Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi δεν θέλει να ξεκλειδώσετε τον bootloader των HyperOS smartphone της


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω poco f3, γιατί πολύ απλά μου έκανε το hardware και η τιμή τη στιγμή της αγοράς.

Όταν έλαβα το κινητό το άνοιξα για να κάνω τη διαδικασία του ξεκλειδώματος. Αναμονή 7 ημέρες και το κινητό στο ράφι.  Μετά από 7 ημέρες ξεκλείδωμα και φλασάρισμα PIxel Experience και τέλος.

Με λίγα λόγια, χωρίς δυνατότητα ξεκλειδώματος κοιτάμε αλλού....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τι ο σπαραγμός; η Xiaomi κάνει αυτό που θα έκανε κάθε εταιρεία που έχει πετύχει τους αρχικούς της στόχους.. προσπαθεί να κλειδώσει -όσο γίνεται- τους πελάτες στο νέο λειτουργικό και τα προϊόντα της..

Ελπίζω πάντως να αφήσει κάποιο οικονομικό sub-brand της (π.χ. τα Poco) λίγο πιο "ελεύθερα" στο θέμα του bootloader.. 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BillT είπε

έχω poco f3, γιατί πολύ απλά μου έκανε το hardware και η τιμή τη στιγμή της αγοράς.

Όταν έλαβα το κινητό το άνοιξα για να κάνω τη διαδικασία του ξεκλειδώματος. Αναμονή 7 ημέρες και το κινητό στο ράφι.  Μετά από 7 ημέρες ξεκλείδωμα και φλασάρισμα PIxel Experience και τέλος.

Με λίγα λόγια, χωρίς δυνατότητα ξεκλειδώματος κοιτάμε αλλού....

Σήμερα του πέρασα Android 14 με security Νοεμβρίου. Xiaomi stock είναι απλά μαζοχισμός.

Το MIUI είναι με διαφορά ότι πιο απαίσιο υπάρχει σε λειτουργικό. Εάν δε μπορούμε να το ξεφορτωθούμε, ας έχει και specs 1000€ με 100€, δεν αξίζει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ηταν το MIUI (για μενα το πιο ολοκληρωμενο os με τις καλυτερες native apps) μεχρι που αρχισαν να βγαζουν 100 συσκευες το χρονο και αν υπηρχε κανα bug αργουσε αρκετα να διορθωθει.

Απο κει και περα για οσους δεν πηγαν στην xiaomi λογω του MIUI (γιατι πολλοι που ασχολουμασταν με custom roms προ xiaomi hardware,οταν υπηρχε μονο MIUI rom,πηγαμε σε xiaomi λογω MIUI/και μαζι για το απιστευτο vfm που ΕΙΧΑΝ οι συσκευες) πλεον δεν βρισκω καποιο λογο.Το MIUI με 500 συσκευες διαθεσιμες ειναι πολυ δυσκολο στην γρηγορη αντιμετωπιση των bugs και οι συσκευες πλεον δεν ειναι vfm ειναι απλα καλες συσκευες σε τιμες ομως οπως ολων των αλλων εταιριων.

Με εξαιρεση ισως των Redmi Note και των POCO F(x) που ειναι ακομα vfm αλλα στην μεσαια κατηγορια.

 

Οσον αφορα το ξεκλειδωμα του Bootloader ναι ειναι βασικο για μενα και αν χρειαζοταν να κανω τετοια μανουρα απο δω και περα για να τον ξεκλειδωσω θα το σκεφτομουν 2 φορες να ξαναπαω σε xiaomi.

 Βεβαια το 99.99999% του κοσμου δεν ξερει καν τι ειναι ο bootloader οποτε η απωλεια της xiaomi με αυτην της την κινηση ειναι απλα μηδαμινη γι αυτην.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την εποχή των smartphone παραμένω χρήστης αποκλειστικά μεταχειρισμένων iphone (λόγω κόστους). Το απλό λειτουργικό και η διαχρονικότητα των συσκευών είναι το κριτήριο για μένα. 4s, 5s, se2016 και τώρα se2020. Πριν κάτι μήνες μου εδωσαν απο τη δουλειά ενα xiaomi redmi12c και ενα redmi 9c. Μου σπάσανε τα νεύρα. Τα κοιτώ σαν ufo.  Δεν τα αγγιζεις καν και ξεπεταγονται από παντού μόνες τους εφαρμογές. Μια από εδώ της google, δυο απο εκεί της xiaomi. Εισάγεις εναν λογαριασμό και ενεργοποιήται σε 100 εφαρμογές!

Ερώτημα: υπάρχει περίπτωση σε αυτούς τους τενεκέδες να περαστεί καθαρό android; Και αν ναι, κάποιο link απ όποιον έχει τη γνώση και τη διάθεση...

Επεξ/σία από oneos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kinitos είπε

μακαρι να πατωσουν οι πωλησεις οχι οπως των αλλων και να βαλουν μυαλο

Γιατι οπως ειναι γνωστο στο ινσομνια, apple και samsung πανε για κλεισιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, oneos said:

Ερώτημα: υπάρχει περίπτωση σε αυτούς τους τενεκέδες να περαστεί καθαρό android; Και αν ναι, κάποιο link απ όποιον έχει τη γνώση και τη διάθεση...

https://xdaforums.com/c/redmi-9c.10999/

Στο 12c δεν μπορείς 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SabotazNic said:

Γιατι οπως ειναι γνωστο στο ινσομνια, apple και samsung πανε για κλεισιμο...

ξεχασες και την microsoft 

αλλα νομιζω ειπα το αντιθετοοτι δεν πατωσαν με αυτα που κανουν αν και θα επρεπε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε οι παλιές καλές εποχές με τις καστομιες κ τις πολλές ρομ που φλασαραμε μανιωδώς....

το χουν δυσκολέψει πολύ το ξεκλείδωμα πλέον..

είχα πει ότι δεν ξαναπαίρνω xiaomi γι'αυτο το λόγο αλλά κ γιατί η miui είναι μπασταρδεμενη πλέον με google dialer & messaging

συν το ότι για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις άνετα κ χωρίς προβλήματα το bootloader πρέπει στο xiaomi λογ-μο σου να έχεις προνοήσει αρχικά να βάλεις region usa ή china ή Χονγκ Κονγκ..

εχω ενα xiaomi 13 , παω να ξεκλειδωσω κ μου βγαζει 504 ωρες!! 21 μερες αναμονή !!

πωληση asap 😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματική σαβουροεταιρία... εχω περάσει πολλα κινητά της πολλα προβλήματα με ποιοτητα κλήσης μικροφωνα λήψη λογισμικο buggy ηλιθιες βλακιες

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...