ λίγο καιρό.

ειναι σοβαρη εταιρεια συγκριτικα με τις Noname κινεζικες. δηλαδη ειναι μια value for money. σιγουρα δεν ειναι και δεν θα γινει ουτε cisco, Ουτε Fritz ουτε Draytek ουτε Mikrotik ουτε ubiquiti ουτε Netgear ουτε d-link ktl. αλλα ναι με σχεση καποιες εταιρειες που σημερα υπαρχουν και αυριο οχι ναι ειναι πιο σοβαρη. κατα τα αλλα το μεγαλο μειον της οτι βγαζει καθε 6 μηνες και ενα νεο hardware version με αλλο Hardware και αλλο firmware.και το παλιο προιον το γραφει εκει που δεν πιανει μελανι και το ξεχναει οπως ειπες. το μονο που την σωζει και υπαρχει ειναι οτι εχει καλο support σε αποκριση, 2 χρονια εγγυηση και γενικως τα παει καλα στο θεμα αντικαταστασεων.

 

  

On 04/11/2023 at 09:51, comfuzio said:

Πόσες και ποιες είναι αυτές οι εταιρείες που το κάνουν αυτό; Γιατί κάτι μου λέει ότι είναι μετρημένες στο 1 χέρι ή μάλλον, μόνη της η google με τα pixel.
Και όχι, τα router δεν τα ενημερώνει καμία σοβαρή κάθε μήνα. Ούτε η ΜΤ ούτε το pfsense ούτε το OPNSense, κάνουν πιο συχνά updates σχετικά με των παρόχων που κάνουν από καμία ως 2 το χρόνο ενημερώσεις αλλά μην το παρακάνουμε.

η samsung βγαζει καθε μηνα. και η google Πιστευω.απο εκει και περα xiaomi,huawei,tcl κτλ δεν ξερω τι ρολο βαρανε.

τα router οπως και αλλα πραγματα πχ Motherboard δεν ενημερωνονται καθε μηνα.αλλα αλλο να βλεπεις πχ την Fritz 3 χρονια μετα να βγαζει νεο fritz!os για μοντελο πριν απο 3 χρονια και αλλο να βλεπεις πχ την tp link να το εχει εγκαταλειψει το παλιο μοντελο και να εχει βγαλει αλλα δεκα hardware versions τα οποια φορανε διαφορετικο Hardware και firmware.

επισης τα router που δινουν οι παροχοι δεν ειναι και τιποτα σοβαρο με ελαχιστες εξαιρεσεις.επισης εκει υπαρχει ενα μεγαλο θεμα.

η fritz φτιαχνει ενα modem router και βγαζει ενα firmware που ειναι κοινο για ολους και απλα αλλαζοντας τον παροχο στην αρχη κανει και αλλα πραγματα.αλλα το Fritz!Os ειναι ενα λειτουργικο οποτε αναβαθμιζεται για ολους τους παροχους οπως αναβαθμιζεται και για καποιο χρηση που μπορει να μην υπαρχει ο παροχος του.

αντιθετα πχ η technicolor,thomson βγαζει το χ firmware για τον ταδε παροχο αλλα για τον αλλο παροχο βγαζει το ψ. οποτε μπορει το χ να παρει μια νεα αναβαθμιση επειδη την θελει ο παροχος αλλα να μην την παρει ο ψ παροχος που εκει μπορει να εχει παρει καποια αλλη.οποτε αντι να εχεις μια κοινη βαση για να περνανε  οι ενημερωσεις και να ειναι ολα updated ,καθονται και φτιαχνουν 100 firmware.

 

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/11/2023 at 13:21, m3ltd0wn said:

Ότι πιο ενδιαφέρον έχω αγοράσει. Το είχα παραγγείλει από τοτε που ήταν ιδέα και δεν το έχω μετανιώσει. Ειδικά ότι έχεις μέσα όλες τις καρτες σου και χωρίς να ψάχνεις να βρεις για να μπεις σε πόρτες. Επίσης γράφει rfid (μεταξύ πολλών άλλων) με απίστευτη ευκολία...

image.jpeg.a4ecc7891d6585c5209da10c3a1042b6.jpeg

Και όντως ανοίγει την τάπα ρεύματος των tesla...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, poulinos είπε

κατα τα αλλα το μεγαλο μειον της οτι βγαζει καθε 6 μηνες και ενα νεο hardware version με αλλο Hardware και αλλο firmware.

Μα αυτό για εμένα είναι το τεράστιο μείον της εταιρείας.

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

 

Μάλλον θα ψωνήσω και εγώ ένα. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefanos_th είπε

 

Έτσι γίνεται ναι. Με ένα απλό αρχειακι που έχει τις συχνότητες για την Ελλάδα. Βέβαια μετά από λίγο το tesla κλείνει μόνο του πάλι το καπάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε η ενημέρωση 17.2 dev σε σύντομο χρονικό διάστημα η οποία έχει αναβαθμίσει την απόδοση της συσκευής συνολικά, μένει να δούμε εάν έχουν λύσει και το πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ενδιαφέρον αυτό το Flipper και για μια στιγμή ψήθηκα να το αγοράσω, αλλά δεν θα το κάνω γιατί μάλλον δεν μου χρειάζεται.

Δεν έχω καταλάβει όμως πρακτικά τι μπορεί να κάνει.

