Προς το περιεχόμενο

Κυριαρχώντας στο ηλεκτρονικό εμπόριο, η Amazon σπάει ρεκόρ και στις ταχυμεταφορές και αφήνει πίσω της την UPS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, forgotten said:

Πέταξε εντελώς την Κύπρο δεν έρχεται σχεδόν τίποτα, μάλιστα ότι έρχεται το κόστος αποστολής είναι αστείο , πχ μια ψήκτρα των 25 ευρώ θελουνε μεταφορικά 29ευρω. Όλα ωραία και καλά για την χερσαία Ευρώπη οι υπόλοιποι ας παν να πνιγούν , δύο μέτρα και δύο σταθμά....

Έτσι ακριβώς. Κύπρο δεν φέρνουν πλέον τίποτα το οποίο περιλαμβάνει μπαταρία, και τα μεταφορικά ακόμα για ένα σακουλάκι καραμέλες, ξεκινάνε από τα 16€.

Και αναγκαζόμαστε να κάνουμε πατέντες μέσω Aramex ( δήλωση άλλης διεύθυνσης στην χερσαία Ευρώπη), και να σου το στέλνει η Aramex Kύπρο.

Τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Έτσι ακριβώς. Κύπρο δεν φέρνουν πλέον τίποτα το οποίο περιλαμβάνει μπαταρία, και τα μεταφορικά ακόμα για ένα σακουλάκι καραμέλες, ξεκινάνε από τα 16€.

Και αναγκαζόμαστε να κάνουμε πατέντες μέσω Aramex ( δήλωση άλλης διεύθυνσης στην χερσαία Ευρώπη), και να σου το στέλνει η Aramex Kύπρο.

Τρέχα γύρευε.

με το όποιο ρίσκο διατρέχει αυτο πχ να λάβεις αλλο προϊόν ή και καθόλου προϊόν και να μην μπορεις να κανεις τπτ γιατι παραδοθηκε πχ 10 μερες πριν....

2 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Η καταναλωτική μανία δλδ έχει ξεπεράσει κάθε όριο…

δεν θεωρω καταναλωτικη μανια , το αμαζον δεν πουλα μονο τεχνολογικα προϊοντα σε αλλες χωρες....

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Μην τρελαίνεσαι και δεν είναι όλη η Ευρώπη ακριβώς το ίδιο, υπάρχουν διαφόρων ταχυτήτων χώρες.

οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα αγορας οσο η υπολοιπη ευρωπη τοτε ναι το θεωρω γελοιο, υπαρχει τρομερη δυσμενεια για την κυπρο οσο αφορα τα προιοντα και το κοστος αποστολης πλεον( πριν 4 χρονια ηταν το ιδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, casabel said:

στην Ελλάδα εδω κ λιγο καιρό παντως απο 3 μερες μαξ παραδοση εχει παει στις 14...

Τα μεταφορικά πλέον είναι το πρόβλημα. :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Λογικο οταν η UPS κανει 10 μερες να σου φερει παραγγελια απο Γερμανια.

7 αν αν πέσει σουκου μέσα

5 αν το στείλεις Δευτέρα

3 αν πληρώσεις Εξπρες

24 ώρεςαν πληρώσεις εξπρές+

Το γελοίο στη είδηση είναι ότι μεγάλος όγκος των άμαζον πακέτων διακινούνται από UPS,dhl, παγκόσμια και τοπικά

Αποθήκες χτίζει και μισθώνει άλλους για την μεταφορά

Δεν έχει δυνατότητα να στείλει εξωτερικό γιατί απλά δεν έχει δίκτυο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω 20 Χρόννια Αγγλια τώρα. απο φοιτητής και ξέμεινα. 70% του τι αγοράζω είναι απο το amazon. Πληρώνω prime συνδρομη. Το αμαζον έχει ότι θές. το βρίσκεις γρηγορα με τσάμπα μεταφορικά δεν χάνω ώρες και βενζίνη να ψάχνω πράγματα. Δουλεύει. Δεν είναι τέλειο αλλα δουλεύει 4 στις 5 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τσάμπα όλα

Τρίτοι πωλητές θα σε χρεώσουν μεταφορικά κι ας έχεις πραιμ

Επίσης τα μεταφορικά τα πληρώνεις στην τιμή

Το άμαζον είναι πιο ακριβό στα  περισσότερα προϊόντα από ότι έξω στη αγορά

Μέχρι και στα κινεζκινεζοπροιοντα που τα βρίσκεις το ίδιο προϊόν με διαφορετικό όνομα, αν το ψάξεις στο ebay είναι μέχρι και μισή τιμή φθηνότερο

Απλά το αμαζον σου πουλάει ολοκληρωμένη υπηρεσία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα ακούσει αυτά η Γενική Ταχυδρομική και θα αρχίσει να κάνει πάνω από ένα δρομολόγια την εβδομάδα στα χωριά του Δήμου Σερρών!

