Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αντιμετωπίζει τώρα κατηγορίες "παρακολούθησης" στην ΕΕ για τη στόχευση των ad blockers


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, safridia είπε

Ναι ποτε αποδειχθηκε πραγματικοτητα αυτο;

πχ πριν κάτι μήνες ,καταλάθος φυσικά απο το , whatsup

https://www.adslgr.com/forum/threads/1253815-Bug-του-WhatsApp-κάνει-ορισμένα-τηλέφωνα-Android-να-αναφέρουν-ψευδώς-πρόσβαση-στο-μικρόφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ζωη η ΕΕσσδ παει στη λαθος πλευρα της ιστοριας

τωρα και με τους κλεφτες

ολα θα τα κανει αρκει να μην χρειαστει ποτε να υποστηριξει ανταγωνιστικοτητα και σοβαρες επιχειρησεις

μια ζωη στη λαθος πλευρα της ιστοριας

και το λεει ανθρωπος που χρησιμοποιει ad blocker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

μια ζωη η ΕΕσσδ παει στη λαθος πλευρα της ιστοριας

τωρα και με τους κλεφτες

ολα θα τα κανει αρκει να μην χρειαστει ποτε να υποστηριξει ανταγωνιστικοτητα και σοβαρες επιχειρησεις

μια ζωη στη λαθος πλευρα της ιστοριας

και το λεει ανθρωπος που χρησιμοποιει ad blocker

Η ανταγωνιστικοτητα, ετσι οπως το λες εσυ, πανω απο ανθρωπινα δικαιωματα;
Σωστα ας γινουμε κακεκτυπο των ΗΠΑ εκει που σε αφηνουν να πεθανεις στο νοσοκομειο εαν δεν εχεις τα χρηματα να πληρωσεις με τιμες εξωπραγματικες. Αυτο ειναι το ονειρο σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kaliakman είπε

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε τόσο special όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

Αυτές οι παρατηρήσεις που αναφερεις βασίζονται κυρίως στην λογική πλάνη του confirmation bias.

Επίσης υπάρχουν πολλοί πιο περίπλοκοι τρόποι από το να σε ακούνε, δες μια εισαγωγη εδώ:

καθώς και το social dilemma στο netflix 

 

Υ.Γ. Δυστυχώς είναι πολύπλοκο θέμα και εγω δεν το κατανοώ πλήρως καθότι προϋποθέτει πολλές γνωσεις από πολλές πλευρές(πιστεύεται ότι ήταν spyware ανεπτυγμένο από χώρα βλέπε stuxnet). Αν θες κάποιες εξηγήσεις το πρώτο λινκ είναι εύπεπτο, ενω το δεύτερο όχι αλλά βαζω και τα δύο:

https://arstechnica.com/information-technology/2023/05/inner-workings-revealed-for-predator-the-android-malware-that-exploited-5-0-days/

https://blog.talosintelligence.com/mercenary-intellexa-predator/

Το είχα δει και στο παρελθόν το βίντεο του Σαρακα και γενικά  και πολλά αλλά από αυτόν . Σε πολλά από αυτά που λέει συμφωνώ και θα συμφωνούσα 100% αν δεν μου είχαν τύχει περιστατικά.

πχ1 κουβέντα-καφρίλα  με φίλο για μια με κάπως έξαλλο ντύσιμο και συμπεριφορά. Ο άλλος δεν είχε social , κινητό Lumia με MS account και μόνο ένα gmail που ήταν logged in on demand. Μετά τα  καφριλίκια μας έπαιρνα διαφημίσεις για dating. Δεν έκανα σχετικές αναζητήσεις ή Site και δεν έπαιρνα μέχρι τότε τέτοιες διαφημίσεις με αυτό το ρυθμό εμφάνισης. Φυσικά μετά από λίγες μέρες επιστρέψαμε στα κανονικά.

πχ2 Μιλάγαμε με κολλητό ,επειδή θα πηγαίναμε επίσκεψη, να πάρουμε δωράκια για τα παιδιά (ρουχαλάκια ή παιχνίδια). Η συζήτηση ήταν αυθόρμητη και δεν είχαμε κάνει σχετικές αναζητήσεις. Μπαπ διαφημίσεις για παιδικά.....

Μπορεί να κάνω λάθος δεν το αποκλείω αλλά δεν αποκλείω και να ισχύει.
Αν θες δες και τα βίντεο που ανέβασα πριν. Τουλάχιστον καχύποπτοι μπορεί να είμαστε.

Υπάρχουν πολλά βίντεο σχετικά στο youtube αλλά επειδή είναι από άτομα sponsored από Private VPN δεν τα θεωρώ αξιόπιστα και θα μπορούσαν να είναι μονταρισμένα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Το είχα δει και στο παρελθόν το βίντεο του Σαρακα και γενικά  και πολλά αλλά από αυτόν . Σε πολλά από αυτά που λέει συμφωνώ και θα συμφωνούσα 100% αν δεν μου είχαν τύχει περιστατικά.

