Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσίασε έναν 128πύρηνο επεξεργαστή ARM για το Azure Cloud και έναν Custom AI Accelerator


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

ε ρε και να σκάει μπλε οθόνες 

Fun fact: Οι μπλε οθόνες ήταν φταίξιμο της Microsoft, αλλά όχι για τους λόγους που φαντάζονται οι περισσότεροι.

Μαζί για με το SDK που είχε δώσει στους προγραμματιστές για να αναπτύσουν drivers για τα windows, είχε δώσει και ένα παράδειγμα σκελετού κώδικα του πως γίνεται. Το παράδειγμα είχε ένα μικρό λάθος !!!! και κάτω απο κάποιες συνθήκες κράσαρε ο driver μαζί και τα windows. Φυσικά οι περισσότεροι προγραμματιστές αντιγραφανε τον σκελετό του κώδικα και πάρα πολλοί αφήναν μέσα το λάθος. Η Microsoft ξοδεψε εκατομμύρια για να βρει τι φταίει, κάποια στιγμή το βρήκε άλλαξε τις δικές της οδηγίες για τους τρίτους προγραμματιστές και όλα φτιάξανε σιγά σιγά με τον καιρό και τις νέες εκδόσεις των drivers.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, punnos1989 είπε

Επεξεργαστη Arm  ειχε το  game boy advance sp   θυμαμαι..πανε πολλα χρονια απο τοτε  βεβαια...

Σωστά ! Και ηλεκτροκινητήρα τα τηλεκατευθυνόμενα μου ! Κάτι “Nikko”..

 Πάνε πολλά χρόνια επίσης …

 Να θυμηθώ να το γράψω κάτω από άρθρο για το τεσλα plaid ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, asmilon είπε

Ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδες μπλε οθονη σε Windows?

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, προσωπικά έχω χρόνια να δω τη μπλε Οθόνη. Αλλά είναι αυτό που λέγεται. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα 😅 (που ίσχυε βέβαια άλλες εποχές και όχι σήμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

ε, τωρα του το χαλασες.

σε εφαρμογες windows ναι , πολλες  φορες παγωνουν  , το λειτουργικο  σπανια πλεον να κοκαλωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Δλδ φανατικος με τη Microsoft
Εξ απ' ανεκαθεν.
😉

Γενικά πιστεύει ότι οι εταιρίες βοηθάνε στο OSS και δεν κολάει με τεχνολογίες. Παρόλο που ήταν πρωτεργάτης στο Gnome, δουλεύει με Mac και θεωρεί το desktop environment του καλύτερο. Είναι μεγάλο μυαλό ο τύπος αν σκεφτούμε ότι θέλανε να τον φέρουν στα 17 να φτιάξει τον Internet Explorer αλλά δεν έβγαινε η Visa του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Σήμερα σε εταιρικό pc με windows xp, γιατί;

Σε κατι πιο καινουριο απο ενα λειτουργικο που εχει κλεισει ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ υπαρξης; :rolleyes: Και εγω αν παω να φορτωσω Windows 95 θα αντιμετωπισω αρκετες μπλε οθονες, προφανως και δεν ειναι αυτο το νοημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, asmilon said:

Σε κατι πιο καινουριο απο ενα λειτουργικο που εχει κλεισει ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ υπαρξης; :rolleyes: Και εγω αν παω να φορτωσω Windows 95 θα αντιμετωπισω αρκετες μπλε οθονες, προφανως και δεν ειναι αυτο το νοημα.

Γιατί αλλάζεις τους στόχους; με ρώτησες πότε είδα bsod τελευταία φορά. Απάντησα σήμερα σε pc που είναι σε παραγωγή και σαν υλικό δεν είναι τόσο παλιό.
Έχω δει και σε 11 αλλά ήταν πράσινη αν μας χαλάει το χρώμα δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Γιατί αλλάζεις τους στόχους; με ρώτησες πότε είδα bsod τελευταία φορά. Απάντησα σήμερα σε pc που είναι σε παραγωγή και σαν υλικό δεν είναι τόσο παλιό.
Έχω δει και σε 11 αλλά ήταν πράσινη αν μας χαλάει το χρώμα δλδ

Οκ μεινε στο meme 20 ετων οτι τα Windows βγαζουν συνεχεια μπλε οθονες, χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τα windows xp. Η γενικη εμπειρια παντως ειναι οτι οι μπλε οθονες ειναι κατι ιδιαιτερα ασυνηθιστο πλεον στα Windows, απο τα Windows 7 και μετα, αρα κοντα στα 15 χρονοα. Αν σου τυχει θα φταιει πιθανότερα καποιο faulty hardware και σιγουρα οχι καποια ασταθεια του λειτουργικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, asmilon said:

Οκ μεινε στο meme 20 ετων οτι τα Windows βγαζουν συνεχεια μπλε οθονες, χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τα windows xp. Η γενικη εμπειρια παντως ειναι οτι οι μπλε οθονες ειναι κατι ιδιαιτερα ασυνηθιστο πλεον στα Windows, απο τα Windows 7 και μετα, αρα κοντα στα 15 χρονοα. Αν σου τυχει θα φταιει πιθανότερα καποιο faulty hardware και σιγουρα οχι καποια ασταθεια του λειτουργικου.

Το τελικό αποτέλεσμα κοιτάμε πάντα, ότι είχε crash, αυτό ήταν και το όλο point μου και όχι να κάνω debug στο λογισμικό ή να βρω hardware faults και μάλιστα στον εν λόγω server που κατά 99,99% δεν πρόκειται να δω ποτέ από κοντά. Άσε δε που δεν είπα και ποτέ ότι βγάζουν συνέχεια τα windows μπλε οθόνες...
Και ναι συμφωνώ ότι είναι αρκετά σπάνιες, δεν είναι ανήκουστες και ίσως να έχουν αλλάξει χρώμα, πχ κόκκινο όταν τρώει crash από amd gpu.
Αν και για τον Server αυτόν ΑΝ βαράει μπλε οθόνες, το βλέπω λίγο δύσκολο να το μάθουμε προς τα έξω για να δούμε κιόλας αν έχω δίκιο ή άδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, fasttam said:

Μήπως να το τρέξεις σε win95; Έχω ακούσει ότι είναι σκυλιά.  

Μήπως να τρέχω εσένα σε msdos; δεν σε κόβω για πάνω από 16bit 

Κατανόηση της Ελληνικής υπό το μηδέν ορισμένες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, asmilon είπε

Ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδες μπλε οθονη σε Windows?

Αν και είχα πολλά χρόνια η αλήθεια είναι, μου εσκασέ χθες στη δουλειά σε Windows 10...

Τυχαίο;

Rolling on the floor laughingRolling on the floor laughingRolling on the floor laughing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...