Προς το περιεχόμενο

To Steam Deck αποκτά OLED έκδοση με σημαντικές βελτιώσεις και τιμή από 569€


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

All in all,

Εχεις μεγαλο steam library και δεν σε ενδιαφέρουν τα online games, παίρνεις DECK

Έχεις Game Pass Ultimate ή/και σε ενδιαφέρει το online πας σε λυση τύπου ROG ALLY/LENOVO LEGION GO

Είσαι casual/indie πας στο Switch

Εγω πλέον με ALLY και Switch τα έχω καλύψει ολα

Μια χαρά είσαι casual gamer με το Deck παίζοντας switch παιχνίδια. Το θέμα είναι πόσο θες να ασχοληθείς. 

Για το gamepass δε μπορώ να πω, και εγώ που το έχω στήσει με remote play δε παίζει πάντα, αλλά όταν παίζει δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, και νιώθω λες και παίζω στο xbox μου. Προφανώς και dual boot μπορείς να κάνεις το deck, οπότε να έχεις τα πάντα, και emulators να παίζεις όλα τα παιχνίδια από σχεδόν όλες τις κονσόλες κλπ.

Προσωπικά είχα και εγώ switch και το πούλησα μόλις πήρα το Deck, και δεν το μετάνιωσα. Ίσα ίσα πλέον είμαι και έτοιμος να πάρω το Switch 2 μόλις βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, Kyro είπε

Με τόσα λεφτά, γιατί να μην πάρει κάποιος ένα Xbox ή ένα playstation; φορητότητα;

Και οι κονσόλες μια συσκευή είναι που την μεταφέρεις όπου θες. Οκ θέλει κάποια τηλεόραση/οθόνη.

Κατσε να βγαλω στο αεροπλανο το PS5 να παιξω να περασει λιγο η ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Είναι το Deck που έπρεπε να είχε βγει εξαρχής.

Αυτό δείχνει ότι η Valve θέλει να το υποστηρίξει και γι αυτό το εξελίσει και μοιάζει θετικό. 

Βέβαια το μοντέλο με την OLED ξεκινάει από τα 569€. Το μοντέλο Rog Ally το απλό, με τον απλό Ζ1, κοστίζει 130€ παραπάνω. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έναντι του deck, αλλά συνολικά είναι καλύτερο και παίζει και τα πάντα σε σχέση με το deck και από διαφορετικά stores, πχ Epic, GOG κτλ...

Εχω και τα 2. απλο deck και ally.

Nα πω οτι τα 2 μηχανηματα δυστυχώς δεν συγκρινονται.. Το deck ειναι χιλιομετρα μπροστά συνολικά. Μπορεί το ally να έχει λίγο καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικα αλλα η ευκολία, η μπαταρία (χαοτική διαφορα) και το pause-sleep mode του deck το ξεχωρίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deck από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Plus οτι με ενα dock type-c έχεις και κανονικό υπολογιστή.

Sleep mode επίσης σαν το deck νομιζω δεν έχει κάποια ανταγωνιστική κονσόλα/pc, που για κάτι φορητό πλέον το θεωρώ must.

Για κάποιον που σκέφτεται τώρα να πάρει deck, νομιζω το oled μοντέλο ειναι μονόδρομος αν μπορει να διαθέσει τα παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kaklas13 είπε

Εχω και τα 2. απλο deck και ally.

Nα πω οτι τα 2 μηχανηματα δυστυχώς δεν συγκρινονται.. Το deck ειναι χιλιομετρα μπροστά συνολικά. Μπορεί το ally να έχει λίγο καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικα αλλα η ευκολία, η μπαταρία (χαοτική διαφορα) και το pause-sleep mode του deck το ξεχωρίζουν. 

Για εμένα και αρκετούς ακόμα η συμβατότητα είναι πάνω από αυτά που έγραψες.

Το deck είναι πιο σωστά παραμετροποιημένο, αλλά φοράει μια custom έκδοση linux. Τα Windows παραμένουν η καλύτερη λύση για το μέσο gamer.

Δεν είναι χιλιόμετρα μπροστά το deck. Έχω χειριστεί και τα 2. Είναι μπροστά στο software και πίσω στο hardware. Το software μπορεί να βελτιωθεί με ανααθμίσεις, για το hardware δεν υπάρχει αντίστοιχη λύση. Εγώ πχ έχω μόνο 3-4 παιχνίδια στο Steam και περίπου 180 στο GOG. Να πάρω το deck ή το ally.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο mid-refresh από την Valve.

Έχει πλάκα το πόσο διαφορετικές εμπειρίες έχει ο καθένας με SD και RA. Προσωπικά επειδή είχα και τα δύο, my two cents.

Tο RA έχει πολύ καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια, καλύτερα χρώματα και φωτεινότητα, 1080p, VRR, 120Hz, παίζει κυριολεκτικά τα πάντα, μικρότερο κι ελαφρύτερο, το modding είναι φουλ απλό. 2 ακόμα θετικά τα οποία δεν έχουν να κάνουν με τη συσκευή αυτή καθ'αυτή, είναι ότι το αγόρασα από Ελλάδα με έξτρα χρόνια εγγύηση και με επιστροφή φπα.

