Προς το περιεχόμενο

Η Google θέλει η Ευρώπη να κατατάξει το iMessage ως gatekeeper, προσβάσιμο και σε τρίτες υπηρεσίες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Καθόλου.

 Πρόσεξα απεναντίας πολύ για κάθε λέξη που χρησιμοποίησα φίλε 

 Η apple ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ και ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 

 Υπάρχουν και άλλες επιλογές για όποιον δεν θέλει 

 Στο δε messaging ΑΠΕΙΡΕΣ 

 

Μα αυτό ακριβώς κάνει !

 Έχει την κορυφαία εφαρμογή messaging επιτρέποντας παράλληλα και όλες τις υπόλοιπες στο store της .

 Η πονηράδα που λες θα ήταν να ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕ να έχεις αποκλειστικά και μόνο το I message.

 Επίσης γιατί ακριβώς είμαι πρόβατο ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ και χρυσοπλήρωσα να ρισκάρω να αρχίσει ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ 

 Περιμένω εξήγηση τεκμηριωμένη 

Δεν έχει καμία κορυφαία εφαρμογή. Έχει μια εφαρμογή στο κλειδωμένο λογισμικό που βγάζει και τη βάζουν να δουλεύει το ΙΔΙΟ και εκτός iphone. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Πλήρωσες για να δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ παντού και ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ IOS. Κάτι που η ίδια η Apple το εμποδίζει απλά για προσωπικό της συμφέρον.

Θα αναγκαστεί να το κάνει αργά η γρήγορα θέλοντας και μη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Όταν καταλάβεις τι ακριβώς ζητάει η Google και οι υπόλοιποι από την apple συγκεκριμένα εδώ για το I message θα σου εξηγήσω (ξανά) πως θα ζημιωθώ .

Μια υποστηριξη για rcs ζηταει η google, τσιλαρε που θα ζημιωθεις κιολας. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hellghan είπε

Δεν έχει καμία κορυφαία εφαρμογή. Έχει μια εφαρμογή στο κλειδωμένο λογισμικό που βγάζει και τη βάζουν να δουλεύει το ΙΔΙΟ και εκτός iphone. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Πλήρωσες για να δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ παντού και ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ IOS. Κάτι που η ίδια η Apple το εμποδίζει απλά για προσωπικό της συμφέρον.

Θα αναγκαστεί να το κάνει αργά η γρήγορα θέλοντας και μη

Με την τελευταία πρόταση υποθέτω υπερασπίζεσαι την ελευθερία του κάθε δημιουργού να ορίζει το προϊόν του όπως ο ίδιος θέλει. Θα ήθελα να ήταν οι καταναλωτές - πελάτες της που θα την οδηγήσουν να το υιοθετήσει αυτό το πρωτόκολλο και όχι όλοι όσοι ΔΕΝ θέλουν να αποκτήσουν συσκευή ios…

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, moican είπε

Με την τελευταία πρόταση υποθέτω υπερασπίζεσαι την ελευθερία του κάθε δημιουργού να ορίζει το προϊόν του όπως ο ίδιος θέλει. Θα ήθελα να ήταν οι καταναλωτές - πελάτες της που θα την οδηγήσουν να το υιοθετήσει αυτό το πρωτόκολλο και όχι όλοι όσοι ΔΕΝ θέλουν να αποκτήσουν συσκευή ios…

Συμφωνώ σε αυτό που λες, με μια υποσημείωση όμως. Να ενημερώσει πλήρως και με κάθε ειλικρίνεια για την κατάσταση τους χρήστες της, έτσι ώστε να αποφασίσουν τι θέλουν. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει για το RCS και το πρόβλημα που συζητάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, moican είπε

Με την τελευταία πρόταση υποθέτω υπερασπίζεσαι την ελευθερία του κάθε δημιουργού να ορίζει το προϊόν του όπως ο ίδιος θέλει. Θα ήθελα να ήταν οι καταναλωτές - πελάτες της που θα την οδηγήσουν να το υιοθετήσει αυτό το πρωτόκολλο και όχι όλοι όσοι ΔΕΝ θέλουν να αποκτήσουν συσκευή ios…

εγώ είμαι πελάτης της και θέλω να στέλνω full μυνήματα παντού, όχι μόνο σε iphone

φαντάσου να μπορούσες να στείλεις email με εικόνες μόνο σε κάποιον που έχει email στον ίδιο πάροχο

και πολύ άργησε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, john_ είπε

Το RCS δεν έχει να κάνει με τη Google. Είναι απλά μια γλώσσα επικοινωνίας συστημάτων και είναι ήδη το standard. 

Όπως προείπα, είναι το αντίστοιχο HTTP στους browsers. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς ό,τι browser σου κάνει όρεξη για να μπαίνεις εδώ. Το ίδιο δικαίωμα πρέπει να έχεις και για το messaging.

