Προς το περιεχόμενο

Υποχώρηση της Apple, η οποία θα προσθέσει υποστήριξη RCS μηνυμάτων στο iPhone το 2024


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν θα πάει ο κόσμος μπροστά…

η Google μονοπωλεί το RCS εδώ και 4-5 χρόνια και στο Android δεν είδα κανένα κέρδος να έχουν οι χρήστες του…

ήταν ωραίο που σας ζήτησαν να ξηλώσετε τις εφαρμογές που είχατε και να βάλετε το Google messages?

Πραγματικά τόσο μίσος για την Apple που από αντίδραση και χωρίς σκέψη πάτε και υποστηρίζεται μια κατα πολύ χειρότερη εταιρία…

Να ξηλώσουμε εφαρμογές; πότε έγινε αυτό; μόνο η Xiaomi έχει το Google messages Νομίζω

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ερώτηση, μπορεί ένας χρήστης Android να επιλέξει στο RCS να μην έχει κρυπτογράφηση και να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή πλην της Google?

ναι, εγώ μπορώ να γύρισω το κινητό στο κλασικό sms Που είχαμε στα νοκια

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ερώτηση, μπορεί ένας χρήστης Android να επιλέξει στο RCS να μην έχει κρυπτογράφηση και να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή πλην της Google?

Ερώτηση, μπορεί ένας χρήστης iOS το iMessage να μην έχει κρυπτογράφηση και να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή πλην της Apple; 

Το Messages χρησιμοποιεί το Jibe όταν υπάρχει και στα δύο άκρα. Αν θες χρησιμοποιήσεις άλλους Servers μπορείς να φτιάξεις μια εφαρμογή και να τους υποστηρίξεις. 

Το θέμα είναι οτι τα μηνύματα απο οποιονδήποτε RCS server μεταδίδονται κανονικότατα στον αποδέκτη, ακόμα και αν αυτός έχει το Google Messages, ΠΑΡΟΤΙ δε θα μετακινηθούν μέσω των Jibe Servers.

Το Google Messages όσο λειτουργεί με Jibe είναι ιδιας λογικής με το iMessage. Ακόμα και το APi της είναι κλειστό, δεν έχει κανείς πρόσβαση. Το θέμα αλλάζει όταν ο άλλος δεν έχει Jibe client, και ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, υπάρχει ακομα κανονικά επικοινωνία.  Για αυτό είναι σημαντικό να υπάρχει υποστήριξη για το RCS απο όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papp0us είπε

Τι αλλάζει δε μου είπες όμως. Εγώ ρωτάω αν η Google έχει πρόσβαση στα κρυπτογραφημένα μηνύματα στους Servers της, ή αν έχει περισσότερα δεδομένα απο κάποιον τρίτο που χρησιμοποιεί την ιδια τεχνολογία. Το ποια εταιρία εμπιστεύεστε είναι καθαρά δικό σας θέμα. Το υπονοείται ότι έχει πρόσβαση σε κρυπτογραφημένα δεδομένα, είναι λίγο πιο βαρύ απο την πλάκα που κάνουμε εδώ.

Τι να αλλάζει πού;

Απάντηση πήρες ξεκάθαρη, δεν υποννοείται τίποτα που είναι άκυρο! Αν κάποιος εδώ δεν καταλαβαίνει την διαφορά δεδομένα-μεταδεδομένα, που την εξήγησα κιόλας, ας διαβάσει παραπάνω.

Ούτε η Google είναι εκκλησία πάντως! Για την Google τα μεταδεδομένα του RCS μπορούν να είναι άλλο ένα vector στα δεδομένα που μαζεύουν για κάθε χρήστη. 

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Ένας ανταγωνιστής μπορεί να πάρει το RCS να φτιάξει μια εφαρμογή και το μηνύματα να περνάνε απ΄τον δικό του server.

Και αν θέλει encryption (σήμερα, 2023) να είναι ασύμβατη η εφαρμογή του με το Google Messages.

 Ή πιο απλά μπορεί να πειστεί/πιεστεί να το γυρίσει σε Google Messages και να το λήξει εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Και αν θέλει encryption (σήμερα, 2023) να είναι ασύμβατη η εφαρμογή του με το Google Messages.

