Προς το περιεχόμενο

Η Google θέλει η Ευρώπη να κατατάξει το iMessage ως gatekeeper, προσβάσιμο και σε τρίτες υπηρεσίες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, john_ είπε

Στην πραγματικότητα δεν είναι το iMessage το πρόβλημα, αλλά το iphone ολόκληρο σαν συσκευή. Για να υποστηριχθεί αυτό το πρωτόκολλο χρειάζεται να υποστηριχθεί πρώτα σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος.

Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως app στο store της Apple που να υποστηρίζει το RCS, γιατί είναι αδύνατον αφού η Apple δεν το έχει υιοθετήσει στο iOS. 

Η κουβέντα για το iMessage γίνεται γιατί είναι το default messaging app για τέτοιες υπηρεσίες (SMS/MMS/RCS). 

Πάμε πάλι, άλλο πρωτόκολλο άλλο standard… όταν το RCS γίνει standard τότε θα έχει δικαίωμα η ΕΕ να το επιβάλει και θα είναι δικαιολογημένη η κάθε αντίδραση της κάθε εταιρίας…

μέχρι τότε, εγώ, βλέπω μια εταιρία να προσπαθεί να κάνει standard ένα πρωτόκολλο που το υποστηρίζει μόνο για το δικό της όφελος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

εγώ, βλέπω μια εταιρία να προσπαθεί να κάνει standard ένα πρωτόκολλο που το υποστηρίζει μόνο για το δικό της όφελος…

Rich Communication Services (RCS) carriers from around the globe supporting the RCS standard included AT&T, Bell Mobility, Bharti Airtel, Deutsche Telekom, Jio, KPN, KT Corporation, LG U+, Orange, Orascom Telecom, Rogers Communications, SFR, SK Telecom, Telecom Italia, Telefónica, Telia Company, Telus, Verizon and Vodafone.[38]

Universal Profile is currently backed by "a large and growing ecosystem" (68 supporters in 2019). Universal Profile support is optional in 4G, but mandatory in 5G networks and devices.[39]

https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Communication_Services

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, somt είπε

Rich Communication Services (RCS) carriers from around the globe supporting the RCS standard included AT&T, Bell Mobility, Bharti Airtel, Deutsche Telekom, Jio, KPN, KT Corporation, LG U+, Orange, Orascom Telecom, Rogers Communications, SFR, SK Telecom, Telecom Italia, Telefónica, Telia Company, Telus, Verizon and Vodafone.[38]

Universal Profile is currently backed by "a large and growing ecosystem" (68 supporters in 2019). Universal Profile support is optional in 4G, but mandatory in 5G networks and devices.[39]

https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Communication_Services

Άντε πάλι, σήμερα μπορείς να πεις ποιος το υποστηρίζει όχι λόγω των android/google συσκευών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρια 1

Αν υποστηρίξει η Apple το πρωτόκολλο rcs και ταυτόχρονα το υποστηρίξει και η meta αυτό σημαίνει πως θα στέλνω ένα μήνυμα από την εφαρμογή μηνυμάτων στο iPhone μου και αυτό θα το λαμβάνει ο άλλος στο messenger.

Συνεπως το end to end encryption αυτόματα πάει περίπατο μιας και ο messenger το αποθηκεύει στον σέρβερ του για να δημιουργήσει το backup.

Παρολα αυτά, αυτό δε με εμποδίζει να έχω κι εγώ messenger για τα rcs και να συνεχίσω να στέλνω iMessages στον κύκλο μου που έχει iPhone μέσω της στοκ εφαρμογής μηνυμάτων.

Αχρηστο το Rcs. 

