Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αφαιρεί μη δημοφιλείς προεγκαταστημένες εφαρμογές από τα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ρε ολόκληρη Microsoft τι κάνει για τους "Έχω i7 13700K 32GB RAM DDR 5 και δεν θέλω bloatware καθώς πιάνουν 500 ολόκληρα MB στον δίσκο και τρώνε τσάμπα RAM. 20 ολόκληρα MB από τα 32GB".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Google drive και dropbox. To onedrive έχει 14 και κάτι τοις εκατό, ενώ έρχεται προεγκατεστημένο στο 70% των υπολογιστών παγκοσμίως...

Κάποιοι δεν χρησιμοποιούν καν cloud, οπότε το λες και bloatware. Από τη στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία (περίπου το 86%) δεν θα το χρησιμοποιήσει είναι bloatware.

Το cloud είνα υπολογιστής κάποιου άλλου. Να διαβάζουμε τις προϋποθέσεις χρήσης του υπολογιστή αυτού του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, comfuzio είπε

Δεν έχω κάποιο universal, είναι πάντα ανάλογα τις ανάγκες και το budget.
Για μένα με 4€ το μήνα παίρνεις 1ΤΒ από hetzner για NextCloud και έχεις το δικό σου cloud.
Τώρα για free δεν εκφέρω άποψη όπως είπα, ανάλογα το budget και τις ανάγκες

Καλό το hetzner αλλά δικό σου cloud δεν έχεις με αυτό. Όταν κάτι είναι σε υπολογιστή άλλου, δεν είναι στην ουσία του πράγματος δικό μου. Μόνο με NAS έχεις πραγματικά δικό σου cloud.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα... αυτό που έπαθαν οι χρήστες του Plex που είχαν τον δικό τους server στο hetzner.. ένα ωραίο πρωί το Plex αποφάσισε να μπανάρει το hetzner.

Από άποψη τιμών... φτηνότερη επιλογή από το OneDrive δεν υπάρχει.

6 TB στο OneDrive μαζί με άδειες Office με 4,6 ευρώ το μήνα, τόσο βγαίνει το μήνα κάνοντας τον υπολογισμό. Και βγαίνει και σε προσφορά συνέχεια στα 55 ευρώ, και μπορεί να σου βγουν 6 ΤΒ μόνο με 3,4 ευρώ το μήνα. Και παίρνοντας γερμανικό κλειδί είσαι απόλυτα νόμιμος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κλειδί και στην Ελλάδα λόγω της ευρωπαϊκής νομοθεσίας.

https://www.amazon.de/dp/B08VF19JRD?language=en_GB

Αν θες σώνει και καλά 1 TB, υπάρχει το Personal που βγαίνει 4,5 ευρώ το μήνα και επειδή βγαίνει συνέχεια σε προσφορά στα 40 ευρώ, φτάνει να σου βγαίνει μέχρι και 3 ευρώ το μήνα το πακέτο αυτό.

https://www.amazon.de/dp/B00ISRZFES?language=en_GB

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο edge είναι μια χαρά πλέον, αν και φανατικός του firefox πλέον τον δουλεύω περισσότερο τον edge, είναι ελαφρύς, τρέχει τα πάντα ως chromium συν τα plugins, έχει ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά όπως συλλογές κλπ και τρώει λιγότερη ραμ. για το 95% των χρηστών είναι μια χαρά. Αλλά έχουν συνηθίσει και ζητάνε όλοι chrome. Τώρα αυτό το Onedrive, είμαι χρήστης του από παλιά, αλλά αυτό που έκανε πριν λίγο καιρό που ξαφνικά πέρασε το desktop στο cloud ήταν απαράδεκτο, έχασα την μπάλα, πέρασε και του desktop και του laptop και είχα κοινό desktop, θεωρητικά είναι γαμάτο, στην πράξη είναι γάματα, δεν θέλω της δουλειάς στο προσωπικό pc και το αντίθετο, άσε που μου μπέρδεψε και τα backup που είχα να πάνε στο Nas και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω τρόπο να τα ξεμπερδέψω όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, aypnia said:

Καλό το hetzner αλλά δικό σου cloud δεν έχεις με αυτό. Όταν κάτι είναι σε υπολογιστή άλλου, δεν είναι στην ουσία του πράγματος δικό μου. Μόνο με NAS έχεις πραγματικά δικό σου cloud.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα... αυτό που έπαθαν οι χρήστες του Plex που είχαν τον δικό τους server στο hetzner.. ένα ωραίο πρωί το Plex αποφάσισε να μπανάρει το hetzner.