πχ1 κουβέντα-καφρίλα  με φίλο για μια με κάπως έξαλλο ντύσιμο και συμπεριφορά. Ο άλλος δεν είχε social , κινητό Lumia με MS account και μόνο ένα gmail που ήταν logged in on demand. Μετά τα  καφριλίκια μας έπαιρνα διαφημίσεις για dating. Δεν έκανα σχετικές αναζητήσεις ή Site και δεν έπαιρνα μέχρι τότε τέτοιες διαφημίσεις με αυτό το ρυθμό εμφάνισης. Φυσικά μετά από λίγες μέρες επιστρέψαμε στα κανονικά.

πχ2 Μιλάγαμε με κολλητό ,επειδή θα πηγαίναμε επίσκεψη, να πάρουμε δωράκια για τα παιδιά (ρουχαλάκια ή παιχνίδια). Η συζήτηση ήταν αυθόρμητη και δεν είχαμε κάνει σχετικές αναζητήσεις. Μπαπ διαφημίσεις για παιδικά.....

Μπορεί να κάνω λάθος δεν το αποκλείω αλλά δεν αποκλείω και να ισχύει.
Αν θες δες και τα βίντεο που ανέβασα πριν. Τουλάχιστον καχύποπτοι μπορεί να είμαστε.

Υπάρχουν πολλά βίντεο σχετικά στο youtube αλλά επειδή είναι από άτομα sponsored από Private VPN δεν τα θεωρώ αξιόπιστα και θα μπορούσαν να είναι μονταρισμένα.

 

 

 

Δοκίμασε να το κανεις επίτηδες. Δηλαδή άρχισε να μιλάς για κάτι που δεν έχεις ψάξει ποτέ να δεις τι θα γίνει. Αν και τότε σου βγάλει θα είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δοκίμασε να το κανεις επίτηδες. Δηλαδή άρχισε να μιλάς για κάτι που δεν έχεις ψάξει ποτέ να δεις τι θα γίνει. Αν και τότε σου βγάλει θα είσαι σίγουρος.

Όπως είπε και στο βίντεο του φίλου θα μπορούσε να είχε ψάξει κάποιος άλλος στον κύκλο μου και να μην το ξέρω.
Θα είχα ακόμα μια ισχυρή ένδειξη αλλά όχι απόδειξη.
Αν μπορούσα να το αποδείξω τώρα θα ζούσα από την αποζημίωση που θα είχα πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Εγώ πάλι έχω φτάσει να αναρωτιέμαι γιατί εξακολουθώ να χρησιμοποιώ Youtube adblockers ακόμα και τώρα, ενώ έχω εδώ και χρόνια Premium. Μάλλον οι καλές συνήθειες δεν καταργούνται εύκολα.

Ειδικά το SponsorBlock addon που είναι εξαιρετικά απίστευτα χρήσιμο για τους creators που ζαλίζουν τον κόσμο με τους σπόνσορές τους.

Πλέον το έχουν παει σε άλλο επίπεδο. Πληρώνεις το premium για να γλυτώσεις τις διαφημίσεις της Google. Αλλά τρώς στη μάπα τις εσωτερικές αναφορές - διαφημίσεις του youtuber που συνήθως είναι και κανα δυο λεπτά! α@#$ΣΔΦ@%#^#%@

43 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δοκίμασε να το κανεις επίτηδες. Δηλαδή άρχισε να μιλάς για κάτι που δεν έχεις ψάξει ποτέ να δεις τι θα γίνει. Αν και τότε σου βγάλει θα είσαι σίγουρος.

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ που μπορείς να δεις για αυτό (στο netflix νομίζω), το οποίο μέσες άκρες αναφέρει κάτι πολύ πιο ανυσυχητικό. Οτι σε έχει σαρώσει τόσο καλά το Ai Bot που πρακτικά γνωρίζει τι να σου παρουσιάσει και πότε. Η ζωή σου, οι συζητήσεις σου κλπ είναι προβλέψιμες πλέον όταν κάτι σε έχει παρακολουθήσει 4-5-10 χρόνια τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Volga said:

Πλέον το έχουν παει σε άλλο επίπεδο. Πληρώνεις το premium για να γλυτώσεις τις διαφημίσεις της Google. Αλλά τρώς στη μάπα τις εσωτερικές αναφορές - διαφημίσεις του youtuber που συνήθως είναι και κανα δυο λεπτά! α@#$ΣΔΦ@%#^#%@

1 hour ago, Retromaniac said:

Σωστό. Προφανώς δεν τους φτάνουν αυτά που παίρνουν από το YT, θέλουν και σπόνσορες. Καλά κάνουν. Ομοίως καλά κάνω κι εγώ που έβαλα sponsorblock και έχω ησυχάσει.