Θεωρία 2 

Τωρα που στην (υποθετική) συσκευή μου μπορω να λαμβάνω rcs και στο messenger και στην εφαρμογή μηνυμάτων, και εν συνεχεία και σε βαιμπερ μαιμπερ σαιμπερ όπως θέλετε πείτε το, όταν κάποιος μου στέλνει ένα rcs εγώ θα εγώ ειδοποίηση από 17 εφαρμογές που το λαμβάνουν ταυτόχρονα; 
Αυτο σκοτώνει το λόγο ύπαρξης όλων των εφαρμογών καθώς και την αποκλειστικότητα. 
Δε νομίζω να συμφέρει κανέναν η υιοθέτηση του rcs από όλους. 
Ας βγει μια εφαρμογή για όλες τις πλατφόρμες, η οποία να λειτουργεί πάνω στο rcs και να μη διακρίνει λειτουργικά ώστε να μη μπλεκόμαστε κιόλας.

Oh well αυτό που περιγράφω ειναι κάθε μεμονωμένη εφαρμογή είτε αυτή τη λένε μεσετζερ είτε βαιμπερ είτε όπως θετε να το πείτε που λειτουργεί από iPhone μέχρι σε smart tv.

Άχρηστο το Rcs.


Η όλη κάψα λοιπόν είναι για να έρθει το iMessage στο android και να σταματήσει (…?) το green bubble effect.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άντε πάλι, σήμερα μπορείς να πεις ποιος το υποστηρίζει όχι λόγω των android/google συσκευών?

τι εννοείς; αν το υποστηριζει πχ η τοστιερα μου;

οι παροχοι και όλοι οι υπολοιποι που φτιάχνουν smartphone το υποστηρίζουν, όπως το SMS

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, δε γνώριζα για το RCS παλιότερα, τώρα κοιτάω τι προσφέρει.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι περισσότερο προσφέρει από τα WebSockets (για τα μηνύματα) και το WebRTC (για τις κλήσεις). Τα πρωτόκολλα αυτά χρησιμοποιούνται από τις περισσότερες εφαρμογές. Δε χρειαζόμαστε το RCS για interoperability.

Επίσης είναι πιθανό να μη θέλουμε interoperability. Εγώ για την επικοινωνία μου χρησιμοποιώ κυρίως Signal και Element, που είναι open source και E2EE. Αν μου πουν ξαφνικά ότι θα πρέπει να επικοινωνούν αυτά, πχ με Viber/WhatsApp, που είναι closed source και γεμάτα trackers, δε θα χαρώ ιδιαίτερα.

Σχετικά με το ζήτημα του end to end encryption, δε φαίνεται να είναι κομμάτι του πρωτοκόλλου, αλλά απλά η Google έχει υλοποιήσει end to end encryption στο Messages.

Ίσως όντως η πίεση για το RCS να είναι επειδή κανείς δε χρησιμοποιεί Google Messages, ή το αντίστοιχο της Samsung, και θέλουν να βασιστούν στο κοινό του iMessage.

Ναι, βλέπω το πρόβλημα μια εφαρμογή επικοινωνίας να είναι περιορισμένη σε συγκεκριμένο/συγκεκριμένα συστήματα.

Όχι δε βλέπω το πρόβλημα κάθε εφαρμογή να χρησιμοποιεί τα δικά της πρωτόκολλα και τα δικά της συστήματα ασφαλείας.

Επεξ/σία από DimKnp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Άντε πάλι, σήμερα μπορείς να πεις ποιος το υποστηρίζει όχι λόγω των android/google συσκευών?

Σου έδειξε ο φίλος μας πιο πάνω ποιος το υποστηρίζει, όλοι εκείνοι οι πάροχοι.

Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις λίγο παραπάνω και να καταλάβεις περί τι πρόκειται; Φαίνεται σαν ακόμα να μην έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι.

2 ώρες πριν, DimKnp είπε

Καλησπέρα, δε γνώριζα για το RCS παλιότερα, τώρα κοιτάω τι προσφέρει.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι περισσότερο προσφέρει από τα WebSockets (για τα μηνύματα) και το WebRTC (για τις κλήσεις). Τα πρωτόκολλα αυτά χρησιμοποιούνται από τις περισσότερες εφαρμογές. Δε χρειαζόμαστε το RCS για interoperability.