Από άποψη τιμών... φτηνότερη επιλογή από το OneDrive δεν υπάρχει.

6 TB στο OneDrive μαζί με άδειες Office με 4,6 ευρώ το μήνα, τόσο βγαίνει το μήνα κάνοντας τον υπολογισμό. Και βγαίνει και σε προσφορά συνέχεια στα 55 ευρώ, και μπορεί να σου βγουν 6 ΤΒ μόνο με 3,4 ευρώ το μήνα. Και παίρνοντας γερμανικό κλειδί είσαι απόλυτα νόμιμος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κλειδί και στην Ελλάδα λόγω της ευρωπαϊκής νομοθεσίας.

https://www.amazon.de/dp/B08VF19JRD?language=en_GB

Αν θες σώνει και καλά 1 TB, υπάρχει το Personal που βγαίνει 4,5 ευρώ το μήνα και επειδή βγαίνει συνέχεια σε προσφορά στα 40 ευρώ, φτάνει να σου βγαίνει μέχρι και 3 ευρώ το μήνα το πακέτο αυτό.

https://www.amazon.de/dp/B00ISRZFES?language=en_GB

Δεν είναι όμοια ρε συ τα 2. Το NextCloud είναι ολόκληρη σουίτα με προγράμματα, με δικό σου messenger πχ και πόσα άλλα που το OneDrive απλά δεν! Και πάλι το πατάς και ένα full encryption και άσε την hetzner να κοιτάει. Και το πας και selfhosted αν δεν θες να είναι σε server άλλου, ακόμα και σε τοπικό nas. Αν και όπως είπα εγώ έχω synology nas, μόνο cloud δεν το θεωρώ. Και πάνω σε αυτό έχω περάσει τα 6 accounts του OneDrive για να μου παίρνει εκεί remote backup (τα 6 από τα 18ΤΒ).
Anyway όπως είπα, τα πάντα είναι ανάλογα τις ανάγκες και το budget. Πχ έχω 1ΤΒ από asuscloud που το πήρα 15€ για 1 χρόνο με ΦΠΑ και χωρίς VPN. Πιο οικονομικό δεν έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Αντε με το καλο και τα 12 να είναι ελαφρύτερα και καθαρότερα, απο τα ήδη άψογα 11, ώστε να εξαλειφθούν και τελείως κατι linux κτλ αμπαλα λειτουργικά τα οποία η μονη χρήση τους ειναι να δημιουργούν memes και πονοκέφαλο στους προγραμματιστές που τα υποστηρίζουν απο λύπηση.

Εντάξει, παραδέξου ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με το linux... Δεν γνωρίζεις προφανώς ότι οι περισσότερες ιστοσελίδες φιλοξενούνται σε servers που τρέχουν linux. Το κινητό σου που κατά πάσα πιθανότητα είναι android, τρέχει ένα παρακλάδι του linux. Οι περισσότερες συσκευές στο σπίτι σου που αλληλεπιδρούν μαζί σου, τρέχουν linux ( π.χ. media players ).

