Προς το περιεχόμενο

Ειδική συμφωνία με την Google έκανε η Spotify για να μην πληρώνει την «προμήθεια» του Play Store


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με όσα αποκαλύπτονται από την αίθουσα του δικαστηρίου στη συνεχόμενη δικαστική διαμάχη μεταξύ της Epic Games και της Google, η Spotify κατάφερε να «κλείσει» μία ειδική συμφωνία με την Google.

Η συμφωνία επιτρέπει στην Spotify να μην πληρώνει προμήθεια στην Google (η οποία όπως είναι γνωστό βρίσκεται πίσω από το ηλεκτρονικό κατάστημα Play Store) όταν οι χρήστες εγγράφονται συνδρομητές αξιοποιώντας το σύστημα πληρωμών της υπηρεσίας music streaming στο Android. Στο πλαίσιο της ίδιας συμφωνίας, η εταιρεία Spotify πλήρωνε στην Google μόλις 4% προμήθεια αν οι χρήστες προχωρούσαν σε εγγραφές συνδρομής στην υπηρεσία μέσω της Google, δηλαδή πολύ λιγότερο από τις περισσότερους άλλους developers εφαρμογών που συνήθως πληρώνουν 15% προμήθεια στην Google μέσω του Play Store.

«Η ακρόαση μουσικής είναι μία από τις βασικές λειτουργίες-σκοπούς [του τηλεφώνου]... αν δεν έχουμε το Spotify να λειτουργεί σωστά σε όλες τις βασικές υπηρεσίες και στις υπηρεσίες Play, τότε δεν θα αγοράζουν κινητά Android» δήλωσε ενώπιον του δικαστηρίου ο Επικεφαλής Συνεργασιών της Google, Don Harrison. Οι Google και Spotify συμφώνησαν επίσης να βάλουν από $50 εκατομμύρια ο καθένας σε ένα «ταμείο επιτυχίας» ως μέρος της συμφωνίας. Τα παραπάνω έγιναν γνωστά στο πλαίσιο μιας αγωγής που κατατέθηκε για πρώτη φορά εναντίον της Google από την Epic Games (την εταιρεία πίσω από το εξαιρετικά δημοφιλές Fortnite) το 2020. Η Epic Games ισχυρίστηκε στην αγωγή, ότι το Google Play Store στο Android αποτελεί ένα παράνομο μονοπώλιο που αναγκάζει τις εταιρείες ανάπτυξης εφαρμογών και τους προγραμματιστές να πληρώνουν τεράστια χρηματικά ποσά στην Google για να προσφέρουν στους χρήστες τους τη δυνατότητα να πραγματοποιούν αγορές εντός εφαρμογής μέσω του Play Store. Η Epic Games κατέθεσε μία παρόμοια αγωγή και κατά της Apple το 2021, με την απόφαση του δικαστηρίου να ευνοεί τελικά την Apple.

Ο Dan Jackson, εκπρόσωπος της Google έκανε την παρακάτω δήλωση στην ιστοσελίδα Engadget: «Ένας μικρός αριθμός προγραμματιστών που επενδύουν πιο άμεσα στο Android και στο Play ενδέχεται να έχει διαφορετικές χρεώσεις υπηρεσιών ως μέρος μιας ευρύτερης συνεργασίας που περιλαμβάνει σημαντικές οικονομικές επενδύσεις και ενσωματώσεις προϊόντων σε διαφορετικούς συντελεστές μορφής. Τέτοιες επενδυτικές συνεργασίες μας επιτρέπουν να φέρουμε περισσότερους χρήστες στο Android και στο Play βελτιώνοντας διαρκώς την εμπειρία για όλους τους χρήστες και δημιουργώντας νέες ευκαιρίες για όλους τους προγραμματιστές». Το Spotify είχε υποστηρίξει την Epic Games στους δικαστικούς της αγώνες εναντίον της Google και της Apple. Το 2022 ωστόσο, η εταιρεία άρχισε να χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα της Google με την ονομασία «User Choice Billing» το οποίο έδινε τη δυνατότητα στους developers και στις εταιρείες ανάπτυξης εφαρμογών στο Android να χρησιμοποιούν τα δικά τους συστήματα πληρωμών πληρώνοντας σε αντάλλαγμα μικρότερο μερίδιο στην Google. Η ειδική συμφωνία που αποκαλύφθηκε στο δικαστήριο έδειξε ότι η Google ήταν πρόθυμη να κάνει αρκετές ακόμη εξαιρέσεις για δημοφιλείς εφαρμογές όπως το Spotify.

