Προς το περιεχόμενο

Τα plugins του Chrome browser που βασίζονται στο Manifest V2 όπως το uBlock Origin, θα απενεργοποιηθούν το 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτίμησα να πληρώσω ο ίδιος το Refurbished iPhone και όχι να κάνω χρήση στο καινούριο xiaomi android της δουλείας για να διασφαλίσω την ψυχική μου ηρεμία από τον όγκο των διαφημίσεων πάντα και στα πάντα.

Έδινα στην μητέρα μου tablet android το πρωί και έως το βράδυ είχε εγκαταστήσει (άθελά της) καμιά δεκαριά εφαρμογές και άλλα τόσα παιχνίδια που δεν μπορούσε να κλείσει καθώς ξεπετάγονταν συνέχεια με το έτσι θέλω. (μην μιλήσει κάποιος εδώ για vpn σε ηλικιωμένο άνθρωπο.., άλλο εμείς). Πατούσε να αποδεχθεί κάτι και ως δια μαγείας στο "ναι" εμφανίζονταν την στιγμή του πατήματος, μια νέα εγκατάσταση κι άλλης εφαρμογής. Πήγαινε να πατήσει το "Χ" να κλείσει το popup και όλως τυχαίως άνοιγε νέα σελίδα για ακόμη μία εγκατάσταση.

Κάνεις εγγραφή σε συσκευή android με έναν λογαριασμό και ξαφνικά βρίσκεσαι ενεργοποιημένος και στην εφαρμογή του τελεφερίκ της Πάρνηθας. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η GOOGLE, ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ.

Και καθόμαστε τώρα να συζητήσουμε το πόσο βάση έχει ότι το manifest v3 θα γίνει για το καλό μας ; Εγώ δεν μπορώ να κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου. Παράφαγα κι όλα το μεσημέρι και μου είναι κομμάτι δύσκολο.

(είμαι τόσο παλιός που από τον Netscape πέρασα απ' ευθείας στην Mozila και δεν έχω αλλάξει ποτέ τον Firefox)

Επεξ/σία από oneos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το 2008 firefox σταθερά εκτός από ένα μικρό διαλλειμα δύο χρόνων που αποφάσισα να βάλω Brave. Δεν βλέπω να αλλάζω εκτός και αν έρθουν τα πάνω κάτω.

Επεξ/σία από Manoleros95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aristarhos είπε

Tampermonkey

Υπάρχει ένα script που απενεργοποιεί τις παρενοχλήσεις της Google για το ad blocking καθιστώντας αδύνατο τον εντοπισμό των επεκτάσεων από το YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SoullessRider είπε

Αυτό που με κρατάει ακόμα στον chrome στο desktop είναι πως ο firefox
1) κάνει αρκετή ώρα να εμφανήσει σελίδες, λες και ανοίγω με τον δυπύρηνο (ίσως να φταίει κανένα πρόσθετο, αλλά we will cross that bridge when we have to)
2) στην αναπαραγωγή video παρουσιάζει παραμόρφωση, 
σαν να βλέπεις μέσα από δυο κομμάτια γυαλί και εκεί που ενώνουν να βλέπεις τη γραμμή της επαφής τους.....

Λόγο του 2 δεν κάθομαι να δω τι φταίει για το 1

Κατά τα άλλα, στο android μια χαρά με τον firefox που παίρνει και πρόσθετα, όχι σαν τον chrome που είναι μόνο με το δικό τους πειραγμένο πια adblock plus....

Από ότι ανακάλυψα:
1) Έστρωσε με τικάρισμα στο να κάνει χρήση όπου είναι δυνατόν του hardware acceleration (για κάποιο λόγο το είχα αφήσει χωρίς, ενώ στο chrome το είχα επιλέξει)
2) έστρωσε με την αφαίρεση του adblock plus και αφήνοντας τα ublock και adguard...Λέτε να είναι εσκεμμένη η πτώση απόδοσης από το πρόσθετο στον firefox ??
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ας δούμε πρώτα πόσες διαφημίσεις θα μπλοκάρει και αν θα μπορεί να αντιμετωπίσει τα anti-adblock measures των διαφημίσεων. Ήδη τις διαφημίσεις του YouTube δεν τις μπλοκάρει.

Μπορεί για τον απλούστατο λόγο ότι το AdGuard κυκλοφορεί και σε app.

To app δεν μπορεί να το πιάσει κανένα anti-ablock measure γιατί δεν είναι extension του browser.

Και μπλοκάρει και στο YouTube χωρίς να ανιχνεύεται.

Αν βάλεις το windows app, μπλοκάρει τα πάντα όλα και δεν χρειάζεται να στηριχτείς σε κάποιο browser extension.

https://adguard.com/en/adguard-windows/overview.html

Ένα μειονέκτημα έχει... δεν είναι τζάμπα, αλλά και τα VPNs της προκοπής ούτε κι αυτά είναι τζάμπα. Ίσως κάποια στιγμή μελλοντικά και οι ablockers της προκοπής δεν θα είναι τζάμπα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Μπορεί για τον απλούστατο λόγο ότι το AdGuard κυκλοφορεί και σε app.

To app δεν μπορεί να το πιάσει κανένα anti-ablock measure γιατί δεν είναι extension του browser.

Και μπλοκάρει και στο YouTube χωρίς να ανιχνεύεται.

Αν βάλεις το windows app, μπλοκάρει τα πάντα όλα και δεν χρειάζεται να στηριχτείς σε κάποιο browser extension.

https://adguard.com/en/adguard-windows/overview.html

Ένα μειονέκτημα έχει... δεν είναι τζάμπα, αλλά και τα VPNs της προκοπής ούτε κι αυτά είναι τζάμπα. Ίσως κάποια στιγμή μελλοντικά και οι ablockers της προκοπής δεν θα είναι τζάμπα.

Εάν είναι να πληρώσεις καλύτερα πλήρωσε το YouTube premium. Δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Εάν είναι να πληρώσεις καλύτερα πλήρωσε το YouTube premium. Δεν έχει νόημα.

Μόνο που το YouTube Premium έχει τώρα νέους περιορισμούς καθώς η Google στοχοποιεί όσους χρήστες μοιράζονται από κοινού τον λογαριασμό τους με άλλα άτομα.

Αν δεν θέλεις να σου κόψουν τη πρόσβαση στην υπηρεσία καλύτερα να το ξανασκεφτείς σοβαρά προτού αποφασίσεις ν' αναβαθμίσεις το λογαριασμό σου σε Premium.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Προσωπικά έχω πάει σε Brave σε desktop & smartphone γιατί έχω ξενερώσει από την Google με τις τελευταίες της ενέργειες.

Δεν είσαι και ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Υπάρχει ένα script που απενεργοποιεί τις παρενοχλήσεις της Google για το ad blocking καθιστώντας αδύνατο τον εντοπισμό των επεκτάσεων από το YouTube.

Σωστά. Λύση με Tampermonkey.

Για όσους δεν το ξέρουν, διαβάστε : 

 εδώ ---->  Επίλυση YouTube Adblock

ή εδώ ---->   Remove the Adblock Popup from YOUTUBE

 

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...