Προς το περιεχόμενο

Τα πάνελ τεχνολογίας OLED παρουσιάζουν πλέον burn-in μετά από 10 μήνες ακραίων δοκιμών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Odyss3us είπε

εχω την 55αρα Β7 της LG απο το 2017 στο σαλονι συνδεδεμενη και σε htpc δεν εχει ιχνος burn in ως σημερα,
η 42αρα C2 που εχω εδω και 10 μηνες για pc monitor με σχεδον 12ωρη καθημερινη χρηση επισης δεν εχει ιχνος burn ουτε απο την taskbar ουτε απο τιποτα, εχω φτιαξει ενα μαυρο png και οταν το βαζω fullscreen για ελεγχο ή αντι για screensaver ειναι σα να ειναι κλειστη! 😄

Καλησπέρα. Εγώ πάντως που έχω την ίδια εκτός του ότι έχει μείνει το λογότυπο καναλιού επάνω αριστερά, έχει χαλάσει και στα χρώματα της με αποτέλεσμα πολύ μωβ και πράσινο. Το μαύρο πάντως είναι μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Odyss3us said:


εχω φτιαξει και λευκο png και σε αλλα χρωματα αλλα δεν το ανεφερα για συντομια, δεν μας ειπες ποιo tablet με oled εχεις..

αντι να κανεις ημιμαθη σχολια να το δεις στην πραξη οπως λες,  αν πας να κανεις ερευνα αγορας για oled οπως εχουμε κανει ολοι εμεις που ξεψαχνισαμε ολο το net πριν αγορασουμε  θα δεις χρηστες που τις χρησιμοποιουν σαν οθονη εδω και χρονια και δεν υπαρχει θεμα,
 

Αδερφέ,  εχω παρει τόσες oled, οσες δε θα πάρεις σε ολόκληρη τη ζωη σου πιθανότατα,  οπότε ποιος κανει τον ημιμαθή αστω καλύτερα.  Για την ιστορία αν θες να μάθεις ποιο  samsung galaxy book 12 ,core i5 windows.  Εχω και αλλα ομως android μετα τον 3ο χρόνο ολα burn in εχουν αν το ψάξεις.  Δεν φαίνεται εύκολα και το 99% εδω θα έλεγε δεν πάθανε τίποτα.  Ειδικά σε windows ομως oled επαθε σοβαρό burn in στο 6μηνο. Μονο το galaxy tab s8 ultra δεν εχει πάθει ακόμα αλλα είναι λογικό γιατι ούτε χρόνο δεν το εχω και βλέπω κυρίως ταινιες. Μετα τον 3ο χρόνο παθαίνουν ολα και εφόσον τα χρησιμοποιείς αρκετά.  ,oled στο υπνοδωμάτιο την εχω χρόνια είναι μια χαρα, δε θα πάθει ποτέ τίποτα γιατί 2-3 ωρες σε χαμηλή φωτεινότητα βλέπω.  Μη ρωτας σε σαλόνι να παιζει ολη μερα. Εκει παίρνεις αλλη τεχνολογία. 

Οταν αναφέρεις ότι ελέγχεις το burn in στο μαυρο, τότε φταις εσυ και δεν το σωζεις. Είναι ποτέ δυνατόν να ελένχεις στο μαύρο και να λες τους άλλους άσχετους? Ούτε κατα λαθος δεν το γράφει κάποιος αυτό. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, oldnew said:

Οταν αναφέρεις ότι ελέγχεις το burn in στο μαυρο, τότε φταις εσυ και δεν το σωζεις. Είναι ποτέ δυνατόν να ελένχεις στο μαύρο και να λες τους άλλους άσχετους? Ούτε κατα λαθος δεν το γράφει κάποιος αυτό. 


ετσι βλεπεις τα καμμενα pixel -αν υπαρχουν- και οχι απο burn in κατι που ισχυει για καθε τυπου οθονη
 

9 minutes ago, oldnew said:

Εχεις καταλάβει ποσο άκυρο είναι αυτό που γράφεις? Τι ελενχο να κάνεις με το μαύρο? Είναι το μόνο χρώμα που και bur in να πάθεις θα εξακολουθεί να εμφανίζεται μια χαρα, απλα σβήνουν ολα τα πιξελ. 


