Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες πληροφορίες για τις κάρτες γραφικών AMD Radeon RX 8000 series


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σε high end η amd δεν ειναι ανταγωνιστικη αλλα εγω βλεπω οτι η 7800xt πετσοκοβει σε πωλησεις και αμα δεν ηταν η amd σιγα μη βλεπαμε σειρα 4000 super. Ενα βασικο θεμα στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι θελουν δυνατη amd για να αγοραζουν nvidia φθηνοτερα . Δε λεω καταπληκτικες και οι nvidia αλλα εκτος απο το high end και η amd στις περισσοτερες κατηγοριες τιμης ανταγωνιζεται στα ισια . Αλλου καλυτερες οι nvidia αλλου οι amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε και τι καταναλωσεις θα έχουν οι "next gen" gpus γκουχου γκουχου για να ξέρουμε που να ξοδέψουμε τα χρήματα μας σε gpu αντί να γεμίζουμε τον λέβητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tablet είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς φίλε μου, και εγώ με 4090 είμαι αλλά θελουμε τον ανταγωνισμό και την υγιή αγορά. Δεν θέλει κανείς μονοπώλια. Ναι σαν τεκ φρικσ, επαγγελματίες, enthusiasts, gamers or whatever, θελουμε ανταγωνισμο και οχι μονοπωλια γιατι μονο εισβαρος μας ειναι αυτο. Όλων μας...ειτε mid range παιζεις ειτε high ειτε οτιδηποτε 

Μην αγχώνεστε, θα μας σώσει η intel :D

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gurgurant είπε

Οι περισσότεροι πάνε ήδη κονσόλα,το pc hardware έχει πεθάνει πλέον.

Αυτά τα ακούω από το 90 και ακόμα το pc hardware υπάρχει και βασιλεύει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gurgurant είπε

Οι περισσότεροι πάνε ήδη κονσόλα,το pc hardware έχει πεθάνει πλέον.

Αυτό ακούγεται χρόνια τώρα δίχως να ισχύει η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Tablet said:

Δεν είναι έτσι ακριβώς φίλε μου, και εγώ με 4090 είμαι αλλά θελουμε τον ανταγωνισμό και την υγιή αγορά. Δεν θέλει κανείς μονοπώλια. Ναι σαν τεκ φρικσ, επαγγελματίες, enthusiasts, gamers or whatever, θελουμε ανταγωνισμο και οχι μονοπωλια γιατι μονο εισβαρος μας ειναι αυτο. Όλων μας...ειτε mid range παιζεις ειτε high ειτε οτιδηποτε 

Ωραία θέλεις ανταγωνισμό αλλά κάθε φορά η Nvidia είναι πρώτη με διαφορά, δεν έχει τόσα bugs και έχει σωστά drivers. Αυτοί λοιπόν που τα έχουν θα πάρουν de facto Nvidia toptier.

Αν θέλεις mid range έχεις λόγος να πάρεις AMD γιατί συνήθως βάζουν παραπάνω Vram σε σχέση με την Nvidia που έχει πάθει Apple σε ότι αφορά την μνήμη και συνεχίζουν να βγάζουν κάρτες με 8GB Vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Nvidiaman είπε

Αυτό ακούγεται χρόνια τώρα δίχως να ισχύει η κάνω λάθος;

Προφανως δεν ισχυει. Με 500 ευρω gpu περνεις 2 φορες καλυτερες επιδοσεις απο το ps5. Ολα τα παιχνιδια περα απο nintendo ερχονται pc κατι που δειχνει οτι το pc gaming ειναι στα καλυτερα του. Μας μαρανε ολους το ray tracing οταν περνεις μια χαρα καρτες με 300-400 ευρω. Ολοι θελουν 4Κ path tracing 200fps δεν μπορουν να παιξουν σε 1440p 70-80fps medium ray tracing. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο γραμμένο από fanboy της nvidia. Υποτίθεται δίνει πρώτες πληροφορίες για 1 προϊόν για το οποίο γνωρίζουμε ελάχιστα και παίρνει και θέση στο τέλος να μην περιμένουμε πολλά. 

