Προς το περιεχόμενο

Η Google θέλει η Ευρώπη να κατατάξει το iMessage ως gatekeeper, προσβάσιμο και σε τρίτες υπηρεσίες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα θα αποθηκεύονται στον άλλον με το νούμερο μου… δεν καταλαβαίνω πως θα με προφυλάξει μια τέτοια λύση…

Γιατί τώρα τι συμβαίνει; Ότι στέλνεις αποθηκεύεται κάπου, είτε σε σερβερ είτε σε συσκευή.

 

30 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ποια δύναμη? Να γίνουν όλοι ένα με τον δυνατότερο να μπορεί να επιβάλει ότι θέλει??? Πραγματικά αντιλαμβάνεστε τι ζητάτε ορισμένοι???

Interoperability λέγεται. Αυτό το pattern το βρίσκεις παντού, είναι όπως δουλεύει όλος ο κόσμος της τεχνολογίας.

Όταν εσύ παίρνεις ένα νέο κινητό πως νομίζεις πως συνδέεται στο ίδιο wifi σου; Επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο έκδοσης του wifi.

Εάν πάρεις νέο ρούτερ πως θα συνδέεται με το υπάρχον κινητό; επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο του wifi.

Εμείς καταλαβαίνουμε, μάλλον εσείς όχι :)

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, john_ said:

Γιατί τώρα τι συμβαίνει; Ότι στέλνεις αποθηκεύεται κάπου, είτε σε σερβερ είτε σε συσκευή.

Interpolation λέγεται. Αυτό το pattern το βρίσκεις παντού, είναι όπως δουλεύει όλος ο κόσμος της τεχνολογίας.

Όταν εσύ παίρνεις ένα νέο κινητό πως νομίζεις πως συνδέεται στο ίδιο wifi σου; Επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο έκδοσης του wifi.

Εάν πάρεις νέο ρούτερ πως θα συνδέεται με το υπάρχον κινητό; επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο του wifi.

Εμείς καταλαβαίνουμε, μάλλον εσείς όχι :)

Και το minecraft έχει 185 εκ. παίκτες κάθε μήνα, πάνω από 45εκ που είναι το gatekeeping, έχει και σύστημα να μιλάς με μηνύματα μέσα μεταξύ των παικτών σαν chat.

Το discord έχει 196 εκ χρήστες τον μήνα... έχει να κάνεις βιντεοκλήση, ηχητικά μηνύματα, κλήση μόνο με φωνή, groups κτλ όπως ακριβώς το viber.

Μήπως να τους υποχρεώσουμε να μπορούν να στέλνουν μήνυμα μέσω του minecraft/discord και στο iMessages?

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Diavolos666 είπε

Και το minecraft έχει 185 εκ. παίκτες κάθε μήνα, πάνω από 45εκ που είναι το gatekeeping, έχει και σύστημα να μιλάς με μηνύματα μέσα μεταξύ των παικτών σαν chat.

Το discord έχει 196 εκ χρήστες τον μήνα...

Μήπως να τους υποχρεώσουμε να μπορούν να στέλνουν μήνυμα μέσω του minecraft/discord και στο iMessages?

Μιλάμε για υποστήριξη πρωτοκόλλου. Δεν μιλάμε για εφαρμογές. Πραγματικά δεν ξέρω πόσες φορές θα το πω ακόμα. 

Να στο πω διαφορετικά να το καταλάβεις, είναι σαν η Apple να μην χρησιμοποιεί πρωτόκολλο wifi αλλά κάτι δικό της και η ΕΕ να την πιέζει να υιοθετήσει το WiFi.

Μιλάμε δηλαδή για πολύ βασικά πράγματα.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

πάλι δεν μας αφορά αν η Apple θέλει να είναι μόνη της στο οικοσύστημά της με τις δικές τις υπηρεσίες, εφαρμογές και πρωτόκολλα.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/QANDA_20_2349

δεν είναι κακό να γνωρίζεις τους νόμους που διέπουν την ΕΕ και την χώρα σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, john_ είπε

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς μόνο σε Viber.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς μόνο σε Whatsapp.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς μόνο σε iMessage.

Πάμε τώρα στην περίπτωση που η Apple δέχεται να υποστηρίξει το RCS.

Αν επιλέξεις το Viber θα μιλάς σε Viber, Whatsapp, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις το Whatsapp θα μιλάς σε Whatsapp, Viber, iMessage, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

Αν επιλέξεις iMessage θα μιλάς σε iMessage, Viber, Android Messages, Samsung messages, Telegram κτλ κτλ.