οταν εχεις ενα παραθυρο σε λευκο φοντο επι 8 ωρες και μετα βαζεις μια μαυρη φωτο απο πανω μια χαρα μπορει να φανει το burn-in, τα στοιχεια δε σβηνουν εντελως οταν δειχνουν το μαυρο, προσομοιωνουν το χρωμα οπως και καθε χρωμα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Odyss3us said:


ετσι βλεπεις τα καμμενα pixel -αν υπαρχουν- και οχι απο burn in κατι που ισχυει για καθε τυπου οθονη

Στο μαύρο θα δεις τα καμένα πιξελ?

Κανα κολλημένο ίσως. Το τελευταίο χρώμα που ελέγχεις ποτέ σε oled  ΑΝ το ελέγξεις.  Διαβάζουν και αλλοι και καταλαβαίνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Εννοείς το ότι περισσότερες από 4 χιλιάδες ώρες = περίπου 4 χρόνια.
Δηλαδή κάθε χρόνο να βλέπεις 1000ώρες τηλεόραση...

4 χρόνια = 35000 ώρες. 1000 ώρες ανά έτος (περίπου 2.5 ώρες την ημέρα) μόνο εξαντλητική δοκιμή δεν είναι. Δεν είναι καν κοντά στον μέσο χρήστη. Πέρα από το ότι στο κείμενο αλλού αναφέρει 6 μήνες και αλλού 10, η πρόταση "...για περισσότερες από 4 χιλιάδες ώρες ή περίπου 4 χρόνια." είναι μαθηματικός μεζές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, macodin είπε

 η πρόταση "...για περισσότερες από 4 χιλιάδες ώρες ή περίπου 4 χρόνια." είναι μαθηματικός μεζές.

Προφανώς και είναι φίλε μου και χαίρομαι που συμφωνούμε ότι υπάρχει αναντιστοιχία ωρών με χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kousant είπε

Καταπληκτικο click-bait από τον αρθρογράφο.

Τον αρθρογράφο του original άρθρου εννοείς. Αυτό εδώ είναι κλασικά Google Translate. Το καταλαβαίνεις απο τις πρώτες παραγράφους, από τον ανύπαρκτο ειρμό του κειμένου. Μέχρι και τις εικόνες μέσα στο άρθρο αντιγράφουν. Αμφιβάλλω αν το διαβάζει κανείς από την αρχή μέχρι το τέλος πριν το δημοσιεύσουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dorian είπε

Για τηλεόραση με συχνή χρήση υπολογιστή δεν θα έπερνα oled. taskbar εικονίδια θα κανουν ζημιά. για tv σαλονιού + κονσόλα δεν υπαρχει γυρισμός

Βλέπω όμως ότι πολλοί advanced users την προτιμούν για χρήση υπολογιστή λόγω χρωματικής απόδοσης / ποιότητας εικόνας. Πιθανόν δεν τους απασχολεί το burn-in με το σκεπτικό ότι θα αγοράσουν καινούρια σε 3-5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, svartevarg said:

Βλέπω όμως ότι πολλοί advanced users την προτιμούν για χρήση υπολογιστή λόγω χρωματικής απόδοσης / ποιότητας εικόνας. Πιθανόν δεν τους απασχολεί το burn-in με το σκεπτικό ότι θα αγοράσουν καινούρια σε 3-5 χρόνια.

Αυτοί συγκεκριμένα την έχουν με πολύ μειωμένη φωτεινότητα. Αν την έχεις για monitor την OLED αναγκαστικά πρέπει να μειώσεις φωτεινότητα. Ιδανικά 35-40 έχεις το brightness. Βάζεις και ένα screensaver και είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώην κάτοχος OLED 1080p EG910V curved 55'. Αγορασμένη τον Νοέμβριο του 2016, Νοέμβριο 2023 κάηκε το panel. Να μοιραστώ την εμπειρία μου:

