Προς το περιεχόμενο

Υποχώρηση της Apple, η οποία θα προσθέσει υποστήριξη RCS μηνυμάτων στο iPhone το 2024


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Που ήταν τα 100 παραδείγματα; Κυρίως χολή και επιχειρήματα αίολα είδαμε. Το οπαδιλικι ψάξτε σε αυτούς που βλέπουν Apple και κάνουν πιο πολλά ποστ από το Android που τους αφορά.

Δεν αφορά όλους. Τόσα χρόνια που δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς RCS και είχα Android λες δεν επικοινωνούσα με φίλους μου που είχαν iPhone;  Το RCS λες να απέτυχε λόγο Apple ή τώρα προσπαθεί να το επιβάλλει η Google ενάντια στον ανταγωνισμό της.

Στον χρήστη Apple δεν αλλάζει κάτι αλλά πανηγύρισαν κάποιοι . Οι 3rd party όμως χάνουν.

Φίλε μου δεν το άλλαξα το εξήγησα αρκετές φορές στα μνμ μου. Όταν κανείς άλλος στην ουσία δεν χρησιμοποιούσε RCS και η Samsung διάβασα ότι το παράτησε για google messages. Εξού και η εξομοίωση των 2.

Τελος πες μου ειλικρινά δεν είναι ανήθικο αυτό που κάνει η Google προς τις άλλες εταιρίες που την είχαν κερδίσει στον τομέα του messaging; Βγάλε έξω την Apple αν θες.

σχεδόν όλους τους αφορά , δεν αφορά την apple ή την google μόνο 
αν ο κύκλος σου είναι μόνο κάτοχοι iphone και imessage , τότε ανήκεις στο σχεδόν, οπότε πάσο , αλλά όχι δεν μιλάς εκ μέρους όλων των χρηστών (ήδη κάποιος απάντησε με παράδειγμα το πρόβλημα του και έγινε το μπάχαλο περί chat / αναλφάβητων κλπ)

αλλιώς ε ναι σε αφορά , το αν το ερώτημα είναι γιατί τώρα ; οκ δεκτό ότι θα έπρεπε να γίνει παλαιότερα αλλά λογικα και τα συμφέροντα (που αποφεύγεις να δεις ότι αφορούν και συγκεκριμένη εταιρία) ήταν περισσότερα τότε π.χ. δηλώσεις apple , συμφέρον (ή αδιαφορία του στυλ γιατί να χάσω/ξοδέψω λεφτά για αυτό ; ) από παρόχους που βγάζαν χρήμα από το sms 

και η samsung , ασχολήθηκε , και η vodafone ασχολήθηκε και η xiaomi ... αλλά στην τελική , αφού μπορεί να ασχοληθεί ο άλλος (καλύτερα και χωρίς κόστος ) γιατί να συνεχίσουν ; 

το πρόβλημα σου (όπως αντίστοιχα κατηγορείς , και σωστά σε κάποιες περιπτώσεις , άλλους) είναι ότι η google ασχολήθηκε με αυτό 

"Στον χρήστη Apple δεν αλλάζει" ... προφανώς και αλλάζει, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σας , αν ο χρήστης στέλνει και δέχεται sms από χρήστες άλλων λειτουργικών (android και ό.τι άλλο μπορεί να έχει την υποστήριξη rcs) προφανώς και κερδίζει , π.χ. γιατί δεν θα πληρώνει για sms ...
στην τελική (που αυτό μάλλον δεν το έχετε καταλάβει) δεν το θέλει ;;; ε ας το κάνει disable (τουλάχιστον στο messages μπορεί)

"Οι 3rd party όμως χάνουν." από το να χάνει μόνιμα ο χρήστης και να πρέπει να γραφτεί σε 3-4 διαφορετικές υπηρεσίες (επειδή ο α δεν έχει messenger γιατί είναι έναντια , ο β άλλος δεν έχει viber γιατί είναι "νοτιοανατολική" εταιρία και δεν ξέρω γω τι άλλη δικαιολογία μπορεί να πει κάποιος) , ε ας χάσουν κι αυτοί, ποιος χεεεε ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

58 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

σχεδόν όλους τους αφορά , δεν αφορά την apple ή την google μόνο 
αν ο κύκλος σου είναι μόνο κάτοχοι iphone και imessage , τότε ανήκεις στο σχεδόν, οπότε πάσο , αλλά όχι δεν μιλάς εκ μέρους όλων των χρηστών (ήδη κάποιος απάντησε με παράδειγμα το πρόβλημα του και έγινε το μπάχαλο περί chat / αναλφάβητων κλπ)