Τις τελευταίες ημέρες που πραγματοποιείται η δίκη, έχουν δει το φως της δημοσιότητας πολλά και μεγάλα επιχειρηματικά μυστικά της Google. Την περασμένη εβδομάδα, ένας καθηγητής οικονομικών που κατέθεσε εκ μέρους της εταιρείας σε μια άλλη αντιμονοπωλιακή δικαστική υπόθεση, αποκάλυψε ότι η Google καταβάλλει στην Apple το 36% των διαφημιστικών εσόδων που παράγονται μέσω του προγράμματος περιήγησης Safari της Apple, ένα ποσοστό το οποίο επιβεβαίωσε αργότερα και ο Διευθύνων Σύμβουλος της Alphabet, Sundar Pichai στην κατάθεση του στο δικαστήριο για την υπόθεση «Epic Games εναντίον Google».

Η ιστοσελίδα The Verge επίσης αποκάλυψε στις αρχές του μήνα ότι η Google προσέφερε στο Netflix μία ειδική συμφωνία. Η συμφωνία αφορούσε σε μειωμένη προμήθεια της τάξης του 10%, την οποία και το Netflix απέρριψε επιλέγοντας να μην προσφέρει στους χρήστες της εφαρμογής Android έναν τρόπο για να εγγραφούν στην υπηρεσία τους απευθείας μέσα από την εφαρμογή Android.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, ZoReN είπε

Και το Spotify πληρώνει λιγότερα στην Google, και σε εμάς έχει έρθει επίσκεψη ο θείος από την ανατολή με δωράκι. Win win

και οι δυό τους κάνουν ό,τι περνά από το χέρι τους για να πατάξουν το ad blocking τερματίζοντας τους λογαριασμούς όσων χρησιμοποιούν ad blockers για ν' αποφύγουν τις διαφημίσεις!

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, jcnstd100 said:

 

και οι δυό τους κάνουν ό,τι περνά από το χέρι τους για να πατάξουν το ad blocking τερματίζοντας τους λογαριασμούς όσων χρησιμοποιούν ad blockers για ν' αποφύγουν τις διαφημίσεις!

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ιδέα ότι οι adblockers πιάνουν και τις διαφημίσεις στο Spotify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ιδέα ότι οι adblockers πιάνουν και τις διαφημίσεις στο Spotify

Τις πιάνουν και μάλιστα το Spotify σκλήρυνε τη στάση του θέτοντας νέους όρους και προϋποθέσεις που προβλέπουν τον άμεσο τερματισμό του λογαριασμού του παραβάτη χωρίς καμία προειδοποίηση εφόσον εντοπιστούν επεκτάσεις ad blocking στην ιστοσελίδα της εταιρείας. Πρόκειται για μια πολιτική που τέθηκε σε ισχύ τον Μάρτιο του 2019 και η οποία στοχεύει στην αύξηση των εσόδων από τις διαφημίσεις.

Αναφορά σε κείμενο

Spotify updated its terms of service to say it will suspend or terminate accounts that are found to be using ad blockers, per The Verge. The rules go into effect on March 1, giving Spotify the authority to cancel accounts without warning. Spotify in the past year has taken steps to limit the use of ad blockers.

 

Επεξ/σία από jcnstd100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, jcnstd100 said:

Τις πιάνουν και μάλιστα το Spotify σκλήρυνε τη στάση του θέτοντας νέους όρους και προϋποθέσεις που προβλέπουν τον άμεσο τερματισμό του λογαριασμού του παραβάτη χωρίς καμία προειδοποίηση εφόσον εντοπιστούν επεκτάσεις ad blocking στην ιστοσελίδα της εταιρείας. Πρόκειται για μια πολιτική που τέθηκε σε ισχύ τον Μάρτιο του 2019 και η οποία στοχεύει στην αύξηση των εσόδων από τις διαφημίσεις.

 

Μάλιστα. Σπάνια μπαίνω από brouser είναι η αλήθεια, που έχω blockers. Κυρίως από κινητό οπότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και δεν το ήξερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, jcnstd100 είπε

Τις πιάνουν και μάλιστα το Spotify σκλήρυνε τη στάση του θέτοντας νέους όρους και προϋποθέσεις που προβλέπουν τον άμεσο τερματισμό του λογαριασμού του παραβάτη χωρίς καμία προειδοποίηση εφόσον εντοπιστούν επεκτάσεις ad blocking στην ιστοσελίδα της εταιρείας. Πρόκειται για μια πολιτική που τέθηκε σε ισχύ τον Μάρτιο του 2019 και η οποία στοχεύει στην αύξηση των εσόδων από τις διαφημίσεις.

