Προς το περιεχόμενο

Τα plugins του Chrome browser που βασίζονται στο Manifest V2 όπως το uBlock Origin, θα απενεργοποιηθούν το 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα, οι ειδικοί λέγανε ότι αποκλείεται η Google να μπλοκάρει τα adblockers γιατί θα αποχωρήσουν όλοι από Chrome. Και ότι δεν υπάρχει ελπίδα για κάτι τέτοιο.

Πάλι έξω πέσανε?

Εγώ πάντως έχω φύγει χθες μόνο και μόνο στην υποψία ότι πάνε να μπλοκάρουνε τα adblockers. Firefox for the win. Αδικημένος browser.

8 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Ερχεται η σειρα της με την ΕΕ. Εχουν ραμματα για τη γουνα της...

Αυτό πήγα να πω. Ότι το βλέπω να έρχεται από ΕΕ να τους επιβάλουν να μην έχουν Chrome default στα κινητά και να επιλέγει ο χρήστης κατά το 1ο setup.

Ευχαριστούμε ΕΕ, τουλάχιστον κάνεις και κάτι σωστό.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που δεν θα καταλάβει ποτέ η Google είναι ότι οι ad blockers προστατεύουν και από ιστοσελίδες με επικίνδυνα scripts, αυτόματο κατέβασμα επικίνδυνων αρχείων και trackers που δεν είναι endorsed από την ίδια την Google. Είναι κάτι σαν antivirus για browsing.

Το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις στο youtube, αλλά οι διαφημίσεις που είναι intrusive. Και η ίδια η Google δεν έχει κάνει τίποτα για να προστατεύσει τους χρήστες σε αυτόν τον τομέα.

  • Like 8
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jcnstd100 είπε

Έχω ήδη εγκατεστημένη τη τελευταία έκδοση του AdGuard το οποίο εξαίρεσα από το YouTube.

Ήδη κήρυξε τον πόλεμο ενάντια στο ad blocking ακολουθώντας τη τακτική που εφαρμόζει το Spotify από τον Μάρτιο του 2019.

Για το youtube δεν το θεωρώ κακό. Καλά κάνει, για γενικός σελίδες ναι συμφωνώ κακός

7 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Μα, οι ειδικοί λέγανε ότι αποκλείεται η Google να μπλοκάρει τα adblockers γιατί θα αποχωρήσουν όλοι από Chrome. Και ότι δεν υπάρχει ελπίδα για κάτι τέτοιο.

Πάλι έξω πέσανε?

Εγώ πάντως έχω φύγει χθες μόνο και μόνο στην υποψία ότι πάνε να μπλοκάρουνε τα adblockers. Firefox for the win. Αδικημένος browser.

Αυτό πήγα να πω. Ότι το βλέπω να έρχεται από ΕΕ να τους επιβάλουν να μην έχουν Chrome default στα κινητά και να επιλέγει ο χρήστης κατά το 1ο setup.

Ευχαριστούμε ΕΕ, τουλάχιστον κάνεις και κάτι σωστό.

Νομίζω γίνεται ήδη. Σίγουρα ρωτάει τη μηχανή αναζήτης στο setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση της παιγμένης πια κίνησης να (προσπαθήσει να) αχρηστεύσει τα adblock
ήταν η αγορά του adblock plus και η προώθησή του ως καλύτερου από την ίδια,
ενώ ταυτόχρονα ανακοίνωσε πως αυτό δεν θα μπλοκάρει όλες τις διαφημίσεις αλλά μόνο όσες θέλει η google....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, hellghan είπε

Για το youtube δεν το θεωρώ κακό. Καλά κάνει, για γενικός σελίδες ναι συμφωνώ κακός

Νομίζω γίνεται ήδη. Σίγουρα ρωτάει τη μηχανή αναζήτης στο setup

Πριν κανα χρόνο πήρα και δεν θυμάμαι να με ρώτησε και ποτέ.

Τέσπα, εγώ χρησιμοποιώ Chrome και Edge. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιώ Chrome... άνετα πήγαινα σε Firefox οπότε για μένα ας κάνουν ότι θέλουν. Ήδη σταμάτησα το Youtube στο account μου. Δεν προσπάθησα καν να βρω τρόπο/άλλον adblocker. απλά σταμάτησα.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγχώθηκε κανείς; Υπάρχει ο mozilla, opera, brave και ένα ακόμα σωρό.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έπαψε ο mozilla να είναι ο πιο δημοφιλής browser. Να μου πεις ότι χρησιμοποιούν Edge γιατί έρχεται με το λειτουργικό να πω ναι, αλλά το chrome πρέπει να το εγκαταστήσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έπαψε ο mozilla να είναι ο πιο δημοφιλής browser. Να μου πεις ότι χρησιμοποιούν Edge γιατί έρχεται με το λειτουργικό να πω ναι, αλλά το chrome πρέπει να το εγκαταστήσεις.

