Προς το περιεχόμενο

Τα πάνελ τεχνολογίας OLED παρουσιάζουν πλέον burn-in μετά από 10 μήνες ακραίων δοκιμών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, oldnew said:

Εγω διαφωνισα σε αυτό που έγραφε ο φίλος, οτι οι oled είναι τοσο φωτεινές που τις δουλεύεις άνετα στο 30%. Περίπου άφηνε να εννοηθεί οτι οι oled είναι πολύ φωτεινές και οι led σκοτεινοτερες ενω συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο. Και ίσως ο φίλος εχει κάποιο καλο μοντέλο που ανεβαίνει 1000 lumens για να το γράφει αυτό, αλλά δεν είναι ο κανόνας στις oled. 

Απο εκει και πέρα, ειδικά στα καλα μοντέλα πχ lg c2 και πάνω ή στην 1η oled της σαμσουνγκ qd, δεν διαφωνώ καθόλου οτι ειναι μια χαρά. Θα χρειαστείς όμως αμα τις έχεις σε σαλόνι μέρα μεσημέρι με παράθυρα να τραβήξεις καμια κουρτίνα, όπου με led 2000 lumens βλέπεις και χωρίς κουρτίνες. Δεν το θεωρώ ουτε εγω πρόβλημα αυτό,  αλλα ειναι μια πραγματικότητα. Σε ποιο μεσαία μοντέλα, κατι philips oled πχ μεσαίας τιμής, η φωτεινότητα εξακολουθεί να είναι προβλήματακι σε πολύ φως.. 

Αν εννοείς εμένα, σου ανέφερα για παράδειγμα πιο πριν την LG C3 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Αδερφέ,  εχω παρει τόσες oled, οσες δε θα πάρεις σε ολόκληρη τη ζωη σου πιθανότατα,  οπότε ποιος κανει τον ημιμαθή αστω καλύτερα.  Για την ιστορία αν θες να μάθεις ποιο  samsung galaxy book 12 ,core i5 windows.  Εχω και αλλα ομως android μετα τον 3ο χρόνο ολα burn in εχουν αν το ψάξεις.  Δεν φαίνεται εύκολα και το 99% εδω θα έλεγε δεν πάθανε τίποτα.  Ειδικά σε windows ομως oled επαθε σοβαρό burn in στο 6μηνο. Μονο το galaxy tab s8 ultra δεν εχει πάθει ακόμα αλλα είναι λογικό γιατι ούτε χρόνο δεν το εχω και βλέπω κυρίως ταινιες. Μετα τον 3ο χρόνο παθαίνουν ολα και εφόσον τα χρησιμοποιείς αρκετά.  ,oled στο υπνοδωμάτιο την εχω χρόνια είναι μια χαρα, δε θα πάθει ποτέ τίποτα γιατί 2-3 ωρες σε χαμηλή φωτεινότητα βλέπω.  Μη ρωτας σε σαλόνι να παιζει ολη μερα. Εκει παίρνεις αλλη τεχνολογία. 

Οταν αναφέρεις ότι ελέγχεις το burn in στο μαυρο, τότε φταις εσυ και δεν το σωζεις. Είναι ποτέ δυνατόν να ελένχεις στο μαύρο και να λες τους άλλους άσχετους? Ούτε κατα λαθος δεν το γράφει κάποιος αυτό. 

Επιβεβαιώνω και εγω burn in στο Samsung s20plus μετά από 3 χρόνια.Στα κουμπακια του μενου κατω και μονο σε απόλυτα λευκό φόντο.Εγω ειμαι που είχα πει οτι δεν έχω θέμα με lg oled 2 ετών και δεν θα την άλλαζα με άλλη τεχνολογία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως γίνεται να αλλάζετε κινητό με 1400+ plus ανά δύο δυόμιση χρόνια* και να έχετε τηλεοράσεις 10 χρόνια και ψυγεία 20+ χρόνια.

Ας βγάλει σήμα mega TV στα 5 χρόνια, μέχρι τότε δεν θα παίζει καλά ούτε το YouTube app.