To SD έχει καλύτερη μπαταρία, είναι φθηνότερο κι έχει καλύτερο suspend mode.

Εάν δεν είχα ήδη το RA, μπορεί να το σκεφτόμουν σοβαρά για το SD OLED. Μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, OLED, 90Hz, λίγο καλύτερες επιδόσεις, πιο γρήγορη φόρτιση και καλύτερο wifi. Αν και το vfm παραμένει το og SD με 64gb στο οποίο κάνεις αναβάθμιση ssd ή το refurbished.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Kyro said:

Με τόσα λεφτά, γιατί να μην πάρει κάποιος ένα Xbox ή ένα playstation; φορητότητα;

Και οι κονσόλες μια συσκευή είναι που την μεταφέρεις όπου θες. Οκ θέλει κάποια τηλεόραση/οθόνη.

Έτσι ακριβώς.

Και εγώ έχω πάντα μαζί μου στο backpack μου το XsX μου,

 

Untitled.jpg.3f8316b74d718590b3100250a59af84e.jpg

στο ένα χέρι τη φορητή μου TV

Untitled.jpg.92a7f5379bc91b83958959fdac1b1f6b.jpg

Και στο άλλο χέρι το powerbank μου,

430x370x90-1_1696492794.jpg.4925553b2d2e15c1503de01bb35c39b4.jpg

παρέα με τα φωτοβολταϊκά του πάνελ για ταυτόχρονη φόρτιση

430x316x90-1.JPG.2f46d8243f06ff982fb30e929a28db44.JPG

Και παίζω καλύτερα παντού και πάντα, εύκολα, γρήγορα, απλά και κυρίως φορητά.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Μια χαρά είσαι casual gamer με το Deck παίζοντας switch παιχνίδια. Το θέμα είναι πόσο θες να ασχοληθείς. 

Για το gamepass δε μπορώ να πω, και εγώ που το έχω στήσει με remote play δε παίζει πάντα, αλλά όταν παίζει δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, και νιώθω λες και παίζω στο xbox μου. Προφανώς και dual boot μπορείς να κάνεις το deck, οπότε να έχεις τα πάντα, και emulators να παίζεις όλα τα παιχνίδια από σχεδόν όλες τις κονσόλες κλπ.

Προσωπικά είχα και εγώ switch και το πούλησα μόλις πήρα το Deck, και δεν το μετάνιωσα. Ίσα ίσα πλέον είμαι και έτοιμος να πάρω το Switch 2 μόλις βγει.

οκ ναι, μπορείς να κάνεις emulation των switch games και στα DECK/ALLY απλά ίσως όχι για το μέσο χρήστη και εννοείται όχι out of the box

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για εμένα και αρκετούς ακόμα η συμβατότητα είναι πάνω από αυτά που έγραψες.

Το deck είναι πιο σωστά παραμετροποιημένο, αλλά φοράει μια custom έκδοση linux. Τα Windows παραμένουν η καλύτερη λύση για το μέσο gamer.

Δεν είναι χιλιόμετρα μπροστά το deck. Έχω χειριστεί και τα 2. Είναι μπροστά στο software και πίσω στο hardware. Το software μπορεί να βελτιωθεί με ανααθμίσεις, για το hardware δεν υπάρχει αντίστοιχη λύση. Εγώ πχ έχω μόνο 3-4 παιχνίδια στο Steam και περίπου 180 στο GOG. Να πάρω το deck ή το ally.

Βρε μην με παρεξηγείτε. το Αlly το πήρα με pre order και είχα ανθουσιαστεί. οντως εχει οθονάρα και εχει εξαιρετικό κράτημα και βάρος.

ΑΛΛΑ. Η μπαταρία του είναι τουλάχιστον  απογοητευτική και ουσιαστικά είναι για να παίζεις plugged in (αν θες οντως να έχεις και τις επιδόσεις που το μηχάνημα μπορεί να δώσει).

και οχι το sofware δεν μπορεί να βελτιωθεί σε αυτούς τους τομείς καθώς το πρόβλημα ειναι τα windows και τέτοιου τύπου μηχάνημα χωρις suspend ειναι δώρο άδωρο.

Επίσης το να περάσεις το gog sto deck είναι υπόθεση 5 λεπτών και η εμπειρία είναι μακράν καλύτερη στο deck (δεν το υποθέτω, το χρησιμοποιώ).

Βέβαια αν κάποιος θέλει να παίζει μονο με πρίζα και θέλει απόλυτα καλύτερη οθόνη και επιδόσεις εννοείται οτι παει καρφί στο ally. το deck δε μπορεί να ανταγωνιστεί σε αυτα τα σημεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kaklas13 said:

Βρε μην με παρεξηγείτε. το Αlly το πήρα με pre order και είχα ανθουσιαστεί. οντως εχει οθονάρα και εχει εξαιρετικό κράτημα και βάρος.