  • Θέλεις να αποθηκεύονται όλα offline; Θα επιλέξεις ένα ελεύθερο open-source messaging app που υποστηρίζει RCS.
  • Θέλεις να αποθηκεύονται στο Google one drive; Θα επιλέξεις Google Messages που υποστηρίζει ήδη RCS.
  • Θέλεις να αποθηκεύονται στο Apple Cloud; Θα επιλέξεις το iMessages (όταν υποστηρίξει το RCS, αυτό που κουβεντιάζουμε μόλις).
  • Θέλεις να αποθηκεύονται στο Samsung cloud; Samsung Messages που υποστηρίζει ήδη RCS

Η διαφορά είναι πως όλα αυτα επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω του RCS, όχι ο καθένας ξεχωριστά λες και έχει δικό του στάβλο.


 

 

Όπως τα λες είναι.Απλά  δύσκολα θα επιβιώσουν τα 3rd party apps απέναντι στα Stock εκτός από τα ήδη υπάρχοντα πχ what’s up.

Το να θέλουν ντε και καλά ένα app να το υιοθετήσει δεν είναι λογικό από την στιγμή που μπορεί να γίνει απεγκατάσταση και να χρησιμοποιείς οποίο θέλεις . Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το iMessage αλλά το Viber. Δύσκολα στην Ελλάδα να έχεις πολλούς με iMessage ,θεωρώ όμως ότι είναι καλύτερο.

Θα ήθελα το RCS για επικοινωνία με μη apple συσκευές στο iMessage αλλά αυτό είναι καθαρά επιλογή και όχι υποχρέωση της Apple.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μια υποστηριξη για rcs ζηταει η google, τσιλαρε που θα ζημιωθεις κιολας. 

Ε αφού το λες εσυ ο @SabotazNicετσι θα είναι όποτε τσιλαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ε αφού το λες εσυ ο @SabotazNicετσι θα είναι όποτε τσιλαρω

Μεχρι στιγμης, εσυ ως bmwακιας, πρεπει να αποδειξεις οτι θα σε ζημιωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω αλλες βλακειες με την καταντια της Ευρωπης. Εδω ο κοσμος καιγεται και οι χαρτογιακαδες πετανε χαρταετο παιζουν τα παιχνιδια τους με τα δις τους. Νισαφι πια. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μεχρι στιγμης, εσυ ως bmwακιας, πρεπει να αποδειξεις οτι θα σε ζημιωσει.

Με κουράζει να λέω τα ίδια και τα ίδια .

 Σαν χρήστης των προϊόντων της ΑΠΑΙΤΩ από την apple να ΜΗΝ κάνει βήμα πίσω στη χούντα επιβολής  κοινοκτημοσύνης της ΕΕ.(για τα δικά της συμφέροντα πάντα) 

 Αρέσκομαι στο οικοσύστημα της όπου ΟΛΑ δουλεύουν τέλεια I message έρχεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε Apple Watch MacBook και I phone με όλα τα καλά του και ΔΕΝ θέλω ούτε με ενδιαφέρει να αλλάξει αυτό .

 Με τους υπόλοιπους μιλάω με τις υπάρχουσες εφαρμογές επικοινωνίας τις γνωστές όποτε εγώ σαν χρήστης είμαι απόλυτα ο ικανοποιημένος .

 Υ.Γ η αναφορά σου στο nickname υποδηλώνει πολλά 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Όπως τα λες είναι.Απλά  δύσκολα θα επιβιώσουν τα 3rd party apps απέναντι στα Stock εκτός από τα ήδη υπάρχοντα πχ what’s up.

Το να θέλουν ντε και καλά ένα app να το υιοθετήσει δεν είναι λογικό από την στιγμή που μπορεί να γίνει απεγκατάσταση και να χρησιμοποιείς οποίο θέλεις . Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το iMessage αλλά το Viber. Δύσκολα στην Ελλάδα να έχεις πολλούς με iMessage ,θεωρώ όμως ότι είναι καλύτερο.

Θα ήθελα το RCS για επικοινωνία με μη apple συσκευές στο iMessage αλλά αυτό είναι καθαρά επιλογή και όχι υποχρέωση της Apple.

 

Μα κανείς δεν σταματάει τα third party apps να υποστηρίξουν και εκείνα το RCS. Αν το κάνουν θα στέλνεις εσύ από Viber μηνύματα σε κάποιον που έχει Telegram. Ασχέτως αν είναι ο άλλος iOS είτε Android. Αυτό είναι και όλη η ουσία, ένα universal σύστημα όπως το web. 