Κάθε άλλο παρά λύπηση είναι το κίνητρο όσων υποστηρίζουν το linux. Δεν υπάρχει τίποτα στο οποίο να υπερτερεί το λειτουργικό των windows έναντι του linux, με εξαίρεση τις εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά για windows και συντηρούν το μονοπώλιο της Microsoft. Το linux είναι ένα λειτουργικό ανοιχτού κώδικα, κάτι που σημαίνει ότι αν έχεις τις γνώσεις, μπορείς να ανοίξεις τα source files του, να δεις τί ακριβώς κάνει και αν θέλεις, να κάνεις τις τροποποιήσεις σου. Μπορείς να παρέμβεις στον kernel, μπορείς να παρέμβεις σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το λειτουργικό και τις εφαρμογές ( πάλι, αν έχεις τις γνώσεις ) και σε αυτό ακριβώς οφείλεται το γεγονός ότι το linux αναβαθμίζεται και ενημερώνεται πολύ τακτικά, αμέσως μόλις παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα: υπάρχουν πέραν των επίσημων φορέων, αμέτρητοι χρήστες με γνώσεις που αξιολογούν τα source files, εντοπίζουν και διορθώνουν προβλήματα. Αντίθετα, τα windows είναι ένα λειτουργικό κλειστού κώδικα, στο οποίο δεν μπορεί να παρέμβει κάποιος. Επιπλέον, σε πιο εξελιγμένες διανομές του linux ( arch, gentoo ),  μπορεί κάποιος να παραμετροποιήσει το λειτουργικό σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή, να κάνει compile τον κώδικα ακριβώς σύμφωνα με τις ανάγκες του συστήματος, λειτουργικό κομμένο και ραμμένο στα χαρακτηριστικά του υπολογιστή. 

Υ.Γ. Αν ήταν για λύπηση το linux, τότε εξήγησέ μας γιατί ένας απο τους μεγάλους σπόνσορες αυτού του λειτουργικού είναι η ίδια η Microsoft...

 

Είναι πασιφανές ότι δεν το κατέχεις, αλλά εντάξει... Καλό είναι να ασχολείσαι με κάτι πριν το σχολιάσεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Δεν είναι όμοια ρε συ τα 2. Το NextCloud είναι ολόκληρη σουίτα με προγράμματα, με δικό σου messenger πχ και πόσα άλλα που το OneDrive απλά δεν! Και πάλι το πατάς και ένα full encryption και άσε την hetzner να κοιτάει. Και το πας και selfhosted αν δεν θες να είναι σε server άλλου, ακόμα και σε τοπικό nas. Αν και όπως είπα εγώ έχω synology nas, μόνο cloud δεν το θεωρώ. Και πάνω σε αυτό έχω περάσει τα 6 accounts του OneDrive για να μου παίρνει εκεί remote backup (τα 6 από τα 18ΤΒ).
Anyway όπως είπα, τα πάντα είναι ανάλογα τις ανάγκες και το budget. Πχ έχω 1ΤΒ από asuscloud που το πήρα 15€ για 1 χρόνο με ΦΠΑ και χωρίς VPN. Πιο οικονομικό δεν έχει. 

Ταιριάζουμε... κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω. Synology και OneDrive πάνω σε αυτό.

To Synology Drive γιατί δεν το θεωρείς λύση cloud; Βέβαια εξαρτάται και από τη ταχύτητα upload που έχει ο καθένας, αλλά αν έχει κάποιος βαρβάτο upload... Για αυτό δεν το θεωρείς λύση cloud, λόγω της ταχύτητας upload που έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, aypnia said:

Ταιριάζουμε... κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω. Synology και OneDrive πάνω σε αυτό.

To Synology Drive γιατί δεν το θεωρείς λύση cloud; Βέβαια εξαρτάται και από τη ταχύτητα upload που έχει ο καθένας, αλλά αν έχει κάποιος βαρβάτο upload... Για αυτό δεν το θεωρείς λύση cloud, λόγω της ταχύτητας upload που έχεις;

Γιατί το έχω local γι'αυτό δεν το λέω cloud. Cloud λέω όλα όσα δεν τα έχω εδώ τοπικά, αλλά ναι οκ με το drive και το photos και τα υπόλοιπα είναι σαν Cloud όταν είμαι έξω. Τώρα από ταχύτητα 1000/100 έχω από cosmote αλλά το εύκολο είναι να κάνω DSM και docker https://github.com/vdsm/virtual-dsm σε κάνα vm αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Εντάξει, παραδέξου ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με το linux...

Ώπα ώπα αδερφέ κανε ένα διάλειμμα, κανε ένα Κιτ Κατ 😋

Εννοείται δεν εχω ασχοληθεί, τι ασχολία να κάνω εκεί μέσα μουσικη με media player?

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Δεν γνωρίζεις προφανώς ότι

Είσαι out of context, το άρθρο αναφέρεται στα Desktop PCs και προφανώς και εγώ σε αυτο το segment αναφέρομαι, οχι στους Servers κτλ.