 Ή πιο απλά μπορεί να πειστεί/πιεστεί να το γυρίσει σε Google Messages και να το λήξει εκεί.

Αυτό είναι θέμα ανταγωνισμού στον καπιταλισμό, το καταλαβαίνω ότι λίγοι μπορούν να ανταγωνιστούν την Google, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Η apple πάντως μπορεί και χωρίς μονοπωλιακές τακτικές.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Ερώτηση, μπορεί ένας χρήστης iOS το iMessage να μην έχει κρυπτογράφηση και να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή πλην της Apple; 

Αν είναι να συζητάμε για όχι encrypted επικοινωνία ας το γυρίσουμε σε IRC ή message boards και να νοσταλγήσουμε τις παλιές καλές εποχές που το ίντερνετ ήταν αγνό 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, panagiotis1988 said:

Πόσο ρατσιστικο/ταξικό και παραλληλα αστείο μου φάνηκε αυτό; 

Το παρόν εστάλη από το redmi note 9 pro μου, που είναι με ραγισμενη οθόνη και σπασμένο πίσω μέρος εδώ και 1 χρόνο!!!

άντε και χωρίς cameras εύχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jts είπε

Αυτό είναι θέμα ανταγωνισμού στον καπιταλισμό, το καταλαβαίνω ότι λίγοι μπορούν να ανταγωνιστούν την Google, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Η apple πάντως μπορεί και χωρίς μονοπωλιακές τακτικές.

Αν όλοι χρησιμοποιούν το RCS της Google, ποιός θα έχει μονοπώλιο τελικά; Μήπως είναι false argument πως ο καθένας μπορεί να στήσει δικό του server? Γιατί οκ, κι εγώ μπορώ, αλλά έχει νόημα;

Η Apple αν μη τι άλλο μπαίνει στον χορό του RCS χωρίς να υιοθετήσει αυτή την κλειστή υλοποίηση της Google αλλά την standard ανοιχτή. Μπορεί και να το κάνει τελικά, δεν ξέρω, θα προτιμούσα όχι προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Αν όλοι χρησιμοποιούν το RCS της Google, ποιός θα έχει μονοπώλιο τελικά; Μήπως είναι false argument πως ο καθένας μπορεί να στήσει δικό του server? Γιατί οκ, κι εγώ μπορώ, αλλά έχει νόημα;

Το καταλαβαίνω αυτό το πρόβλημα, υπάρχει και σε άλλες υπηρεσίες της google βλ. Youtube, αλλά η λύση δεν είναι να έχεις 2 μονοπώλια, με ξεχωριστούς χρήστες το καθένα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ειδικά αυτό που γίνεται στην Αμερική που η Apple έχει μερίδιο 60+ στους νέους και όσοι έχουν android περιθωριοποιούνται λόγω imessage είναι τραγικό(Αμερικάνοι βλαμμένοι βέβαια αλλά ενταξει :D)

Εγώ θα ήθελα να σου πω την αλήθεια και μια λύση με τις εφαρμογές που υπάρχουν και στα 2 store. Τώρα πχ αν θέλω να πάω σε apple πρέπει να ξανά αγοράσω πάλι κάποιες που θέλω, οπότε είναι και αυτό αποτρεπτικός παράγοντας, αλλά είναι άλλη κουβέντα.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Ειδικά αυτό που γίνεται στην Αμερική που η Apple έχει μερίδιο 60+ στους νέους και όσοι έχουν android περιθωριοποιούνται λόγω imessage είναι τραγικό(Αμερικάνοι βλαμμένοι βέβαια αλλά ενταξει :D)

Εμμμ, έτσι εξηγείται η πρεμούρα με το RCS!

To YouTube που αναφέρεις δεν είναι υποχρεωτικό, το RCS/SMS είναι ο default τρόπος επικοινωνίας. Κι αν τώρα χρησιμοποιούμε κι άλλες εφαρμογές δεν αποκλείεται σε κάμποσα χρόνια οι περισσότεροι να χρησιμοποιούν μόνο RCS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hellghan είπε

Να ξηλώσουμε εφαρμογές; πότε έγινε αυτό; μόνο η Xiaomi έχει το Google messages Νομίζω

ναι, εγώ μπορώ να γύρισω το κινητό στο κλασικό sms Που είχαμε στα νοκια

Και η Samsung χρησιμοποιεί της Google και όλα τα brand στην ΕΕ… στην Κίνα που δεν υπάρχει Google είναι άλλη ιστορία…

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ερώτηση, μπορεί ένας χρήστης iOS το iMessage να μην έχει κρυπτογράφηση και να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή πλην της Apple; 

Το Messages χρησιμοποιεί το Jibe όταν υπάρχει και στα δύο άκρα. Αν θες χρησιμοποιήσεις άλλους Servers μπορείς να φτιάξεις μια εφαρμογή και να τους υποστηρίξεις. 