* Ναι πουλάτε το παλιότερο αλλά πόσο να πάρετε πίσω το 1/3 των χρημάτων σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή έχεις οθόνη oled που δείχνει 8 με 15 ωρες τη μέρα το start button και το task bar δεν θα βγαλει burn in?

Λύσεις του τύπου να φεύγει το task bar απλα είναι μη αποδεκτές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, nick_corobos said:

Αν δηλαδή έχεις οθόνη oled που δείχνει 8 με 15 ωρες τη μέρα το start button και το task bar δεν θα βγαλει burn in?

Λύσεις του τύπου να φεύγει το task bar απλα είναι μη αποδεκτές.


LG C2 42" σε 11 μηνες και 4.950 ωρες desktop χρηση δεν εχω ιχνος burn-in πουθενα και χωρις auto-hide την taskbar

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 11:39 ΜΜ, SaFiS είπε

Εχω την 55αρα C1 σχεδον 2 χρονια, ειχα κανει και την 5ετη premium επεκταση. Την σκιζω καθημερινα με gaming, streaming apps, ταινιες, πολλες φορες παιζει ολο το βραδυ μεχρι πρωίας. Ποτε δεν εχει παιξει Ελληνικη σκουπιδοτηλεοραση. Εχει κανει δυο φορες μεχρι τωρα το ‘μεγαλο’ pixel refresh, κανενα ιχνος burn in.

Και η επομενη παλι OLED θα ειναι, δεν υπαρχει γυρισμος…

Πώς κοιμάσαι με τηλεόραση ( φώτα ) ; εγώ  θέλω σκοτάδι και πλήρης υσιχια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα να γελασω εγω; Να γελασω που ενας φιλος μου πουλησε την οθονη και εδωσε 1000€ για OLED και τωρα τρεμει το φιλοκαρδι του; Ποιος φιλος μου; Ενας απο το χωριο δεν τον ξερετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 10:37 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Αυτό δεν είναι καθόλου καλό νέο.

Κρίμα.

Τελικά αυτό το μ... burn in θα υπάρχει σε όλες τις νέες τεχνολογίες δεν τη γλιτώνουμε.

 

Το θέμα είναι να υποστηρίξουν οι εταιρίες το support σε burn in αν είναι εντός εγγύηση.

 

Στις 24/11/2023 στις 9:12 ΜΜ, Crash24 είπε

Αν και ο τίτλος του άρθρου ενδεχομένως να δημιουργεί την εντύπωση ότι το burn-in εξακολουθεί να είναι μεγάλο πρόβλημα και ότι είναι καλύτερο να κοιτάξετε εναλλακτικές λύσεις, οι δοκιμές που πραγματοποίησαν στην ιστοσελίδα RTINGS.com δείχνουν ότι η τεχνολογία έχει εξελιχθεί σημαντικά και πως πλέον το burn-in δεν αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε


LG C2 42" σε 11 μηνες και 4.950 ωρες desktop χρηση δεν εχω ιχνος burn-in πουθενα και χωρις auto-hide την taskbar

Γιατι χρησιμοποιεις TV για monitor?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, nick_corobos said:

Γιατι χρησιμοποιεις TV για monitor?


γιατι ειναι το καλυτερο monitor-tv για τα λεφτα του σε αυτες τις ιντσες, αντικατεστησε 43αρι 4Κ ips μονιτορ,
αν ψαξεις reviews στο yt απο τον λινo μεχρι τον τελευταιο youtuber την εκθειαζουν ως desktop monitor,
καποιοι χρησιμοποιουν και 48" αλλα οι περισσοτεροι απο τοτε που οι oled κατεβηκαν στις 42"

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Odyss3us said:


LG C2 42" σε 11 μηνες και 4.950 ωρες desktop χρηση δεν εχω ιχνος burn-in πουθενα και χωρις auto-hide την taskbar