 

Γιατί να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα να ακους μουσική ενώ μπορείς στο YouTube, Ραδιόφωνο, κλπ.

Υπηρεσίες μουσικής το 2023 λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, atypicalcoder said:

Γιατί να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα να ακους μουσική ενώ μπορείς στο YouTube, Ραδιόφωνο, κλπ.

Υπηρεσίες μουσικής το 2023 λολ

Είναι πιο λογικό δηλαδή το 2023 να βάζεις ραδιόφωνο και όχι Spotify?

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Γιατί να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα να ακους μουσική ενώ μπορείς στο YouTube, Ραδιόφωνο, κλπ.

Υπηρεσίες μουσικής το 2023 λολ

γιατι το youtube δεν τα εχει ολα και επισης με τις υπηρεσιες μουσικης υποστηριζεις τον καλλιτεχνη περισσοτερο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Είναι πιο λογικό δηλαδή το 2023 να βάζεις ραδιόφωνο και όχι Spotify?

Προφανώς μιλάμε για internet radio.

Το point μου ήταν "χρειάζεσαι πραγματικά μια τέτοια υπηρεσία ή το μάρκετινγκ σε έχει κάνει να νομίζεις ότι είναι κάτι τόσο αναγκαίο". Δεν έχει κάτι κακό να ακους μουσική από υπηρεσίες μουσικής ειδικά όταν είσαι έξω on the go.

Εγώ πάντως όταν chillαρω αράζω Youtube, κάνα stream, κάνα ραδιοφωνο. Θέλω να σου πω ότι όπου και να πας έξω πχ για καφέ ή στο PC αράζοντας σε κάνα YT/Stream θα έχει βάλει ο άλλος μουσική και εσύ θα vibareis. Και όταν σου κάνει κέφι να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο πας Youtube πχ ή και ακόμα σε αυτές τις υπηρεσίες μουσικής.

Τέσπα γούστα είναι αυτά, για μένα είναι απλά ένα επιπλέον πρόγραμμα στον υπολογιστή που δεν θα το ήθελα να το έχω καθώς vibαρω αλλιώς, για κάποιους άλλους είναι ένα σημαντικό πρόγραμμα για να χαλαρώνουν.

19 λεπτά πριν, geomrk είπε

γιατι το youtube δεν τα εχει ολα και επισης με τις υπηρεσιες μουσικης υποστηριζεις τον καλλιτεχνη περισσοτερο

Ναι αυτό θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός λόγος, αρκεί να υποστηρίζουμε τους πιο μικρούς καλλιτέχνες.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Προφανώς μιλάμε για internet radio.

Το point μου ήταν "χρειάζεσαι πραγματικά μια τέτοια υπηρεσία ή το μάρκετινγκ σε έχει κάνει να νομίζεις ότι είναι κάτι τόσο αναγκαίο". Δεν έχει κάτι κακό να ακους μουσική από υπηρεσίες μουσικής ειδικά όταν είσαι έξω on the go.

Εγώ πάντως όταν chillαρω αράζω Youtube, κάνα stream, κάνα ραδιοφωνο. Θέλω να σου πω ότι όπου και να πας έξω πχ για καφέ ή στο PC αράζοντας σε κάνα YT/Stream θα έχει βάλει ο άλλος μουσική και εσύ θα vibareis. Και όταν σου κάνει κέφι να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο πας Youtube πχ ή και ακόμα σε αυτές τις υπηρεσίες μουσικής.

Τέσπα γούστα είναι αυτά, για μένα είναι απλά ένα επιπλέον πρόγραμμα στον υπολογιστή που δεν θα το ήθελα να το έχω καθώς vibαρω αλλιώς, για κάποιους άλλους είναι ένα σημαντικό πρόγραμμα για να χαλαρώνουν.

Ναι αυτό θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός λόγος, αρκεί να υποστηρίζουμε τους πιο μικρούς καλλιτέχνες.