(Προϋπόθεση και οι παραπάνω εφαρμογές να το υιοθετήσουν)

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Και γιατί να θέλω να μιλαω με εφαρμογές τρίτων; Όταν στέλνω σε viber ξέρω ότι και ο άλλος έχει την ίδια εφαρμογή με ότι σημαίνει αυτό για την ασφάλεια. Αν ο άλλος έχει φουφουτος app και χρησιμοποιεί  τα data της συνομιλίας  μου και τον αριθμό μου; Και εγώ δεν θα ξέρω καν τι εφαρμογή έχει για να προστατευτώ ή να μην στείλω.

Δηλαδη τι διάφορες θα έχουν μετά οι εφαρμογές αν έχουν το ίδιο πρωτόκολλο και ουσιαστικά πρέπει να υποστηρίζουν τα ίδια features για να μιλάνε μεταξύ τους; Και αν εγώ θέλω να δώσω κάτι επιπλέον όπως κάνει το iMessages; Μόνο gui διάφορες;

Το ζόρι πιο είναι να έχεις μόνο μια εφαρμογή; 
Ακομα και το lighting που λένε μερικοί , που έχει μια βάση για λογους οικολογίας , όσο υπήρχε απλά δεν έπαιρνα iPhone. Επιλογή της Apple και επιλογή δίκη μου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, john_ said:

Μιλάμε για υποστήριξη πρωτοκόλλου. Δεν μιλάμε για εφαρμογές. Πραγματικά δεν ξέρω πόσες φορές θα το πω ακόμα. 

Εφαρμογή δεν είναι και το viber και το discord? Και θέλεις όλες οι εφαρμογές ή υπηρεσίες μηνυμάτων τέλος πάντων να υποστηρίζουν ένα κοινό πρωτόκολλο επικοινωνίας. Μια χαρά καταλαβαίνουμε. Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι δεν θέλουμε κοινό πρωτόκολλο σε όλες τις εφαρμογές.

Αλλιώς αν το βάλουν να υπάρχει τρόπος να μην το χρησιμοποιώ και να εξακολουθώ να υπάρχω στο οικοσύστημα του viber που δεν μην μπορεί κανένας εκτός viber να χρησιμοποιήσει.

4 minutes ago, somt said:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/QANDA_20_2349

δεν είναι κακό να γνωρίζεις τους νόμους που διέπουν την ΕΕ και την χώρα σου

Ναι αυτούς τους νόμους κρίνουμε γιατί δεν τους ψήφισα εγώ, τους συντάσσουν οι χαρτογιακάδες χωρίς να ρωτήσουν κανέναν και έχω κάθε δικαίωμα να μην συμφωνώ μαζί τους.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_ είπε

Γιατί τώρα τι συμβαίνει; Ότι στέλνεις αποθηκεύεται κάπου, είτε σε σερβερ είτε σε συσκευή.

 

Interpolation λέγεται. Αυτό το pattern το βρίσκεις παντού, είναι όπως δουλεύει όλος ο κόσμος της τεχνολογίας.

Όταν εσύ παίρνεις ένα νέο κινητό πως νομίζεις πως συνδέεται στο ίδιο wifi σου; Επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο έκδοσης του wifi.

Εάν πάρεις νέο ρούτερ πως θα συνδέεται με το υπάρχον κινητό; επειδή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο του wifi.

Εμείς καταλαβαίνουμε, μάλλον εσείς όχι :)

φίλε μου δεν μιλάμε για standards, μιλάμε για ένα από τα πολλά πρωτόκολλα που απορρίφθηκε από το μεγαλύτερο μέρος των providers και το άρπαξε η Google νομίζοντας ότι έτσι θα κτυπήσει στην Αμερική την Apple μέσω του iMessage…

αν δεν το βλέπεις και νομίζεις ότι η Google έχει σκυλιάσει επειδή δεν βλέπω ένα μήνυμα σου, μάλλον κάπου δεν έχεις αντιληφθεί τι παιχνίδι παίζεται και ποιος θα βγει χαμένος από μια τέτοια απόφαση…

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ναι αυτούς τους νόμους κρίνουμε γιατί δεν τους ψήφισα εγώ και έχω κάθε δικαίωμα να μην συμφωνώ μαζί τους.

είναι αδιαφορο αν συμφωνείς

το παρεθεσα επειδή είπες ότι η apple μπορεί να κάνει ό,τι της καπνίσει με τα πρωτοκολλα και τις εφαρμογες της και δε μας αφορά

αυτή τη στιγμή αυτοι οι νόμοι ισχυουν και καθε κολοσσος οφείλει να συμμορφώνεται, είτε ειναι η apple, η microsoft, η meta κλπ

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το περίεργο στην υπόθεση είναι γιατί η Vodafone Ελλάδας σταμάτησε κατά τον Μάρτη του 2023 την υποστήριξη του rcs,ενώ όπως λέει το άρθρο είναι υπέρμαχος του πρωτοκόλλου.