Μόνος σου το λες, 11 μηνες. Και βγάζεις από αυτό συμπέρασμα οτι δεν παθαίνει burn in? Εχεις καθόλου ιδεα πως δουλεύει η oled που είναι  organic (οργανικη ,ζωντανή) led. Ειναι προσθετικο το φαινόμενο.  Πχ τώρα η οθονη σου έχει φτασει στην ηλικια των 60 ετών αν ηταν ανθρώπος. Φυσικά και δεν πέθανε από τώρα.  Μολις γίνει 90 ετων (σε 2 χρόνια από τώρα σίγουρα ) ξανα μπες και γράψε ΤΌΤΕ  αν επαθε burn in. Όχι οτι θα βγάλει αλλά 2 χρόνια . Απλα τοτε θα έχει παθει σίγουρα. Μπορεί και σε 6 μηνες. Αυτα για το μόνιτορ σου. Οι τηλεοράσεις βγάζουν παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Αν δηλαδή έχεις οθόνη oled που δείχνει 8 με 15 ωρες τη μέρα το start button και το task bar δεν θα βγαλει burn in?

Λύσεις του τύπου να φεύγει το task bar απλα είναι μη αποδεκτές.

BTW επιλογές υπάρχουν.

System > Power > Screen and sleep, βάζεις 5 λεπτά ή όποια διάρκεια σε βολεύει turn off screen που μετά απλά ανάβει με το κούνημα του ποντικιού.

Αν θες βάζεις και sleep device πιο αργότερα (στα 30 λεπτά το έχω), αδρανοποιεί ολόκληρο το PC σου.

Για ποιο λόγο να το αφήνεις ανοιχτό αν δεν χρησιμοποιείται; Ακόμα και στα μη-OLED πάνελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, oldnew said:

Μόνος σου το λες, 11 μηνες. Και βγάζεις από αυτό συμπέρασμα οτι δεν παθαίνει burn in? Εχεις καθόλου ιδεα πως δουλεύει η oled που είναι  organic (οργανικη ,ζωντανή) led. Ειναι προσθετικο το φαινόμενο.  Πχ τώρα η οθονη σου έχει φτασει στην ηλικια των 60 ετών αν ηταν ανθρώπος. Φυσικά και δεν πέθανε από τώρα.  Μολις γίνει 90 ετων (σε 2 χρόνια από τώρα σίγουρα ) ξανα μπες και γράψε ΤΌΤΕ  αν επαθε burn in. Όχι οτι θα βγάλει αλλά 2 χρόνια . Απλα τοτε θα έχει παθει σίγουρα. Μπορεί και σε 6 μηνες. Αυτα για το μόνιτορ σου. Οι τηλεοράσεις βγάζουν παραπάνω. 


4950 ωρες σε 11 μηνες ειναι 15 ωρες τη μερα, εκτος απο το pixel refresh που κανει τακτικα περιπου καθε 3 εβδομαδες καθε φορα που κλεινει για τα επομενα 20 λεπτα κανει ενα εσωτερικο pixel refresh με σβηστη οθονη, το αναφερει στο manual και το καταλαβαινω γιατι παροτι κλειστη βλεπω με μετρητη τα Watt ανεβασμενα μεχρι να κατεβουν μετα απο 20 λεπτα στα 2W, ειναι νεα τεχνολογια προφυλαξης που υπαρχει μονο στις νεες Oled και σχεδον εξαλειφει την υποθεση burn-in και εννοειται οτι αυτο δεν ισχυει στα tablets,
υπαρχουν content creators που εχουν ηδη κλεισει 2-3 χρονια χρησης Oled ως monitor χωρις κανενα απολυτως προβλημα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2023 στις 11:39 ΜΜ, SaFiS είπε

Εχω την 55αρα C1 σχεδον 2 χρονια, ειχα κανει και την 5ετη premium επεκταση. Την σκιζω καθημερινα με gaming, streaming apps, ταινιες, πολλες φορες παιζει ολο το βραδυ μεχρι πρωίας. Ποτε δεν εχει παιξει Ελληνικη σκουπιδοτηλεοραση. Εχει κανει δυο φορες μεχρι τωρα το ‘μεγαλο’ pixel refresh, κανενα ιχνος burn in.

Και η επομενη παλι OLED θα ειναι, δεν υπαρχει γυρισμος…

Ωραίος φίλε και εγώ την ίδια TV έχω 2 χρόνια και είχα κάνει 5 χρόνια επέκταση εγγύηση επίσης.

Και τη δουλεύω με gaming, streaming apps, ταινίες 4-5 ώρες την ημέρα εκτός από το Σαββατοκύριακο που είναι 10-12 ώρες. 