εγώ αυτό που θυμάμαι (για μένα) είναι ότι μια περίοδο έγινε γτμπ μετά από κάποια update (κι ας ήταν πάντα ο chrome αχόρταγος σε μνήμη) οπότε
αναγκάστικα (καλά δεν θυμάμαι πότε ήταν) να πάω σε chrome ε και τώρα απλά δεν υπάρχει (ακόμα) λόγος για μόνιμη επιστροφή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

κύριος στόχος του Manifest V3 είναι να βελτιώσει την ασφάλεια και το απόρρητο της browsing,

Εγώ να ξέρετε την πιστεύω. Το security είναι σημαντικό για να κρατάει μόνο εκείνη τα δεδομένα μας και να μην βγάζουν λεφτά άλλοι, από αυτά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Έρχεται η σειρά της με την ΕΕ. Έχουν ράμματα για τη γούνα της...

ΕΕ = Γερμανία.

Μαίνεται ένας ανελέητος εμπορικός πόλεμος μεταξύ Βερολίνου και Washington.

Οι απλοί netizens πληρώνουν τα σπασμένα αυτής της διαμάχης η οποία γίνεται για το κέρδος και τον εύκολο πλουτισμό.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, jcnstd100 said:

ΕΕ = Γερμανία.

Μαίνεται ένας ανελέητος εμπορικός πόλεμος μεταξύ Βερολίνου και Washington.

Οι απλοί netizens πληρώνουν τα σπασμένα αυτής της διαμάχης η οποία γίνεται για το κέρδος και τον εύκολο πλουτισμό.

Ναι απλά εδώ δεν θα παίξει τίποτα, πηγαίνουν όλοι με ελαφρά προς άλλους browsers και τελείωσε το θέμα.

Σήμερα μάλιστα που δεν υπάρχει καν μεγάλη διαφορά σε ότι αφορά την εμπειρία σε επίπεδο χρήστη δεν έχει νόημα καν να αγχώνεται κανείς για έναν φυλλομετρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Αγχώθηκε κανείς; Υπάρχει ο mozilla, opera, brave και ένα ακόμα σωρό.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έπαψε ο mozilla να είναι ο πιο δημοφιλής browser. Να μου πεις ότι χρησιμοποιούν Edge γιατί έρχεται με το λειτουργικό να πω ναι, αλλά το chrome πρέπει να το εγκαταστήσεις.

Και εγώ θυμάμαι κάπως να μου τον κάνει force η Google σε κάθε αναζήτηση που έκανα και έπειτα τον δοκίμασα, είδα ότι είχε πιο μοντέρνο UI( τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο ) και τον κράτησα. Μέχρι που είδα το Sync στον Firefox, με έπιασαν και τα ιδεολογικά μου με την Google να προσπαθεί να φέρει το Internet σε κάτι κλειστό που θα λειτουργούν όλα υπό την μηχανή της και έτσι έβαλα φωτιά στην αλεπού και από τότε δεν έχει σβήσει ποτέ.

Μάλιστα με Thunderbird Nightly που υποστηρίζει Sync μεταξύ πολλών Clients και έτσι δεν χρειάζεται να σετάρεις όλα τα επαγγελματικά email, έχω πλέον βρει την υγειά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, kodorevi8ulis said:

εγώ αυτό που θυμάμαι (για μένα) είναι ότι μια περίοδο έγινε γτμπ μετά από κάποια update (κι ας ήταν πάντα ο chrome αχόρταγος σε μνήμη) οπότε
αναγκάστικα (καλά δεν θυμάμαι πότε ήταν) να πάω σε chrome ε και τώρα απλά δεν υπάρχει (ακόμα) λόγος για μόνιμη επιστροφή 

Δεν έχεις άδικο, υπήρξε μία εποχή που όλοι είχαν πάθει μανία με τα benchmarks και έβγαζαν τον chrome ταχύτερο και πιο ελαφρύ από τον mozilla. Βέβαια οι περισσότεροι έχουμε φορτωμένο τον mozilla με ένα σκασμό addons, αν κάτι πάει στραβά εγώ δεν θα το αποδώσω στον browser.

Όπως και να χει, εγώ δεν τον αλλάζω, ένας φυλλομετρητής είναι και η εμπειρία χρήστη είναι σε όλους πλέον σχεδόν ίδια, σιγά μην πάω στης google το οικοσύστημα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Αγχώθηκε κανείς; Υπάρχει ο mozilla, opera, brave και ένα ακόμα σωρό.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έπαψε ο mozilla να είναι ο πιο δημοφιλής browser. Να μου πεις ότι χρησιμοποιούν Edge γιατί έρχεται με το λειτουργικό να πω ναι, αλλά το chrome πρέπει να το εγκαταστήσεις.

παλιοτερα ειχε θεματα. παντα ηθελα να χρησιμοποιω ff και ολο κατι προβλημα εβρισκα και τελικα χρησιμοποιουσα και τον chrome μαζι. τα τελευταια χρονια δε μ χει κανει κατι περα απο κανα δυο κουλα (που και δε μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να συμβαινουν, αλλα.. 😂) οποτε πλεον μονο αλεπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...