Τώρα αμα τα linux τα χρησιμοποιεί η Nasa στο πυρηνικό σταθμό της στο φεγγάρι λίγο με απασχολεί.

Για την συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού, η αξία των Linux είναι: κάτσε να υπολογίσω...χμμμ...μαζί με τη στρογγυλοποίηση κτλ.... εχμ οκ-------->> Ακριβώς 0

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

να παρέμβεις στον kernel

Έλα ρε συ αυθεντική διασκέδαση, οτι πρέπει για ενα πρωινό Κυριακής με καφεδάκι.😁

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Καλό είναι να ασχολείσαι με κάτι πριν το σχολιάσεις.

Σιγά μη βγάλω και χαρτί απο το υπουργείο Παιδείας, τι διαβάζω θεέ μου πρωινιατικα.

Υ.Γ. Όταν γράφεις το σεντόνι των δακρύων, βάζε και καμια παράγραφο να διαβάζεται και πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ώπα ώπα αδερφέ κανε ένα διάλειμμα, κανε ένα Κιτ Κατ 😋

Εννοείται δεν εχω ασχοληθεί, τι ασχολία να κάνω εκεί μέσα μουσικη με media player?

Είσαι out of context, το άρθρο αναφέρεται στα Desktop PCs και προφανώς και εγώ σε αυτο το segment αναφέρομαι, οχι στους Servers κτλ.

Τώρα αμα τα linux τα χρησιμοποιεί η Nasa στο πυρηνικό σταθμό της στο φεγγάρι λίγο με απασχολεί.

Για την συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού, η αξία των Linux είναι: κάτσε να υπολογίσω...χμμμ...μαζί με τη στρογγυλοποίηση κτλ.... εχμ οκ-------->> Ακριβώς 0

Έλα ρε συ αυθεντική διασκέδαση, οτι πρέπει για ενα πρωινό Κυριακής με καφεδάκι.😁

Σιγά μη βγάλω και χαρτί απο το υπουργείο Παιδείας, τι διαβάζω θεέ μου πρωινιατικα.

Υ.Γ. Όταν γράφεις το σεντόνι των δακρύων, βάζε και καμια παράγραφο να διαβάζεται και πιο εύκολα.

Δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείς με το linux. Γενικά όμως στη ζωή, καλό είναι να σχολιάζουμε κάτι που γνωρίζουμε, αλλιώς καλύτερα να σιωπούμε. Δεν είναι εξυπνάδα να χλευάζουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε, είναι αφέλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείς με το linux. Γενικά όμως στη ζωή, καλό είναι να σχολιάζουμε κάτι που γνωρίζουμε, αλλιώς καλύτερα να σιωπούμε. Δεν είναι εξυπνάδα να χλευάζουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε, είναι αφέλεια.

Δε θα ασχοληθώ με κάτι που θα κάνει τη ζωή μου δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, deadsoul είπε

Δε θα ασχοληθώ με κάτι που θα κάνει τη ζωή μου δύσκολη.

Κι εγώ δεν θα ασχοληθώ άλλο με άτομα που σχολιάζουν κάτι που δεν κατέχουν. Καλή συνέχεια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, aypnia said:

Χαρακτηριστικό παράδειγμα... αυτό που έπαθαν οι χρήστες του Plex που είχαν τον δικό τους server στο hetzner.. ένα ωραίο πρωί το Plex αποφάσισε να μπανάρει το hetzner.

Ναι γιατι ο "Hetzner" είναι ήδη ban σε ενα σωρό servers και δίκτυα. Και επειδή είναι πιό εύκολο μπανάρουν τα asn και bye (AS24940 & AS213230).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pW είπε

Μία χαρά είναι ο edge ας μείνει εκεί που είναι. Εγώ απορώ με τους υποστηρικτές του chrome. Είναι ο μεγαλύτερος σπιούνος όλων τον εποχών και ο κόσμος κλαίει για το blotware των windows

 

Για τον Edge διαφωνώ. Δε θα λήψει σε κανένα. Για τον Chrome συμφωνώ, αλλά είναι θέμα γούστου και ο καθένας τον επιλέγει να τον βάλει στον υπολογιστή του, δεν του τον επιβάλλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...