Το θέμα είναι οτι τα μηνύματα απο οποιονδήποτε RCS server μεταδίδονται κανονικότατα στον αποδέκτη, ακόμα και αν αυτός έχει το Google Messages, ΠΑΡΟΤΙ δε θα μετακινηθούν μέσω των Jibe Servers.

Το Google Messages όσο λειτουργεί με Jibe είναι ιδιας λογικής με το iMessage. Ακόμα και το APi της είναι κλειστό, δεν έχει κανείς πρόσβαση. Το θέμα αλλάζει όταν ο άλλος δεν έχει Jibe client, και ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, υπάρχει ακομα κανονικά επικοινωνία.  Για αυτό είναι σημαντικό να υπάρχει υποστήριξη για το RCS απο όλους.

Ρώτησα κάτι απλό και να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα, πιο το όφελος του ανοιχτού Android και των πολλών επιλογών όταν ουσιαστικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Και η Samsung χρησιμοποιεί της Google και όλα τα brand στην ΕΕ… στην Κίνα που δεν υπάρχει Google είναι άλλη ιστορία…

Ρώτησα κάτι απλό και να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα, πιο το όφελος του ανοιχτού Android και των πολλών επιλογών όταν ουσιαστικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή…

Έχει και η samsung ανάλογο του imessage και η Huawei Κανείς δεν τα χρησιμοποιεί όμως.

Δε σε πάει στις επιλογές. Σε ενημέρωσε όσο αφορά τα πρωτόκολλα επικοινωνίας. Βασικά δεν υπάρχει λόγος να επιτρέψει η Apple να μπει σε άλλη εφαρμογή. Απλά θα ενημερώσει την εφαρμογή να υποστηρίζει ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

To YouTube που αναφέρεις δεν είναι υποχρεωτικό, το RCS/SMS είναι ο default τρόπος επικοινωνίας. Κι αν τώρα χρησιμοποιούμε κι άλλες εφαρμογές δεν αποκλείεται σε κάμποσα χρόνια οι περισσότεροι να χρησιμοποιούν μόνο RCS.

Όπως δεν είναι και η χρήση server της Google για να έχεις RCS εξ'ού και η σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Εμμμ, έτσι εξηγείται η πρεμούρα με το RCS!

To YouTube που αναφέρεις δεν είναι υποχρεωτικό, το RCS/SMS είναι ο default τρόπος επικοινωνίας. Κι αν τώρα χρησιμοποιούμε κι άλλες εφαρμογές δεν αποκλείεται σε κάμποσα χρόνια οι περισσότεροι να χρησιμοποιούν μόνο RCS.

Βασικά εγώ θα περίμενα από την ΕΕ να επιβάλει στους παρόχους να υιοθετήσουν το κρυπτογραφημένο RCS ώστε να απεμπλακούμε από οποιαδήποτε Google και Apple… το πήγε ανάποδα γιατί η Google ως μονοπώλιο σε Android το ποιοι κατέχει μερίδιο πάνω από 70% στην Ευρώπη πίεσε… 

Ξανά λέω, οι χρήστες στο Android αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google, ωραία ελευθερία στους χρήστες και μέγιστος σεβασμός στους devs…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ρώτησα κάτι απλό και να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα, πιο το όφελος του ανοιχτού Android και των πολλών επιλογών όταν ουσιαστικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή…

Το RCS στο Android έχει γίνει ουσιαστικά Google Messages πλέον αλλά υπάρχει ακόμα επιχειρηματολογία για το πως θεωρητικά μπορεί να είναι.

Βασικά, πάλι καλά, θα πω, που ασχολήθηκε η Apple και το πρότυπο θα αλλάξει μονοπάτι προς το πιο ανοιχτό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...