ΑΛΛΑ. Η μπαταρία του είναι τουλάχιστον  απογοητευτική και ουσιαστικά είναι για να παίζεις plugged in (αν θες οντως να έχεις και τις επιδόσεις που το μηχάνημα μπορεί να δώσει).

και οχι το sofware δεν μπορεί να βελτιωθεί σε αυτούς τους τομείς καθώς το πρόβλημα ειναι τα windows και τέτοιου τύπου μηχάνημα χωρις suspend ειναι δώρο άδωρο.

Επίσης το να περάσεις το gog sto deck είναι υπόθεση 5 λεπτών και η εμπειρία είναι μακράν καλύτερη στο deck (δεν το υποθέτω, το χρησιμοποιώ).

Βέβαια αν κάποιος θέλει να παίζει μονο με πρίζα και θέλει απόλυτα καλύτερη οθόνη και επιδόσεις εννοείται οτι παει καρφί στο ally. το deck δε μπορεί να ανταγωνιστεί σε αυτα τα σημεία.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, είναι: μπορώ να βάλω το GOG και να παίξω παιχνίδια που είναι για Windows;

6 hours ago, thanasis00 said:

Είσαι βαθιά νυχτωμένος με το Deck φίλε, πιο ανοιχτό λογισμικό δε νομίζω να βρεις σε handheld συσκευή. Η πραγματική μάλλον συζήτηση θα έπρεπε να είναι αν αξίζει το rog ally τα 130ε παραπάνω για τη λίγο μεγαλύτερη δύναμη ίσως.

 

Δεν ζήτησα να μάθω πιο είναι το πιο ανοικτό λογισμικό και σαν χρήστης δε με νοιάζει. Τα Windows έχουν τη μεγαλύτερη συμβατότητα, δυστυχώς, σε ότι αφορά τα παιχνίδια. Καταλαβαίνω ότι μπορείς να περάσεις Windows σε deck και να κάνεις ότι θέλεις, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν δουλεύει το ίδιο καλά. Δεν έχω καμία διάθεση για πειράματα. Μιλάω καθαρά για την out of the box εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το deck εδω και τεσσερις μηνες και το εχω ευχαριστηθει μια χαρα παιζει και με αυτο θα μεινω μεχρι να βγει η εκδοση 2 και οχι αυτη που βγηκε τωρα η ενισχυμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tlykog said:

Δεν ζήτησα να μάθω πιο είναι το πιο ανοικτό λογισμικό και σαν χρήστης δε με νοιάζει. Τα Windows έχουν τη μεγαλύτερη συμβατότητα, δυστυχώς, σε ότι αφορά τα παιχνίδια. Καταλαβαίνω ότι μπορείς να περάσεις Windows σε deck και να κάνεις ότι θέλεις, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν δουλεύει το ίδιο καλά. Δεν έχω καμία διάθεση για πειράματα. Μιλάω καθαρά για την out of the box εμπειρία.

Μιλώντας για την out of the box εμπειρία λοιπόν, αφού οι ανάγκες σου είναι για xbox game pass gaming (είτε remote play είτε cloud gaming), εμφανώς επέλεξες τη λάθος συσκευή, γιατί ουδέποτε υποστήριξε η Valve ότι είναι ιδανική για αυτόν τον σκοπό. Όπως λοιπόν έχει αναφερθεί και από άλλα άτομα, η συσκευή αυτή είναι Linux based, που σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια που είναι non linux native, θα πρέπει να παίξουν με κάποιον άλλο τρόπο, βλέπε proton. Άρα λοιπόν, η κονσόλα αυτή απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να παίξουν το steam library τους (με ό,τι πιθανούς περιορισμούς και μπορεί να έχουν και όσο tinkering μπορεί να χρειάζονται λόγω του proton), αλλά επειδή κρατάνε στα χέρια τους έναν υπολογιστή, δεν τους σταματάει τίποτα από το να εγκαταστήσουν ό,τι άλλο λογισμικό είναι compatible με το proton, όπως δηλαδή να εγκαταστήσουν τα άλλα stores και να εγκαταστήσουν και παιχνίδια κιόλας από κει.

Τώρα όσον αφορά περιορισμούς τύπου anticheat, δεν είναι πρόβλημα του steam deck, αλλά των παιχνιδιών αυτών που δεν κάνουν target linux based λογισμικά, και περιορίζονται μόνο στα windows. Οπότε αν δεν αλλάξουν πολιτική αυτές οι εταιρείες, δε φταίει η valve που δεν παίζουν.

Άρα λοιπόν, αν είσαι άνθρωπος που δεν του αρέσει το tinkering και θες να πατάς ένα κουμπί και να γίνονται όλα αυτόματα, το steam deck δεν απευθύνεται σε σένα. Το μόνο θετικό είναι ότι κάθε μέρα υποστηρίζονται όλο και περισσότερα παιχνίδια στο steam deck, οπότε μελλοντικά ίσως και να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο που να μη χρειάζονται τα παιχνίδια tinkering για να παίζουν out of the box.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...