Προηγήθηκε burn in από κανάλια nickelodeon/disney junior μέσα στο 2021. Ναι η τηλεόραση έπαιζε για κάποιες ώρες παιδικά καθημερινά αλλά δεν έπαιζε όλη μέρα παιδικά. Αργότερα μέσα στο '22 εμφανίστηκαν και τα σήματα SKAI / Alpha από την άλλη μεριά επίσης. Η τηλεόραση έπαιζε πάντα κάτω από 50% φωτεινότητα μιας και δεν χρειαζόταν ποτέ παραπάνω. Πανέμορφη tv ευχαριστήθηκα τις ταινίες και το 3d της. Για gaming σε ps4 ήταν φοβερή μιας και είχε χαμηλό input lag για την εποχή της και η εμπειρία των μαύρων και τον αντιθέσεων ήταν κάτι καινούριο για την εποχή τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο. Δεν μπορώ να πω ότι 7 χρόνια ήταν πολλά που κράτησε με μια μέτρια χρήση μιας και η τηλεόραση άνοιγε μετά τις 5-6 το απόγευμα λόγω δουλειάς. Θα την περίμενα να πάει μια διετία ακόμα. Έχω μια sony led αγορασμένη το 2008 και παίζει μέχρι σήμερα όπως την πρώτη μέρα με την ίδια χρήση περίπου.

Σίγουρα η τεχνολογία εξελίχθηκε και κάθε χρόνο τα μοντέλα των oled γίνονται καλύτερα (?) - με ηλεκτρονικούς που έτυχε να μιλήσω μιλάνε για μικρούς χρόνους ζωής και μεγάλη ευαισθησία γενικώς στα oled panels. Το φαινόμενο του burn-in υπάρχει όμως και για μένα είναι ένα μείζον θέμα. Το άρθρο βέβαια δεν νομίζω να μιλάει αντικειμενικά για τις ώρες γιατί είναι μια πολύ μέτρια ως μικρή η χρήση του σε καθημερινό επίπεδο. Σίγουρα βέβαια πρέπει να αντισταθμίσεις αρκετά πράγματα αν θέλεις να πας σε αγορά oled. Όλες οι επιλογές έχουν τα υπέρ και τα κατά, κάτι θα χάσεις κάτι θα κερδίσεις. Σίγουρα ότι μπορεί να έχει μειωθεί το θέμα burn-in στα καινούρια μοντέλα είναι μια εξέλιξη αλλά δεν έχει εκμηδενιστεί. Φυσικά πάντα είναι μια προσωπική επιλογή. 

Η απορία μου είναι πως κάποιοι αγοράζουν oled για pc και gaming στο pc μιας και σε πολλά games υπάρχουν στατικά σημεία, (health bars/πίνακες κτλ) backgrounds/wallpapers στατικά κτλ.

Να συμπληρώσω ότι είμαι κάτοχος εδώ και 1,5 μήνα της Hisense u7k (55inch σε προσφορά στα 600€ προ Black Friday) και μπορώ να πω ότι είναι για τα λεφτά της είμαι εντυπωσιασμένος. Το miniled δεν είναι Oled σίγουρα αλλά 120hz panel και μια τηλεόραση που τα κάνει όλα αρκετά καλά δεν θα βρεις εύκολα στην αγορά σε αυτά τα λεφτά. Το rtings πάντως την κατατάσσει σε vfm αγορά και χτυπάει μοντέλα Samsung των 1000+ ευρώ.

+ όποιος αγόρασε Hisense τηλεόραση μέσα στον Νοέμβριο να μπει στο site της Hisense να βάλει την απόδειξη της αγοράς και δίνει +2 χρόνια εγγύηση η Hisense δωρεάν. Δηλαδή πάει στα 4 χρόνια εγγύηση η τηλεόραση χωρίς κανένα κόστος. Αν δεν κάνω λάθος η ενέργεια τρέχει από Hisense μέχρι 30/11.

Επεξ/σία από Aniwthos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 5 χρόνια είχα δίλημμα μεταξύ OLED και QLED τελικά πήγα σε QLED.

Να μην το ματιάσω δεν έχω την παραμικρή πτώση ποιότητας ή έστω δεν την αντιλαμβάνομαι εγώ. Η ποιότητα είναι εξαιρετική , σίγουρα όχι το μαύρο της OLED αλλά κοντά. Από αυτά που είχα διαβάσει αν είχα πάει  για OLED τώρα θα ήταν για αλλαγή ή θα ανεχόμουνα χειρότερη εικόνα έως εκνευριστική.