Τα WebSockets και το WebRTC είναι χτισμένα πάνω στο Web. Το RCS είναι χτισμένο στο δίκτυο GSM, ακριβώς όπως τα SMS/MMS. Είναι ένα νέο SMS/MMS. Πρακτικά δεν χρειάζεται κάποιος ίντερνετ για να δουλέψει. Όμως όταν έχεις σύνδεση στο ίντερνετ (4G/wifi), το χρησιμοποιεί σαν δίοδο.

 

2 ώρες πριν, DimKnp είπε

Σχετικά με το ζήτημα του end to end encryption, δε φαίνεται να είναι κομμάτι του πρωτοκόλλου, αλλά απλά η Google έχει υλοποιήσει end to end encryption στο Messages.

Σωστά. Αυτό δεν είναι δικαιολογία όμως να μην υποστηρίζει το πρωτόκολλο η Apple. Ας το υποστηρίζει και ας κάνει και εκείνη την ίδια υλοποίηση με end to end encryption. 

2 ώρες πριν, DimKnp είπε

Ίσως όντως η πίεση για το RCS να είναι επειδή κανείς δε χρησιμοποιεί Google Messages, ή το αντίστοιχο της Samsung, και θέλουν να βασιστούν στο κοινό του iMessage.

Μπορείς και εσύ να γράψεις μια εφαρμογή απλή που χρησιμοποιεί το RCS. Δεν αφορά συγκεκριμένα το Google Messages και το Samsung Messages. Φτιάξε μια δικιά σου εφαρμογή και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άμεσα.

Το πρόβλημα είναι μεταξύ των 2 platforms. Όλα τα Android μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω RCS όπως προβλέπεται από τους παρόχους. Το iOS από την άλλη όχι, κλείνει τα μάτια σε ένα τέτοιο θεμελιώδες πρωτόκολλο επικοινωνίας. Σαν να μην υποστηρίζει το WiFi ή το Bluetooth είναι. 

Οπότε εσύ δεν μπορείς να γράψεις καμία εφαρμογή σε iOS, αφού το RCS δεν υποστηρίζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, somt είπε

τι εννοείς; αν το υποστηριζει πχ η τοστιερα μου;

οι παροχοι και όλοι οι υπολοιποι που φτιάχνουν smartphone το υποστηρίζουν, όπως το SMS

ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι το RCS υποστηρίζεται μόνο και μόνο επειδή η Google μέσω του Android αποφάσισε να το ενσωματώσει? Αν αύριο η Google αποφασίσει να μην διαθέτει τους servers της για την λειτουργία του είναι σίγουρο ότι κανένας άλλος δεν θα κάτσει να ασχολείται με αυτό το πρωτόκολλο…

3 ώρες πριν, john_ είπε

Σου έδειξε ο φίλος μας πιο πάνω ποιος το υποστηρίζει, όλοι εκείνοι οι πάροχοι.

Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις λίγο παραπάνω και να καταλάβεις περί τι πρόκειται; Φαίνεται σαν ακόμα να μην έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι.

Ο φίλος έδειξε κάτι που δεν ισχύει και δες την παραπάνω απάντηση μου…

Η όλη ιστορία μου θυμίσει έντονα το Flash και η υποστήριξη του στο iOS… τα ίδια επιχειρήματα μας λέγανε και τότε! ποιος λογικός άνθρωπος, σήμερα, θα βγει να πει για πρότυπα, ασυνέπεια περιεχομένου, κλπ αερολογίες???