αλλιώς ε ναι σε αφορά , το αν το ερώτημα είναι γιατί τώρα ; οκ δεκτό ότι θα έπρεπε να γίνει παλαιότερα αλλά λογικα και τα συμφέροντα (που αποφεύγεις να δεις ότι αφορούν και συγκεκριμένη εταιρία) ήταν περισσότερα τότε π.χ. δηλώσεις apple , συμφέρον (ή αδιαφορία του στυλ γιατί να χάσω/ξοδέψω λεφτά για αυτό ; ) από παρόχους που βγάζαν χρήμα από το sms 

και η samsung , ασχολήθηκε , και η vodafone ασχολήθηκε και η xiaomi ... αλλά στην τελική , αφού μπορεί να ασχοληθεί ο άλλος (καλύτερα και χωρίς κόστος ) γιατί να συνεχίσουν ; 

το πρόβλημα σου (όπως αντίστοιχα κατηγορείς , και σωστά σε κάποιες περιπτώσεις , άλλους) είναι ότι η google ασχολήθηκε με αυτό 

"Στον χρήστη Apple δεν αλλάζει" ... προφανώς και αλλάζει, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σας , αν ο χρήστης στέλνει και δέχεται sms από χρήστες άλλων λειτουργικών (android και ό.τι άλλο μπορεί να έχει την υποστήριξη rcs) προφανώς και κερδίζει , π.χ. γιατί δεν θα πληρώνει για sms ...
στην τελική (που αυτό μάλλον δεν το έχετε καταλάβει) δεν το θέλει ;;; ε ας το κάνει disable (τουλάχιστον στο messages μπορεί)

"Οι 3rd party όμως χάνουν." από το να χάνει μόνιμα ο χρήστης και να πρέπει να γραφτεί σε 3-4 διαφορετικές υπηρεσίες (επειδή ο α δεν έχει messenger γιατί είναι έναντια , ο β άλλος δεν έχει viber γιατί είναι "νοτιοανατολική" εταιρία και δεν ξέρω γω τι άλλη δικαιολογία μπορεί να πει κάποιος) , ε ας χάσουν κι αυτοί, ποιος χεεεε ... 

Το δεν με επηρεάζει αφορά ότι ήδη είχα και έχω εφαρμογές όπως το Viber.

Προσωπικα στο iMessage έχω στείλει και λάβει όλες κι όλες 2-3 φορές φωτογραφίες.

Το να βάλει και RCS στο iMessage υπέρ μου είναι και δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά διαφωνώ στον τρόπο που πάει να γίνει αυτό . SMS νομίζω πλέον  ελάχιστοι χρησιμοποιούν και πολύ σπάνια. Κυρίως χρησιμοποιούν messenger, whatsup, Viber, telegram. 

Διαφωνώ στο ότι μια εταιρία έχει την δύναμη να κάνει lobbying στην ΕΕ και να δημιουργεί μεγαλύτερα μονοπώλια από αυτά που κατηγορεί ότι υπάρχουν για να μπει σε μια ακόμα αγορά που έχει αποτύχει.

Το πρόβλημα μου είναι η Google και αιτιολόγησα το γιατί πολλάκις όπως παραπάνω. αν θες γενική τοποθέτηση θεωρώ ότι είναι μια εταιρία που αποσκοπεί σε συλλογή των δεδομένων μας και ήταν η κυρία αιτία που πήγα σε iOS. Δεν ήταν όμως αυτό το πρόβλημα μου εδώ ούτε μπαίνω σε άρθρα για Android να λέω χαχα σας κλέβουν τα data.

Αναγνωρίζω ότι και η Apple δεν είναι Αγία και προσωπικα αρνιόμουν να πάρω iPhone ή iPad όσο είχαν lightning port. 2 μήνες έχω iPhone δεν είναι και πολύς καιρός ούτε είμαι σε ηλικία για να γίνω fan boy…..
Αν απαγορεύσει η ΕΕ να είναι Stock app στο Android να συμφωνήσουμε αλλά όταν όπως είπες ο χρήστης βάζει αυτό που θα βρει μπροστά του δεν το λες υγιή ανταγωνισμό που ήταν και το επιχείρημα της Google όταν σήκωσε το θέμα.

Τέλος, θεωρώ ότι θα κάνει κακό στον ανταγωνισμό ο τρόπος που γίνεται η επιβολή του RCS. Η Apple θεωρώ δεν θα χάσει κοινό και αν δει ότι χάνει θα το ανακτήσει κόβοντας τακτικές του στυλ 200€ για 8GB ram ή features μόνο στην τελευταία γενιά. Οι υπόλοιποι όμως που καινοτομήσαν και ανταγωνίζονται για την καλύτερη εφαρμογή θα σταματήσουν. Στην ουσία μόνο η Apple με το iMessage θα το ανταγωνίζεται και αυτό μόνο για τους χρήστες Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...