σ.σ.η τηλεόραση έχει φάει αρκετές ώρες χρήσης από όλα τα μέλη της οικογένειας. Μόνο τα τηλεπαιχνίδια που βλέπουν 3 ώρες τη μέρα.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο level οι oled , παίρνεις βάζεις επέκταση εγγύησης για burn in και παίζεις / δουλεύεις κανονικά . Είναι κρίμα να μπορείς να πάρεις oled και να σκέφτεσαι δικαιολογίες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, oldnew είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα των oled, μετα το burn-in ειναι οτι έχουν μικρή φωτεινότητα. Ενα τυπικό oled panel φτανει 500-1000 limens. Με τα μεσαία μοντέλα να μη πανε πάνω απο 300-500. Βασικά 1000 δε φτάνει, θα πέσει παρακάτω για προστασία σε λιγα δευτερόλεπτα γιατι υπερθέρμαινεται και μπορεί να καεί. Ενω στα led φτανει 2000+ τα καλα μοντέλα και φτηνά ξεκινούν απ τα 1000. Πως έβγαλες εσυ οτι δδ βάζεις φωτεινότητα πάνω απο 50% μονο εσυ το ξέρεις. Βαλε μέρα μεσημέρι σε φωτεινό σαλόνι oled και κοιτα αν θα δεις τίποτα στο 50%.Βράδυ οκ και στο 10% βλέπεις. 

Η oled δεν εχουν την φωτεινοτητα των LED αλλα ειναι υπεραρκετη σε φυσιολογικες συνθηκες. Τα μοντελα των 2000nit  ωραια εντυπωσιαζουν, πχ τις βλεπεις  στο Media Markt που ειναι φωτεινο περιβαλλον και ειναι πολυ φωτεινες. Αλλα δεν νομιζω, καποιος να καθεσαι να δει ταινια με 100% φωτεινοτητα

 

Προσωπικα εχω την Β1 που πολλoi την απορριπταν επειδη δεν ειχε την φωτεινοτητα της C1, και την φωτεινοτητα την εχω στο 60%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, harisv said:

Η oled δεν εχουν την φωτεινοτητα των LED αλλα ειναι υπεραρκετη σε φυσιολογικες συνθηκες. Τα μοντελα των 2000nit  ωραια εντυπωσιαζουν, πχ τις βλεπεις  στο Media Markt που ειναι φωτεινο περιβαλλον και ειναι πολυ φωτεινες. Αλλα δεν νομιζω, καποιος να καθεσαι να δει ταινια με 100% φωτεινοτητα

 

Προσωπικα εχω την Β1 που πολλoi την απορριπταν επειδη δεν ειχε την φωτεινοτητα της C1, και την φωτεινοτητα την εχω στο 60%.

Εγω διαφωνισα σε αυτό που έγραφε ο φίλος, οτι οι oled είναι τοσο φωτεινές που τις δουλεύεις άνετα στο 30%. Περίπου άφηνε να εννοηθεί οτι οι oled είναι πολύ φωτεινές και οι led σκοτεινοτερες ενω συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο. Και ίσως ο φίλος εχει κάποιο καλο μοντέλο που ανεβαίνει 1000 lumens για να το γράφει αυτό, αλλά δεν είναι ο κανόνας στις oled. 

Απο εκει και πέρα, ειδικά στα καλα μοντέλα πχ lg c2 και πάνω ή στην 1η oled της σαμσουνγκ qd, δεν διαφωνώ καθόλου οτι ειναι μια χαρά. Θα χρειαστείς όμως αμα τις έχεις σε σαλόνι μέρα μεσημέρι με παράθυρα να τραβήξεις καμια κουρτίνα, όπου με led 2000 lumens βλέπεις και χωρίς κουρτίνες. Δεν το θεωρώ ουτε εγω πρόβλημα αυτό,  αλλα ειναι μια πραγματικότητα. Σε ποιο μεσαία μοντέλα, κατι philips oled πχ μεσαίας τιμής, η φωτεινότητα εξακολουθεί να είναι προβλήματακι σε πολύ φως.. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...