Προς το περιεχόμενο

Η Google θέλει η Ευρώπη να κατατάξει το iMessage ως gatekeeper, προσβάσιμο και σε τρίτες υπηρεσίες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Chris_BMW said:

Ρε φίλε τώρα σοβαρολογείς η κουβέντα να κάνουμε .

 Για το θεό δηλαδή πιστεύεις πως θα δουλεύει αυτό σωστά ;;

 Που ζείτε μερικοί αλήθεια .

 Εδώ Viber με Viber και γενικά οι ίδιες οι εφαρμογές παρουσιάζουν προβλήματα και πιστεύεις εσυ πως διαφορετικές εφαρμογές μεταξύ τους θα δουλεύουν ρολοι ;;;

Εν τω μεταξύ όχι μόνο δεν θα δουλέψουν μεταξύ τους, ΔΕΝ θέλουμε καν να προσπαθήσουν να τα κάνουν όλα μία σούπα. Θέλουμε η κάθε εφαρμογή να έχει τις ιδιαιτερότητές της ώστε να μπορούμε να επιλέγουμε.

6 minutes ago, Chris_BMW said:

Επίσης να υποχρεώσουν την Nintendo να δώσει τους αποκλειστικούς τίτλους της και σε άλλες πλατφόρμες γιατί ;; Γιατί έτσι .

ΑΚΡΙΒΩΣ, ένα σκασμό χρήστες έχει η nintento, είναι gatekeepers.

Επίσης πληρώνω netflix και δεν μπορώ καν να δω Amazon prime με την ίδια συνδρομή... τι gatekeeper-ιές είναι αυτές βραδιάτικα και τα παίρνω στο κρανίο να πούμε!!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Εν τω μεταξύ όχι μόνο δεν θα δουλέψουν μεταξύ τους, ΔΕΝ θέλουμε καν να προσπαθήσουν να τα κάνουν όλα μία σούπα. Θέλουμε η κάθε εφαρμογή να έχει τις ιδιαιτερότητές της ώστε να μπορούμε να επιλέγουμε.

Θα μπορείς να επιλέγεις, αυτό είναι όλη η ουσία!

Τώρα είναι που δεν μπορείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, john_ said:

Θα μπορείς να επιλέγεις, αυτό είναι όλη η ουσία!

Τώρα είναι που δεν μπορείς!

Δεν μπορώ να επιλέξω αν θα χρησιμοποιήσω viber ή whatsapp ή iMessages? Δεν υπάρχουν και σε android και σε iPhone?

Αλλά και να μην υπήρχαν αν ήθελα ντε και καλά μία εφαρμογή που υπήρχε σε συγκεκριμένο οικοσύστημα θα το αγόραζα γι' αυτό.

Άμα έχεις Amazon prime δεν έχει Witcher μέσα, αν θέλεις Witcher πρέπει να πληρώσεις για Netflix.

Αν θέλεις iOS πρέπει να πάρεις Apple. Αν θέλεις να πάρεις συσκευή της Apple δεν γίνεται να έχει android μέσα.
Αν θέλεις MiUi εκτός του ότι είσαι μαζόχας πρέπει να πάρεις Xiaomάρα και ξερό ψωμί!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_ είπε

Φίλε μου επειδή δεν μπορώ να γράφω τα ίδια και τα ίδια, επειδή δεν γνωρίζεις τι σημαίνει πρωτόκολλο, θα σου έλεγα για αρχή να μάθεις τι είναι. Έτσι θα απαντηθεί και η ερώτηση σου.

Αγόρι μου η ερώτηση μου είναι μια και μοναδική!:

 πιστεύεις πως αυτό που έχεις στο μυαλό σου θα δουλεύει ΣΩΣΤΑ και το πρόβλημα είναι η μη αποδοχή του πρωτοκόλλου από την apple???

 

6 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Εν τω μεταξύ όχι μόνο δεν θα δουλέψουν μεταξύ τους, ΔΕΝ θέλουμε καν να προσπαθήσουν να τα κάνουν όλα μία σούπα. Θέλουμε η κάθε εφαρμογή να έχει τις ιδιαιτερότητές της ώστε να μπορούμε να επιλέγουμε.

ΑΚΡΙΒΩΣ, ένα σκασμό χρήστες έχει η nintento, είναι gatekeepers.

Επίσης πληρώνω netflix και δεν μπορώ καν να δω Amazon prime με την ίδια συνδρομή... τι gatekeeper-ιές είναι αυτές βραδιάτικα και τα παίρνω στο κρανίο να πούμε!!

Άστο φίλε ούτε που τα είχα σκεφτεί αυτά !!!

 Πωωωωω με τρέλανες και μένα βραδιάτικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Δεν μπορώ να επιλέξω αν θα χρησιμοποιήσω viber ή whatsapp ή iMessages? Δεν υπάρχουν και σε android και σε iPhone?