2 hours ago, Superuser said:

Το άμαζον είναι πιο ακριβό στα  περισσότερα προϊόντα από ότι έξω στη αγορά

Μέχρι και στα κινεζκινεζοπροιοντα που τα βρίσκεις το ίδιο προϊόν με διαφορετικό όνομα, αν το ψάξεις στο ebay είναι μέχρι και μισή τιμή φθηνότερο

Απλά το αμαζον σου πουλάει ολοκληρωμένη υπηρεσία

Αυτό ακριβώς ο μόνος λόγος που αγοράζουν από εκεί είναι γιατί αποτελεί all-in-one λύση. Πανάκριβο είναι και επιπλέον ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή αν ψάξεις οτιδήποτε η αναζήτησή του απλά δεν λειτουργεί. Κάποιος μου είπε ότι το κάνουν επίτηδες γιατί τους Αμερικάνους τους κάνει να αγοράζουν παραπάνω πράγματα από αυτά που ήθελαν.

Εγώ πάλι ποτέ δεν καστάφερα να βρω κάτι συγκεκριμένο στο amazon αλλά και όταν βρήκα ήταν σχεδόν ως 50% πιο πάνω στην τιμή από πουδήποτε αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superuser είπε

7 αν αν πέσει σουκου μέσα

5 αν το στείλεις Δευτέρα

3 αν πληρώσεις Εξπρες

24 ώρεςαν πληρώσεις εξπρές+

Το γελοίο στη είδηση είναι ότι μεγάλος όγκος των άμαζον πακέτων διακινούνται από UPS,dhl, παγκόσμια και τοπικά

Αποθήκες χτίζει και μισθώνει άλλους για την μεταφορά

Δεν έχει δυνατότητα να στείλει εξωτερικό γιατί απλά δεν έχει δίκτυο

 

10 εργασιμες μερες παραγγελια απο adidas γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2023 στις 10:49 ΜΜ, koutport είπε

Μακρια απο το "Ali baba " και τους 40 κλεφτες!!! Μονο Amazon!

Δυστυχως η μεγάλη πλειοψηφία προϊόντων και στο Amazon είναι φθηνιαρικες κινεζιες αμφιβόλου ποιότητας.

9 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Θα τα ακούσει αυτά η Γενική Ταχυδρομική και θα αρχίσει να κάνει πάνω από ένα δρομολόγια την εβδομάδα στα χωριά του Δήμου Σερρών!

Αυτό ακριβώς ο μόνος λόγος που αγοράζουν από εκεί είναι γιατί αποτελεί all-in-one λύση. Πανάκριβο είναι και επιπλέον ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή αν ψάξεις οτιδήποτε η αναζήτησή του απλά δεν λειτουργεί. Κάποιος μου είπε ότι το κάνουν επίτηδες γιατί τους Αμερικάνους τους κάνει να αγοράζουν παραπάνω πράγματα από αυτά που ήθελαν.

Εγώ πάλι ποτέ δεν καστάφερα να βρω κάτι συγκεκριμένο στο amazon αλλά και όταν βρήκα ήταν σχεδόν ως 50% πιο πάνω στην τιμή από πουδήποτε αλλού.

Έτσι είναι.

Ή αναζήτηση απλά δεν υπάρχει και οι τιμές δεν είναι πια ανταγωνιστικό (εκτός από διάφορες προσφορές κατά καιρούς).

Στο Amazon κακά τα ψέματα αγοράζεις κυρίως λόγω της εγγύησης της hassle free επιστροφής και της εξαιρετικής ταχύτητας παραλαβής.

Μην βλέπετε Ελλάδα. Όπου υπάρχουν αποθήκες παραλαμβάνεις το άλλο πρωί. Από προσωπική εμπειρία  UK.

Στις 27/11/2023 στις 11:25 ΜΜ, MrRush είπε

Εδώ στην Αγγλία λένε ότι το παρέδωσαν σε εμένα και το παρέδωσαν *κυριολεκτικά* στον γείτονα. Η παραγγελία έγραφε "Delivered to Mr Rush" και εγώ ήμουν 40 λεπτά από το σπίτι μου. Τι να την κάνεις την ταχύτητα;

Στην Αγγλία είναι δυστυχώς η νέα μόδα αυτό. Το κάνουν και τα κρατικά ταχυδρομεία Royal Mail.

Εάν δεν σε βρουν την δευτερη φορά το αφήνουν την στον γείτονα.

Πολλές φορές όντως βολεύει (ειδικά εάν είσαι σε μεγάλη πολλή). Αλλά τις περισσότερες (με βάση τα δικά μου ωράρια εργασίας) δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα να βρεις τον γείτονα που δεν έχεις και σχέσεις.

Προτιμούσα που μου το άφηναν έξω από την πόρτα του διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, casabel είπε

στην Ελλάδα εδω κ λιγο καιρό παντως απο 3 μερες μαξ παραδοση εχει παει στις 14...

Παραγγελία πρόσφατα πάντως απο Amazon De έκανε 3 εργάσιμες (μεσολάβησε σκ, η παραγγελία έγινε τετάρτη βράδυ και ήρθε δευτέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...