Πάντως για να είμαι δίκαιος, ορισμένοι παρουσιάζουν τους σπόνσορες με πολύ ευρηματικούς τρόπους και το κάνουν να φαίνεται ως μέρος του βίντεο χωρίς να αποσπά το ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, safridia said:

Σωστα ας γινουμε κακεκτυπο των ΗΠΑ εκει που σε αφηνουν να πεθανεις στο νοσοκομειο εαν δεν εχεις τα χρηματα να πληρωσεις με τιμες εξωπραγματικες

Να λέμε και του στραβού το δίκιο, δε σε αφήνουν να πεθάνεις, σε στέλνουν στο δημόσιο νοσοκομείο άμα δεν έχεις να πληρώσεις. 

Έγραψα ότι έχει μπλέξει νομικά και στο προηγούμενο θέμα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τα ad blocker, κάποιος Ιρλανδός έκανε καταγγελία, άλλο να δίνεις συγκατάθεση σε μερικά πράγματα και άλλο να τρέχει μη εξουσιοδοτημένα σενάρια στο σύστημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, nzeppos said:

Ειδικά το SponsorBlock addon που είναι εξαιρετικά απίστευτα χρήσιμο για τους creators που ζαλίζουν τον κόσμο με τους σπόνσορές τους.

Κι εγώ το χρησιμοποιώ, έχω γίνει αυτιστικός και κάθομαι αρκετές φορές και κάνω segments σε βίντεο που δεν τα έχουν κάνει ακόμα. Έκανα refresh στους browser πριν μερικούς μήνες οπότε δεν μετράει όλο τον καιρό που το χρησιμοποιώ αλλά σώζει χρόνο

image.png.6ea72ec1edd0aef515a314060942e9cc.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, kaliakman said:

Πάμε λοιπόν:

Το σύστημα ανίχνευσης wakeword είναι ένα binary acoustic model. Είναι πολύ ελαφρύ (καθώς πρέπει να λειτουργεί στη συσκευή και να μην χαλάει μπαταρία), και ανιχνεύει εάν αναγνωρίζεται το wakeword (π.χ., 'ok google') ή όχι (επομένως binary classification). Δεν είναι σε θέση να μετατρεπει ομιλία (ASR: automatic speech recognition , ή STT: speech to text). Μόνο όταν το wakeword έχει ενεργοποιηθεί, τότε το ASR μεταγράφει αυτό που λες (ονομάζεται utterance) για να αναγνωριστεί το νόημα αυτού που λες χρησιμοποιώντας τη  NLU (NLU: natural language unit).

Όπως είπα μπορώ να συνεχίσω αρκετά καθώς γνωριζω τον τομέα. 

Αν θέλεις τώρα μπορουμε να πάμε σε αυτά που έγραψα.

 

Spoiler

Τι προσπαθείς να εξηγήσεις και εσύ τώρα καημένε.... Που νομίζεις ότι είσαι; Σε κανένα τεχνολογικό φόρουμ...;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Που κάποιοι αθεόφοβοι προσπαθούν να σώσουν ότι μπορεί να σωθεί από την ιδιωτικότητά μας. Δηλαδή δεν έχουν τον θεό τους οι τύποι, ΕΛΕΟΣ! 😈

Είμαι σύμφωνος για τον έλεγχο του adblock όταν με ρωτάει. Αλλά το να μιλάμε για ιδιωτικότητα για διαφημίσεις σε ένα μέσο που βγάζει χρήμα από εκεί τότε μπες μόνο με Premium. Διαφορετικά είσαι 500% λάθος

19 ώρες πριν, AtiX είπε

Πριν πάμε σε αυτά που έγραψες, μπορείς να αποδείξεις ότι όλα αυτά ή παρόμοια δεν τα χρησιμοποιούν εφαρμογές ώστε να μπορούν να μπουν σε mod καταγραφής??? 

Ούτε εσείς μπορείτε. Το iPhone δείχνει τα πάντα. Δε γίνεται να κάνει εγγραφή φωνής χωρίς να φαίνεται στις καταναλώσεις. Είναι τελείως διαφορετικό το να "ακούει" ο assistant με την ηχογράφηση φωνής.

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σωστό. Προφανώς δεν τους φτάνουν αυτά που παίρνουν από το YT, θέλουν και σπόνσορες. Καλά κάνουν. Ομοίως καλά κάνω κι εγώ που έβαλα sponsorblock και έχω ησυχάσει.

Πάντως για να είμαι δίκαιος, ορισμένοι παρουσιάζουν τους σπόνσορες με πολύ ευρηματικούς τρόπους και το κάνουν να φαίνεται ως μέρος του βίντεο χωρίς να αποσπά το ενδιαφέρον.

1) δε βγάζουν οι creators πολλά από το youtube. Αν έβγαζαν δε θα είχαν patrons οι περισσότεροι

2) όταν έχεις adblock δεν παίρνει ούτε ο δημιουργός ούτε το youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι υποστιριζετε τοσο ενθερμα τις διαφημίσεις το ξερετε οτι οταν εχει διαφημισεις στην τηλεοραση αλλαζουμε καναλι ετσι;
Εκει εχουμε εξαψεις και οργιζμενα ποστ περι απωλειας κερδων η μονο για το Youtube ειναι το ενδιαφερον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...