Τώρα για το τι συμβαίνει με την Apple και το RCS, είναι παρόμοια κατάσταση με το lightning και type-c.

 

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Με κουράζει να λέω τα ίδια και τα ίδια .

 Σαν χρήστης των προϊόντων της ΑΠΑΙΤΩ από την apple να ΜΗΝ κάνει βήμα πίσω στη χούντα επιβολής  κοινοκτημοσύνης της ΕΕ.(για τα δικά της συμφέροντα πάντα) 

Δικά σου συμφέροντα είναι, όχι της Apple, αυτά διεκδικεί η ΕΕ για εσένα.

 

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Αρέσκομαι στο οικοσύστημα της όπου ΟΛΑ δουλεύουν τέλεια I message έρχεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε Apple Watch MacBook και I phone με όλα τα καλά του και ΔΕΝ θέλω ούτε με ενδιαφέρει να αλλάξει αυτό

Θα συνεχίσει να δουλεύει τέλεια. Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτό.

 

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Με τους υπόλοιπους μιλάω με τις υπάρχουσες εφαρμογές επικοινωνίας τις γνωστές όποτε εγώ σαν χρήστης είμαι απόλυτα ο ικανοποιημένος .

Αντί για 1002 εφαρμογές θα μπορούσες να έχεις 1-2. Δεν θα χρειάζεται να έχεις Viber για να στέλνεις σε Viber. Μπορείς να έχεις Whatsapp για να στέλνεις και σε Viber. Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρο μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, john_ said:

Δεν έχει να κάνει με τι αρέσει στην καθεμία εταιρία. Είναι πιο βαθύ το πρόβλημα.

Φαντάζεσαι τώρα που γράφεις εδώ στο φόρουμ να έπρεπε να μπαίνεις μόνο με Mozilla Firefox διότι το insomnia χρησιμοποιεί ένα δικό του πρωτόκολλο δικτύου που μόνο ο Firefox υποστηρίζει;

Όπως επιλέγεις τι browser θέλεις να χρησιμοποιείς ανάλογα τις ανάγκες σου, το ίδιο ακριβώς δικαίωμα έχεις στο τι messaging app θέλεις να χρησιμοποιείς ανάλογα τις ανάγκες σου.

Browsing -> HTTP

Messaging -> RCS

Και το insomnia δεν είναι δημόσιο αγαθό, αν ήθελαν να μπαίνεις αποκλειστικά με mozilla (που το χρησιμοποιώ) όποιος ήθελε να μπει θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει mozilla. Φαντάσου ότι με τον brave δεν μπορώ να μπω καν στο gmail, αν θέλω να το χρησιμοποιήσω πρέπει να μπω με κανονικό browser, δεν ξέρω τι κόλλημα τρώει, λογικά μπλοκάρει κάτι σημαντικό και δεν αφήνει το site να λειτουργήσει.

Υπάρχουν site που για να μπεις θέλει πρώτα να τους πληρώσεις, κι ας έχουν και διαφημίσεις. Υπάρχουν προγράμματα που είναι επί πληρωμή και τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος... gatekeeper επί πληρωμή τι πράγματα είναι αυτά!

Ακόμα καλύτερα υπάρχουν διαδικτυακές υπηρεσίες που για να τις χρησιμοποιήσεις θέλει να έχεις το δικό τους πρόγραμμα (client) γιατί δεν παίζουν σε browser καν.

Υπάρχουν κινητά που δεν είναι καν smart και δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές και στέλνεις μηνύματα μόνο μέσω του παρόχου σου, ούτε viber/whatsup/iMessages ούτε τίποτα!!

~~

Ακόμα κι αν το iPhone σου επέτρεπε να στέλνεις μηνύματα ΜΟΝΟ με iMessages πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν κάποιος θέλει να στάξει 2000 χιλιάρικα για να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει τίποτα άλλο εκτός από αυτό που του επιβάλλει η Apple ποιος είμαι εγώ να του πω όχι.

Φαντάσου ότι το Mac είναι λειτουργικό που δεν μπαίνει σε κανέναν απολύτως άλλο hardware εκτός της apple, όποιος θέλει Macintosh πρέπει να αγοράσει και το υλικό από την Apple. Η ίδια εταιρία κάνει προγράμματα που υπάρχουν μόνο στο δικό της λειτουργικό, το ίδιο και η Microsoft.

Το whatsapp  σου επιτρέπει να στέλνεις αρχεία μέχρι 16ΜΒ ενώ το viber μέχρι 200! Να υποχρεώσουν τον Zuck να το κάνει κι εκείνος 200ΜΒ, gatekeeper είναι και το whatsup.