Εγώ επειδή χρησιμοποιώ rcs μηνύματα και θέλω να ξηλωσω σιγά σιγά το Viber αναγκάστηκα να εγκαταστήσω το google messages και να απενεργοποιήσω την εφαρμογή μηνυμάτων της Samsung που σαν υλοποίηση ήταν καλύτερη από αυτήν της google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

φίλε μου δεν μιλάμε για standards, μιλάμε για ένα από τα πολλά πρωτόκολλα που απορρίφθηκε από το μεγαλύτερο μέρος των providers και το άρπαξε η Google νομίζοντας ότι έτσι θα κτυπήσει στην Αμερική την Apple μέσω του iMessage…

In early 2020, it was estimated that RCS was available from 88 operators in 59 countries with approximately 390 million users per month.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, somt είπε

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/QANDA_20_2349

δεν είναι κακό να γνωρίζεις τους νόμους που διέπουν την ΕΕ και την χώρα σου

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το iMessage…

1 λεπτό πριν, john_ είπε

In early 2020, it was estimated that RCS was available from 88 operators in 59 countries with approximately 390 million users per month.

Και μέσα στο 2021 το εγκατέλειψαν πάνω από τους μισούς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το iMessage…

διάβασε καλυτερα την είδηση

Αναφορά σε κείμενο

Η Google, η Vodafone, η Deutsche Telekom, η Telefónica και η Orange ανέφεραν σε επιστολή τους προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το εκτελεστικό όργανο της ΕΕ, ότι η υπηρεσία της Apple πληροί τα ποιοτικά κριτήρια της πράξης (άνω των 45 εκ. ενεργών χρηστών) και ως εκ τούτου, θα πρέπει να υπαχθεί στους κανόνες προς "όφελος των ευρωπαίων καταναλωτών και επιχειρήσεων".

Είναι το κριτήριο 2 της Πράξης για τις Ψηφιακές Αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Εφαρμογή δεν είναι και το viber και το discord? Και θέλεις όλες οι εφαρμογές ή υπηρεσίες μηνυμάτων τέλος πάντων να υποστηρίζουν ένα κοινό πρωτόκολλο επικοινωνίας. Μια χαρά καταλαβαίνουμε. Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι δεν θέλουμε κοινό πρωτόκολλο σε όλες τις εφαρμογές.

Αλλιώς αν το βάλουν να υπάρχει τρόπος να μην το χρησιμοποιώ και να εξακολουθώ να υπάρχω στο οικοσύστημα του viber που δεν μην μπορεί κανένας εκτός viber να χρησιμοποιήσει.

Tο RCS δεν έχει να κάνει με το να είσαι πελάτης στο Viber. Το RCS  λειτουργεί με τους παρόχους επικοινωνίας (Cosmote, Vodafone κτλ) όπως ακριβώς δουλεύει το sms. Το να διατηρείς λογαριασμό στο Viber είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, είναι διαδικτυακή υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, somt είπε

διάβασε καλυτερα την είδηση

Είναι το κριτήριο 2 της Πράξης για τις Ψηφιακές Αγορές

Αν μαζί με το iMessage έβαζαν και άλλες εφαρμογές που πληρούσαν κριτήρια δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα…

ΥΓ: εν το μεταξύ έχει πολύ γελοίο γιατί ούτε η υπηρεσία της ίδιας της Google είναι μέσα… από εκεί καταλαβαίνεις τι παιχνίδι παίζει η Google και πως προσπαθεί να εξαλείψει τον ανταγωνισμό από όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων…

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μαζί με το iMessage έβαζαν και άλλες εφαρμογές που πληρούσαν κριτήρια δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα…

Στην πραγματικότητα δεν είναι το iMessage το πρόβλημα, αλλά το iphone ολόκληρο σαν συσκευή. Για να υποστηριχθεί αυτό το πρωτόκολλο χρειάζεται να υποστηριχθεί πρώτα σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος.

Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως app στο store της Apple που να υποστηρίζει το RCS, γιατί είναι αδύνατον αφού η Apple δεν το έχει υιοθετήσει στο iOS. 

Η κουβέντα για το iMessage γίνεται γιατί είναι το default messaging app για τέτοιες υπηρεσίες (SMS/MMS/RCS). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...