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, haHa είπε

Εδω και link απο το macrumors που ειναι φιλικα προσκειμενο στην Apple, αλλα νομιζω ειναι τοσο μεγαλες οι παρωπιδες που ειναι δυσκολα τα πραγματα για αυτους που ειναι locked-in και στην σκεψη εκτος απο το οικοσυστημα.
Τι ειπε λοιπον ο Craig Federighi, Apple's Senior Vice President of Software Engineering:

Apple's Rationale for Not Bringing iMessage to Android Revealed in Legal Documents

 

Μα ακριβώς γι'αυτό το λόγο γίνεται, όλα τα άλλα περί ασφαλείας και όλα αυτά τα κομπλεξικα που γράφονται 8 σελίδες τώρα είναι μπούρδες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ας μην το αλλάξουν ποτέ, έχω 5 διαφορετικές εφαρμογές που μιλάω με τους πάντες δεν θα σκάσουμε κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι το RCS υποστηρίζεται μόνο και μόνο επειδή η Google μέσω του Android αποφάσισε να το ενσωματώσει? Αν αύριο η Google αποφασίσει να μην διαθέτει τους servers της για την λειτουργία του είναι σίγουρο ότι κανένας άλλος δεν θα κάτσει να ασχολείται με αυτό το πρωτόκολλο…

To RCS δηλαδή υποστηρίζεται από σχεδόν όλους τους παρόχους τηλεπικοινωνιών στον κόσμο εδώ και πολλά χρόνια επειδή η Google έχει μια ιδέα για το Google Messages; Ή μήπως είναι ακριβώς το ανάποδο; H 1η εταιρεία που το υποστήριξε φαίνεται να ήταν η Samsung.

2 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Μα ακριβώς γι'αυτό το λόγο γίνεται, όλα τα άλλα περί ασφαλείας και όλα αυτά τα κομπλεξικα που γράφονται 8 σελίδες τώρα είναι μπούρδες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ας μην το αλλάξουν ποτέ, έχω 5 διαφορετικές εφαρμογές που μιλάω με τους πάντες δεν θα σκάσουμε κιόλας. 

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα πάντα, "καλά είμαστε μην αλλάξετε τίποτα". Ο κόσμος της τεχνολογίας δεν δουλεύει έτσι, με αυτό το σκεπτικό δεν θα είχες αυτά που έχεις σήμερα, διότι θα είχες μείνει στο "καλά είμαστε" του 1990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Μα ακριβώς γι'αυτό το λόγο γίνεται, όλα τα άλλα περί ασφαλείας και όλα αυτά τα κομπλεξικα που γράφονται 8 σελίδες τώρα είναι μπούρδες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ας μην το αλλάξουν ποτέ, έχω 5 διαφορετικές εφαρμογές που μιλάω με τους πάντες δεν θα σκάσουμε κιόλας. 

Το ακούσαμε και αυτό, “μπούρδες”… βρε σας αξίζει εντέλει εταιρίες τύπου META και Google…

48 λεπτά πριν, john_ είπε

To RCS δηλαδή υποστηρίζεται από σχεδόν όλους τους παρόχους τηλεπικοινωνιών στον κόσμο εδώ και πολλά χρόνια επειδή η Google έχει μια ιδέα για το Google Messages; Ή μήπως είναι ακριβώς το ανάποδο; H 1η εταιρεία που το υποστήριξε φαίνεται να ήταν η Samsung.

Ακόμα περιμένω με την σημερινή λίστα ποιος υποστηρίζει το RCS μέσω του δικού δικτύου και ποιος το “υποστηρίζει” με τις πλάτες της Google…

48 λεπτά πριν, john_ είπε

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα πάντα, "καλά είμαστε μην αλλάξετε τίποτα". Ο κόσμος της τεχνολογίας δεν δουλεύει έτσι, με αυτό το σκεπτικό δεν θα είχες αυτά που έχεις σήμερα, διότι θα είχες μείνει στο "καλά είμαστε" του 1990.