Το να στέλνεις μηνύματα από viber σε iMessages και whatsapp είναι το ζητούμενο; Και ποιος μας είπε ότι το θέλουμε; Το whatsapp π.χ. ανήκει στην Meta, τέρμα δυστοπική εταιρία, το viber είναι πιο φιλελεύθερο, γιατί να γίνουν όλα μία σούπα δηλαδή;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ενοχλεί να υπάρχει μία εφαρμογή για μηνύματα με συγκεκριμένες δυνατότητες ή αδυναμίες.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, john_ είπε

Αν το κάνουν θα στέλνεις εσύ από Viber μηνύματα σε κάποιον που έχει Telegram. Ασχέτως αν είναι ο άλλος iOS είτε Android. Αυτό είναι και όλη η ουσία, ένα universal σύστημα όπως το web. 

Ρε φίλε τώρα σοβαρολογείς η κουβέντα να κάνουμε .

 Για το θεό δηλαδή πιστεύεις πως θα δουλεύει αυτό σωστά ;;

 Που ζείτε μερικοί αλήθεια .

 Εδώ Viber με Viber και γενικά οι ίδιες οι εφαρμογές παρουσιάζουν προβλήματα και πιστεύεις εσυ πως διαφορετικές εφαρμογές μεταξύ τους θα δουλεύουν ρολοι ;;;

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Και το insomnia δεν είναι δημόσιο αγαθό, αν ήθελαν να μπαίνεις αποκλειστικά με mozilla (που το χρησιμοποιώ) όποιος ήθελε να μπει θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει mozilla. Φαντάσου ότι με τον brave δεν μπορώ να μπω καν στο gmail, αν θέλω να το χρησιμοποιήσω πρέπει να μπω με κανονικό browser, δεν ξέρω τι κόλλημα τρώει, λογικά μπλοκάρει κάτι σημαντικό και δεν αφήνει το site να λειτουργήσει.

Υπάρχουν site που για να μπεις θέλει πρώτα να τους πληρώσεις, κι ας έχουν και διαφημίσεις. Υπάρχουν προγράμματα που είναι επί πληρωμή και τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος... gatekeeper επί πληρωμή τι πράγματα είναι αυτά!

Ακόμα καλύτερα υπάρχουν διαδικτυακές υπηρεσίες που για να τις χρησιμοποιήσεις θέλει να έχεις το δικό τους πρόγραμμα (client) γιατί δεν παίζουν σε browser καν.

Υπάρχουν κινητά που δεν είναι καν smart και δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές και στέλνεις μηνύματα μόνο μέσω του παρόχου σου, ούτε viber/whatsup/iMessages ούτε τίποτα!!

~~

Ακόμα κι αν το iPhone σου επέτρεπε να στέλνεις μηνύματα ΜΟΝΟ με iMessages πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν κάποιος θέλει να στάξει 2000 χιλιάρικα για να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει τίποτα άλλο εκτός από αυτό που του επιβάλλει η Apple ποιος είμαι εγώ να του πω όχι.

Φαντάσου ότι το Mac είναι λειτουργικό που δεν μπαίνει σε κανέναν απολύτως άλλο hardware εκτός της apple, όποιος θέλει Macintosh πρέπει να αγοράσει και το υλικό από την Apple. Η ίδια εταιρία κάνει προγράμματα που υπάρχουν μόνο στο δικό της λειτουργικό, το ίδιο και η Microsoft.

Το whatsapp  σου επιτρέπει να στέλνεις αρχεία μέχρι 16ΜΒ ενώ το viber μέχρι 200! Να υποχρεώσουν τον Zuck να το κάνει κι εκείνος 200ΜΒ, gatekeeper είναι και το whatsup.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ενοχλεί να υπάρχει μία εφαρμογή για μηνύματα με συγκεκριμένες δυνατότητες ή αδυναμίες.

Επίσης να υποχρεώσουν την Nintendo να δώσει τους αποκλειστικούς τίτλους της και σε άλλες πλατφόρμες γιατί ;; Γιατί έτσι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε τώρα σοβαρολογείς η κουβέντα να κάνουμε .

 Για το θεό δηλαδή πιστεύεις πως θα δουλεύει αυτό σωστά ;;

 Που ζείτε μερικοί αλήθεια .

 Εδώ Viber με Viber και γενικά οι ίδιες οι εφαρμογές παρουσιάζουν προβλήματα και πιστεύεις εσυ πως διαφορετικές εφαρμογές μεταξύ τους θα δουλεύουν ρολοι ;;;

Φίλε μου επειδή δεν μπορώ να γράφω τα ίδια και τα ίδια, επειδή δεν γνωρίζεις τι σημαίνει πρωτόκολλο, θα σου έλεγα για αρχή να μάθεις τι είναι. Έτσι θα απαντηθεί και η ερώτηση σου.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...