Μπορεί κάποιος να συνοψίσει με απλά λόγια και bullets ποια είναι η χρησιμότητά του?

Πχ 

- Ανοίγει τα καπάκια των Τέσλα (άχρηστο εκτός αν είσαι 14 ετών που και πάλι θα το βαρεθείς μετά από 2 μέρες)

- Αντιγράφει τις κάρτες όπως πιστωτικές κλπ και τις αποθηκεύει μέσα. Χρήσιμο ώστε να μην τις παίρνεις μαζί, αλλά από την στιγμή που αυτό το κάνει και το κινητό είναι τελικά τελείως περιττό

- Αντιγράφει τις συχνότητες από τις γκαραζόπορτες και τις ανοίγει. Χρήσιμο αν έχεις πρόσβαση σε πολλές και δεν θες να έχεις 5 διαφορετικά κοντρόλ.

- Κάνει το ίδιο με κλειδαριές ασύρματες 

Μέχρι τώρα δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα εκτός αν κάποιος είναι επαγγελματίας κλέφτης και χρησιμοποιήσει τα παραπάνω για να αντιγράψει κάρτες και να κάνει πληρωμές, και να μπει σε χώρους που δεν πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flipperάκι???  καλά και ο κερματοδέκτης που είναι? η μπίλια που βόσκει? κουμπί για την αριστερή ρακέτα? ΑΑΑΑΑΑΑ τα παλιά φλιπεράκια ήταν καλύτερα άμα λάχει και σάλτερνες τα έριχνες και κάνα μπουνίδι στο τζάμι και σε κυνηγούσε ο μαγαζάτορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αρκετά ενδιαφέρον αυτό το Flipper και για μια στιγμή ψήθηκα να το αγοράσω, αλλά δεν θα το κάνω γιατί μάλλον δεν μου χρειάζεται.

Δεν έχω καταλάβει όμως πρακτικά τι μπορεί να κάνει.

Μπορεί κάποιος να συνοψίσει με απλά λόγια και bullets ποια είναι η χρησιμότητά του?

Πχ 

- Ανοίγει τα καπάκια των Τέσλα (άχρηστο εκτός αν είσαι 14 ετών που και πάλι θα το βαρεθείς μετά από 2 μέρες)

- Αντιγράφει τις κάρτες όπως πιστωτικές κλπ και τις αποθηκεύει μέσα. Χρήσιμο ώστε να μην τις παίρνεις μαζί, αλλά από την στιγμή που αυτό το κάνει και το κινητό είναι τελικά τελείως περιττό

- Αντιγράφει τις συχνότητες από τις γκαραζόπορτες και τις ανοίγει. Χρήσιμο αν έχεις πρόσβαση σε πολλές και δεν θες να έχεις 5 διαφορετικά κοντρόλ.

- Κάνει το ίδιο με κλειδαριές ασύρματες 

Μέχρι τώρα δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα εκτός αν κάποιος είναι επαγγελματίας κλέφτης και χρησιμοποιήσει τα παραπάνω για να αντιγράψει κάρτες και να κάνει πληρωμές, και να μπει σε χώρους που δεν πρέπει

Ναι, ανοίγει καπάκια των Tesla και ναι, αν δεν είσαι 14 το κάνεις 1 φορά, χαίρεσαι και τελειώνει εκεί.

Αντιγράφει και αποθηκεύει κάρτες rfid και nfc. Πιστωτικές φυσικά όχι γιατί έχουν κλείδωμα και δεν μπορεί να παίξει. Αλλιώς θα σκάναρες κάρτες και θα έκλεβες χρήμα από τον καθένα.

Αντιγράφει γκαραζόπορτες αλλά και κλειδιά αυτοκινήτου. Εδώ προσοχή γιατί έχουν κυλιόμενους κωδικούς και αν παρεμβληθεί το flipper μπορεί να αχρηστεύσεις το μπρελόκ του αυτοκινήτου με το να το βγάλεις εκτός σειράς...

Είναι επίσης universal τηλεκοντρόλ IR. Παίζει με όλες (όσες έχω δοκιμάσει τουλάχιστον) τηλεοράσεις, AC, στέρεο κλπ. Μπορεί να διαβάσει και τηλεκοντρόλ και να τα αποθηκεύσει αντί να στέλνει κωδικούς μέχρι να πιάσει κάτι...

Έχει και gpio με ανάλογη χρησιμότητα (π.χ. emulate σεριακής κλπ).

Παίρνει πλέον και εφαρμογές με πολλές χρήσεις (από παιχνίδια, μέχρι ειδικούς χειρισμούς των sub-ghz δεδομένων κλπ).

Παίζει σαν mass usb storage, bad usb, bluetooth emulator.

Παίρνει επιπλέον ένα wifi-board το οποίο έχει wifi module και μπορείς να κάνεις scan των ασύρματων αλλά και επίθεση σε αυτά.

Είναι πραγματικά πολλά αυτά που κάνει. Ανάλογα με τις ανάγκες κάποιου μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αλλά πρακτικά είναι ένα παιχνίδι.

 

Προσωπικά με έχει βολέψει απίστευτα στο γραφείο γιατί έχουμε 4-5 κάρτες rfid για να μπαίνουμε σε διαφορετικά επίπεδα και από εκεί που τις είχα όλες τώρα έχω μόνο αυτό και καθάρισα. Επιλέγω κάρτα, την κάνω emulate και μπαίνω.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...