Την κλείνω και για pixel refresh για 6 λεπτά.

Επίσης έχει κάνει και σε εμένα το Pixel Cleaning που έχει μεγαλύτερη διάρκεια για μία ώρα.

Κανένα ίχνος burn in

Το θέμα μου είναι ότι δε χρειάζεται να ανησυχεί κάποιος πλέον για το burn in γιατί συμβαίνει δύσκολα.

Δεν είναι σημαντικός λόγος αυτός για να μην αγοράσει κάποιος OLED TV

Και εγώ OLED θα αγοράσω ξανά μετά από 6-7 χρόνια. (QD-OLED)

 

Επεξ/σία από Westcoast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Odyss3us said:


4950 ωρες σε 11 μηνες ειναι 15 ωρες τη μερα, εκτος απο το pixel refresh που κανει τακτικα περιπου καθε 3 εβδομαδες καθε φορα που κλεινει για τα επομενα 20 λεπτα κανει ενα εσωτερικο pixel refresh με σβηστη οθονη, το αναφερει στο manual και το καταλαβαινω γιατι παροτι κλειστη βλεπω με μετρητη τα Watt ανεβασμενα μεχρι να κατεβουν μετα απο 20 λεπτα στα 2W, ειναι νεα τεχνολογια προφυλαξης που υπαρχει μονο στις νεες Oled και σχεδον εξαλειφει την υποθεση burn-in και εννοειται οτι αυτο δεν ισχυει στα tablets,
υπαρχουν content creators που εχουν ηδη κλεισει 2-3 χρονια χρησης Oled ως monitor χωρις κανενα απολυτως προβλημα

Με τη βαριά χρήση που κάνεις είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα πάθεις burn in σύντομα. Ολοι αυτοί οι μηχανισμοί προστασίας απλα επιβραδύνουν το αναπόφευκτο.  Και όντως δουλεύουν γιατί δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι στιγμής. Παλιά θα είχε παθει ηδη. Ειναι οργανική ουσία, ξανα λεω. Που σημαίνει οτι εχει ημερομηνία ληξης όσο τη δουλεύεις σε αντίθεση με τη λαμπα led που είναι ανόργανη και θερωρητικα μπορεί να βγαλει 10ετιες.

Ακομα και ο κατασκευαστής των oled σου εγγυάται οτι τελικά θα παθεις burn in καποτε. Το θέμα ειναι να παει πολύ μακριά αυτη η ημερομηνία . Οσο τη δουλευεις γερνάει πάντως.  Ψάξτω λιγο πως δουλεύει η oled ,και σε βλέπω να προσέχεις περισσότερο. 15 ωρες την ημέρα oled ,πας γυρεύοντας. Τώρα αμα δε σε νοιάζει που μειώνεις την διάρκεια ζωής οκ. Και εγω το κανω ,δεν προσέχω ιδιαίτερα γιατι εχω λεφτα και δεν τα κλαίω μετα, γι αυτό στην 3ετια βγάζουν ολες burn in. Όποιος θέλει να βγάλει 7-10 χρόνια με oled  ,πρέπει να προσέχει όμως, εκτός και είναι κωλοφαρδος ,η τυχη παίζει πάντα ρολο.

Ποια tv ή μόνιτορ έχεις και σου εχει αντέξει τοσο καλα?

Επίσης σου ρίχνουν φωτεινότητα για να μη βγαλει burn in.  Καινε και τα πιξελ που δεν καηκαν ωστε να έχουν καεί ολα στον ιδιο βαθμό και να μη φαίνεται η διαφορά καμενων περισσότερο και λίγοτερο. Αμα πάρεις ενα καινούργιο ιδιο μονιτορ ,tv, τι έχεις και τα βάλεις δίπλα δίπλα, θα πάθεις πλακα ποση φωτεινότητα έχεις ηδη χασει.

Μακαρι να δουλεύουν πλεον τοσο καλα αυτοι οι μηχανισμοί (καψιματως των υγιων πιξελ στην ουσια) ωστε να βγαλει πολλα χρόνια, και ας πέφτει η φωτεινότητα συνέχεια,  αλλα προσωπικά δεν το πιστεύω. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...