Κοίτα να δεις τώρα το γίνεται και δεν το έχεις καταλάβει, εσύ υποστηρίζεις μια τεχνολογία του 1990 το SMS ενώ η τεχνολογία έχει κάνει δεκάδες βήματα μπροστά… 

Για την ιστορία, και αν θυμάμαι καλά, το RCS πρωτοεμφανίστηκε πριν 15 χρόνια και αν δεν ήταν η Google να το αναστήσει (μετά την παταγώδη αποτυχία του Hangouts, που ούτε αυτό υποστήριζε RCS) μπας και βρει σοβαρό απάντηση απέναντι στο iMessage, Viber κλπ θα είχε μπει στο χρονοντούλαπο τις ιστορίας…

Είναι φουλ ειρωνικό σε μια εποχή ελεύθερης επικοινωνίας και πολλών επιλογών να συνεχίζουμε να συζητάμε για τεχνολογίες εικοσαετίας και για SMS… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ακούσαμε και αυτό, μπούρδες… βρε σας αξίζει εντέλει εταιρίες τύπου META και Google…

Κοίτα να δεις την ειρωνεία, άλλος είναι κλεισμένος και αποκομμένος σε ένα κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας (iMessage).

Αφού λοιπόν δεν καταλαβαίνεις, μακάρι να σου κάνει το ίδιο η Apple για τα Email (IMAP/POP3), HTTP, FTP, TCP, WiFi, Bluetooth, να γυρίσει στο lightning να μην έχεις type-c, να μείνεις εντελώς μόνος σε μια γωνιά και να έρθει έπειτα η Apple με ένα δίσκο να σου πουλάει προϊόντα που είναι δεδομένα σε άλλους. Μόνο έτσι φαίνεται θα το καταλάβεις. 

1 λεπτό πριν, TrialKid είπε

Δηλαδή αν κατάλαβα, σιγά σιγά ζητάνε από την Apple να μην έχει κλειστό λογισμικό ; 
ή μόνο το iMessages ανοίγει ; 

Ζητάνε από την Apple να υποστηρίξει το πρωτόκολλο στο iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, john_ said:

Κοίτα να δεις την ειρωνεία, άλλος είναι κλεισμένος και αποκομμένος σε ένα κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας (iMessage).

Αφού λοιπόν δεν καταλαβαίνεις, μακάρι να σου κάνει το ίδιο η Apple για τα Email (IMAP/POP3), HTTP, FTP, TCP, WiFi, Bluetooth, να γυρίσει στο lightning να μην έχεις type-c, να μείνεις εντελώς μόνος σε μια γωνιά και να έρθει έπειτα η Apple με ένα δίσκο να σου πουλάει προϊόντα που είναι δεδομένα σε άλλους. Μόνο έτσι φαίνεται θα το καταλάβεις. 

Ζητάνε από την Apple να υποστηρίξει το πρωτόκολλο στο iOS

άρα της ζητάνε να ανοίξει το λειτουργικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_ είπε

Κοίτα να δεις την ειρωνεία, άλλος είναι κλεισμένος και αποκομμένος σε ένα κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας (iMessage).

Αφού λοιπόν δεν καταλαβαίνεις, μακάρι να σου κάνει το ίδιο η Apple για τα Email (IMAP/POP3), HTTP, FTP, TCP, WiFi, Bluetooth, να γυρίσει στο lightning να μην έχεις type-c, να μείνεις εντελώς μόνος σε μια γωνιά και να έρθει έπειτα η Apple με ένα δίσκο να σου πουλάει προϊόντα που είναι δεδομένα σε άλλους. Μόνο έτσι φαίνεται θα το καταλάβεις. 

καλά μην νομίζεις ότι και εσύ δεν πληρώνεις, ίσως ακριβότερα, από εμένα υπηρεσίες και τεχνολογίες…

πήγαινε τώρα δες 5 προσωποποιημένες διαφημίσεις για ένα βίντεο των 10 λεπτών στο YouTube υπό την απειλή του banαρίσματος…

6 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Δηλαδή αν κατάλαβα, σιγά σιγά ζητάνε από την Apple να μην έχει κλειστό λογισμικό ; 
ή μόνο το iMessages ανοίγει ; 

Η ΕΕ προσπαθεί να επιβάλει τα καλά των δυο πλατφορμων… το open του Android με την ασφάλεια και το antitracking της Apple.. 

Προσωπικά δεν το βλέπω να πετυχαίνει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...