Αλλά και να μην υπήρχαν αν ήθελα ντε και καλά μία εφαρμογή που υπήρχε σε συγκεκριμένο οικοσύστημα θα το αγόραζα γι' αυτό.

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς μόνο σε Viber.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς μόνο σε Whatsapp.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς μόνο σε iMessage.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που η Apple δέχεται να υποστηρίξει το RCS.

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς σε Viber, Whatsapp, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς σε Whatsapp, Viber, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς σε iMessage, Viber, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

(Προϋπόθεση και οι παραπάνω εφαρμογές να το υιοθετήσουν)

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Chris_BMW said:

Αγόρι μου η ερώτηση μου είναι μια και μοναδική!:

 πιστεύεις πως αυτό που έχεις στο μυαλό σου θα δουλεύει ΣΩΣΤΑ και το πρόβλημα είναι η μη αποδοχή του πρωτοκόλλου από την apple???

 

Στην ουσία αυτό που μας λέει είναι να γίνουν όλα κάτι όπως λειτουργούν τα email για παράδειγμα, από όπου και να μπεις μπορείς να δεις το email σου, είτε από εφαρμογή για το συγκεκριμένο mail service είτε από browser και προφανώς μπορείς να στείλεις mail από yahoo σε gmail κτλ.

Να κάνουν έτσι όλες τις εφαρμογές μηνυμάτων με ένα πρωτόκολλο, κάτι που εμείς δεν το θέλουμε, δεν μας αφορά να μπορούμε να στέλνουμε μηνύματα π.χ. εκτός τους δικτύου viber και να μπορεί η whatsapp να ρουφάει τα δεδομένα μας για χάρη της Meta.

3 minutes ago, john_ said:

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς μόνο σε Viber.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς μόνο σε Whatsapp.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς μόνο σε iMessage.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που η Apple δέχεται να υποστηρίξει το RCS.

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς σε Viber, Whatsapp, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς σε Whatsapp, Viber, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς σε iMessage, Viber, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

(Προϋπόθεση και οι παραπάνω εφαρμογές να το υιοθετήσουν)

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Ναι με πρόλαβες και το εξήγησα με το παράδειγμα με τα mail, αλλά έδωσα και απάντηση πιο μπροστά

18 minutes ago, Diavolos666 said:

Το να στέλνεις μηνύματα από viber σε iMessages και whatsapp είναι το ζητούμενο; Και ποιος μας είπε ότι το θέλουμε; Το whatsapp π.χ. ανήκει στην Meta, τέρμα δυστοπική εταιρία, το viber είναι πιο φιλελεύθερο, γιατί να γίνουν όλα μία σούπα δηλαδή;

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, john_ είπε

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς μόνο σε Viber.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς μόνο σε Whatsapp.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς μόνο σε iMessage.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που η Apple δέχεται να υποστηρίξει το RCS.

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς σε Viber, Whatsapp, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς σε Whatsapp, Viber, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς σε iMessage, Viber, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

(Προϋπόθεση και οι παραπάνω εφαρμογές να το υιοθετήσουν)

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Δηλαδη έχω Viber θα μπορώ να στέλνω  σε Google messages και ταυτόχρονα θα το λαμβάνει κάποιος που έχει iMessage???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, AtiX said:

Δηλαδη έχω Viber θα μπορώ να στέλνω  σε Google messages και ταυτόχρονα θα το λαμβάνει κάποιος που έχει iMessage???

Ακριβώς, και μη χειρότερα δηλαδή!

Τότε τι νόημα θα έχει να υπάρχουν διαφορετικές εφαρμογές και διαφορετικά δίκτυα;

Στην τελική όσα προγράμματα θέλουν να έχουν ένα δικό τους οικοσύστημα αλλά να υποστηρίζουν και ένα γενικό πρωτόκολλο μηνυμάτων ας το υιοθετήσουν, όσες εφαρμογές δεν θέλουν θα μείνουν κλειστές στο δικό τους οικοσύστημα.

Δηλαδή να μπορείς να στέλνεις μηνύματα στο οικοσύστημα του viber όπως τώρα αλλά αν θέλεις π.χ. να στέλνει και σε άλλη εφαρμογή με άλλο πρωτόκολλο. Να μπορώ να επιλέξω αν θέλω να μπω στην σούπα ή στο σύστημα που με συμφέρει. Αυτό ας το κάνουν, και όποια εφαρμογή δεν θέλει και το γενικό πρωτόκολλο ας μείνει στην απέξω!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Στην ουσία αυτό που μας λέει είναι να γίνουν όλα κάτι όπως λειτουργούν τα email για παράδειγμα, από όπου και να μπεις μπορείς να δεις το email σου, είτε από εφαρμογή για το συγκεκριμένο mail service είτε από browser και προφανώς μπορείς να στείλεις mail από yahoo σε gmail κτλ.