Η amd έχει τις καλύτερες επιλογές σε mid-range κάρτες αλλά έχει αποτύχει και καλά. 

Έχει χαλάσει το insomnia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Άρθρο γραμμένο από fanboy της nvidia. Υποτίθεται δίνει πρώτες πληροφορίες για 1 προϊόν για το οποίο γνωρίζουμε ελάχιστα και παίρνει και θέση στο τέλος να μην περιμένουμε πολλά. 

Η amd έχει τις καλύτερες επιλογές σε mid-range κάρτες αλλά έχει αποτύχει και καλά. 

Έχει χαλάσει το insomnia. 

Δεν έχει άδικο το άρθρο. Σου μιλάει κάποιος που πήγε από 1070ti σε 5700xt σε 6700xt σε 6800xt σε 4070ti. Με τις rdna 3 το έχασε αρκετά το παιχνίδι. Θες με τις επιδόσεις στο ray tracing θες με το fsr θες με το frame generation θες με την κατανάλωση ειναι δυστυχώς πάρα πολλά στην εξίσωση. Κοντά 5 χρόνια με amd ήμουν αλλά ξέφυγε αρκετά η nvidia με τις ada όπως και έμεινε αρκετά πίσω η amd με τις rdna 3. Κάτι που δεν μου αρέσει μιας και απεχθάνομαι το μονοπώλιο στα πάντα γιατί στο τέλος την πληρώνουμε εμείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ με την προσέγγιση της AMD. Είναι νωρίς ακόμα για το 4Κ. Απευθύνεται σε πολύ μικρή αγορά. 

Στα επόμενα χρόνια θα εξελιχθεί το hw, σε επίπεδο gpu και monitor ώστε να γίνει οικονομικό στο κόστος κτήσης αλλά και χρήσης (ενέργεια). 

Η Nvidia ωθεί την τεχνολογία από τη μια και προβάλλεται (marketing) από την άλλη, αλλά δεν συμφωνώ με το συνολικό τίμημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Steam Hardware Survey οι κάρτες γραφικών που έχει η μάζα των gamers είναι επιπεδου 3070 και κάτω σε επιδόσεις με την 3060  να είναι η πλέον δημοφιλής επιλογή.

Με απλά λόγια τα λεφτά είναι σε κάρτες γραφικών της μεσαίας κατηγοριας και κάτω. Αυτό πλέον βοηθάει και η υπάρξη του DLSS και FSR που μπορείς να χεις αυξησεις τα FPS και να μην ξεχνάμε οι τιμουλες στις κάρτες γραφικών εχουν τσιμπήσει αρκετά προς τα πάνω  χωρίς να υπάρχει η δικαιολογία του mining. Σκεφτείτε πριν μερικά χρονια ποσα λεφτά θέλαμε για μια καλή μεσαίας κατηγοριας gpu και ποσα μας ζητάνε πλέον.

Οποτε εμενα δεν με χαλάει η AMD να χτυπήσει μέχρι την μελλοντική 5800. Αυτό που με εκνευρίζει είναι εντελώς πανηλίθια λογική να κόβει PCI lanes στης χαμηλής και μεσαίας κατηγοριας gpu. Δηλαδή ο άλλος  που θέλει μια φτηνή 6500xt η 6600xt πρέπει να έχει και μητρική με PCI Express 4.0 για να πάρει το 100% των δυνατοτήτων τους. Το ίδιο διαβάζω πάει να κάνει και στην 8000 που πρέπει σώνει και καλά να έχουμε μητρική με PCI Express 5.0 !!!  εκεί χάνονται πελάτες καθώς και στο ότι αυτό το FSR 3 είναι σχεδόν ανύπαρκτο ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nvidiaman είπε

Αυτό ακούγεται χρόνια τώρα δίχως να ισχύει η κάνω λάθος;

Εγώ βλέπω ότι hardware κινείται πολύ λίγο πλέον απλα για κανένα Ίντερνετ μόνο παίρνουν γτ πλέον θέλεις 1500-2000 για ένα πισι με 1000 μαζί με οθόνη ξεμπερδεύεις με κονσόλα…έχει τα καλά της και τα κακά της εμένα προσωπικά δν μαρεσε ποτέ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...