Προς το περιεχόμενο

Τα plugins του Chrome browser που βασίζονται στο Manifest V2 όπως το uBlock Origin, θα απενεργοποιηθούν το 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Εάν είναι να πληρώσεις καλύτερα πλήρωσε το YouTube premium. Δεν έχει νόημα.

Το θέμα είναι χρημάτων δηλαδή;

Μπορείς να το βρεις σε lifetime κάπου στα 10 ευρώ.

Τα αξίζει μέχρι το τελευταίο cent.

5 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Προσωπικά έχω πάει σε Brave σε desktop & smartphone γιατί έχω ξενερώσει από την Google με τις τελευταίες της ενέργειες.

Ποτέ. Ποτέ, ποτέ δεν θα βάλω ξανά αυτό το πράγμα στον υπολογιστή μου.

Δεν μου αρέσουν τα bundleware.

Η τελευταία μακακία τους, μακρυά κι αγαπημένοι 🤣

Brave browser is installing a VPN without your permission

https://www.windowscentral.com/software-apps/browsing/brave-browser-is-installing-a-vpn-without-your-permission

1 ώρα πριν, Mushimushi είπε

Opera μόνο. Με built-in VPN out of the box και Add blocker στα settings. 

Δεν έχει built-in VPN o Opera. Ένα proxy έχει.

Το βαφτίζει VPN για μαρκετίστικους λόγους.

Tζάμπα VPN της προκοπής... δεν υπάρχει.

To Opera VPN, το κανονικό, έχει 4 ευρώ το μήνα και όπως όλα τα κανονικά VPN θέλουν ξεχωριστή εγκατάσταση στο σύστημα σου.

https://www.opera.com/features/vpn-pro/vpn-pricing-plan

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ ξεκίνησα με το Netscape και πήγα σε firefox και έχω παραμείνει εκεί σαν βασικό browser 😛 Ναι είναι πιο αργος από chromium based bcowsers αλλα ok όπως όλα στην ζωή κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις σε ότι επιλέξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 6:16 ΜΜ, svartevarg είπε

Αυτό που δεν θα καταλάβει ποτέ η Google είναι ότι οι ad blockers προστατεύουν και από ιστοσελίδες με επικίνδυνα scripts, αυτόματο κατέβασμα επικίνδυνων αρχείων και trackers που δεν είναι endorsed από την ίδια την Google. Είναι κάτι σαν antivirus για browsing.

Το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις στο youtube, αλλά οι διαφημίσεις που είναι intrusive. Και η ίδια η Google δεν έχει κάνει τίποτα για να προστατεύσει τους χρήστες σε αυτόν τον τομέα.

Οι περισσότερες διαφημίσεις εκτός από ενοχλητικές είναι επίσης παραπλανητικές (fishing, scam) και πολλές φορές κρύβουν links που σε ανακατευθύνουν σε ιστοσελίδες πορνογραφικού περιεχομένου οι οποίες εμπεριέχουν κακόβουλο κώδικα ικανό να σου προκαλέσει σοβαρή βλάβη στον υπολογιστή, το tablet ή το κινητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Οι περισσότερες διαφημίσεις εκτός από ενοχλητικές είναι επίσης παραπλανητικές (fishing, scam) και πολλές φορές κρύβουν links που σε ανακατευθύνουν σε ιστοσελίδες πορνογραφικού περιεχομένου οι οποίες εμπεριέχουν κακόβουλο κώδικα ικανό να σου προκαλέσει σοβαρή βλάβη στον υπολογιστή, το tablet ή το κινητό.

Σωστός. Γι' αυτό χρειάζεται να έχει κανείς κάποια σουίτα ασφαλείας όπως Bitdefender, ESET, Kaspersky. Γιατί ο Windows Defender δεν είναι επαρκής.
Αυτό που λες για πορνογραφικά links και μεγεθυντές πέους και στήθους είναι πολύ πιο έντονο σε σελίδες με παράνομο streaming αγώνων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Αυτό που λες για πορνογραφικά links και μεγεθυντές πέους και στήθους είναι πολύ πιο έντονο σε σελίδες με παράνομο streaming αγώνων.

Πριν 4μιση χρόνια έγινε μια φιλόδοξη προσπάθεια να περιοριστεί η προβολή πολυμέσων για ενήλικες άνω των 18 ετών στο YouTube και το Blogger με την απόφαση της Google να εναρμονιστεί με την ευρωπαϊκή κοινοτική οδηγία AVMSD του 2018 προσθέτοντας επιπλέον απαιτήσεις για τη προβολή περιεχομένου NSFW όπως η υποβολή διαβατηρίου ή αστυνομικής ταυτότητας και η χρήση πιστωτικής κάρτας. Ωστόσο πολλοί χρήστες βρήκαν τρόπους να παρακάμψουν και αυτούς τους περιορισμούς χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα scripts στο Tampermonkey που ξεκλειδώνουν τις μπάρες ασφαλείας.

Επεξ/σία από jcnstd100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
47 λεπτά πριν, pgrontas είπε

Υπάρχει και το dns level blocking το οποίο κανένα manifest δεν μπορεί να αγγίξει.

 

Δεν κόβει διαφημίσεις όμως στο youtube το dns blocking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...