Φίλε, κάποιοι ακούμε μουσική στο μετρό ας πούμε, το spotify δου δίνει δυνατότητα να κατεβάσεις αυτό που θες. Γενικά τα πολλά δεδομένα που καταναλώνει το yt ακόμα κι αν είναι απλά μια μαύρη οθόνη υπ βίντεο  δεν βολεύουν για συνδέσεις κινητής. 

Επίσης το yt έχει ότι έχουν ανεβάσει οι χρήστες. Το Spotify ότι ανεβάζουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες/ δισκογραφικες. Αυτό σημαίνει ότι έχει live albums, γενικά ολόκληρες δισκογραφίες. Είναι κι άλλοι οι λόγοι, απλά είναι διαφορετικό από το youtube. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, atypicalcoder said:

Προφανώς μιλάμε για internet radio.

Το point μου ήταν "χρειάζεσαι πραγματικά μια τέτοια υπηρεσία ή το μάρκετινγκ σε έχει κάνει να νομίζεις ότι είναι κάτι τόσο αναγκαίο". Δεν έχει κάτι κακό να ακους μουσική από υπηρεσίες μουσικής ειδικά όταν είσαι έξω on the go.

Εγώ πάντως όταν chillαρω αράζω Youtube, κάνα stream, κάνα ραδιοφωνο. Θέλω να σου πω ότι όπου και να πας έξω πχ για καφέ ή στο PC αράζοντας σε κάνα YT/Stream θα έχει βάλει ο άλλος μουσική και εσύ θα vibareis. Και όταν σου κάνει κέφι να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο πας Youtube πχ ή και ακόμα σε αυτές τις υπηρεσίες μουσικής.

Τέσπα γούστα είναι αυτά, για μένα είναι απλά ένα επιπλέον πρόγραμμα στον υπολογιστή που δεν θα το ήθελα να το έχω καθώς vibαρω αλλιώς, για κάποιους άλλους είναι ένα σημαντικό πρόγραμμα για να χαλαρώνουν.

Ναι αυτό θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός λόγος, αρκεί να υποστηρίζουμε τους πιο μικρούς καλλιτέχνες.

OK τώρα έπιασε το τι εννοείς. Όχι δεν νομίζω να είναι τόσο θέμα marketing. Οταν πριν χρόνια είχα ακούσει για πρώτη φορά το spotify το πρωτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτο. Γιατί να το βάλω αφού έχω youtube. Μετά όμως βλέπεις ότι έχεις όλη τη δισκογραφία από καλλιτέχνες που σου αρέσουν, ανακαλύπτεις νέες μπάντες που δεν ήξερες, έχω βρει πολλές που τελικά όντως ακούω από διάφορα προτεινόμενα, έχεις τα podcast που σου αρέσουν και βλέπεις πια επεισόδια έχεις παρακολούθηση και πια όχι. Και εννοείτε το θέμα του download  όταν περπατάς οδηγάς η οτιδήποτε. Γενικότερα θεωρώ είναι μια πόλυ καλή all in one λύση. Αλλά ναι έχει να κάνει με αυτό που λες. Γούστα είναι αυτά και τι βολεύει τον καθένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα θελήσουν κι άλλοι... π.χ. καμιά Netflix; Που πάλευε να καταφέρει το ίδιο με την Apple, αλλά δεν;

2 hours ago, atypicalcoder said:

Γιατί να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα να ακους μουσική ενώ μπορείς στο Ραδιόφωνο, κλπ.

Η βασική διαφορά του ραδιοφώνου με το streaming, είναι ότι στο ραδιόφωνο ακούς μόνο ότι παίζει, ενώ στο streaming ότι θέλεις, τη στιγμή που θέλεις. Αλλά παραείναι βασική διαφορά ώστε ν' ασχοληθεί κάποιος με ραδιόφωνο, δε νομίζεις; Το συνεχές μπλα-μπλα και τις διαφημίσεις τις αφήνω στην άκρη, διότι το κύριο ζήτημα είναι δέκα φορές πιο βασικό.

Δωρεάν ραδιόφωνο, χωρίς διαφημίσεις, χωρίς μπλα-μπλα, vs πληρωμένο streaming με έξτρα διαφημίσεις καπάκι, πάλι στο streaming θα πήγαινα. Είναι too much να μπορώ ν' ακούω μόνο αυτό που βάζει ο εκάστοτε ραδιοφωνικός σταθμός, χωρίς να μπορώ να διαλέξω είτε από πριν, ή έστω να skipάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...