Να κάνουν έτσι όλες τις εφαρμογές μηνυμάτων με ένα πρωτόκολλο, κάτι που εμείς δεν το θέλουμε, δεν μας αφορά να μπορούμε να στέλνουμε μηνύματα π.χ. εκτός τους δικτύου viber και να μπορεί η whatsapp να ρουφάει τα δεδομένα μας για χάρη της Meta.

Ευτυχώς που αρχίζουμε να καταλαβαινομαστε.

Τώρα για το τελευταίο που είπες, είναι στην δική σου ευχέρεια σε ποιον θα δέχεσαι να διαβάζει δεδομένα, Apple Google Viber Facebook κτλ. Αν θέλεις μπορείς απλά να έχεις μια free open source εφαρμογή που υποστηρίζει RCS και δεν αποθηκεύει τίποτα πουθενά. Στέλνεις απλα τα μηνύματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Δηλαδη έχω Viber θα μπορώ να στέλνω  σε Google messages και ταυτόχρονα θα το λαμβάνει κάποιος που έχει iMessage???

Ναι @AtiXμου και θα δούλευε και τέλεια αυτό .

 Απλά πραγματάκια είναι που να την πάρει και τη σηκώσει την apple που δεν θέλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δηλαδη έχω Viber θα μπορώ να στέλνω  σε Google messages και ταυτόχρονα θα το λαμβάνει κάποιος που έχει iMessage???

Αυτό θα συμβεί μόνο εάν έχεις ένα group chat που κάποιοι είναι με Viber, κάποιοι με Google messages και κάποιοι με iMessage.

Αυτή είναι η δύναμη του πρωτοκόλλου.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Chris_BMW said:

Ναι @AtiXμου και θα δούλευε και τέλεια αυτό .

 Απλά πραγματάκια είναι που να την πάρει και τη σηκώσει την apple που δεν θέλει 

Ακριβώς δεν θέλει, θέλει να μείνει απέξω, όσοι έχουν iMessages δεν θα μπορούν στέλνουν μηνύματα σε άλλους εκτός του οικοσυστήματος του iMessages, εάν ο κόσμος το προτιμάει εσύ κι εγώ που κολλάμε; Όποιος θέλει να στείλει μηνύματα στο γενικό πρωτόκολλο θα πρέπει να βάλει μία εφαρμογή που απλά να το υποστηρίζει!

Ακόμα και σε κινητό iPhone αφού μπορεί να βάλει κανείς κι άλλες εφαρμογές για messaging... ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ πάλι δεν μας αφορά αν η Apple θέλει να είναι μόνη της στο οικοσύστημά της με τις δικές τις υπηρεσίες, εφαρμογές και πρωτόκολλα.

Κάποιοι επιλέγουν την Apple καθαρά για το οικοσύστημά της, κάποιοι την αποφεύγουμε για το οικοσύστημά της.

Άλλος αν θέλει χρησιμοποιεί mIRC ακόμα, γούστο του και καπέλο του.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john_ είπε

Αν θέλεις μπορείς απλά να έχεις μια free open source εφαρμογή που υποστηρίζει RCS και δεν αποθηκεύει τίποτα πουθενά. Στέλνεις απλα τα μηνύματα σου.

Μα θα αποθηκεύονται στον άλλον με το νούμερο μου… δεν καταλαβαίνω πως θα με προφυλάξει μια τέτοια λύση…

2 λεπτά πριν, john_ είπε

Αυτό θα συμβεί μόνο εάν έχεις ένα group chat που κάποιοι είναι με Viber, κάποιοι με Google messages και κάποιοι με Viber. 

Αυτή είναι η δύναμη του πρωτοκόλλου.

Ποια δύναμη? Να γίνουν όλοι ένα με τον δυνατότερο να μπορεί να επιβάλει ότι θέλει??? Πραγματικά αντιλαμβάνεστε τι ζητάτε ορισμένοι???

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diavolos666 είπε

Ωραία δεν θέλει, θα μείνει απέξω, όσοι έχουν iMessages δεν θα μπορούν στέλνουν μηνύματα σε άλλους, εάν ο κόσμος το προτιμάει εσύ κι εγώ που κολλάμε;

Άλλος αν θέλει χρησιμοποιεί mIRC ακόμα, γούστο του και καπέλο του.

Τώρα @Diavolos666τσιπουρα πίνεις ;

 συμφωνούμε εμείς 😎

 ειρωνικά το έγραψα αυτό στον @AtiX

 Υ.Γ γιατί όταν υπαγορεύω “bro” στο I message μου βγαζει αυτή ->😎 τη φάτσα ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Chris_BMW said:

Τώρα @Diavolos666τσιπουρα πίνεις ;

 συμφωνούμε εμείς 😎

 ειρωνικά το έγραψα αυτό στον @AtiX

 Υ.Γ γιατί όταν υπαγορεύω “bro” στο I message μου βγαζει αυτή ->😎 τη φάτσα ;;

Βασικά φαίνεται σαν να σου την λέω απλώς απάντησα κι εγώ ειρωνικά. Έβγαλα το "ωραία" έβαλα το "ακριβώς", το έσωσα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...